agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Ali H. ALI / Ağaçlarımdan örnekler (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/1447.htm)

AyhanMoran 11-02-2009 14:23

Herkese çok teşekkürler dediklerinizi hemen uygulayacagım inşallah tutarlar.

AyhanMoran 11-02-2009 19:05

bonsai gübresi

SN. ALİ hocam birde bişey daha soracağım bu B5A sıvı gübresini bonsailerdede kullanabilirmiyiz.Birde bir arkadaşım burda mantar yetiştiriciligi yapıyor bu arkadaş dediki "biz mantarın toprağını 2-3 sefer ürün aldıktan sonra değiştiriyoruz ama bu toprak çok verimli gübreli bir topraktır" dedi.Bu mantar toprağını bonsaide veya bahçede başka şekilde kullanabilirmiyiz hocam.

memet 11-02-2009 19:58

B5A üzeirnde çok tartışma oldu. Riskigöze almayıp, önce bir bitkide deneyin derim.

bonsaisan 11-02-2009 21:09

B5A ben bonsailerde kulandım bir etkisini görmedim.
Hattda hasta bir ağacımdada kulandım.Ama yine etkisini görmedim.
Kısacası anlatıldığı gibi bir etki yok.İyi verim alanlar konusnda bir yorum yapamıyaçağım.

Ama kendi tecrübeme göre bi,r etki **** gelişmeye gözle görürül bir tepki alamadım.

Mantarlarda kulanılan toprak mantar üretimi için ideal olabilir.Lakin bu toprakda hastalık var ise ağac için sorun oluştura bilir.

Her ne şekilde kulanılıyor olursa olsun tüm bitkilerin bakımında kulanılmış tüketilmiş toprak kulanılmamalıdır.

Temiz ve içeriğinde bitki için gerekli ve yaralı organizmalar barındıran **** yaralı organizmaların gelişmesini sağlayaçak nitelikde olması yeterli...

Ama en önemlisi drenaj bakımından çok iyi bir karışıma sahip olmalıki bitkiye verilen su gerektiği oranda toprakda klamlı gereksiz olan saksı toprağını terk etmeli.

Ali H. ALI 25-03-2009 11:22

1 Eklenti(ler)
3 yil kadar once 1. sayfanin 3. ve 4. mesajlardaki kupe cicegi,bu sonbaharin ilk gunlerinde cicekler acti sizlerle paylasmak istedim.

Eklenti 68580
Kupe cicegi (Fuchia)

ciceksever70 30-03-2009 14:21

Ali bey iyi günler, bahcenizde cotoneaster oldugunu gördüm. Ben de bugün bir fidan aldim henüz cok kücük ama bahcede nasil bir yere ekilmesi gerekir ve bakimi konusunda biraz bilgi verebilir misinz? Bir de bazi yerlerde yer örtücü olarak görüyorum bu degisik bir cins midir yoksa budama sekliyle mi ilgilidir? Simdiden tesekkürler.

zm_sayhan 30-03-2009 15:52

Ali hocam bonsailerinizi görünce bir kere daha mest oldum...

neconeco 31-03-2009 00:02

Selamlar. Alı hocam hepsi çok güzeller. şimdilik iyi gidiyorum yakında bonsai lerim olacak

Ali H. ALI 31-03-2009 14:04

Sayin Ciceksever 70 sorularinizi asagidaki linkte cevapladim oraya bakabilirsiniz.

http://agaclar.net/forum/showthread....197#post390197

Sayin zm_seyhan sen ve diger arkadaslar bonsai calismalari yapar ve onlarin fotograflarini paylasirsaniz ayni duygulari ben de yasiyaycagim.

Neconeco, calismalarinin fotograflarini paylas ki nerelerde oldugunu gorelim:)

neconeco 31-03-2009 22:58

selamlar. derhal hocam yarın ilk işim resimlemek, zira görüşlerine ihtiyacım var .

Ali H. ALI 02-04-2009 13:46

1 Eklenti(ler)
Eklenti 70269

Supurge tarzi, Keci sogudu (Salix caprea)

Celikten yetistirilmis bu sogut, 4-5 yil yerde son 3 yil da saksida yasamini surduruyor. Bir ay kadar onceki sicaklardan tum yapraklari yanmis ve dokulmustu. Havalarin serinlemesi ile tekrar yapraklandi havalar dahada serinleyince ve gunler kisalinca yapraklari, tereyagi renginde bir sariya donusup dokulecek. Yapraklarini dokmeden once bir fotograf daha eklemeye calisacagim.

asumandilek 11-06-2009 16:50

Bende istiyorum böyle güzel ötesi ağaçlarım olsun. Tohumları yeni aldım ne yapacağımı biliyormuyum pek farkında değilim heyecandan. Becerebilecek miyim?

asumandilek 11-06-2009 19:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI (Mesaj 386381)
3 yil kadar once 1. sayfanin 3. ve 4. mesajlardaki kupe cicegi,bu sonbaharin ilk gunlerinde cicekler acti sizlerle paylasmak istedim.

Eklenti 68580
Kupe cicegi (Fuchia)

Benim de var bir küpe çiçeğim. Her yerinden sarkıyor. Acaba çalışsam toparlayabilirmiyim bu şekilde. Neler yapabilirim?

bonsaisever 11-06-2009 19:28

Tabii çiçekleri değil de dalları toparlarsınız.
Telleme konusunu bir bakın.

_kardelen_ 23-07-2009 08:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI (Mesaj 61625)
Sizlere 5 mini bonsaimin resimlerini gonderiyorum.

Eklenti 6191

Eklenti 6192
Hanimelleri[Lenicera nitida 11cm]

Eklenti 6193
Cryptomeria japonica [13cm]

Eklenti 6194
Papagan gagalari[Impatiens niamniamensis, 7 agaccik bir yere dikilmis 5cm]

Eklenti 6195
Papagan gagalari[Impatiens niamniamensis, kucuk bir tas uzerine dikilmistir 9cm]

Bu küçük bir taş üzerine dikilen bitkinin, o kalın gövdesinin yaşaması için bu kadarcık toprağın yeterli olduğuna inanamıyorum.

Harun Parlak 23-07-2009 09:02

Bütün bitkiler. Toprak yemezler Toprak içindeki ihtiyaç duydukları besinleri alırlar.
Alamadıkları ise daha sonra demir eksikliği calsiyum eksikliği vs diye ortaya çıkar.
Toprak bitkilerin yiyeceği değil tutunduğu ve örtündüğü bir ortamdır.
Siz bitki köklerini toprakla örtmeniz şart değil pamuk bez taş mıcır kum kimyasal salgı yapmayan her türlü malzemeyle örtüp suyla besinlerini verirseniz bitki yaşamaya devam edecektir.
Bir nevi SERUM gibi düşünebilirsiniz.
ya da vitamin hapları gibi.

isolet 23-07-2009 10:21

Sayın Ali sizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bunca yıl böle güzellikler ile uğraşmışsınız ve ortaya bu inanılmaz güzellikler çıkmış. Başarılarınızın devamını diliyorum size. İnşallah daha uzun yıllar bu işe gönül koyarak daha güzel işler başarıcağınıza eminim.

lastmohikan 03-09-2009 12:34

çok güzel bu çalışmalar elleriniz dert görmesin çirkinliklere meydan okuyan destansı canlılar olmuş hepsi.

Ali H. ALI 11-09-2009 11:23

1 Eklenti(ler)
Nerdeyse iki yil once sarmasiklarla yaptigim bir calismayi 2007 aralik dergisinde paylasmistim. (http://www.agaclar.net/dergi/aralik07.html ) Iste o calismayi gectigimiz ay sergi icin hazirlamisken bir fotografini da sizlerle paylasamak istedim. ilk yapildigi gunler ve bu gunku durumunu gormeniz icin.

Eklenti 102095

Ingiliz sarmasiklari (Hedera helix)

izzeterisen 11-09-2009 17:58

Tebrik ederim Ali bey, ellerinize sağlık.
Ben de bu bitkiyi çok seviyorum.
139 . mesajınızdaki Hederanızı da tekrar görmemiz mümkün mü acaba?

zena 19-10-2009 20:24

Elinize sağlık Ali bey çalışmalarınız cok etkileyici. İnsanı gaza getirmeye birebir. Umarım bende bu işi oğrenip sizinkilerin yarısı kadar bile olsa bonsailere sahip olurum. Nazarımız değmez inşaallah.

Atakan 16-02-2010 18:24

ben foruma yeni üye oldum site gerçekten çok güzel bu arada yaptığınız çalışmalar mükemmel

keremania 19-02-2010 14:19

Hocam Hedera helix gerçekten çok güzel bir örnek olmuş...Bence bonzai için en uygun sarılıcılardan biri, nerdeyse köküne kadar buda veya taşların arasına sakla, gene de banamısın demeden büyüyen ve şekil alan bir bitki...

Hhatice 01-04-2010 19:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI (Mesaj 495493)
Nerdeyse iki yil once sarmasiklarla yaptigim bir calismayi 2007 aralik dergisinde paylasmistim. (http://www.agaclar.net/dergi/aralik07.html ) Iste o calismayi gectigimiz ay sergi icin hazirlamisken bir fotografini da sizlerle paylasamak istedim. ilk yapildigi gunler ve bu gunku durumunu gormeniz icin.

Eklenti 102095

Ingiliz sarmasiklari (Hedera helix)

çok çok güzel :)
benimde bir bonsaim var üyelerin balkonlarına koymuştum resmini eğer bakıp ismini söylerseniz çok sevinirim

Ali H. ALI 06-04-2010 14:17

Hhatice hanim "uyelerin balkonlarina" 26.mesajinizdaki bonsainize baktim.

asagidaki linkin 410. mesajinda verilen cevap sizin agaciniz icin de gecerli.

http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=1982&page=14

ahmet_ex 10-08-2010 23:19

hocam bunlar super emegınıze saglık gercekten bu bır hobby degıl tamamen sanat bugun buna bır kez daha karar verdım calısmalarınız devam etmesı dılegıyle

Tozge 02-09-2010 22:48

merhaba ben bonsai sanatına yeni başladım ve bunu bir sanat ya da hobi olarak yapmayı düşünmüyorum çünkü ağacımla yıllar boyu süren bir dostluğum olmasını istiyorum.Bu yüzden de güzel bir şekil vermek istiyorum.ağaçlarım 2 tane şimşir 1 tane de meşe.şimşirlerimi aldığım satıcı onların 2 yaşında olduklarını söyledi.meşem ise yamadori.şimşirlerimin bir tanesi bir kökten 3 ana gövdeye ayrık.diğer şimşirim ise bir kökten 3'ten fazla gövdeye ayrık.açıkcası baktıkça moralim bozuluyor kafam karışıyor.lütfen bana bir kaç model önerin.şimdiden teşekkürler :)

memet 03-09-2010 16:29

Fidanlarınızı fotoğraflayın. Bir başlık açın kendi adınıza, üyelerin bonsai çalışmaları başlığı altında. Orada birlikte düşünelim.

ykolko 07-10-2010 16:13

Sayın Ali H. ALI eserleriniz gerçekden harika allah size ve bonsailerinize uzun ömür versin.
en önemlisi bir çok insan bildiklerini sır olarak saklamasına rağmen sizi canı gönülden her sorulanı cevaplamanız.

Sizi saygı ile selamlıyorum.

Hazeyn 12-10-2010 09:46

Bu incir ağacınız ne durumda bilmiyorum ancak çok beğendim son hallerini görmek isterim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024