agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Tourkana / Sığla (Liquidamber orientalis) (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/12416.htm)

tourkana 08-02-2009 10:26

Tourkana / Sığla (Liquidamber orientalis)

6 Eklenti(ler)
Bugün saksı değişimlerine başlamayı planlıyordum ancak İstanbul'daki hava şartları buna izin vermeyecek gibi görünüyor.
O yüzden şimdilik sadece temmuz ayında aldığım yaprak şeklini çok sevdiğim büyük sığla ağacına şekil budaması yaptım.
Yaparken yeni aldığım mini motorlu testereyi de denedim, bu tarz büyük ağaçlarda hızlı ve düzgün bir şekilde istediğiniz noktadan kesim yapmanızı sağlayan pratik bir alet..Ayrıca büyük ağaçların kalın kazık köklerini budarken de bu aleti kullanacağım, hem testere kullanmak biraz maharet istiyor hem de kesim yaparken zaman kaybı nedeniyle bir çok saçak kök zarar görüyor. (Özellikle çam ağaçlarında kök budamasının süratli bir şekilde tamamlanması gerekiyor)

İşte aşama aşama fotoğraflar.

En alt kısımda gördüğünüz uygulamaya başlamandan önceki yapraklı fotoğrafıdır.

Ali H. ALI 10-02-2009 12:14

Tourkana yeni testereniz hayirli olsun.
Siglaniz bir iki yil icerisinde guzel bir bonsai olacak. Simdi agac yapraksizken dallari da tellemeniz iyi olur. Tellerken, dallar uzerindeki tomurcuklara zarar vermemeya ozen gosteriniz.
Kolay gelsin.

bonsaisan 11-02-2009 10:54

Geçekden güzel bir sığla ve güzel bir bonsai olma yolunda eline sağlık.

msgurkan 11-02-2009 11:41

Harika bir ağaç, Kıbrıs'ta bu ağaca hiç rastlamadım. Keşke ben de bulabilsem.

Ağacın gövdesi çok kalın olduğu için budanan yekdeki yara kolay kapanmayacak. Oraya kuru gövde uygulaması yapılabilir.

memet 11-02-2009 18:27

Sığla endemik tür. Ancak buradan fidan almanız mümkün olur.

kaktüs 27-02-2009 15:08

Ya da size tohum ulaştırılabilir belki. Tohumdan da kolaylıkla yetişebiliyorlar.
Gerçi bonsai yapabilmek için gerekli şartları bilmediğim için sizin için fidan mı iyi yoksa tohum mu iyi bilemiyorum..

msgurkan 27-02-2009 17:52

Ben bonsaide uzun vadeli hedeflerle de çalıştığım için tohum da olabilir. Türkiye'ye geldiğim zaman bu ağacın fidan veya tohumlarından bulmaya çalışacağım. Böyle bir güzelliğe sahip olmak gerekir.

lastmohikan 06-09-2009 10:22

güzel bir çalışma eelerinize sağlık.

tourkana 06-09-2009 17:41

1 Eklenti(ler)
Teşekkür ederim , umarım sizin de çalışmalarınızı en kısa zamanda görürüz. Sığlayı öneririm, akçaağaca rakip olabilecek milli bir tür.

Bu da ağacın son hali...

tourkana 15-11-2009 12:27

1 Eklenti(ler)
Sığlanın sararmaya başlayan yaprakları ile son hali.

Emre Kuzu 15-11-2009 12:54

Gayet güzel..

kalambaklı 15-11-2009 18:51

Sayın tourkana; Bitkilerinizi genelde ahşaptan yapılmış kasalara dikiyorsunuz nedeni nedir acaba!
İyi akşamlar,

tourkana 16-11-2009 13:18

Geniş ,sığ sayılabilen ahşap saksı kullanıyorum çünkü ağaçların istediğim gibi dallanabilmesi için kök kısmının da rahat hareket etmesi gerekiyor.

Ayrıca illa seramik saksıda olsun gibi bir kaygım yok, hatta bazı ağaçlar ahşap saksıda çok hoş duruyor.Bir de ahşap saksıyı çok ucuz sayılabilecek fiyata yaptırabiliyorum .

şahin05 16-11-2009 17:18

sayın tourkana , gövdesi kalın agacı üstten küt kesim yapmak yerine , pramidal şekilde bıçakla yontarak kalından inceye doğru yapsak , ağacın yaşama şansı ne olur , o küt kesim görüntüsünden kurtulsak.

tourkana 16-11-2009 19:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi şahin05 (Mesaj 533602)
sayın tourkana , gövdesi kalın agacı üstten küt kesim yapmak yerine , pramidal şekilde bıçakla yontarak kalından inceye doğru yapsak , ağacın yaşama şansı ne olur , o küt kesim görüntüsünden kurtulsak.

Uygun zamanda ve doğru bölgede yapılacak oyma işleminin ağaca bir zararı olmaz, hatta dediğiniz gibi yapılan çalışmalar da var.
Ama üstten küt kesmek yerine ağacın önünü belirledikten sonra bakış açısınında dışında kalan yere doğru açılı budama yapmak , ya da kesim yerini yapraklarla kapatmak da çözüm olabilir.

tourkana 18-04-2010 10:40

1 Eklenti(ler)
Sığlanın son hali.

Emre Kuzu 18-04-2010 12:57

Çok güzel.

bonsaisan 19-04-2010 12:12

Gelişimi güzel biraz daha sıkılaşması için bir şeyler yapman gerekiyor gibi.
Sanırm vakit bulamıyorsun işlerden.
Yokda çok güzel bir sıkılaşma sağlanaçağına eminim.

kirangokhan 14-06-2010 11:18

Çok güzel gözüküyor. Darısı benim sığla ağacıma.

Sormak istediğim birşey var. Acaba ağacınızı güneşe çıkartıyor musunuz? Çünkü güneş gören yapraklarının sonbahara doğru kızarması gerekiyor diye biliyorum.

tourkana 14-06-2010 11:59

Evet ,Sığla sürekli güneş altında..Geçen yıl sonbaharda beklediğim gibi kızarmadı ama yapraklar çok uzun süre dallarında kaldı..

kirangokhan 14-06-2010 13:18

teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024