agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Emre Kuzu / Mazı (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/19711.htm)

Emre Kuzu 13-03-2010 16:49

Emre Kuzu / Mazı

2 Eklenti(ler)
Bu ağacı bugün aldım türünün limoni servi olduğunu düşünüyorum ama tam emin değilim
Boyu 45 cm kadar gövde kalınlığı ise 2 cm.
Toplu bir form oluşturmayı düşünüyorum süpürgetarzına benzer bir tarz olabilir.
Diğer tarz önerilerine de açığım.

En alttaki ince dalları gövde kalınlaştırması için bırakacağım...

Emre Kuzu 13-03-2010 20:16

Ek bilgi; çoklu gövde de olabilir..

Emre Kuzu 13-03-2010 20:37

Bonsai primer sitesinde ağacımın gövdesinin çoklu gövdeye uygun olmadığını gördüm.
Süpürge tarzına yoğunlaşacağım

http://www.bonsaiprimer.com/styles/m.../multitru.html

Emre Kuzu 13-03-2010 21:32

İkiz gövde stilinin de uygun olduğunu gördüm
İkiz gövde stili veya süpürge tarzı yapabilirim.
Uygun dallanma varsa afrika tarzıda olabilir..

bonsaisever 13-03-2010 22:31

Kalyon; ağacınıza hemen şekil vermenize gerek yok.
Bekleterek ve geliştirerek değişik tarzlarda bonsai çalışmalarına uygun hale getirebilirsiniz.
Ağacınızdan ikiz gövde de üçlü gövde de yapabilirsiniz.
Veya istediğini herhangi bir tarzda da eğitebilirsiniz.
Bu işlemler biraz daha fazla zamanınızı alsa da sizin gözünüzde de başkalarının gözünde de daha değerli hale gelecektir.

Kolay gelsin.

msgurkan 13-03-2010 22:34

Kalyon, bence iyi bir fidan seçimi yapmadınız.

Neden mi?

Çünkü fidanı alırken hangi tarzı uygun olduğuna karar vermiş olmanız lazımdı.

En azından gövde kalınlığına, uzunluğuna, kıvrımlarına ve ilk birkaç dala bakarak fidanı öyle almak lazımdı.

Önce ikiz gövde olabilir mi? İkiz gövde olarak 3 kalın daldan ikisini kullanmayı düşünüyorsanız uygun değil. Neden derseniz, cevabı yukarıda siz verdiniz zaten.

Çoklu gövde için uygun olmamasıyla aynı; İkiz veya çoklu gövdeler en dipten ayrılmalı. Halbuki sizin ağacınızda çok yukarıdan ayrılıyor (toprak altındaki gövde uzantısını da hesaba katın).

Süpürge tarzına gelince yine üç kalın dalı kullanacaksanız tarza uymuyor. Çünkü bu üç dal gövdeye göre çok kalın.

Ben olsam kalın dallardan birini gövdenin devamı olarak seçer, diğerlerini kuru dal uygulaması için 2-3 cm uç bırakarak budardım. Yani Kıvrımlı dik tarz olabilir.

jeomeo 13-03-2010 22:48

Sayın Kalyon,

Ağacınız servi ya da limoni servi değil. Bir mazı türü veya leylandi olabilir ama fotoğraflardan daha çok mazıya benziyor.

Çalışmanızda başarılar

Emre Kuzu 13-03-2010 23:11

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi msgurkan (Mesaj 596334)
Kalyon, bence iyi bir fidan seçimi yapmadınız.

Neden mi?

Çünkü fidanı alırken hangi tarzı uygun olduğuna karar vermiş olmanız lazımdı.

En azından gövde kalınlığına, uzunluğuna, kıvrımlarına ve ilk birkaç dala bakarak fidanı öyle almak lazımdı.

Önce ikiz gövde olabilir mi? İkiz gövde olarak 3 kalın daldan ikisini kullanmayı düşünüyorsanız uygun değil. Neden derseniz, cevabı yukarıda siz verdiniz zaten.

Çoklu gövde için uygun olmamasıyla aynı; İkiz veya çoklu gövdeler en dipten ayrılmalı. Halbuki sizin ağacınızda çok yukarıdan ayrılıyor (toprak altındaki gövde uzantısını da hesaba katın).

Süpürge tarzına gelince yine üç kalın dalı kullanacaksanız tarza uymuyor. Çünkü bu üç dal gövdeye göre çok kalın.

Ben olsam kalın dallardan birini gövdenin devamı olarak seçer, diğerlerini kuru dal uygulaması için 2-3 cm uç bırakarak budardım. Yani Kıvrımlı dik tarz olabilir.

Fidan seçimim keyfi değil mecburiydi cebime ve gözüme hitap eden en uygun fidan buydu. ben hangi tarza yatkın ağaç alacağımı önceden karar vermem fidancıya gider oradaki fidanlara bakar üstlerinde kafamda oluşturduğum şekiller çizip öyle alırım. bu gruptaki en kalın gövdeli ağaç buydu ve ben afyonda 1 tek fidancıya gidebiliyorum. zaten topu topu şehir içinde 2 seçeneğim var ve olan ağaçlar pek iç açıcı değil. adamda ardıç bile yok düşünün..

Tarz konusuna gelirsek çift gövdeli tarzı tekrar incelediğimde onunda benim ağacıma uygun olmadığını fark ettim. ancak nette bir foto buldum bu şekilde yapmayı düşünüyorum..

Emre Kuzu 13-03-2010 23:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo (Mesaj 596349)
Sayın Kalyon,

Ağacınız servi ya da limoni servi değil. Bir mazı türü veya leylandi olabilir ama fotoğraflardan daha çok mazıya benziyor.

Çalışmanızda başarılar

Türünden tam emin değilim.
Tam olarak bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

memet 13-03-2010 23:26

Ben nasıl fidan seçiyorum;

Bir kaç pinus mugo alacağım. İlle de mugo, ne yapacağıma sonra karar vereceğim. Yeterki mugo olsun.

Bir orman tarzı yapmak isityorum buna uyacak fidanlar aradım. Tam o sırada şelale tazına uyacak dağ muşmulası buldum ormadan vazgeçtim.

Bir fidan buldum nebarisi çok hoşuma gitti. Aldım. Karşıma koydum, bu sene düşünürüm bundan ne yaparım diye.
Heykel yapmak gibi, neye niyetlenip başladığımla, neyi bitireceğim belli olmaz.

AyhanMoran 14-03-2010 00:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon (Mesaj 596367)
Fidan seçimim keyfi değil mecburiydi cebime ve gözüme hitap eden en uygun fidan buydu. ben hangi tarza yatkın ağaç alacağımı önceden karar vermem fidancıya gider oradaki fidanlara bakar üstlerinde kafamda oluşturduğum şekiller çizip öyle alırım. bu gruptaki en kalın gövdeli ağaç buydu ve ben afyonda 1 tek fidancıya gidebiliyorum. zaten topu topu şehir içinde 2 seçeneğim var ve olan ağaçlar pek iç açıcı değil. adamda ardıç bile yok düşünün..

Tarz konusuna gelirsek çift gövdeli tarzı tekrar incelediğimde onunda benim ağacıma uygun olmadığını fark ettim. ancak nette bir foto buldum bu şekilde yapmayı düşünüyorum..

Canını sıkma sevgili kalyon sen iste ben sana gönderirim nede olsa komşuyuz :p
Burada yine 5-6 fidancı var.

Emre Kuzu 14-03-2010 00:35

Düşünmeniz yeter teşekkürler.. :)
Ben bir çaresine bakarım inşallah.

Emre Kuzu 14-03-2010 18:02

Hocalarım affınıza sığınarak bu ağacımı bonsai yapmayacağımı söylemek istiyorum
Ne deseniz haklısınız uygun bir ağaç almadım. balkonum güzel bir köşesisin de saksıyla duracak...

Saygılar
Görüş bildiren herkese teşekkür ederim
İsterseniz bu başlığı silebilirsiniz.

memet 14-03-2010 18:07

Aldığın fidanı bonsai yapıp yapmamak için hemen karar verme. Bir yıl hiç bir şey yapmadan ben bunu ne yapayım diye düşündüğüm fidanlar var. Bence fidanı sürekli bakacağın bir yere koy. Sürekli bak. İçindeki bonsaiyi görene kadar.

Bir gün birden bire fidandaki formu göreceksin. O gün biçim ver. İsterse bir yıl sonra olsun önemi yok.
Uygun ağaç, senin beğendiğin ağaçtır.

A.Şahin 14-03-2010 18:35

Sn Kalyon, fidanınız mazı. Kendi fikrim; fidanınız için yapılacak en uygun çalışma ana gövde üzerinde çatallanan yerin hemen ardından zamanı geldiğinde telle boğun üstte kalan kısmında en az dört parmak, geçirgen, bol humuslu bi karışımla kapatın ve sürekli nemli tutun, telin üst kısmından kök verecektir. Bi kaç sene içerisinde de harika bi nebarisi olacağını düşünüyorum. Bu şekilde tek kök üzerinde bir koru şeklinde değerlendirebilirsiniz ve bence çok ta güzel olur :)

Emre Kuzu 14-03-2010 19:37

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi memet (Mesaj 596716)
Aldığın fidanı bonsai yapıp yapmamak için hemen karar verme. Bir yıl hiç bir şey yapmadan ben bunu ne yapayım diye düşündüğüm fidanlar var. Bence fidanı sürekli bakacağın bir yere koy. Sürekli bak. İçindeki bonsaiyi görene kadar.

Bir gün birden bire fidandaki formu göreceksin. O gün biçim ver. İsterse bir yıl sonra olsun önemi yok.
Uygun ağaç, senin beğendiğin ağaçtır.

Memet hocam ne kadar güzel söylemissiniz (Uygun ağaç, senin beğendiğin ağaçtır)
Diye; aslında benim kafamda oluşturduğum tarz resimdeki gibiydi. yani çok net bir karar almıştım.
Aceleci davrandığımda da haklısınız hemen aldığımda bir an evvel şekil verme gereği duyuyorum kendimde.
Şimdiye kadar ki çalışmalarım hep böyle oldu.
Bu sözlerinizde sonra kararsız kişiliğim ne kadar kurallara aykırıda olsa fotoda ki biçim verdiğim şekilde yapmaya karar verdi. bilmiyorum ben bu şekilde güzel olacağını düşünüyorum.. natural bonsai olmuş olur sonuçta :)

Emre Kuzu 14-03-2010 19:43

Öneri için sağ olun A.Şahin bey.

msgurkan 14-03-2010 20:29

Kalyon, eleştiri ve önerilerimi, gereksiz zaman kaybetmemen için yaptım. Tecrübeli, kararlı ve sabırlı biri, belki iki kat süre harcayarak bu ağacı çoklu veya ikiz gövde tarzında da yapabilir.

Mazı konusunda ben çok başarılı olamadım. İbreliler zordur ve çok zaman alır.

Seçtiğiniz tarza uygun olarak ilk derin budamaları yaparak onu bir kenara koyup sonraki müdahelelere nasıl tepki gösterdiğini ölçerek onu tanımaya çalışabilirsiniz. Tarz seçmek için de mehmet beyin dediği gibi acele etmeyin.

Unutmayın, iyi seçim sizi bonsaiye daha erken ulaştırır

Emre Kuzu 14-03-2010 20:47

Sağ olun msgurkan bey biliyorum bu eleştirilerin gereksiz yere zaman kaybetmemem için yapıldığını iyi ki varsınız. Ancak ağacımı ben bu şekilde yapmak istiyorum. Eğer illaki çoklu gövde veya ikiz gövde yapacağım deseydim elbet bunların üstünde yoğunlaşırdım. Ve sabrederdim.

Dediğiniz gibi bir anda yapmayacağım aşama aşama yapacağım işlemleri.

Emre Kuzu 19-03-2010 15:13

1 Eklenti(ler)
Bu tarzın daha uygun olduğunu gördüm ve bu şekilde şekillendirdim.
Her ağacın içinde bir bonsai vardır yeterki onu görmesini bilelim.

Emre Kuzu 19-03-2010 15:14

Ve ağacım mazıymış başlık ismi kalyon mazı olarak değişsin.

jeomeo 19-03-2010 15:49

1 Eklenti(ler)
Sayın Kalyon, güzel bir çalışma olmuş.

Ağacınızın saksısındaki toprak seviyesini yavaş yavaş azaltarak nebariyi ortaya çıkarmaya başlarsanız eminim daha da güçlü görünecektir.

Ayrıca yeşil dalcıkların/sürgünlerin dala yakın olan uçlarını kopararak alırsanız (kırmızılarla göstermeye çalıştığım gibi) zaman içinde o bölgeler odunlaşıp dalcıklar olacaklardır.

Eklenti 131183

Saygılarımla

bonsaisever 19-03-2010 17:40

1 Eklenti(ler)
Kalyon; ağacınızda güzel bir çalışma yapmışsınız, tebrikler.

Yanlız, fotoğrafta görüldüğü kadarıyla düzeltmeler yapmanız gereken yerler var.
Tabii bunların yapılabilirliğini de siz deneyeceksiniz.

Öncelikle; sağdaki gövde geride kalmış gibi görünüyor.
Bunun nedeni ortadaki gövdenin sağa çıkan dalının, sağdaki dalın tepesini kapatması da olabilir.

Ortaki gövdenin sağa çıkan dalıdan oluşmuş iki dalcığın yukarı ve aşağı doğru olduğu görünüyor.
Bu dalı 90 derece çevirerek o dalcıkları yere paralel hale getirmelisiniz.
Belkide bu uygulama ile sağdaki gövdenin tepesini de açmış olursunuz.

Soldaki gövdede ise çok aşağıdan, gövdelerin başladığı noktadan bir dal çıkartmışsınız.
Bu da hoş görünmüyor.

Fazlaca bırakılan kurumuş dal efektleri de göze batıyor.
Bunlarında yukarıda olanlarını değil, aşağıda ayrıntılı görünenleri bırakmanızı tavsiye ederim.

Üçlü gövdelerde genelde uygulanan sağdaki ve soldaki gövdeler küçük ve bulunduğu tarafın dışına veya hafif geriye dal çıkartırken, dallar aşağıdan başlar.
Ortadaki gövde; büyük olur.
Arkaya doğru ve sağa, sola doğru yanındaki gövdelerin arkasına doğru dal çıkartarak dallanmaya başlar.
Yanındaki gövdeleri geçtikten sonra dalları çeşitli yönlerde dağıtabilirsiniz.

Esas olan, dalların gövdeleri mümkün olduğunca kesmemesi ve bir düzen içinde ayrıntılı görünmesinin sağlanmasıdır.

Eklenti 131215

Emre Kuzu 19-03-2010 19:09

Öncelikle; sağdaki gövde geride kalmış gibi görünüyor.
Bunun nedeni ortadaki gövdenin sağa çıkan dalının, sağdaki dalın tepesini kapatması da olabilir.

Sağdaki gövdeyi bilerek geride bunun farkındaydım eğer onu öne alırsam arka tarafta boşluk olacak ben ağacımı her yönünden bakarak şekillendirmeye çalıştım. ve eğer o gövde öne alınırsa dolgunluk denen bir şeyde kalmaz tabi 3 boyutlu görmediğiniz için ben gibi. böyle düşündünüz.

Ortaki gövdenin sağa çıkan dalıdan oluşmuş iki dalcığın yukarı ve aşağı doğru olduğu görünüyor.
Bu dalı 90 derece çevirerek o dalcıkları yere paralel hale getirmelisiniz.
Belkide bu uygulama ile sağdaki gövdenin tepesini de açmış olursunuz.

Yukarıda kalan dalcığı bilerek yukarıda bıraktım sağ gövdenin liderini kapatmasın ve kesmesin diye ama tabi böyle güzel durmuyor. bakacağım çaresine daha bitmedi bu ağac ****** işlemler devam edecek bu ilk ham şekillendirme, sonrasi hali.

Soldaki gövdede ise çok aşağıdan, gövdelerin başladığı noktadan bir dal çıkartmışsınız.
Bu da hoş görünmüyor.

O dal gövde gelişmesi için bırakılan kurbanlık dal. Zamanı gelince kesilecek. bunu belirtmeliydim kusura bakmayın.

Fazlaca bırakılan kurumuş dal efektleri de göze batıyor.
Bunlarında yukarıda olanlarını değil, aşağıda ayrıntılı görünenleri bırakmanızı tavsiye ederim.

Tamam yukarıdekiler gidecek aşağıdakiler kalacak.

Öneri ve görüşler için teşekkürler.

Emre Kuzu 21-06-2011 23:58

1 Eklenti(ler)
Mazı'nın bugünlerdeki hali. Kışın bir kaza sonucu sol tarafdan bir dalını kaybetti.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024