agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   tourkana / Açelya (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/20415.htm)

tourkana 02-05-2014 08:52

tourkana / Açelya

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi perzade (Mesaj 1278111)
sayın tourkana sizin sayfayı açtığımda ne kadar sevindim bilemezsiniz,yaklaşık 2 yıldır ben internete erguvan yazdığımda bu ağaç çıkıyordu ilk defa bu sene erguvan alıp bonsai yapmaya karar verdiğimde bunun erguvan olmadığını anladım :)) acemilik işte daha sonra araştırdım bunun satsuki azalea olduğunu öğrendim doğru dimi , valla ben bu ağaçtan istiyorum ama bulamıyorum ne olur yardımcı olun bana sizden gelecek cevabı sabırsızlıkla bekliyorum

Sn. Perzade, Erguvan Bonsai tohumu kiti adı altında satılan düzmece ürünün fotoğrafı aslında begonvil ,ama siz bana tekrar ürün ambalaj görselini gönderirseniz yardımcı olurum.

perzade 11-05-2014 13:34

syn tourkana ben kendimi yanlış anlattım galiba neyse boş verin ben direk konuya geçeyim sizin açelyadan buralarda yok, hiç bir yerde bulamıyorum oralarda aynından varmı bana yardımcı olurmusun

tourkana 12-05-2014 16:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi perzade (Mesaj 1282617)
syn tourkana ben kendimi yanlış anlattım galiba neyse boş verin ben direk konuya geçeyim sizin açelyadan buralarda yok, hiç bir yerde bulamıyorum oralarda aynından varmı bana yardımcı olurmusun

Bununla aynı türü satan fidanlıktan o dönemde açelyaya yabancı olduğum için maalesef o dönem bir tane almıştım , geçenlerde baktıklarımda da hepsini kurutmuşlar ellerinde hiç düzgün kalmamış.
Ama isterseniz İstanbul Seracılık ile bir görüşün buna benzer hatta daha da kalın gövdeli Açelyaları var size yardımcı olurlar. Ama kargo ile gönderirler mi bilmiyorum.

ardentlion 11-06-2014 22:18

Abi ağaçta yaprakların az oluşu doğalmı ?

murat doğan 12-06-2014 08:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki (Mesaj 1138910)
Oradayken çok merak ettim bu görüntüyü ama bana kısmet olmadı :)
Canlı görmeyi yeğlerdim doğrusu. Acerler gibi Açelya da içimde kalacak sanırım Adana'da yaşadığım müddetçe, ancak en azından delice zeytin avantajı bizde :)

Başarılar dilerim kardeşime!

Valla sormayın sayın sakaki, sayın tourkananın çalışmalarını ağzımın suyu akarak izliyorum, ama ne yapalım buralarda acer, açelya, çam gibi adayları çalışmak mümkün değil maalesef, tourkananın deyişiyle incire devam :)

tourkana 12-06-2014 09:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ardentlion (Mesaj 1294844)
Abi ağaçta yaprakların az oluşu doğalmı ?

Çiçekler açmadan önce ,kuvvet tomurcuklara gittiğinden yapraklar güçsüzleşip dökülebiliyor bu normal, hatta ben eski yıl yapraklarını hafif renk değişimi gördüğümde saplarından keserek veya kopararak azaltıyorum ama çiçekler döküldükten sonra da yapraklar azsa veya artmıyorsa sorun var demektir.

tourkana 12-06-2014 09:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan (Mesaj 1294960)
Valla sormayın sayın sakaki, sayın tourkananın çalışmalarını ağzımın suyu akarak izliyorum, ama ne yapalım buralarda acer, açelya, çam gibi adayları çalışmak mümkün değil maalesef, tourkananın deyişiyle incire devam :)

Az kaldı incirlere bensiz başlamayın :)

a.a. 28-10-2014 21:53

Sn. tourkana ellerine sağlık, google görsellerin ilk sıralarına layık çalışmalar yapıyorsun =)

Leofold 02-11-2014 00:11

Sn tourkana, çalışmalarınız gerçekten çok başarılı tebrik ederim, merak ettiğim konu güçlü ve zayıf bölgelerde farklı budamalar yaptığınızdan bahsetmişsiniz, bunlara karar verirken dikkat etmemiz gereken noktalar hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler

tourkana 03-11-2014 17:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Leofold (Mesaj 1330153)
Sn tourkana, çalışmalarınız gerçekten çok başarılı tebrik ederim, merak ettiğim konu güçlü ve zayıf bölgelerde farklı budamalar yaptığınızdan bahsetmişsiniz, bunlara karar verirken dikkat etmemiz gereken noktalar hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler

Güçlü bölge derken , ışık ve hava akışı etkisi sayesinde daha gelişmiş bölgelerdir. Yapraklar daha büyük ve tomurcuk ve sürgünlerin daha büyük olduğu yerlerdir.
Bu konu hakkında şuraya bakabilirsin ; (Açelya ve Çamlarda uygulanan bonsai teknikleri benzerdir.)
http://www.agaclar.net/forum/bicim-v...kleri/7258.htm

ilk mesajda şöyle bir alt başlık var :
Çam Büyüme modeli ve Enerji bölgeleri

Enerji dengeleme tekniklerine girmende önce, çam ağaçlarının üzerindeki farklı enerji bölgelerini anlatmalıyım.

Çamlar genelde, ışığın geldiği yöne doğru , düzensiz, yukarı yönlü bir büyüme gösterirler. Olgunlaştıklarındaysa daha yatay bir büyüme görülür. Çam ağacına bir bütün olarak bakarsak, Ağacın/dalın dış kısımlarının, iç kısımlardan , gelişimsel olarak önemli ölçüde farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu fark ağacın dış kısımlarının, diğer dalların gölgesinde kaldığı için ışığı büyük ölçüde engellenen iç kısımlardan, daha fazla ışık ve hava almasının bir sonucudur. Bir diğer neden de; çamların, ağacın tepesini ve dal uçlarını destekleyen büyüme modelidir.

Doğadaki tüm canlılarda olduğu gibi, sadece güçlü olan yaşayacaktır. Güçlü bölgeler zayıf bölgelere göre fotosentetik enerji sağlamada daha etkindirler, Tabii ki ağaç bu bölgeleri geliştirme ihtiyacı hissedecektir, ve büyük oranda enerjisini bu bölgelere yönlendirecektir. Zayıf bölgelerse sonuçta daha zayıflayacak ve sonunda öleceklerdir. Bo doğal bir süreçtir, yani endişelenmeyin: anlatacağım tekniklerle çamın her bölgesini dengeleyeceğiz, ve ideal şekilde ağacın her bölgesi eşit güçte olacaktır.

Leofold 04-11-2014 16:52

teşekürler sn tourkana, çok değerli bilgileriniz ve tecrübelerinizle kafamda daha güzel oturmaya başladı tekrar teşekkürler :)

Akhilleus 04-05-2021 09:39

Sayın tourkana gerçekten güzel bir çalışma son durumu nedir acaba görmemiz mümkün mü?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024