agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Ali H. ALI / Ağaçlarımdan örnekler (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/1447.htm)

Ali H. ALI 06-08-2006 13:06

Sayin Arsakay,
Yazdiklarimin sizi dinlendirmesine sevindim Aslinda sizleri dinlendiren benim yazdiklarimdan cok bonsai konusudur cunku bonsainin bu ozelligide var. Bonsai uzerinde ugrasirken butun gunluk gerilim stres uzerinizden kalkar hatta kafanizda bir sorun varsa onu bile unutursunuz bonsai ile calisirken, sonra calismanizi bitirdiginiz zaman oturup sorununuzu daha bir guzel dusunup daha dogru bir cozum bulabiliyorsunuz.
Sizlere iyi gunler diliyorum hosca kalin.

Ali H. ALI 17-08-2006 14:00

ciceklenmis iki agacim

3 Eklenti(ler)
Herkese selamlar
artik burda kisi yavas yavas ugurluyoruz sizlere dogru yol aliyor.Daha bahar gelmedi de havalar isiniyor, agaclar cicekleniyor, yapraklaniyor. iki agacim ciceklendi, bu cicekli gorunuslerini sizlerle paylasmak istedim.

Eklenti 3222
Acacia pravissima[bu akasya cinsi dallari asagi sarkik buyur. Akasyalar Australia,nin yerli agaclaridir.Australia,yi temsil eden sporcularin giydigi unuformalarin renkleri akasyadan esinlenerek yapilmistir sari ve yesil renkler]

Eklenti 3223

Eklenti 3224
Akasyanin yakindan gorunusu.

Ali H. ALI 17-08-2006 14:14

3 Eklenti(ler)
Eklenti 3225
Jasminum nidiflorum[Winter jasmine]Kis yasemini, Sari yasemin.

Eklenti 3226
ciceklerin yakindan gorunusu

Eklenti 3227
Govddenin yakindan gorunusu.
Bu yasemin celikten cok rahat koklendirilebilir,istediginiz sekli verdikten sonra her sene derin budanirsa daha cok cicek acar.

bonsaireef 17-08-2006 16:38

Ali hocam harikalar.İkiside birbirinden güzel.Teşekkürler bize bu güzel fotoğrafları yolladığınız için.

Yaseminde ilginç bir yöntem kullanmışsınız.İnce gövdeleri sararak kalın bir gövde elde etmişsiniz.Bunu sözel olarak biri bana söyleseydi hiç hoş olmaz derdim.Ama sizin ki mükemmel görünüyor.Hayran oldum.

memet 17-08-2006 23:35

çok zarif gerçekten.

gallus 18-08-2006 00:49

dediğim gibi sizin ağaçlarınız bize yetiyor da artıyor
çok güzel ağaçlar. ellerinize sağlık.

backyard 18-08-2006 07:36

kediler de çok güzel
söylemeden geçmeyim :)

Ali H. ALI 19-08-2006 15:22

Kedilerim Gallusa inat :) bonsailermin bekcisidirler.
iyi gunler

Ali H. ALI 02-09-2006 15:59

3 Eklenti(ler)
Herkese iyi gunler.
Burada baharin ikinci gunu. Her taraf yesiilenip cicekleniyor, sanirim sizlerde de yaprak dokumu baslamistir. Bu gun sizlerle cicek acmis bir agacimi resimle de olsa sizlerle paylasmak istedim. 14-15 yaslarinda bir azalea kurmus bir parca kokle birlikte ekilmistir.
Eklenti 3592
Rhododendron indica[azalea]

Eklenti 3593
yapraklarin ve ciceklerin yakindan gorunusu

Eklenti 3594
govdenin yakindan gorunusu

Hosca kalin:)

gümüş 02-09-2006 16:45

Azeleanız çok güzel ellerinize sağlık. Çiçek açan bonsailer nedense bana daha da hoş görünüyor.

bonsaireef 03-09-2006 22:12

Ali hocam açelyanız çok güzel. Diğer çiçek açan bonsailerinizi de görmek için sabırsızlanıyoruz.

Ali hocam bonsaide bonsainin kendisi kadar saksısı ve dizaynının çok önemli olduğunu bir kez daha gösterdiniz. Kurumuş ağaç parçası ile çok hoş olmuş. Siz bir parça ağaç, bonsainin yanında küçük bir taş, bir kayrak taşı saksı ile çok güzel bonsailer yapıyorsunuz. Sanırım sizin de stiliniz bu. Çoğu bonsainizde bu tür uygulamalar var.

Gümüş aynı fikirdeyiz. Ben de çiçek açan bonsailerden çok hoşlanıyorum.

Ali H. ALI 04-09-2006 04:55

Iyi gunler Gumus.
Bonsaide iyi bir sekil verilmisse her agac guzelsede cicek acanlarda daha bir cekicilik oldugu gercek.
Seninde gelecekte ciceklerle yuklu, bircok bonsainin olmasini dilerim.

Ali H. ALI 04-09-2006 05:05

Selamlar Bonsaireef.

Bonsai saksisi , icinde duran agac kadar onemlidir, bir birleriyle uyum icinde olmalidirlar.[saksi sorununuz oldugu icin bu konuya deginip yaranizi desmek istemiyorum. kismetse gelecek gunlerde bu konuyu uzun uzun konusur tartisiriz.]
Daha once Gallusun da belirtigi gibi, dogrudur tas kaya gibi objeleri cokca kullaniyorum. Yalniz duran agaclarim da var, yinede cogunun yanunda arkadas gibi taslari vardir,daha guzel gorundugunu dusunuyorum, yoksa yaniliyormuyum? Bonsailerim cicek ve yaprak actik sonra sizlerle de paylasacagim.
Butun agaclarin diledigin gibi olsun.

murare 04-09-2006 10:19

Bence bu şekilde çok hoş görünüyorlar. Bende ilk bonsaimde deneyeceğim. Ellerinize, emeğinize sağlık.

gümüş 04-09-2006 13:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI
Iyi gunler Gumus.
Bonsaide iyi bir sekil verilmisse her agac guzelsede cicek acanlarda daha bir cekicilik oldugu gercek.
Seninde gelecekte ciceklerle yuklu, bircok bonsainin olmasini dilerim.

İyi dilekleriniz için teşekkürler .Ümit ediyorum ve uğraşıyorum ...Sanıyorumki bu bir tutku insanın içine bir kere yerleştimi vazgeçmesi zor. İnsan böyle güzellikleri gördükçe daha da fazla kendisinde de olsun istiyor. Bana şevk veriyorsunuz verdiğiniz bilgileri takip ediyor uygulamaya çalışıyorum. Teşekkürler

Ali H. ALI 05-09-2006 03:49

Iyi gunler Murare.
Simdiden deneycegin bonsailer icin basarilar denediklerini bizlerle de paylasmayi unutma.
Butun agaclarin gonlundeki gibi olsun.

Ali H. ALI 05-09-2006 04:00

Iyi gunler Gumus,
Sizlere birseyler verebilmissem, bu beni inanin cok sevindirir.
Dediginiz gibi bonsai bir tutku, bir gonul, bir sevda isi. Basladiktan sonra da vazgecilemez gibi,yaptigin calismalari bizlerle paylas mumkunse resim de gonder[ benim calismalarim resimlerini gordugum bonsailerle boy olcusemez diye bir karamsarliga kapilmayin kimse bonsai yapimina baslarken iyi deyildi] resimlere bakarak belki sizlere daha fazla yardimci olabiliriz.
Her sey diledignce olsun.

Ali H. ALI 14-09-2006 13:17

Yapraklanan agaclar

2 Eklenti(ler)
Iyi gunler,
Buralara bahar geldi, har taraf her tonda yesille bezendi. Cicekler bir renk cumbusu, buna kuslar ve bocekler de katiliyor. Bende bunu yapraklanan bonsailerimin resimlerini gonderip sizlerle paylasayim dedim.

Eklenti 3756
Kokleri kaya uzerine sarili tarzdaki disbudak agacinin yaprakli gorunusu.

Eklenti 3757
Bu da supurge tarzindaki disbudagin yaprakli gorunusu.

Şule 14-09-2006 21:30

Bir taraf ilk bahara girerken diğer taraf son baharı yaşıyor. Keşke hep bahar olsa. Ağaçlar hep yeşil kalsa! Tabiatın en güzel zamanı ilk bahar.

Ağaçlarınız çok güzel Ali Bey! Hele de baharla birlikte yeşermişken.

murare 15-09-2006 08:56

Ağaçlarınız gerçekten baharla birlikte daha güzel olmuş bu kaya üzerindekini daha önce de görmüştük ama şimdi daha güzel görünüyor. Çiçekli ağaçlarınızıda görmek isteriz.
Daha güzel bonsailere!

Ali H. ALI 18-09-2006 14:09

Kis yasemini [Sari yasemin]

4 Eklenti(ler)
Herkese selamlar.
Bu gun kurumus govde gorunumlu bir yaseminimi sizlerle paylasiyorum.
Bir yil kadar once bir kurumus dal ile iki sari yasemini birlikte diktim, Yaseminler kuru dalin uzerine kucuk civiler ile cakilmistir. Bu yil ciceklerini az acti seneye daha cok acacagini dusunuyorum. Yasaminler celikten uretilmis ve 3 yasindadirlar,bonsainin boyu 30cm.

Eklenti 3793
Jasminum nidiflorum [Kis yasemini, Sari yasemin]

Eklenti 3794
Govdenin yakindan gorunusu

Eklenti 3795
Cicek ve dallarin yakindan gorunusu

Eklenti 3796
Govdenin arkadan gorunusu

murare 19-09-2006 09:49

Önden görünüşü daha güzel.:p Çok güzel olmuş daha fazla çalışma bekliyoruz diğer arkadaşlardanda bekliyoruz. Benim gibi yeni başlayanalar için okunan makalelerden daha değerli bu tip çalışmalar. Elinize sağlık. Umarım benimde buralarda gösterecek çalışmalarım olur:(

saka 19-09-2006 10:03

Eklenti 3756

Eklentide ki fotoğrafta, kökleri kayaya saran dışbudak ile ilgili gerek gelişmesi
gerekse kayaya köklerini nasıl sardığı ve bunun ne kadar zaman aldığı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Ben daha çok kökler ile ilgiliyim. İlk başlarda tel bir kafese felan mı bağlanıyor! Kafamda canlandıramadım doğrusu.

saygılarımla,

memet 19-09-2006 10:24

Ali abi daha ayrıntılı açıklayacaktır. Kök budaması yapılmak için çıkarıldığında, kaya köklerin altına konup tekrar gömülüyor.Kökler uzadıkça taşın üstüne yapışıyor. Zamanla kayayla birlikte dışarı doğru çıkarılmaya başlıyor.

memet 19-09-2006 11:19

bu sayfada Ali abi anlatmış tekniği sonradan hatırladım..

Ali H. ALI 19-09-2006 15:18

Herkese iyi gunler.
Sayin Murare, sizde olan bu bonsai sevgisi, mutlaka sizi iyi bonsai yapmiya yoneltecektir. bonsaiye onden bakilir, arkasindan cektigim resimler sizler icindir,
kuru bir dalla birlikte dikilen agacin arkadan nasil gorundugunu, nasil kuru dalla birlikte oldugunu anlatmak icin. Yaptigin calismalarin resimlerini gonderirsen burdaki arkadaslar ve ben belki sizlere daha fazla yardimci oluruz.

Sayin saka, Memedin verdigi sayfada koklerin kaya uzerine nasil yelestirildigi anlatiliyor orda resimlerle de anlatmaya calisacagimi soylemistim, bir turlu firsat bulamadim, mutlaka resimlerlede anlatacagim.

Memet, ilgili sayfayi verip arkadaslara yardimci oldugun icin tesekurler.
Her sey dilediginizce olsun :)

murare 20-09-2006 09:05

Şekillendirmeye başlamadan önce mutlaka buraya ekleyip, sizlere soracağım.
Benden öyle kolay kurtulamazsınız zaten. Daha çok baş ağrıtıcam. :D

musubeyd 20-09-2006 22:18

Ellerinize sağlık Ali bey, güzel ağaçlar hepsi.Kendinize has bir üslubunuz var.Belli oluyor.(Saksı olarak düz taş kullanımı pek görüldük uygulama değil.fakat oldukça orjinal duruyor ağaçların altında.)Çoğu bonsaicinin özellikle benimsediği,çok kullandığı bazı türler oluyor.Sizin de Dişbudak herhalde :)

Not: Ali Bey'in ağaçlarından birkaçı -Waverley grup sergisindeki- İBC(internetbonsaiclub) sitesinde de mevcut.
http://internetbonsaiclub.org/index....&topic=19879.0

saka 20-09-2006 23:35

Ali Bey, sağ olsun memet bey'in gönderdiği link gerçekten doyurucu bilgiler içeriyor ve sanırım büyük ölçüde kafamda canlandı... En azından hayal edebildim.

Bununla birlikte ardıcın şekillendirilmesi ile ilgili vakit bulduğunuz ölçüde söyleyebileceklerinizi ilgiyle bekliyorum.

kolay gelsin,

Ali H. ALI 21-09-2006 16:04

Selam Musubeyt,
Onceleri madddi nedenlerle agaclarimi duz tas uzerine dikmeye basladim[belki sizler icin orada bonsai saksisinin cok olmayisindan dolayi bir ikinci seceneginizin duz tas olabilecegini dusunuyorum] Saksilar cok pahali oluyordu, sonra baktim ki duz tas saksiyi aratmiyor[simdi saksida kullaniyorum ]bazan duz tas agacla guzel bir uyum icinda dahada dogal gorunuyor. Altina da kontraplaktan ayni sekilde bir ayaklik kesince, guzel gorunuyor.

Halamin kaldigi evde, komsusunun buyuk bir disbudak agaci vardi ve tohumlari dustugu yerde cimleniyordu. Halami her ziyaretten sonra eve donerken bircok disbudak fidani grtiriyordum. Simdi komsusu agaci kesti, bende hala aldigim o fidanlardan bonsai olmayi bekliye epey fidan var. Disbudak her tarzda bonsai yapilabilecek bir agac, herkese oneririm, sevmesini bilen bir agac, siz anu sevdiginizi gosterin , o sizi daha cok sevdigini gosterecektir. Bircok agac cesidinden bonsaim var ama disbudaklar cogunlukta.
Iyi gunler sizlerin olsun.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024