agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Tekin / Acer Palmatum / Havai Köklendirme (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/17257.htm)

Harun Parlak 11-09-2009 14:15

Tekin / Acer Palmatum / Havai Köklendirme

5 Eklenti(ler)
Mayıs ayında yaptığım havai köklendirme başarıya ulaştı. Bugün havaların serin olması nı fırsat olarak görüp küçük saksılara aldım.
İlk durumu

Sebahattin Sargın 11-09-2009 14:40

İnanılmaz güzel bir çalışma olmuş Tekin Bey, ellerinize sağlık. Çalışmalarınızı ilgi ile takip ediyorum...

Sevgiler ;)

Harun Parlak 11-09-2009 18:07

Teşekkürler. Sayın Sebahattin Sargın. Seneye daha fazla havai köklendirmeler deneyeceğim inşallah.

tourkana 11-09-2009 19:18

Çok güzel olmuş Tekin bey, bendeki Akçaağaçlara da Havai Köklendirme işleminde yardımcı olursunuz artık, kabuk soymayı beceremeyecekmişim gibi geliyor bana. :)

Harun Parlak 11-09-2009 19:26

Teşekkürler Sayın tourkana. Bahar başı istediğin havai kölendirmeleri hazırlarız.
Çok basit olduğunu sizde göreceksiniz. İki kişi çalışmak fotoraf çekebilme açısından daha verimli rahat olacaktır.

Gülşen 13-09-2009 09:47

Tekin bey, acer ne kadar guzel koklenmis. Baharda; ben de acer uzerinde boyle bir calisma yapip acerin boyunu kisaltmayi dusunuyorum. Umarim sizin kadar basarili olabilirim. Sn. Tourkana ile yapacaginiz calisma da, bizler icin yol gosterici olacak. Saygilar..

bonsaisan 13-09-2009 15:31

Güzel ve başarı ile sonunclanan bir örnek çalışma olmuş tekin bey.

Bonsai başlıyan ve şu anda bu hobiye gönül veren bonsai dostlarını cesaretlendiren özelliklede acer palmatum gibi bir türde ki başarınızı taktir ederim.

Saygılar.

Harun Parlak 13-09-2009 17:46

Teşekkürler Arkadaşlar. Bu kadar gözel köklenmesini bende beklemiyordum. Sayın bonsaisan sizinde dediğiniz gibi acerde bu köklendirmeyi yapabilirsek diğer türlerde de rahatlıkla ve bolca denemeler yapabiliriz.
Gördüğümüz her ağaç tepesinde güzel forum almış yerlere bu işlemleri yaparak rahatca didan elde edebiliriz.
Aceri yaz boyunca yarı gölge bir yerde tutdum ve her sulamada aynı oranda köklendirmek istediğim yeri de suladım.

lastmohikan 29-09-2009 21:24

harkulade güzel bir çalışma yarın akasya ile uğraşacağım.

Latif 01-10-2009 09:59

Cesaret

Bonsaisanın dedigi çok dogru.Çalışmanız uzun zamandır beceremem diye düşündügüm fidanımda sizin çalışmanızı uygulayarak pazar günü köklendirme yapmaya karar verdim.Bu tip çalışmalar önümü açıyor.
Saygı dolu sevgiler.

vyssera 01-10-2009 10:43

Tekin bey keşke daha güzel bir dal seçseymişsiniz, hiç beğenmedim. En iyisi kesip sürgün vermesini beklemek :p

Harika olmuş elinize sağlık. ;)

lastmohikan 07-10-2009 16:06

bahçemdeki zeytin fidesine kafayı taktım.

prıtt 16-10-2009 12:03

Arkadaşlar Havai köklendirme işlemi hangi mevsimde olur. Bu mevsimde köklenme şansı olurmu?

Emre Kuzu 16-10-2009 23:45

Sayın prıtt bıldıgım kadarıyla havaı koklendırme mevsımı yaz
Bu donemde agaclar kısa hazırlanırlar dıye bılıyorum. yanı uygun degıl

Sız ne uzerınde havaı koklendırme yapacaktınız bu da onemlı tabı

aydın 17-10-2009 20:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi prıtt (Mesaj 512441)
Arkadaşlar Havai köklendirme işlemi hangi mevsimde olur.

En etkili dönem, bitkinin en hızlı sürgün verdiği ilkbahar-yaz mevsimleridir.
Ben de gelecek yıl cevize uygulayacağım. Bakalım köklenecek mi...

bonsaisan 18-10-2009 09:35

Farklı süreç ve zamanlar dikim zamanı ile orantılıdır.

Kimi bonsai dostu bu çalışmayı 6 aylık periyoda yapmak ister.
"Ekim" ayında uygulamayı başlar. "Mart" ayında sonlandırır.Ve elde ettiği köklenmiş dalı saksıya dikerek ilkbahar başında artık yeni köklendiirlmiş dalın baharda gelişmesini sağlar.

Ama kimi bonsai dostudaha uzuzn vadede ve köklenme riski olabileçği türde ilkbahar başında i,şlemi yapar geleçek bahar ayında dikim gerçekleştirir.

Kimi bonsai dostu türün yapısı gereği yazın oratasında temmuz ayında işleme başlar ya sonbaharda **** geleçek ilkbaharda dikimi gerçekleştirir.

Bu tecrübe ve zamanile türler üzerinde ki hakimiyetinize dalın kalınlığına doğru yapılmış bir uygulama ile doğru orantılıdır.

SAygılar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024