agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   krydrmz / Bonsai adayları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/22745.htm)

krydrmz 09-12-2010 19:49

krydrmz / Bonsai adayları

5 Eklenti(ler)
Merhaba ağaç severler ;

Aşağıdaki resimler bonsai adaylarımdır.Sizlerden en altta resimleri bulunan ağaç hakkında yardım rica ediyorum.Lütfen görüşlerinizi paylaşın.İlk önce adaylarım...

1-Bu çalıyı çok formlu bir bonsai olarak düşünüyorum.hepsi tek bir kökte.

Eklenti 183546

2-Bu ağacı forumda sn memet beyin önerisiyle bahçeye diktim.

Eklenti 183548

3-Siyah erik ağacı,sizce bonsai olur mu?

Eklenti 183549

4-Şimdi asıl sizlerden istediğim yardım alttaki ağaç içindir.fidandan yeni saksıya aldım,bu ağacı budamasını yapmam gerekiyor mu? gerekiyorsa ne şekilde budamalıyım? ve tellemeyi ne zaman ve nasıl yapmalıyım,ustalar lütfen yardım,bu ağacı nasıl güzel bir bonsai yapabilirim?

Eklenti 183550

Eklenti 183551

saygılar sunuyorum...

Harun Parlak 09-12-2010 20:48

Ardıç güzel bir şelale olabilir. Bir ara çizim yapmaya çalışırım.

maysan80 09-12-2010 20:55

evetbence de
benim de ardıç fidanım vardı.
şelale formuna soktum. bakalım nasıl gelişecek
cevap verecek göreceğiz

krydrmz 09-12-2010 20:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 724401)
Ardıç güzel bir şelale olabilir. Bir ara çizim yapmaya çalışırım.

Teşekkür ederim Tekin bey.sabırsızlıkla bekleyeceğim.
Saygılar.

krydrmz 09-12-2010 21:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maysan80 (Mesaj 724406)
evetbence de
benim de ardıç fidanım vardı.
şelale formuna soktum. bakalım nasıl gelişecek
cevap verecek göreceğiz

Son halinin fotografını görebilir miyiz acaba,fikir acısından.
Saygılar.

maysan80 09-12-2010 21:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi krydrmz (Mesaj 724426)
Son halinin fotografını görebilir miyiz acaba,fikir acısından.
Saygılar.

benim de ilk bonsaim olduğu için esasında ustalardan fikir almak için foto eklemek istiyorum ama şu anda foto.makinem arızalı sorunu giderdikten sonra memnuniyetle ve gücenmeden eleştirilerinizi okumak isterim

Harun Parlak 09-12-2010 22:23

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi krydrmz (Mesaj 724408)
Teşekkür ederim Tekin bey.sabırsızlıkla bekleyeceğim.
Saygılar.

Biraz acele oldu. Umarım size fikir verir.

maysan80 09-12-2010 22:26

süper olmuş valla

krydrmz 09-12-2010 22:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 724468)
Biraz acele oldu. Umarım size fikir verir.

Harika olmuş ve evet çok güzel fikir verdiniz.çok teşekkür ederim.
saygılar...

memet 10-12-2010 14:43

Şeşale tarzında dal dizilimi tıpkı kıvrımlı diktarzda olduğu gibidir. Ardıcı tellerken buna dikkat etmenizde yarar var.

maysan80 10-12-2010 15:18

ben telledim ama erken mi oldu bilemiyorum. az daha aşağı kıvırmam gerekiyor zaten.

krydrmz 10-12-2010 16:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 724579)
Şeşale tarzında dal dizilimi tıpkı kıvrımlı diktarzda olduğu gibidir. Ardıcı tellerken buna dikkat etmenizde yarar var.

Merhaba Memet bey;
Kivrimli diktarz derken ben anlamadım bir örnegi var mıdır acaba?
Saygılar...

memet 10-12-2010 17:07

Kıvrımlı dik -moyogi- informal up right.

Saksıdan aşağı doğru sarkan dallar bu örnekte dalların yukarı doğru diziliminde olduğu gibi dizilir. En uzun dal ilk daldır, eğer sağa doğru giderse, ikinci dal ondan biraz kısa sola doğru üçüncü ilk dala paralel olmayacak biçimde sağa .. Bu biçimde sıralanır dallar.

Ben bu fidanı han kengai yapmayı düşünürdüm, i i ana dal var. Biri aşağı doğru yönelir. diğeri küçük bir zirve oluşturur.

Harun Parlak 10-12-2010 18:02

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi krydrmz (Mesaj 724486)
Harika olmuş ve evet çok güzel fikir verdiniz.çok teşekkür ederim.
saygılar...

Sayın krydrmz bizim önerilemiz zaten fikir versin diye son karar sizin. Fikir vermesi açısından bir karalama yaptım umarım bu ağcınızda ve gelecekte ki ağaçlarınızda da fikir verme bakımından faydası olur.

krydrmz 10-12-2010 18:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 724632)
Kıvrımlı dik -moyogi- informal up right.

Saksıdan aşağı doğru sarkan dallar bu örnekte dalların yukarı doğru diziliminde olduğu gibi dizilir. En uzun dal ilk daldır, eğer sağa doğru giderse, ikinci dal ondan biraz kısa sola doğru üçüncü ilk dala paralel olmayacak biçimde sağa .. Bu biçimde sıralanır dallar.

Ben bu fidanı han kengai yapmayı düşünürdüm, i i ana dal var. Biri aşağı doğru yönelir. diğeri küçük bir zirve oluşturur.

Memet bey ilginiz için çok teşekkür ederim,şuan da han kengai stilini inceliyorum,çok güzel görünüyor.Kafam biraz karıştı doğrusu.stili konusunda. Başarabileceğime emin olduğum da harekete gececeğim sanırım,tam emin olana kadar biraz beklesem daha iyi olacak gibi. ağacı katletmekten korkuyorum :)
saygılar...

krydrmz 10-12-2010 19:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 724645)
Sayın krydrmz bizim önerilemiz zaten fikir versin diye son karar sizin. Fikir vermesi açısından bir karalama yaptım umarım bu ağcınızda ve gelecekte ki ağaçlarınızda da fikir verme bakımından faydası olur.

Merhaba Tekin bey ;

çok ilgilendiniz,çok da emek verdiniz,size emeğiniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim.Bu çizdiğiniz tarz han kengai'mi acaba? sanırım biraz daha önerdiğiniz tarzlar üzerinde yapabileceğime dair ilham geldiğin de denemeye başlayacağım :) bu benim yapacağım ilk bonsai olduğundan hem çok özen gösteriyorum,hemde sonuç kötü olur mu diye çok korkuyorum doğrusu.
saygılar...

Harun Parlak 10-12-2010 19:11

Korkacak bişe yok.( Yanlış yapmak hiç bişe yapmamak tan iyidir.) Zamanla eliniz alışacak ve gittikce tecrübe kazanacaksınız.

memet 10-12-2010 19:12

Evet, Tekin bey han kengai tarzını çizmiş size.

krydrmz 10-12-2010 19:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 724678)
Korkacak bişe yok.( Yanlış yapmak hiç bişe yapmamak tan iyidir.) Zamanla eliniz alışacak ve gittikce tecrübe kazanacaksınız.

Cesaret verdiğiniz için teşekkür ederim tekin bey,sanırım hafta sonumu bu işe ayıracağım.
saygılar...

krydrmz 10-12-2010 19:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 724680)
Evet, Tekin bey han kengai tarzını çizmiş size.

Teşekkür ederim memet bey,bu arada yukarı resimdeki kırmızı ağacı sizin önerinizle bahçeme diktim.
saygılar...

krydrmz 12-12-2010 20:26

3 Eklenti(ler)
Tekin ve Memet bey merhaba;
ardıç ağacım için bana çok yardım ettiniz,tekrar teşekkür ederim. Önerileriniz üzere ardıç ağacımda ki çalışmayı bugün bitirdim (han kangai) şimdi fotoğraflarını paylaşıyorum, önerileriniz benim için çok önemli.fikirlerinizi alabilir miyim ilk kez bonsai çalışması yapıyorum sizce nasıl olmuş ?

Eklenti 183993

Eklenti 183994

Eklenti 183995

saygılar...

maysan80 12-12-2010 20:32

güzel oluyor

Harun Parlak 12-12-2010 20:52

1 Eklenti(ler)
İlk budamanız olmasına rağmen iyi gidiyorsunuz. Telleme de fena değil biraz daha açılı sararsanız teli daha kolay şekil verirsiniz. Yay gibi sarılan teller büktüğün gibi kalmaz geriye doğru bir direnç sağlar.
Teli deneme olarak bir kaleme yay gibi sarıp çıkarın sonra eğip bıraktığınız da eski haline geri döner.
açıyı 45 derece tutarak sardığınızda tel büküldüğü yerde kalır ve görev yapmış olur.
Bu aşamada ağcınızı rahat bırakın toparlasın kısa zamanda geriye doğru dallanma yapacaktır.
Çalışmak istediğinizde başka fidanlara yönelin. Kolay gelsin.

krydrmz 12-12-2010 21:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maysan80 (Mesaj 725509)
güzel oluyor

Teşekkür ederim meysan.

krydrmz 12-12-2010 21:21

Tekin bey teşekkür ederim,eklediğiniz resim de dallari Yeşil olarak isaretlediginiz yerlere mı getirmem gerekiyor birde uzun olan dalda belli bir alanı kirmiziyla isaretlemissiniz, dalı ordan kesmem mi gerekiyor.
Saygılar.

Harun Parlak 12-12-2010 21:26

Evet tamda anlatmak istediğimi anlamışsınız.
Umarım Kısa bir zamanda İstanbul da bir atölye çalışmamız olur. Orada bire bir anlatımlarla daha ayrıntılı öğrenme ve görme şansınız olur.

maysan80 12-12-2010 21:32

atölye çalışmanız olduğunda nasıl haberdar oluruz.
ben izmit teyim
gelip katılmak isterim

Harun Parlak 12-12-2010 21:38

Forum da bu başlık altında duyuru yapılıyor. Ayrıca Bonsai ile ilgilenen arkadaşlara mail de atılıyor.

krydrmz 12-12-2010 21:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 725529)
Evet tamda anlatmak istediğimi anlamışsınız.
Umarım Kısa bir zamanda İstanbul da bir atölye çalışmamız olur. Orada bire bir anlatımlarla daha ayrıntılı öğrenme ve görme şansınız olur.

İnşallah bir atölye calışması olur.Son birşey daha sormak istiyorum size.sanırım kahverengi verdiginiz alanlar oralardan eğmem gerekiyor.yukarıda testimde gösterdiğiniz işlemleri şimdi mı yapayım.yoksa bu halde bırakıp daha sonraya mı bırakayım? Hersey için teşekkür ederim.
Saygılar.

Harun Parlak 12-12-2010 21:53

1 Eklenti(ler)
Kahve rengi dalları eğmeniz gerekiyor. Çok kolay olacağından şimdi yapabilirsiniz.
Dalın tel gelecek kısmına ince bir karton sarın oradan telle tutturup altdaki saksıya çekip bağlayın. Sizin ve ağcınızın zorlanacağını sanmıyorum. Not karton sardığınız telin dalı yaralamasını önlemek içindir. Kolay gelsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024