agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   latif / Karabiber (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/16570.htm)

Latif 17-07-2009 11:39

latif / Karabiber

4 Eklenti(ler)
Fide olarak bir ay önce aldığım karabiberin saksısını ve topragını degiştirirken höş görünmeyen ilk fotograftaki kısmını düzelttim acemi olmam nedeniyle etrefındaki canlı dallara zarar verdigimden hemen aşı macunu ile kapladım.İki hafta geçtikten sonra telleme yaptım sarkık tarz düşünüyorum.
Şu anda hafif gübreleme yapıyorum ve sulamayı ihmal etmiyorum.Sonbaharda budamayı düşünüyorum. Düşünmek için zamanım var ama şimdilik son fotograftaki gibi budama düşünüyorum.
Önerilerinizle ilerde bonsai olacagına inanıyorum.
Saygılarımal

memet 17-07-2009 19:45

Bence o dalı bırakın uzun olan dalların tümünü budayın kısaltın.Yeni dallanamaları teşvik edin, çelebi tarzını deneyin.
Karabiber ağacı yaprak dökmüyor.Azar azar budamalar yapabilirsiniz bence.

Ali H. ALI 18-07-2009 13:16

Latif bey iyi gunler.
Agaciniz mutlaka guzel bir bonsai olacaktir. Bundan supheniz olmasin.

Yalniz agaciniz "karabiber agaci" degil, Peru biber agacidir(Schinus molle)
Memedin dedigi gibi dallar uzerinde 2-3 dalcik kalacak sekilde budarsaniz ve buyuyeycek olan dalciklari da telleyip asagiya sarkitirsaniz, duslediginiz tarza kavusabilirsiniz.

Bonsaide estetik guzellik onem tasir. Agacinizin cok onceri kirilan dalin biraktigi yara iyilesmis oldugu icin simdi macun surup orayi kapatmaniz, agacinizin sagligini olumlu veya olumsuz etkilemiyecegi gibi, macundan once cirkin diye dusundugunuz yeri de guzellestirmedi diye dusunuyorum.

Agacinizin orasini oyup, oyuk ve kurumus govde gorunumu verirseniz, daha dogal ve estetik bir guzellik yakaliyabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Latif 23-07-2009 08:59

Budama

2 Eklenti(ler)
Değerli hocalarım sayesinde kafam karışıyor.Bu beni araştırmaya ve düşünmeye sevk ediyor.Böylece ögrenmeye başlıyacagımı zannediyorum.Mehmet hocamın dediği gibi budamaya başladım.Havaların sıcaklığı nedeniyle agır budama yerine zamana yayarak budamayı düşündüm ve şimdilik iki dalı kestim.Çelebi tarzıda olabilir.Anladığım kadarıyla bu tarz için ortadaki ana dalı bırakıp,diğerlerini budamam gerekeçek,Sarkık veya Çelebi tarzı için kesin karar vermedim biraz daha düşünemem gerekiyor.
Ali hocamın sayesinde agacın peru biberi oldugunu ögrenmem agaç hakkında dogru araştırma yapmamı sağladı.
Saygı dolu sevgiler.

memet 23-07-2009 21:01

Kafa karışıklığı aslında çok iyi. Bİr sürü soru sormana neden olacağı için en iyisini bulamanı sağlayacak.

Bence şu durumda gayet iyi gidiyor.
Toplantılarımıza başadığımızda getirirsin, üzerinde birlikte çalışırız.

Latif 05-08-2009 13:55

1 Eklenti(ler)
Ali hocanın önerisi üzerine macunu temizledim ve oyma işlemini yaptım ancak belli bir noktada dal beyaz süt çıkardı bu durum bende agacın canlı olan kısmına geldiğim düşüncesini uyandırdıgından oymayı durdurdum. Bi süre beklemeyi düşünüyorum.

Latif 05-08-2009 14:03

1 Eklenti(ler)
Beyaz sütlü hali.

Ali H. ALI 06-08-2009 13:31

Peru biber agacinin ilk mesajda eklenen fotograftaki gibi kurumus yerin girintili cikintili olmasi agacinizin o yerinin daha dogal gorunmesini sagliyacakti. Her neyse bir dahaki calismanda bunlari goz onunde tutarsin.

Agacin kurumus bolgesinde calisirken, canli yerlere de temes ettiginiz icin o beyaz sivi cikmistir ve simdiye kuruyup sakiz seklinde oralarda donmustur.
Bu agacin kendini korumak icin salgiladigi bir sivi. Yani normal bir durum agacinizin sagligi bu yaralanmadan etkilenmiyecektir.

Latif 10-08-2009 15:36

Fidanımla oyuncak gibi oynuyorum dolayısıla zarar vermeye başladığım gibi düşünüyorum. Ali hocanın fidanı rahat bırak diyen sesini duyar gibi oluyorum.
Şimdi de yeni ögrendigimden olacak gövdeyi işaretledigim yerden havai köklendirme yapmayı ve dallarıda daha sonra budamayı düşünüyorum.Amacım fidanın boyunu azaltmak ve teori de ögrendiklerimi pratiğe geçirmek tabi sonuçta bonsai olsun istiyorum.
Havai köklendimeyi başarabilirsem üst kısmıysa mehmet arkadaşın dedigi gibi çelebi tarzı yapmayı düşünüyorum.

Latif 10-08-2009 15:41

1 Eklenti(ler)
Fotograftaki gibi:

dremre 25-08-2009 16:58

Sn Latif,

Karabiber fidanını nereden aldınız?

Latif 26-08-2009 11:08

Fidanı Yalovdan aldım.Bildigim kadarıyla orman bakanlıgının fidanlıklarında bulabilirsiniz.

Latif 14-12-2009 13:48

1 Eklenti(ler)
Peru biberimi Eylül ayında budadım gövdeye dokunmadan sagda yukarı giden uzun dalı ve alltakini budadım.Sonra tellyerek şekil vermeye çalıştım salkım tarz yapmayı düşünüyorum.Ali hocanın tesbittigi ettigi çirkinligi örtmek hedefim. Yanlış yaparak ögrenmeye çalışıyorum nede olsa ilk denemem.
Eleştirilerinizi bekliyorum.
Saygı dolu sevgiler.

Latif 05-04-2010 14:25

1 Eklenti(ler)
Yuvarlak saksıya aldım şimdi besleme ve yaşatmayı ögrenecegim.
sevgiyle kalın

bonsaisan 06-04-2010 14:56

Gelişimi güzel gidiyor elinize sağlık

kalambaklı 06-04-2010 16:38

Sevgili arkadaşım, çok güzel bir çalışma yapmışsın, bu fotoğrafı bizlerle paylaştığın için ayrıca teşekkür ederim ve eline sağlık.
Saygı ve sevgiler.

Latif 06-04-2010 17:07

Sevgili arkadaşlarım destekleriniz için teşekkürler.Şimdi bu fidenin sulanmasını tepraga parmagımı sokarak yapıyorum.Kuruysa suluyorum ancak beslemeye başlıyacagum ama ne yapmam gerekiyor.Yardımlarınızı bekliyorum
sevgiyle kalın

Latif 27-01-2011 12:19

3 Eklenti(ler)
Son durumu altta fazla sarkan dalları budayarak gövdeyi biraz belirgin hale getirmeyi ve gövdenin alt tarafına çizik atarak kalınlaştırmayı düşünüyorum

memet 27-01-2011 13:03

Latif bu sene saksısını büyütelim. Saksı değişimi sırasında, simderma kullanalım, o da bende var.

bonsaisan 27-01-2011 15:06

Latif bey güzel gelişme göstermiş.
Memet in önerdiği ürün çok etkili oluçaktır.
Tavsiye ediyorum.
Saygılar

alpmoon 27-01-2011 19:15

Cehaletimin kusuruna bakmayın da simderma nedir öğrenebilirmiyiz.

Harun Parlak 27-01-2011 19:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi latif (Mesaj 610766)
Yuvarlak saksıya aldım şimdi besleme ve yaşatmayı ögrenecegim.
sevgiyle kalın

Çok güzel bir aday. Bu yaz sürekli uç alma yapın hatda şimdiden uzayan ince dalları alın.
Traş misali kestikce gürleşir. Gürleştiği gibi boğum araları da kısalmış olur.
Çok uzadıkca çok enerji harcar. Gövde kalınlaşmasını istiyorsanız bir tane kurbanlık dal bırakabilirsiniz.

Latif 31-01-2011 12:46

Cehaletimin kusuruna bakmayın da simderma nedir öğrenebilirmiyiz.

Bende yeni ögrendim saçak köklerin etfına topraga serpilen toz gelişmelerini saglıyormuş.
Tüm katkı veren arkadaşlara teşekkürler budamadan sonraki görüntüyü paylaşacagım.

izzeterisen 31-01-2011 18:57

Sim derma
http://www.simbiyotek.com/SimDerma.pdf

alpmoon 31-01-2011 18:59

Teşekkür ederim sağolun.

memet 31-01-2011 20:46

Ben ilk kez kullanıyorum. Eğtimdeki sunum için bana gönderdikleri dosyada belirgin bir fark görülüyor, Simdema kulanılanla deney grubunda olan ağaçlarda.
Ben de kendi ağaçlarımın saksı değişimi sırasında kök fotoğrafları çektim. Seneye farkı köklerde de görebileceğim.

Latif 22-08-2013 14:43

latif / Karabiber

1 Eklenti(ler)
Yeniden şekil vermeye çalışacağım karabiberin son hali.

badrobot 22-08-2013 15:25

Sn.Latif.
Yaklaşık 4 yıldır ağacınızın gelişimi çok yavaş olmuş. Bildiğim kadarıyla karabiber ağacı hızlı büyüyen bir tür. Herhalde içinde bulunduğu sığ saksı buna neden olsa gerek.
Birde bonsai olarak fazla bir işlem yapmamışsınız gibi duruyor. Yani aradan geçen 4 yıllık süreçte ağacınızda fazla bir ilerleme göremiyorum.
Oysaki 4 yılık süreçte ağacınız daha derin bir saksıda veya bahçede olsaydı en azında göze, dişe dokunur en az 8-9cm'lik bir beden kalınlığı elde ederdiniz.
Olumsuz yapmış olduğum eleştirileri umarım yıkıcı olarak algılamazsınız. Bende daha yeni öğrenciyim. Çok biliyorum iddiasında değilim. Herkes gibi bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bildiklerim ölçüsünde görebildiklerimi anlatmaya çalıştım.
Bu ağacınızla ilgili gelecekte başka planlarınız varsa, paylaşırsanız sevinirim.
İyi çalışmalar dilerim.

Latif 22-08-2013 16:27

Eleştirileriniz için teşekkürler. Bundan bir şey olmaz dediği için bir köşeye terk ettiğim bu ağacı bu sene topraga dikeceğim.

Sakaki 22-08-2013 20:47

Latif hocam merhaba,

Çelebi tarzına niyet ederek başlamışsın yola ama salkım tarz yapmayı da gözden geçir bence, hoş olur gibi :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024