agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2008, 00:23   #1
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
izzeterisen / Hedera helix

İyi çalışmalar Ali bey,
yıllarca dergilerden gazetelerden bonsai ile ilgili yazılar resimler keserdim.
Artık ben de bonsai yapmaya başlamak istiyorum. Epey bir zamandan beri bu sitede yazıları karıştırıyorum. Yardımınıza ihtiyacım var.
Ben gölgede yaşaması, hızlı büyümesi nedeniyle Hedera helix ile başlamayı düşündüm ve dikim yaptım.
Bir kısmı doğadan alınma çelik, bir kısmı da evde yetiştirdiğim hederalar.
Ayrıca bir de geven(Astragalus sp.) diktim. Dikeli 1 hafta oldu canlılığını koruyor daha ama...
Sal stili için de 20 cm. kadar uzunlukta bir söğüt dalını suya bıraktım. Bu sitede gördüğüm bir resim ilgimi çekmişti.
Turunç ile de çalışmayı düşünüyorum. Bunu da diktin bugün geçen sene tohumdan yetiştirdiğim fidan, onu ilerde resimleyip bilgi almak istiyorum.
Üçyaprak üzerine aşılı bir kamkatı da sonbaharda bahçemden sökmek zorundayım.Bunu bonsaiye dönüştürmek istiyorum,
Şimdi sizden şu anki isteğim ekleyeceğim resimlere bakıp ne yapabileceğimi nasıl davranabileceğimi yazmanız.(Hedera-geven ve kamkat için)
Başlangıçta olduğum için evdeki saksıları, torf-derekumu-biraz toprak-bitki çürüğü karışımı kullandım, drenajı sağladım. Hepsini ılık güney balkonuma yerleştirdim
Doğada hederalar filiz uzatmaya başladı bu aralar burda (Ortaca-Muğla)
Şimdiden çok teşekküer ederim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg geven (astragalus).JPG (35.7 KB, 672 views)
Dosya Türü: jpg Hedera helix 1.JPG (54.1 KB, 681 views)
Dosya Türü: jpg Hedera helix 2.JPG (68.9 KB, 664 views)
Dosya Türü: jpg Hedera helix 3.JPG (60.8 KB, 651 views)
Dosya Türü: jpg sökmek zorunda olduğum kakkat.JPG (60.9 KB, 673 views)
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2008, 09:02   #2

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kumkatı sökmeden önce, yamadori konusundaki yazılara bir göz atın. Nasıl sökeceğinize dair bilgiler bulabilirsiniz.
Hederayı ben de seviyorum. öncenasıl bir tarz istediğinize karar vermelisiniz. Bunun için biraz bekleyip çıkansürgünlerin nerelerde olacağınagöre düşünmeli. armaşık olduğunu düşünürsek, jin&shari tarzı çok uyuyor hederlara.
Geven oldukça uzun görünüyor belki yukardan budamalarla kısaltmayı düşünebiliriz. Ama hakkında bilgim yok. üstten budayınca,alt dallar veriyor mu bilmiyorum. Onda, gövdenin alt tarafındaki dala kuru dal görüntüsü verilebilir.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2008, 09:33   #3

izzeterisen's Avatar

Önerileriniz

Kumkatı sökmeden önce, yamadori konusundaki yazılara bir göz atın. Nasıl sökeceğinize dair bilgiler bulabilirsiniz.
Hederayı ben de seviyorum. öncenasıl bir tarz istediğinize karar vermelisiniz. Bunun için biraz bekleyip çıkansürgünlerin nerelerde olacağınagöre düşünmeli. armaşık olduğunu düşünürsek, jin&shari tarzı çok uyuyor hederlara.
Geven oldukça uzun görünüyor belki yukardan budamalarla kısaltmayı düşünebiliriz. Ama hakkında bilgim yok. üstten budayınca,alt dallar veriyor mu bilmiyorum. Onda, gövdenin alt tarafındaki dala kuru dal görüntüsü verilebilir

Önerileriniz için teşekkür ederim
Hederaların dallarını tek yapraküzerinden kestim;gövdeleri 4-5 dal çıkıp uzayacak şekilde bıraktım. Şu an bu durumdalar. Belki dikkatinizi çekti, bir tanesi topraktan sonra 10 cm kök, sonra bitkinin toprak üstü kısmı başlıyor. Bu şekilde de bonsailer görmüştüm resimlerde. Yani bir kaç tarz denemek istiyorum.Gelişmeleri resimlerle size ileteceğim.
Gevenin altan filiz vereceğini sanıyorum,bekleyeceğim, ilerde yeni durumunu resimleyerek önerilerinize başvururum.

İyi çalışmalar

Eski 19-02-2008, 13:16   #4

izzeterisen's Avatar

Sn.Ali Bey,
Hedera helix fotoğrafını size önceden göndermiştim,
Onları kök yapılarının iyi gelişmeleri, dayanıklı bir bitki olmaları nedeniyle direkt olarak bonsai saksısı olabileceğini düşündüğüm (ilerde bonsai saksısı bulduğum zaman değiştireceğim tabii) dondurma kapları ve menekşe saksısına aktardım, Ve bulduğum bir mavi tele telledim.
Bana şu anki durumu ve nasıl devam etmem konusunda konusunda bilgi verirmisiniz.
ben sürekli artık internette bonsai sitelerindeyim. Bu nedenle kafam çok karışık, Edindiğim bilgilerin netleşmesi gerek ki ben de aha şu tarzı oluşturayım diyeyim.
Sanırım H.helix her tarza uygunmuş.
lütfen biraz ayrıntılı bilgi verirmisiniz
Teşekkürler ediyorum, iyi çalışmalar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg hH.helix 20 02 2008.jpg (31.8 KB, 669 views)
Eski 19-02-2008, 13:54   #5

memet's Avatar

Hedera benimde hoşum gidiyor. Bence telin mavi olmasının dışında gayet iyi durumda görünümleri. Zamanla telleri değiştiriken, çıplak bakır tel kullanırsınız. Yapraklanma başladığında, büyük yaprakları keserek dallanmayı teşvik edersiniz.
Yarpaksız olan da hedera değil mi? onun da hoş bir biçimi olabilir ilerde.
Benim hederalardan biri de büyük yoğurt kaplarından birinde duruyor.

Ben hederaya çelebi tarzını yakıştırıyorum. Bujingi.
Fakat sizin tellemenize bakarak, kıvrımlı dik tarz, moyogi de yapılabilir.

Eski 19-02-2008, 23:16   #6

izzeterisen's Avatar

Çok kısa bir zamanda gelen bilgilendirmeniz teşekkürler
Yapraksız olan resim de H.helix. ,hoşuma gitti şekli, ben de diktim.
Stilleri okuyarak, izleyerek verdiğiniz tarzları oluşturmaya çalışacağım
Çıplak bakır tel bulamadığım için elektrikçiden bu telleri aldım,
yeşili yoktu biraz uysun diye maviyi seçtim.
Bu arada turunçgil bonsailerini vazgeçtim. Neden derseniz turunçgil üretimi yapılan yerlerde Yaprak galeri güvesi diye bir zararlı var yaklaşık 10 yıldan beri. Bu zararlı taze yapraklarda beslenerek yaprak şeklinin aşırı bozulmasına neden oluyor. Bonsai süs bitkisi olarak kullanıldığı için bozuk yapraklı bir bonsainin işe yaramayacağını veya göze hoş görünmeyeceğini düşündüm.
Bu konu ile ilgili soracağım bir sorum var : bomsai örneğin tutunçgil bonsaisi tam olarak bonsai olduktan sonra sık yaprak çıkarır mı. eğer çıkarmazsa bu zararlı açısından bir sorun olmaz olmazsa da ben çalışırım.
Geçen yıl kendimin tohumdan yetiştirdiğim turunç fidanları vardı bunun birisini saksıya alarak 30 cm.den kesmiştim, sonra bu önemli noktayı unutmuşum.
Buna da yardımcı olursanınz sevinirim.
İyi günler dileklerimle

Eski 21-02-2008, 12:53   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Izzeterisen merhaba, yazdiklarinizi gec gordum kusura bakmayin.

Ingiliz sarmasigindan istediginiz boyda ve istediginiz tarzda bonsailer yapabilirsiniz. Yeni cikacak surgunleri degerlendirip telleyip(Eletrikciden aldiginiz renkli tellerin, bicak yardimi ile icerisinden bakir telleri cikarabilirsiniz. Sonra da telleri mangalda kor gibi olana kadar isitip disari aliniz ve kendi basina sogumaya birakiniz. Tellerin yumusadigini ve cok rahat calistiginizi goreceksiniz.)istediginiz sekilde egebilirsiniz.

Turuncgillerden yapacaginiz bonsaileri deneyebilirsiniz. Tek agacin uzerinden zararlilari temizlemek kolay olacak diye dusunuyorum. Kaldi ki sizin agaclarinizda boyle bir zararliyi gordugunuzden bahsetmiyorsunuz.

Yerli agaclar uzerinde de bonsai denemeleri yapmanizi oneriyorum. Yasadiginiz yere en fazla uyum sagliyan bir cesit secebilirsiniz.
Calismalarinizda kolyliklar dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2008, 14:13   #8

izzeterisen's Avatar

İyi günler
Ben bonsai yapmaya çok hızlı girdim. Turunç, geven, zeytin,kekik, hedera, Portulaca sp(yeni bitki dalı buldum köklendireceğim), kamkat, üzüm, defne, bunların hepsini diktim.
Benim isteğim kendinize ait bir sayfa açın demişsiniz. Açacağım sayfaya resimleri koyup önerileri almakla bonsaiyi öğremeye çalışacağım
Ben ağaçlar.net'te istediğim bölümler ulaşmakta çok zorlanıyorum. internet bilgim güçlü değil.Sizden bana gelen cevapları öğrenebilmek için sayfayı sık kullanılanlara ekledim öyle ulaşabiliyorum.
Bu sayfa nerde nasıl açılır nasıl ulaşılır bana yazabilir misiniz
Ben sizi 1-2 yıl çok aşırı rahatssız edeceğim, kusuruma bakmayın
Bir sayfam olursa oraya rahatça ulaşabilirsem sanırım benim için çok iyi olacak
Teşekkürler iyi çalışmalar

Eski 25-02-2008, 23:20   #9

izzeterisen's Avatar

Çok teşekkür ederim
Resimleri hazırlayınca konu (yer ) açacağım kendime
İyi çalışmalar

Eski 21-03-2008, 12:57   #10

izzeterisen's Avatar

geven

Genç yaşta olan gevenim tuttu

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg geven 21 03 2008.jpg (31.2 KB, 632 views)
Eski 21-03-2008, 12:58   #11

izzeterisen's Avatar

Ama yaşlı olan gevenim kurudu.
Sonunda anladım ki gevenden bonsai yapmaya hiç gerek yok.
Gövde yapısı çok hoş ama genel görünüşü güzel değil.
Fikirlerinizi bilmek isterdim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg kuruyan geven 21 03 2008.JPG (58.4 KB, 623 views)
Eski 21-03-2008, 13:06   #12

izzeterisen's Avatar

Hederalarım

Hedera helix bitkilerinin son durumu
Üstatlardan isteğim : bana yol gösterirler mi?
Yapmam gereken ne var acaba bu dönemde.
Sn.H.Ali Bey'in dediği gibi acaba iri yaprakları kessem mi?
h helix (1) de (II.resim) ilk dalın ucunu uzamasın diye bir kere kestim.
yine filiz verdi ve uzamaya başlayacak.
Teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg h helix.JPG (47.0 KB, 624 views)
Dosya Türü: jpg h helix (1).jpg (35.2 KB, 614 views)
Dosya Türü: jpg h helix (3).JPG (52.9 KB, 610 views)
Dosya Türü: jpg h helix (2).JPG (48.4 KB, 612 views)
Eski 21-03-2008, 13:23   #13

memet's Avatar

Hederanın büyük yapraklarını kesip, dallanmayı teşvik edeblirsiniz.
Bence geven ilginç görünüyor. iyi bir bonsai olabilir.

Eski 21-03-2008, 15:30   #14
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Hepsi çok güzel, özellikle hederaları çok sevdim, ben de de iki tür orman sarmaşığı var, gevenler hakkında vir yorum yapamayacağım, kişisel zevkinize kalmış kolay gelsin .

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2008, 14:47   #15
Ağaç Dostu

Geven agacindan guzel celebi tarzi yapabileceginizi dusunuyorum.

Sarmasiklariniz icin su an hicbir budama yapmazsaniz daha cabuk geliseceklerdir.

Ilk resimdeki sarmasiginizin iki zayif koku tel yardimi ile agacinizi o forumda tutuyor. teli cikardiginiz zaman govde yana devrilecektir. Bu agacinizi daha derin bir saksiya alip kokleri de toprak altinda gelismeye birakiniz. Daha sonra bonsai saksisina gecireceginiz zaman uygunsa kokleri gorunur yaparsiniz.

Kolay gelsin.

Eski 26-05-2008, 23:05   #16
Ağaç Dostu

Salinta's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2007
gevenler hakkında biraz bilgi rica edebilir miyim??
türleri bitkisel özellikleri gibi.

Salinta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 14:07   #17
Ağaç Dostu

Yanlis bilgi

Iyi gunler Salinta.
Yanilmiyorsam Geven Kapari(Capparis) in yoresel bir adidir(Yanilmisim KAPARI ve GEVEN ayri bitkilerdir). Kibrisin da yerli bitkisidir Kibrista Gabbar olarak bilinir ve tursusu yapilir. Avrupada bilinen cicek tomurcugu tursusu degil de taze surgunleri toplanip surgunlerden tursu yapiliyor.

Bir cali gibi olan kapari'den bonsai denemedim cunku buralarda kapari yok, ama bonsai yapilabilecegini dusunuyorum.

Asagidaki linkte daha cok bilgiye ulasabilirsiniz.
Kapari (Capparis spinosa)

Düzenleyen Ali H. ALI : 28-05-2008 saat 06:04 Neden: Yanlis bilgi
Eski 27-05-2008, 16:52   #18

izzeterisen's Avatar

İyi günler Ali bey,
Yeni Crassula'm için sizden bir öneri beklerken...
Geven (Astragalus spp.) Kapariden çok ayrı bir bitki, Kıbrısta dağlarda çok bol olarak bulunması gerekir.
Çamlarla içiçe veya çam olmayan yerlerde kayalıklarda bile Akdeniz ikliminde her yer doludur. Şu an buradakiler sarı çiçeklerini açmakta. İnternetten anladığımı göre göre bizim gevenin türü Astragalus gummifer. maki btiki örtüsünün sanıyorum önemli bir bitkisi.
İyi çalışmalar.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Geven_(bitki)

Eski 27-05-2008, 16:54   #19

izzeterisen's Avatar

Ben buraya bir geven koymuştum, ama diktiği gevenler fazla idi. Sanırım zamansız diktim, tüm kökleri çürüdü. Yani hepsini kaybettim.Aslında çok güzel bir bitki.

Eski 28-05-2008, 06:11   #20
Ağaç Dostu

Izzet bey, gevenlerin resimlerini ilk eklediginiz zaman nedir diye arastirirken bir bilgide kapari ile ayni bitki oldugu belirtiliyor olmasina karsi yine de emin degildim. Bu biki mutlaka Kibrista da yetisiyor da adi baska olabilir. Her neyse uyariniz ve duzelttiginiz icin tesekurler. Daha fazla arastirmadan ve yanlis bilgi verdigim icin ozur diliyorum.

Eski 28-05-2008, 09:36   #21

izzeterisen's Avatar

Astragalus communis

Benim diktiğim geven bu bitkidir.

astragalus_gummifer.jpg
Astragalus gummifer.

Bu bitkiyi görmemiş olmanız imkansız, çünkü Akdeniz Bölgesinde nereye giderseniz, tabii ki dağlarda bu bitki her yerde vardır.
bizde de değişki bir isimle anılır, .....çalısı gibi ama bir türlü hatırlayamıyorum, başka isimle anılması mümkün.

Düzenleyen izzeterisen : 27-01-2011 saat 22:26
Eski 13-06-2008, 22:58   #22

izzeterisen's Avatar

Kışın diktiğim iki Hedera gelişmeye devam ediyor, ama gelişmeleri hızlı değil. Havalar ısınınca gelişme durakladı biraz.
Olduğu haliyle(şekliyle) duran Hedera'm:

13062008 (17).JPG 13062008 (18).JPG

Diğer Hederada kıvrım yerinde bir türlü filiz gelişmedi, üstten filiz çıkışı iyiydi ama ilk dal olacak yerde filiz çıkmadı. Ben de bunun üzerine eğik tarz çalışırım düşüncesi ile önceki şekli bozarak eğdim.

13062008 (19).JPG13062008 (20).JPG

bitkileri gübreliyorum, suluyorum, birkaç kere de uzayan filizleri geriden dallanma olması için kestim. Bırakın büyüsün demiştiniz ama...

Öncekinin şekilleri konusunda detaylı bilgiler verdiniz teşekkür ederim.
Eğik tarz konusunda bana yardımcı olur musunuz? Bu şekli internette bir bonsaide görmüştüm. o nedenle böyle yaptım.
Saygılarımla

AgacSevdalisi beğendi.

Düzenleyen izzeterisen : 14-06-2008 saat 11:02
Eski 14-06-2008, 19:01   #23

memet's Avatar

Muğla İzmir'den sıcaktır. bir gün güneşte unuttum hederamı,yaprakları kavruldu. GÜbre olarak ne kullanıyorsunuz. Nasıl kullanıyorsunuz bunlar gelişmesi için önemli.
Ben suyun kirecinden kaynaklanan sorunlar için, Mine Pakkaner'in tarifi olan karaboya vermeyi ihmal etmiyorum.
Kengai ya da han-kengai tarzlarına uyabilir hedaranız bence. Yani şelale ya da, yarı sarkık tarz olabilir.

Eski 14-06-2008, 19:42   #24
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2006
astragalus

Geven (Astragalus), yetiştiği bölgelere göre farklılaşan 2000 kadar türü vardır. Tıpta özellikle ana vatanı Çin olan Çin Geveni kullanılmaktadır. Geven baklagillerden, çok yıllık, bazı türlerinden ebru yapımında da kullanılan kitre denilen zamk çıkarılan, dikenli bir çalı. Ülkemizdeki türüne Keven de denir. Gevenotunun gövde veya kökünün üzerinden bıcakla özel olarak yapılan çizgilerden akan zamka kitre denir ve kitre başka ilaç yapımında kulanılır. Astragalu microcephalus ve astragalus gummifer Türk kitresi ve Anadolu kitresi olarak bilinir.

Tıpta daha çok kullanılan ve hakkındaki araştırmaların en fazla olduğu Astragalus kökü (root), veya Astragalus membranaceous denilen türünün doğal yerleşim alanları Çin'in kuzey ve doğu bölgeleriyle Moğolistan ve Koredir.

Bir zamanlar ebru resmi ile ilgilendiğim ve kursuna gittiğim için uzaktan da olsa tanıyorum. Yukarıdaki bilgileri wikipedia dan aldım Kaliteli kitre artık zor bulunuyor maalesef

banzay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2008, 23:39   #25

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Muğla İzmir'den sıcaktır. bir gün güneşte unuttum hederamı,yaprakları kavruldu. GÜbre olarak ne kullanıyorsunuz. Nasıl kullanıyorsunuz bunlar gelişmesi için önemli.
Ben suyun kirecinden kaynaklanan sorunlar için, Mine Pakkaner'in tarifi olan karaboya vermeyi ihmal etmiyorum.
Kengai ya da han-kengai tarzlarına uyabilir hedaranız bence. Yani şelale ya da, yarı sarkık tarz olabilir.
Öneriniz için teşekkürler.

Hederaların toprağı : torf, kum, volkanik tüf karışımı, biraz da toprak var. Özellikle bir toprak karışımı araştırıp hazırlamadım.
Benim bu iki hederam nr ağacının gölgesinde, akşam üzeri birkaç saat kadar güneş görüyor. Önceleri tam güneşte idi, baktım gelişme iyi değil, ben de gölgeye aldım. Buralarda günlük ormanlarında toprak yüzeyinde gölgede yayılıyor, günlük, kızılağaç gibi ağaçların gövdelerine sarılıyor, sulama kanalları kenarında serin yerlerde yayılıyor. Tam güneş olan bir yerde gördüm desem yalan söylemiş olurum. Oda içinde de iyi gelişiyor.
Gübre olarak 15.15.15 kompoze gübreyi 1 litre kadar suda 2 gram kadar eritip suluyorum. aralarda sadece % 21 amonyum Sülfat ile de gübreliyorum. Bir de sadece izelement içerek bir gübrem var. Ondan da verdim bir kere. Tam bir gübreleme, tam bir tarif değil ama.
Günün büyük bir bölümü güneşte olan hederalarım da var yerde dikilmiş, onları bu kış saksıya alacağım. Onlardaki gelişme gölgedekiler kadar iyi değil. Çok pişkin ve sık gelişmeleri var. Filizlerinde hızlı odunlaşma oluyor.

Eski 24-02-2009, 12:34   #26

izzeterisen's Avatar

Yeni Hedera helix.

22 no.lu mesajımdaki eğik olan Hederayı ne yazık ki biraz daha eğeyim derken köklerin üstünden kırdım. Kökleri çok güzeldi.Belki üstten bir filiz verir diye diktim yine.

Geçen yıl yere diktiğim, sonbaharda saksıya aldığım bir Hedera'm var. Üzerinden bir kış geçti. Şimdi filiz vermeye başladı. Çalışmka istediğim, şeklini çok beğendiğim bir bitkim bu. İki yönden fotoğraflarını çektim. Bu bitki konusunda da yardımlarınızı bekliyorum. Çok çok teşekkürler.

24022009 yeni hedera.JPG

24022009 yeni hedera (1).JPG

Eski 10-03-2009, 15:08   #27

izzeterisen's Avatar

Kalın bir bitki değil ama şimdiden şekil vermek istiyorum . Yardımınızı esirgemezseniz çok sevinirim.

Eski 24-09-2009, 13:19   #28

izzeterisen's Avatar

Yeni Hedera'larım

2008 yılı Eylül ayında şimdi resimlerini vereceğim Hederaları toprağın biraz üstünden kestim. Şubat ayı olacak sanırım, sökerek diktim. Bu arada dallanma başlamıştı. Yaz boyu portakal ağacının altında hem güneş alarak hem de gölge görerek filizleri uzadı.
Bu bitkileri bonsai çalışmak amacıyla diktim. Sadece baktım, başka hiçbir işlem yapmadım. Sanırım daha büyümeleri gerekiyor. Dalları uzuyor. Gövdeye yakın yaprakları dalların daha iyi görünmesi için kestim.
Ben düşüncelerinizi, önerilerinizi alarak bu bitkilerde çalışma yapmak istiyorum.

Birinci bitkim : gövde uzunluğu30 cm, kalınlığı 4 cm.
JD606200.JPG

Bu bitkide düşündüğüm şekil :
JD606200 düşüncem.JPG
-------------------------------------------------------------------------

İkinci bitkim : Bu bitkide gövdenin çapı 5,5 cm ve en uçtaki dal 17,5 cm.den çıkıyor. Her yöne dalları çıktı ve gelişmeye devam ediyor. Toprak altında yana uzanan gövdesi vardı ama bitki o gövdeyi çürüterek attı. Bu nedenle hem bu çürüyen kısmı temizlemek hem de güzel bir saksıya almak için bu ay içinde yerini değiştirmek istiyorum.Bu bitki ile ne yapabileceğime dair bir fikir bende oluşmadı.

JD606206.JPG
JD606209.JPG
JD606210.jpg

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Eski 24-09-2009, 14:59   #29
Ağaç Dostu

Izzet bey, ilk fotograftaki ingiliz sarmasigini dusundugunuz sekilde yapabilirsiniz.
Bonsai saksisina alirken sag tarafa dogru daha egik dikersiniz.

Bir de selale ve yari sarkik tazlarda saksilar derin saksilar olmali onu bonsai saksisina alacaginiz zaman bunu goz onunde tutunuz.

Ikinci fotofraftaki sarmasik icin usteki surgunleri govdeye gore iyice kisaltip, ust tarafta dalciklarin fazlasmasini sagliyabilirsiniz.

Daha sonra da belki o kalin govdeyi oyup oyuk govde gorunumu verebilirsiniz.

Eski 24-09-2009, 23:12   #30

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Izzet bey, ilk fotograftaki ingiliz sarmasigini dusundugunuz sekilde yapabilirsiniz.
Bonsai saksisina alirken sol tarafa dogru daha egik dikersiniz.
Ali Bey ,
Teşekkür ederim.
Yukarıda belirttiğiniz "sol tarafa daha eğik dikersiniz" cümlenizi tam anlayamadım. Açıklayabilir misiniz?

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024