agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bonsai Çalışmaları (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/)
-   -   Tekin/Ulmus campestris Ova karaağacı (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bonsai-calismalari/12075.htm)

Harun Parlak 12-01-2009 17:12

Tekin/Ulmus campestris Ova karaağacı

5 Eklenti(ler)
Selamlar arkadaşlar daha önce üzerinde biraz budama yaptığım kara ağcımı biraz daha budayıp telleyip. Kendi yapımım olan taş oyma saksıya yerleştirdim.

nariçi 12-01-2009 17:16

Çok doğal ve güzel görünüyor.

Harun Parlak 12-01-2009 22:12

Teşekkürler Sayın nariçi beğendiğinize sevindim. Çarşamba günü tamalayacağım birde ardıcım var. Bugün yarım kaldı yarında başka işlerim var.
Bitince bakalım nasıl olacak.

AgacSevdalisi 15-01-2009 08:26

tekin bey siz gerçekten bu işi biliyorsunuz

Harun Parlak 15-01-2009 11:21

Bu işi bildiğim söylenemez ama kesinlikle öğreniyorum. Diyebilirim.

Ali H. ALI 15-01-2009 12:10

Bonsai de ogrendiklerinize katacaginiz, diger bilgi ve deneyimlerinizde, kolayliklar diliyorum.

evrim 16-01-2009 08:47

Tebrik ederim tekin bey . Gerçekten çok hoş olmuş. Ardıç bonzainize de bayıldım. Hepsi çok güzel.Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

Harun Parlak 16-01-2009 09:52

Çok teşekkür ederim aekadaşlar. Sizlerin yorumları ve teşvik edici sözleriniz bizi kamçılıyor. Teşekkürler.

gönder 16-01-2009 18:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 345672)
Çok teşekkür ederim aekadaşlar. Sizlerin yorumları ve teşvik edici sözleriniz bizi kamçılıyor. Teşekkürler.

Tekin bey merhaba,
Böyle güzel fidanları nereden buluyorsunuz çok güzelller.Harika

Harun Parlak 18-03-2009 17:23

1 Eklenti(ler)
Teşekkürler Sayın gönder geç gördüm mesajınızı. Şimdi uyanmaya başladı ağcımız.

Kiraz 18-03-2009 18:01

Elinize sağlık, çok güzel oluyor.

Harun Parlak 18-03-2009 22:25

Teşekkürler Sayın Nurbahar yaprakları biraz gürleşince güzelleşecek galiba.

Harun Parlak 25-03-2009 17:44

1 Eklenti(ler)
Alıştırma saksısında bir karaağaç şekillendirdim yapraklar açınca nasıl görükecek bakalım.

Burhan Gönder 25-03-2009 18:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 386893)
Alıştırma saksısında bir karaağaç şekillendirdim yapraklar açınca nasıl görükecek bakalım.

Tekin bey ***,
Aslında diyecek kelime bulamıyorum.Tek kelime ile Süperrrrrrrrr
Acaba nereden buluyorusnuz böyle ağaçları tekin bey.Sizden imrendim bende 3 gövdeli ağaç arıyorum 1 haftadır bakmadığım peyzajcı veya fidan satan yerlere bakıyorum ama bir türlü böyle hoş fidanlar göremedim.
Kısacası çok beğendim ve TEBRİKLER
Yaprakları da açınca harika olacak eminim.
Saygılarımla
Burhan GÖNDER

Harun Parlak 25-03-2009 18:31

Bu fidanı geçen yıl inşaat sahsında hafriyat altından aldım. Buna benzer çok fidanlar çıkıyor hafriyat alanlarında.
Bazen kurtaramıyorum kepçeler parçalıyor.

Burhan Gönder 25-03-2009 18:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 386929)
Bu fidanı geçen yıl inşaat sahsında hafriyat altından aldım. Buna benzer çok fidanlar çıkıyor hafriyat alanlarında.
Bazen kurtaramıyorum kepçeler parçalıyor.

Tekin bey valla şansınıza diyecek yok aslında bu inşaat alanlarındaki insanlara kızmalı mı? Yoksa teşşekkür mü etmeli bilemiyorum güzelim ağaçları hiç acımadan söküp ezip geçiyorlar.Çok yazık
Aslında sizin ve bizler gibi doğa ve ağaçseverler oldukça umudum kırılmayacak
şimdi size birkez daha teşekkür etmek istiyorum.
Kolay gelsin başarılar.
Burhan GÖNDER

Harun Parlak 03-04-2009 16:06

1 Eklenti(ler)
Karaağaç serada olan iyice yapraklandı.

bonsaisan 03-04-2009 20:05

Güzel bir gelişim olmuş tekin bey elinize sağlık
Form ve yapsı ileride daha güzel olaçaktır.

Harun Parlak 03-04-2009 20:17

Teşekkürler. Sayın bonsaisan. Yaprakları açınca saksı uygun değilgibi geldi bana. Seneye belki saksıyı değiştirmek gerekecek.
Ama nasıl bir saksı uygun olacak bilemiyorum önerileriniz benim için çok faydalı olacaktır.

nariçi 03-04-2009 20:38

Kıraç bir tarla kenarında yaşlı bir incir ağacı kümesini andırıyor. Veya karadut (urumtut)

bonsaisan 04-04-2009 13:30

1 Eklenti(ler)
Tepsi formunda bir saksı güzel gidebilir.
Eklenti 70733
şöyle bir şey yaptım tabi denemeler yapılarak farklı bir yapıda elde edile bilir.

Harun Parlak 04-04-2009 23:47

Elinize sağlık. bonsaisan teşekkürler. Çok güzel olacak tepsi saksı sanırım.

Ali H. ALI 05-04-2009 14:37

Saksilar konusunda bir noktaya, dikkatinizi cekmek istiyorum.
Yuvarlak ve kare saksilar disindaki saksilara agac dikerken, agacin saksinin ortasinda degil de, ortanin az saginda veya az solunda olmasina dikkat edilir.

Bonsaisan bu calismasini acele bir sekilde yaptigindan ayrintilara dikkat etmedigini. Gercek bir calisma olmus olsa mutlaka bu ayrintiyi hatirlaycagini dusunuyorum.

bonsaisan 06-04-2009 07:51

1 Eklenti(ler)
Ali hocam malum photoshop işlemlerinde vakit buldukca hızlı bir şekilde yapım bitirmeye çalışıyorum.
Saksıya yerleştirme işlemi gözümden kaçmadı sadece saksının şekli konusunda fikir vermesi acısından saksıyı bu şekilde kullandım.

Lakin sizinde bildiğiniz gibi saksıya yerleştirme işlemi saksının niteliği göz önünde bulundurulurken ağacın dalarının iz düşümününde saksı dışına çıkan daların aynı estetiği vereçek şekildede budanarak saksının köşe kısımlarına dengelenmesi gerekir.

BU yüzden bende ağacı bu kadar çabuk bir şekilde photoshopda biçimlendiremiyeçeğim için sadece saksı formunun ön planda olduğu bir görsel hazırladım.
Malum bu kurallar bonsai olmaz ise olmaz kuralları Güzel bir konuya değinmişsiniz.

Fakat vakit bulunca farklı şekil ve formlarda ki bir kaç örnek saksıya ağacıda biçimlendirerek yeniden örnekler hazırladım.
Eklenti 71020

Ali H. ALI 06-04-2009 13:42

Bonsaisan dusundugum gibi acele ile yapilmis bir calismadan kaynaklanan bir eksiklikti.

Simdi tekin beyin onunde birden cok secenek var:) eline saglik.

vyssera 06-04-2009 18:57

Tekin bey, çalışmanızı ben de çok beğendim. Gereken şekli çok güzel vermişsiniz. Çalışmalarınızı ilgiyle takip ediyorum.

yasemin 06-04-2009 19:36

Bence ilk saksı çok şık olmuş

gulayb 07-04-2009 09:39

Elinize sağlık Tekin Bey. Bence de göze en hoş görüneni tepsi şeklindeki ilk saksı olmuş... Ortanın biraz soluna/sağına ağacı yerleştirdiğinizde, diğer tarafta kalacak boşluğu da ufak hayvan figürleriyle tamamladığınızda ortaya güzel bir doğa kesiti çıkacaktır. Bu geniş tepsi şeklindeki saksı dışında bu üçlü gövde grubu için benim aklıma daha da sığ, adeta düz bir tepsi gibi olan tabanlar da geliyor. Çalışmanızda doğallığı vurgulamak adına uçuk pastel tonlarında sığ ve geniş bir saksının çok yakışacağını düşünüyorum.

Harun Parlak 07-04-2009 09:57

Sayın bonsai san çok çok Teşekkürler. Verdiğiniz bu emeklerin altından nasıl kalkacağız bilmiyorum.
Sayın Ali hocam Bu sevdayı bizlere aşıladığınız ve ynldndirdiğiniz için Çok Çok teşekkürler.
Sayın vyssera, Yasemin hm, Gülay hnm beğendiğinize sevindim saksı önerileriniz için ayrıca teşekkürler.

Harun Parlak 11-04-2009 22:35

2 Eklenti(ler)
Her geçen gün sürgün ve yapraklar artıyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024