agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2008, 11:38   #31
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Tekin, görüşlerin için teşekkürler. Karar vermeden önce birkaç görüşe daha ihtiyacım var.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 13:38   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
msgurkan bey selamlar, guzel bir alic agaciniz var. Ileride bonsaileriniz arasinda en guzellerinden biri olacak.

Senin ve Tekinin gordugunu ben de goruyorum dallar cok yukardan basliyor ama bu dal yapisi onun guzel bir bonsai olmasina engel degildir.

Dogada dallari yukarilardan cikan bircok agac vardir. Alicini onlar gibi yapabilecegin gibi boyunu bir diger secenekle de kisaltabilirsiniz.

Havalar isinmaya basladigi zaman (baharin ortalarinda olabilir) agacinizin hangi boyda olmasini istediginiz yerden havai koklendirme yapiniz, alic kolayca koklenecektir. Koklenen agacinizi kesip baska bir saksiya aldiktan sonra, geriye kalan diger govdenin uzerinde cikacak olan surgunleri degerlendirip bir bonsai daha elde edebilirsiniz.
Kolay gelsin.

Not: Yeterli bilgi ve deneyiminiz oldugunu goruyorum. Kibrista yapacaginiz bir agaclar.net bonsai ayolye calismasini dusunmenizin zamanidir sanirim

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2008, 14:04   #33
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Ali Bey, görüşleriniz hem güvenimi artırdı hem de kararsızlığımı sonlardırdı. Bu ağaçta erken bonsai'ye ulaşma potansiyeli var. Yükseklik kusuruna bir süre katlanıp onunla bonsai keyfini tatdıktan sonra dediğiniz gibi havai köklendirme ile küçültürüm. Havai köklendirmede incir üzerine bir başarılı uygulama yaptım, bunu da başarabileceğime inanıyorum.
Kıbrısta Bonsainin gelişmesi için elimden gelen herşeyi yapmaya hazırım. Tabii ilgilenen ve zaman ayıran dostlarımızın artmasını bekliyorum.
Saygılar...

Eski 29-01-2008, 20:41   #34
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Msgükan Bey, sizi imrenerek takip ediyorum ancak ben daha cesaret edip bonsai'ye başlayamıyorum. Ali Bey'in söylediği gibi buralarda bir Bonsai Atölye çalışmasına öncülük ederseniz belki böyle benim gibi sizleri uzaktan takip edenler de biraz daha girişken olabileceklerdir.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2008, 21:13   #35
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Buket Hanım, mesajınızı geç farkettim kusura bakmayın.
Bitki ve ağaçlar konusundaki birikimlerinizle bonsai konusunda eminim benden daha başarılı olursunuz. Bildiklerimi sizinle ve diğer arkadaşlarla paylaşmak inanın sizden daha çok beni memnun edecek. Başlangıç olarak hafta içi saat 15-17 arası veya pazar günü toplanma ayarlayabiliriz. Serhan, Sergül, Desperado da bonsaiye ilgi duyuyor. Alagadi bölgesinde benim evimede toplanmak uygunsa orda 250-300 civarında bonsai adayı fidanlarımı görme ve uygulama yapma şansımız da olur.
Bu arada zaman ayırıp bonsai videolarını izlemeyi ihmal etmeyin.

Eski 01-02-2008, 23:21   #36
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Literati Adayı Alıç Fidanım.
Başarabilirsem bu alıç ağacımı literati stili yapmayı planlıyorum. Gövdenin çeşitli yerlerinden, özellikle tepe kısmından güçlü filizler vermeye başladı. Gerçi henüz erken ama ilk büyüme döneminde filizlerin yönlerini düzenlemeye çalışmak doğru mu? Yoksa sadece serbest büyümelerini mi beklemeliyim?

alıç literati.jpg

Eski 01-02-2008, 23:25   #37
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Güzelim ağacı ne yaptınız böyle

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 23:33   #38
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

niye çok mu çirkin oldu?

Eski 01-02-2008, 23:40   #39
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

32 nolu mesajdaki ilk resim çok iyidi. Bu aday ağacınızı çok beğenmiştim. Bir an şaşırdım. Kusura bakmayın. Gerçi bu da hemen toplar kendini yine eskisi gibi olur.

Eski 01-02-2008, 23:45   #40
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Herhalde yanlış anladınız, bu alıç başka. ilk defa yayınlıyorum. Aslında toplam 10 tane alıç ağacım var ama sıra ile yayınlayacağım.

Eski 01-02-2008, 23:51   #41
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Haklısınız alıç yazınca 32. mesajdaki sandım. Gitti güzelim ağaç diye hayıflandım bir an.
Siz açıklayınca dikkat ettim de zaten gövde yapıları da farklı.

Eski 02-02-2008, 00:03   #42
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Bence gövde yapısı literatiye uygun. Güzel bir bonsai olacağını ümit ediyorum. Literati alıç için iki örnek:

alıç3.jpg DSCF3867r.jpg

Eski 03-02-2008, 22:04   #43
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Fıstık Çamı Bonsaim
Beş ay önce fidancıdan satın aldığım bu fıstık çamının önce kuru yapraklarını temizledim.
Fıstık çamı00.jpg

Bir ay önce tepesinden yaklaşık üçte bir budayarak kısalttım. Bugünde tellemeye başladım. Teleme başlangıcı:
Fıstık çamı01.jpg

Ağacın tümünü telledikten sonra:
Fıstık çamı022.jpg

Eski 03-02-2008, 22:19   #44
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Telleme sonrası ağaca şekil verdim. Telleme ve şekil verme 3-4 saat sürdü. Dallar uzun olduğundan şekil vermek zor oldu. Toprak ve saksı değişimini nisan ayında yapmayı düşünüyorum. İlerde dallarda uç alma ile ağaca dolgunluk vermek ve alt dallarda azaltma yapmak gerekecek. Ağacın son hali:

Fıstık çamı03.jpg

Fıstık çamı04.jpg

Fıstık çamı05.jpg

Eski 03-02-2008, 22:48   #45
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
İlginç ve hoş bir çalışma olmuş. Elinize sağlık.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 12:11   #46
Ağaç Dostu

msgurkan merhaba, biliyorum belki cok onceleri aldiginiz bu fidan userinde emek harcayip en guzel bir sekilde bonsai yapmiya calistiniz ve dallarinin cok uzun olmasi sizi yordu. Bonsai yapacaginiz agaclari secerken ozen gosterirseniz agaclariniz uzerinde daha rahat calisir ve daha guzel bonsailer elde edersiniz.

Fistik camindaki tellemeden ve dallari duzenlemeden sonra ortaya cikan durum. Bircok dalin bir birini capraz bicimde kestigi goruluyor bu da bonsaide olmamasi gereken bir durum(Yalniz celebi tarzinda bu kural gecerli degildir)
agacinizin dallarini tekrar duzeltmeniz gerekecek.

Yazdiklarim moralinizi kirmasin, Guzel bonsailer yapmanizi istedigimdendir tum elestirilerim.

Sevgi ile kaliniz.

Eski 04-02-2008, 12:36   #47
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Ali Hocam sizin daha güzel izah edeceğinizi bildiğim için, ben hataları söylemedim. Tabi ağaç tarzlar gözetilmeden şekillendirilmiş. Bunun asıl nedenini biliyorum: Ağaç hemen estetik bir görünüm alsın, çabucak şekillensin. Halbuki özellikle çamlar çok sabır istiyor. Fıstık çamında geriden tomurcuklanma nasıl elde edilir bilmiyorum. Şu anda dallar çok uzun, ve sadece uçlarda sürgün var. Bir çam bonsaisinde dalların dengeli, gerektiği yerlerde, ve üstleri dalcıklarla bezeli olması gerek. Bu ilk etapta oluşmaz, zamanla olacaktır, ve ağacın ilk görünümünü çok kafanıza takmamalısınız, önemli olan amaçladığınız kompozisyona giden yolda doğru işlemleri doğru zamanda yapmaktır. Tüm bunlara rağmen dün dediğim gibi, hoş bir görünüm elde etmişsiniz, ama daha güzelini elde etmeniz mümkün.

Eski 04-02-2008, 13:41   #48
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Haklısınız Ali Bey, dalların çapraz kesişmesi bir olumsuzluktur. Ancak Kıbrıs'ta uygun fidan bulmak inanın kolay değil. Böyle olunca karşımıza çıkanlardan en iyisini seçmek zorunda kalıyoruz. Örneğin bu ağaçta çoğu dal ağacın boyundan daha uzundu.
Ağacın dallarını tekrar düzenleme derken dal boylarını kısaltma veya sayılarını azaltmayı mı kastediyorsunuz. Dallar çok uzun ve sadece uçlarında sürgün olduğundan kısaltırsam dalların çoğu çıplak kalacak.
Emre Bey görüşleriniz için size de teşekkür ederim. Çok sayıda fidanım var ve bunların büyük çoğunluğunun bonsai olması yıllar alacak. Bazı ağaçlar üzerinda öğrenmek istediğim birçok tekniği uygulama ve tabii ki bazı kusurları olsada erken bonsai sahibi olma önlenemez bir istek. Örneğin bu çam üzerindeki çalışmada, telleme ve şekil verme konusunda kendime olan güvenim arttı. Hatalarıma karşın başarıya daha yakın olduğumu hissediyorum. Sizlerin görüş ve eleştirileri de benim için çok değerli.

Eski 25-03-2008, 14:02   #49
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

HARUP BONSAİ ADAYIM
Bu harup (Keçiboynuzu) ağacını, inşaat alanından geçtiğimiz hafta kurtardım. Bir kazık kökü olması yanında, yüzeysel olarak her yöne fırça gibi uzanan ve bonsai için ideal sayılabilecek kök yapısı benim için tam bir supriz oldu. Kazık kökü budadıktan sonra dalların budamasını da yapıp onu geniş bir tahta kasa içine ektim.

HarupEz01.jpg

HarupEz02.jpg

optimusprime beğendi.
Eski 25-03-2008, 14:05   #50
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Budama sonrası dalların boylarını biraz daha kısaltma gerekir mi?
İç ve ön bölgedeki küçük dalların bazıları diğer ana dallarla kesişerek uyumu bozmaktadır. bunların kesilmesi gerekir mi?
Arkadaşlar görüşlerinizi bekliyorum.

HarupEz03.jpg

HarupEz04.jpg

HarupEz05.jpg

HarupEz05a.jpg

Eski 25-03-2008, 14:25   #51
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Selamlar Sayın msgurkan çok güzel bir fidan bulmuşsunuz hiç budamadan buket tarzı olabilirdi ama bu şekilde de çok güzel bonsai olacak kesin. Aslında ağcınız bu şekilde de kalsa gayet güzel ama bir iki dalda kesilebilir. Eğer kıyabilirseniz tecrübeli arkadaşların tavsiyesini de beklemek lazım bir iki dal işaretledim size kalmış.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg HarupEz04.jpg (63.1 KB, 564 views)
optimusprime beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 20:11   #52
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

MsGürkan bey, ilk hali bile mükemmel, al beni bonsai saksısına dik diye bir ağaç, tabi ilk olarak geniş bir kaba dikmeniz doğru olmuş. Şu anda dal yapısını incelemk için çok zamanım yok ama, gerçekten harika. İnşallah tutar ve dilediğiniz gibi olur.

Eski 25-03-2008, 20:26   #53
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Tekin Bey görüş ve önerilerin için teşekkürler. Harup fidanımı hiç budamamayı ben de düşündüm. Ancak daha iyi bir gövde-dal-yaprak ölçeği oluşturmam ve tam bir bonsai olması için budamam şarttı. Zaten köklerdeki önemli kayba eşdeğer miktarda dal ve yaprak budaması yapıp dengeyi korumam gerekiyordu. Ağacın hayatta kalması en önemlisi, harup ağacları zor köklenirler ve kuruma ihtimali de beni korkutuyor.

Ağacın arka ve sol üstten üç görüntüsünü daha ekliyorum.

HarupEz06.jpg

HarupEz07.jpg

HarupEz08.jpg

Eski 25-03-2008, 21:10   #54
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Emre Bey ben mesaj yazmaya çalışırken sizin mesajınızı fark etmedim. Teşekkürler, görüşlerinizi bekleyeceğim.

Eski 25-03-2008, 21:25   #55
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın msgurkan bey ağcı üstden görmek bana bir fikir vermedi ağcı tam karşınıza alıp tablo gibi bir iki yönden çekerseniz daha kolay olacak şekillendirmek önce ön yüzü belirlemek lazım. Kolay gelsin.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 21:43   #56
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

MsGurkan bey, öncelikle benim düşüncem orta bölgeden dal kesilmemesi, o bölgede dallara ihtiyacımız var. Çoklu gövde çalışmalarda birbirine bakan dallar kesilir kuralından ziyade burada yukarı meyilli dallarla toplu bir taç yapma düşüncesi ön plana çıkmalı. Ağaç tek gövdeye de benziyor, sal tarzına da benziyor Bu ağaç yaşlı ve çok geniş çaplı çınar ağaçları gibi bir şekil alabilir sanırım. Doğrudan öne çıkan dal eğer yukarı doğru eğilemiyorsa kesilmesi gerekecek gibi. Photoshopta pek benzetemesem de bir çizim yaptım naçizane, Ağacın son şekli buna benzer olabilir, ve bu şekle ulaşmak için dalları çizili yerlerden, dalcık vermesi için kesilmeli. Şu anda ağacı yaşatmak ilk hedef olmalı elbette. Ağaç sökme konusunda çok tecrübem olsa da, bu türü bilmiyorum, belki hiç dokunmadan öyle kalması daha iyi olur şimdilik, ya da budamışken diğer dalları da budayın, bilemiyorum, ustalarımız bunun hakkında birşey söyleyecektir. Sevgiler, saygılar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg mr.jpg (46.8 KB, 544 views)
Eski 26-03-2008, 10:42   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Çok güzel olmuş ellerinize sağlık...

özlem11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2008, 10:43   #58
Ağaç Dostu

Mehmet Salih, Guzelden de ote bir agac bulmussun. Onu yasatabilmek icin her seyi yapmalisin

Tekinin bahsettigi buket tarzi, supurge tarzi ise, uygun olmadigini dusunuyorum(supurge tarzinda, dum duz cikan govdenin en ucunda her tarafa uzanmis dallar olur. Agac bir supurge gorunumundedir)

Harnup(harnip) agacin cok govdeli bir tarz icin bicilmis kaftan, su an ona baska budamalar yapma. En az bir yil onu elleme birak yeni ortamina alissin yeni surgunler versin. Bir yil sonra uzerinde istedigin gibi calisabilirsin. Yasatabilirsen Kibrisin yerli agaclarindan ornek bir bonsai olacak.
Bol sanslar.

Eski 26-03-2008, 14:27   #59
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Olay9, beğendiğinize memnun oldum, dilerim sizinde benzer bonsaileriniz olur.

Tekin Bey ve Emre Bey, ağacın bir miktar daha budamaya ihtiyacı olduğu konusunda sizlerle aynı fikre sahip olmama karşın Ali Bey, benim acemiliğimden dolayı ağacın hayatını tehlikeye atmamak için onu daha çok hırpalamamı istemiyor(Şaka). Eğer onu yaşatabilirsem bir yıl sonra budamaya sıra geldiği zaman önerilerinizi birlikte tekrar değerlendiririz.

Ali Bey, en azından budamada ciddi bir hatam olmamıştır umarım. Onu yaşatmak için elimden geleni yapacağım, inşallah başarılı olurum. Elimde bunun kadar olmasa da yine çok güzel harup fidanlarım var ancak şu ana kadar bu türü yaşatmanın kolay olmadığını gördüm. İnternette yaptığım taramada kayda değer harup bonsaileri göremedim. Dolayısı ile elde edeceğim sonuçları herkesle paylaşarak nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda deneyimlerimi aktaracağım.
Katkıları için herkese teşekkürler.

Eski 26-03-2008, 14:50   #60
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Uzman16, gövde ve kökler yeterince gelişmiş durumda, yere ekmenin pek avantajı yok. Ektiğim ahşap kasa yeterince geniş ve derin, aynı zamanda 3 hafta gölgede kaldıktan sonra yerini değiştirmek de kolay.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024