agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni7Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-11-2007, 20:12   #1
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
msgurkan/bonsailerim

Herkese merhaba.
Yaklaşık 10 ay önce oğlumun İngiltere’den getirdiği hediye sayesinde bonsai ile tanıştım. Genellikle başarısızlıkla sonuçlanan denemelerimin yanında, eksik ve hatalarımı giderinceye kadar ilerde hazır malzemem olsun diye süreki fidan yetiştiriyorum. Şimdi sizlere birkaç çalışmamı sunmak istiyorum.
İlk olarak doğadan kütük şeklinde aldığım ve sadece budama yaptığım meşe palamudu. 7 Ay saksıda bekledikten sonra geçen ay onu bonsai saksısına(!) aldım. Ancak 3 gün sonra yaprakları kurumaya başladı. Öldüğünü düşündüm ancak yine de büyük bir saksıya aktardım. Hala hayatta ve tekrar canlanmasını bekliyorum.
Başarısız olmamın ilk sebebi TOPRAK. Dere kumu ve çakılı henüz bulamadım. Gerek fidanlar, gerekse bonsailer için kullandığım toprak iyi drenajlı değil. Dalayısı ile hem kökler iyi gelişemiyor hem de kök çürümesi oluyor. Meşe bonsaimin de kökleri çok az gelişmişti ve bonsai saksısına almamam gerekirdi.Yaşarsa 1-2 yıl daha kök ve dal gelişimi için bekleteceğim.
meşe.jpg

 
msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 20:42   #2
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
İkinci olarak incir bonsai adayımı sunmak istiyorum. Bir çiçek saksımda istenmeyen misafir olarak tohumdan çıktı. Çok hızlı büyüyerek bir metreyi buldu. 10-15 cm boyutunda yaprakları vardı. Onu çiçek saksısından söktüm ancak atmaya kıyamadım. Bonsai olabileceğine dair bir beklentim yoktu. Derin budama yapıp başka bir saksıya ektim. Giderek ona ısındım. Toprak yüzeyinden az az toprak alarak köklerin üstten açıkta kalmasını sağladım. Dallarına telleme ile şekil verdim. Yaprakları 3-4 cm boyutuna küçüldü. Bundan sonraki hedefim dallanmasına imkan vermek ve iki ana dalından toprağa kökler indirerek BANYAN stilinde bonsai yapmak
incir.jpg

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2007, 21:26   #3
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Üçüncü olarak sunacağım zeytin bonsai adayım. Onu 8 ay önce söküp bu çöp bidonuna diktim. Çok zarar vermekten korktuğum için kazık köklerini çok derin budamadım, dolayısı ile köklerine bir kez daha budama yapmam gerekecek.

İlk yaptığım derin dal budamasından sonra onu gelişmesi için serbest bıraktım. Birkaç ay sonra çok hızlı sürgünler vermeye başladı. Hızlı gelişmesini dizginlemek ve şeklini korumak için dal uçlarını kestim ve sonra çıkan yeni sürgünleri uç alma ile kopardım.(Uç almayı, özellikle sonçlarını görmek ve öğrenmek amacı ile de uyguladım.)

Birkaç dala Telleme yaptım. Bundan sonraki amacım budama ve tellemeyi sınırlı uygulamak, ancak daha çok uç alma ile, iki tane tepe oluşturmaktır. Yüksekliği bir metreden biraz uzundur.
Zeytin bonsaim konusundaki sizin önerilerinizi de bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
zeytin.jpg

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 12:06   #4
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 08-06-2006
Şehir: Melbourne Australia
Mesajlar: 4,550
Galeri: 232
Msgurkan bey selamlar, uzerinde caliatiginiz agaclar, bonsaiye uygundur ve onlardan guzel bonsailer elde edeceksiniz,

Mesenizi yasatmak icin ozen gosterin gerekirse bir iki yil daha buyukce saksida tutup iyi bir kok sistemi olusmasina imkan verisiz.

Lefkosa disina cikip mutlama dere cakili ve dere kumu bulunuz.

Incir yaprak kucultme islemine hemen olumlu cevap veriyor, yapraklarda bir sorun yasaycaginizi sanmiyorum. Bizdeki meyve veren incir tropik incirler gibi dal ve govdesinden kokler salkitmiyor, yani dusundugunu yapmakta zorlanirsin. En iyisi cevrendeki incir agaclarini inceleyip anlar gibi bir tarz gerceklestirebilirsin.

Zeytin agacinin iyi bir bonsai olacagi simdiden belli. Guzel bir govdesi var. Kazik koklerini budayamadigini yaziyorsun, oysa uygun zamanda(kis sonu) zeytinin tum koklerini ve dallarini budayip onun yeni kilcal kokler ve yeni surgunler vermesini sagliyabilirdiniz, simdiki kokleri ile ileride bonsai saksisina alabilecegini dusunuyorsan birak o kokler ile dursun.

Solda yukari dogru cikan dalin kabuklarini soyup kurumus dal gorunumu verirseniz heybetli bir zeytin agaciniz olacak.

Tanidiklarinizin bahcelerinde buyumus istemedikleri yabani zeytinlere talip olunuz bu fidanlarin yukarida dedigim gibi govdenin kalinlastigi yerden tum kokleri ve uzerindeki dallari budayip cicek topragi ile dere kumu karisimi bir toprak icerisine dikerseniz bonsaiye elverisli guzel zeytin agaclariniz olur.

Bonsai calismalarinizda size kolayliklar diliyorum.
Saglicakla kaliniz.


zeytin cizimi.jpg
Zeytin agaciniz bu cizimdeki gibi olabilir.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2007, 22:46   #5
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Ali Bey görüşleriniz için teşekkür ederim. Zeytinime dokunmaya hala çekiniyorum. Geri dönülmez hata yapmamak için sabırlı ve çok ağır hareket etmek istiyorum. Öncelikle ağacın bidon içinde kalan gövde kısmını daha görünür kılmak ve toprak derinliğini azaltmak için bidonun yarısını kesip aldım. Şimdi Ağacın boyutsal orantılarının biraz farklı olduğu ortaya çıktı.
zeytin2.jpg
Sizin öneriniz çok güzel ancak şu anki tecrübemle hata yapmadan başarabileceğimi sanmıyorum. Fazla hata riski taşımayan şu stili bir alternatif olarak düşünüyorum.
scan0002.JPG

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2007, 23:35   #6
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Arkadaşlar bir başka denememi sizinle paylaşmak istiyorum. Bu selvi ağacını yaklaşık 10 ay önce söküp saksıya aldım. Yaptığım acemice budamadan sonra ağacın artık bonsai olamayacağına karar verdim. Ve bu hali ile bir kenara koydum.

selvi1.jpg

Ancak aylar sonra gövdenin alt tarafındaki şu küçük dal dikkatimi çekti. Onu ŞAMDAN stili yapabilirdim!

selvi2.jpg

Budamalarıma kademelerle devam ettim. Diğer bir acemiliğim aşı macunu kullanmayı unuttum. Bütün gövde üzerinde daha önce yaptığım ve hatalı olarak bıraktığım dal budama kalıntılarının tümünü yumru kerpeteni ile tekrar budayarak temizledim. Aşı macunu sürmediğim için ağaç çok ciddi bir bocalama yaşadı. Bazı yaprakları kurudu.

Ancak bana inat hayatta kalmaya devam etti. Son olarak yaklaşık 1 hafta önce onu saksıdan çıkardım bazı kazık kök kalıntılarını budadım. Bu arada çok güzel bir kılcal kök yapısına eriştiğini gördüm. Toprak değişimi ile onu daha sığ bir saksıya yerleştirdim.

Kendini toparlasın son kademede gövdenin tepesinden yarıya kadar tek taraflı kabuğu soyup, onu kuru gövde efektli ŞAMDAN stili yapmayı tasarlıyorum.

selvi3.jpg

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 07:50   #7
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 08-06-2006
Şehir: Melbourne Australia
Mesajlar: 4,550
Galeri: 232
msgurkan, agaclariniz uzerinde yapacaginiz calismalardaki endiselerinizi anliyorum haklisiniz. Sizin zeytin agaciniz gibi bir agacim olsaydi ben de kaybetmek istemezdim. Benimkisi sadece bir onerydi, agacinizi siz istediginiz gibi sekillendireceksiniz. Yalniz aklinizda olsun zeytin her cesit kosulda yasamini surdurmek icin caba harcar ve cogu zaman da yasamini surdurmeyi basarir. Fidancilarda bonsai icin fidan bulmanin zor oldugundan soz etmistin. aBohcenizde ve ya tanidiklarin bahcelerinde kendiliginden buyumus istenmiyen yabani zeytin fidanlari bonsai icin uygun fidanlardir. Kis sonu onlari bulunduklari yerden soker tum kok ve dallarini budayip(yalniz bir govde kalacak sekilde) dere kumu ile cicek topragi karisimi yapip saksiya dikerseniz baharda fidaninizin yeni filizler verdigini goreceksiniz ve toprak altinda da cok guzel sacak kokler olusacaktir.


Samdan tarzi yapacaginiz selvi agacinizin, kurumus govde gorunumu vereceginiz govde boyu cok uzun onu kisaltmaniz gerekecek. Agaciniz uzerinde calisma yapmadan once resim eklemis olsaniz samdan tarzini agacin en usteki sola dogru uzanan dalini kulanip, govdenin sag tarifini da, kurumus govde gorunumu yapmanizi onerirdim.

Her neyse agacinizi, sizin dusundugunuz gibi de guzel bir bonsai yapabilirsiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 08:18   #8
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Ali Bey haklısınız, ilk budamalarını yaptığım zaman henüz Ağaçlar Sitesini tanımamıştım, ancak son budamadan önce keşke resmini yayınlasaydım. Neyse artık geç.

Bonsai materyali olarak kullanmak için kalın Tamarix (ılgın) ağaç köklerini 3 ay önce doğrayıp dik olarak ve sal stili için de yatay olarak ektim. Hepsi gayet güçlü şekilde köklenip filizlendi. Yapranlarını döktükten sonra onları toplu ekildikleri tahta kasalardan çıkarıp ayrı ayrı saksılara ekeceğim. Başarabilirsem Weeping ve sal stillerini denemek istiyorum. İşte resimleri:

Tamarix-ılgın1.jpg

Tamarix-ılgın2.jpg

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 12:16   #9
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 08-06-2006
Şehir: Melbourne Australia
Mesajlar: 4,550
Galeri: 232
Ilginlariniz saglikli gorunuyor(Masallah) onlardan guzel bonsailer yapacaginiz simdiden belli oluyor.

Yukardan asagiya dusen dallarla guzel bir tarz olustumamaniz icin bir neden yok ben basaracaginiza inaniyorum.

Girne limaninda, denizle yol arasinda, sanirim iki tane dikilmis cok yasli ilgin agaci var, denizden esen ruzgarla dallar hep bir tarafa buyumus onlara bakarak ilginlarini kimisini de onlar gibi yapabilirsin.(Umarim o ilginlar daha oralarda yasiyorlardir ve mutlaka koruma altina alinmalidirlar ve ya belki de koruma altindadirlar dedigim gibi cok ilginc gorunusleri vardi. Buyuk bonsailer gibi)

Bir kitapta gordugum kurumus govde gorunumlu ilgin agaci muhtesemdi belki sen de denersin o kalin govdelerde guzel olacagini dusunuyorum.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 13:04   #10
Ağaç Dostu
 
salvia's Avatar
 
Giriş Tarihi: 16-02-2007
Şehir: ANTALYA
Mesajlar: 143
Sn msgürkan fotoğraflarınızdan ne kadar titiz ve disiplinli çalıştığınızı görüyorum .Bizlerle paylaşıp bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler...

Yeni yılın tüm bonsai severlere mutluluk,başarı ve sağlık getirmesini diliyorum...

salvia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2007, 15:43   #11
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Ali bey, Girne Limanındaki ılgın ağaçlarını mutlaka görmeye gideceğim.
Salvia, uzman16 hepinize teşekkürler, devamını sizlerle paylaşacağım.
Herkese mutlu, huzurlu bir yıl diliyorum. Bonsai keyifi hayatınızdan hiç eksik olmasın.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 10:46   #12
Ağaç Dostu
 
Buket Aknar's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-03-2007
Şehir: Girne KKTC
Mesajlar: 2,472
Galeri: 53
Mehmet Bey, ellerinize sağlık. Umarım Kıbrıs'ta sayenizde Bonsai gelişir. İncir ve Zeytin'e bayıldım.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 14:20   #13
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Herkese Merheba,
Toprak konusunda yaptığım bir incelemeyi görüşlernize sunmak istiyorum. Kıbrıs’ı bilenler için söylüyorum, Değirmenlik göletinin hemen ilerisinde yol kenarında resimden de görülen yerden aldığım toprakla deneme yapmaya başladım.

toprak01.jpg

toprak02.jpg

Yapısı jeolojik olarak basınç altında sıkışma sonucu ince yapraksı sert kil tabakaları şeklinde olup ve zamanla parçalı kırık hale gelmiştir. Taneleri dere kumuna benzeyip kuru iken zor ezilmesine karşın ıslak iken iki parmağının arasına alınıp iyice bastırıldığında toprak haline gelmektedir. Akadama toprağında da benzer bir sertlik var sanıyorum. Bu toprağı iki gün önce selvi ağacımda uyguladığımda çok iyi bir drenajı ve nem tutma yeteneği olduğunu gördüm.

selvi5.jpg

selvi4.jpg

Risk olarak düşündüğüm ise saksı içerisinde zamanla ufalanarak toz haline gelmesi, su tutma ve köklerin hava almasını önleme sonucu kök çürümesine yol açmasıdır. Başarılı olması halinde avantajı ise çok miktarda ve kolay bulunur olmasıdır. İnşallah başarılı olur.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 16:18   #14
Ağaç Dostu
 
Buket Aknar's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-03-2007
Şehir: Girne KKTC
Mesajlar: 2,472
Galeri: 53
Bu toprak, kil gibi görünüyor.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 16:35   #15
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Evet tamamen kildir, ama taşlaşmış haldedir.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 17:32   #16
Ağaç Dostu
 
Buket Aknar's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-03-2007
Şehir: Girne KKTC
Mesajlar: 2,472
Galeri: 53
Kilde hangi tür bitkiler yetişebilir ? Sanırım onlar ile deneme yapmak gerekli.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 17:52   #17
Ağaç Dostu
 
Harun Parlak's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-01-2007
Şehir: İstanbul Sarıyer
Mesajlar: 4,273
Galeri: 22
Su yediğinde çamurlaşma yapar ise uygun bir malzeme eğil eğer torf veya dişli kum bulamıyorsanız ormanlarda yaprak altlarına bulunan üst tabak topraklarından alın biraz çöplü çürümüş yapraklı topraklardan alın bonsai için çok fazla gerekmeyecek zaten.
Aslında doğada yağmurlu havada gezerken nerde toprak üzerine bastığınızda çamur bulaşmıyorsa oradan toprak alın.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 18:11   #18
Ağaç Dostu
 
Harun Parlak's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-01-2007
Şehir: İstanbul Sarıyer
Mesajlar: 4,273
Galeri: 22
Bitkilerin çoğunluğu iyi drane olabilen toprakları sever. Buda Yağmurlu havada ya da bol su yediğinde çamurlaşmıyorsa değdiği yere yapışmıyorsa iyi bir toprak demekdir.
Sadece besin yönünden zengin olup olmadığıdır.
Besin değeri az olsa bile zaten biz kendimiz besin takviyesi yapmak zorundayız.


Düzenleyen Harun Parlak : 24-01-2010 saat 19:43
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 18:34   #19
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Tekin Bey, 2-5mm'lik elenmiş Dere kumu veya çakılı olarak biraz hazırladım. Ancak çok miktarda ihtiyacım olduğu için değişik alternatifler de arıyorum. Denemesini yaptığım malzeme çamurlaşma yapmıyor. Formunu bir sonraki toprak değişimine kadar (2 yıl) koruyabilir ve çamurlaşmazsa kullanılabilir diye düşünüyorum.
Buket Hanım, bonsaide ağırlıklı olarak benzer inorganik malzeme kullanılır. Örnek olarak gördüğün biber ağacı bonsaimde toprak olarak çok az yosun torfu katılmış Hydroton denen malzemeyi kullandım ve 2 aydır hayatta! Ancak elimde sadece 50 lt var. İşte Hydroton resmi:

hydroton.jpg hydroton2.jpg

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 19:29   #20
Ağaçsever
 
TURKPRINC3SS's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-09-2007
Şehir: Ankara
Mesajlar: 81
Galeri: 5
MSgürkan,zeytininize bayıldım,gövdesi çok hoş duruyor.Küçük bir bonsai olamasa bile.bence daha güzel saksıyla muhteşem bi dekor olabilir.zeytin ağaçlarını çok severim,zeytinliğimizden ben de fide alıp yetiştirmeye karar verdim.

TURKPRINC3SS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 20:15   #21
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Teşekürler TURKPRINC3SS, aşısız, yabani bir fidan bulabilirsen kazık köklerini ve dalarını budayıp bir saksıya dik. En az bir yıl köklenmesini bekle. Her kademede resimlerini yayınlayıp arkadaşlardan destek al. Eminim denersen çok güzel bonsailerin olacak.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 21:30   #22
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 12-09-2007
Şehir: izmir
Mesajlar: 55
aslında kendinizin yetiştirdiği ****** çok kıymetli olacak fakat seraları dolaştığınızda bahsi geçen zeytin kadar heybetli olmasada benzerlerini bi miktar paraya kıyarak bulmak mümkün ****** zeytin yerli bi ağaç ve nedense seralarda var diğer ağaçlar yok işin üzücü tarafı. birde mandalina görmüştüm o dahada heybetliydi...

gorefast Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2008, 12:59   #23
Ağaç Dostu.
 
tourkana's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-11-2006
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 2,491
Galeri: 21
Hydrotondan bende de var. Ama toprak altı drenajı için kullanıyorum.Hiç toprağa kaıştırmadım.Acaba içeriğinde neler var ?

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2008, 14:09   #24
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Tourkana merhaba,
Hydroton, topraksız tarımda kullanılmak üzere üretilmiş ve genleştirilerek pişirilmiş kilden yapılmıştır. En dışında ince bir kabuk, iç kısmı ise süngerimsi yapıdadır ve iç bünyesinde su tutma yeteneği vardır. Üretici firmasının web sitesinde hem hydroton hem de topraksız tarım için hazır cihaz ve düzenekler konusunda daha geniş bilgi bulabilirsiniz. Linki:
http://www.genhydro.com/genhydro_US/hydroton.html

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2008, 22:40   #25
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Arkadaşlar Mehaba,
Sizlere bugün yaptığım bonsaimi tanıtmak istiyorum. İşyerimin merkez binasında bir bayan personelimizin ofisinde gördüğüm küçük gösterişsiz fidanı hemen almak isedim. Zaten hayır etmiyor diye alabileceğimi söyledi.
Alıp eve getirdim. ilk halinin resmini çekmeyi unuttum. şurasına burasına bakayım derken kendimi fidanı budarken, tellerken buldum. Yaklaşık bir saat sonra karşımda bir fidan yerine hoş bir bonsai duruyordu. Fidandan bonsai yapmak işte bu imiş dedim. Resim çekmek o zaman aklıma geldi. İŞTE ficus benjamina bonsaim:
ficus benjamina.jpg

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2008, 23:10   #26
Ağaç Dostu
 
vyssera's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-02-2007
Şehir: Trabzon
Mesajlar: 1,801
Galeri: 69
Çok güzel görünüyor, elinize sağlık :

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2008, 08:59   #27
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 08-06-2006
Şehir: Melbourne Australia
Mesajlar: 4,550
Galeri: 232
Msgurkan, guzel bir calisma, inciriniz uzerindeki tellere dikkat ediniz bahardan sonra buyrken tellerden olumsuz etkilenebilir.

Girne limanindaki ilginlara bakabildinmi?

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2008, 20:30   #28
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Teşekkürler arkadaşlar.
Ali Bey, limandaki ılgınlar aklımda ancak henüz Girne'ye uğrayamadım. Ilgınlarıma şekil vermeden önce onları mutlaka inceleyeceğim.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 20:12   #29
Ağaç Dostu
 
msgurkan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 24-03-2007
Şehir: lefkoşa KKTC
Mesajlar: 640
Galeri: 1
Aceleci Alıç Fidanım!
Arkadaşlar, bu alıç fidanımın sunumunu daha ileride yapmayı planlıyordum.
Ancak sizlerin de gördüğü gibi acelesi var, daları filizlerle doldu.

24012008.jpg 24012008(001).jpg

Bazı dalları tümden veya kısmen kısaltmam, ayrıca telleyip kıvrımlı yapmam gerekir mi? Yoksa serbest filizlenmeye mi brakmalıyım?
Aslında ağacın gövde çapı ile boyu ve dallanma başlangıç yüksekliğinin orantıları istediğim gibi değil, bu nedenle dalların tümünü budayıp boyunu kısaltarak yeni filizlenecek dallarla başlangıç yapmayı düşündüm, ancak bu düzgün dal dağılımını bozmak istemedim.
Saksıya alalı yaklaşık üç ay oldu ve kök gelişimi için en az 1-2 yıl bekleyecek. Değerli görüşlernizi bekliyorum.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2008, 20:18   #30
Ağaç Dostu
 
Harun Parlak's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-01-2007
Şehir: İstanbul Sarıyer
Mesajlar: 4,273
Galeri: 22
Çok güzel filizlenmiş ileride güzel bir bonsai olacak keşke biraz daha kısa kesseymişsin biraz uzungibi gldi boyu bana birde toprakda nekadar gövde var oda görükmüyor.
Aslında çokda geç sayılmaz en aldaki filizleri bırakıp üstden kesmeye kıyabilirsen kes derim.
Altdan sürgün vermeye hevesli küçük küçük var görüküyor bu yaz sizi doyuracaktır görüntüsü kolay gelsin.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020