agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2010, 11:51   #331
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
ikinci yılda hem dalcıklar incelir hem de yapraklar küçülür. Üstelik hızlı geliştiği için erken bonsai yapılabilir.

İncir, yaprakları büyük olan bir tür olduğu için tercihen büyük boy bonsailer yapmak lazım. Dolayısı ile kalın gövde elde etmek için havai köklendirme veya kalın çelikten üretmek ya da ince yapılı fidanları geliştirmek gerekir.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 20:09   #332
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster

Tekin bey(ve diger uyelerimiz) sizin de incir agaclari uzerindeki calismalarinizi gorelim
Sayın Ali bey İncirlerimiz henüz alıştırma sakslılarında umarım onları sergiye yetiştirebilirim.
Srayla tüm adaylarımı elbet de sizlerle kısa zamanda paylaşmayı isterim.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 10:02   #333
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Mehmet bey gayet güzel olmuş.
Aslında inciri biraz keserekde gövdeyi bükebilirsiniz.
İncirler bu tür kesip yapıştırma işlemlerine çok hızlı tepki veriyor ve birleşim hızlı oluyor.
Büküm yapılaçak yerde özenli bir "V" kesim acıldığında kaynaşma çok güzel sağlanıyor.
Aday bir incirinzi var ise bu bahar başında böyle bir deneme yapın derim.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 11:45   #334
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Bonsaide kalın dalları bükmenin en olanaklı yöntemlerinden biri de dediğiniz yöntemdir.

Aslında bu tekniği bahçedeki ağaçlar üzerinde deneyip iyice öğrenmek lazım.

En kısa zamanda deneyeceğim. Teşekkürler...

Eski 27-01-2010, 14:51   #335
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Mehmet bey birde yazın oraya geldiğimde size bir teknik göstermiştim.
O tekniğide uygulaya bilirsiniz.

Bir çok çalışmamda denediğim ve asyalı ustalarında çok kulandıkları bir teknik tavsiye ederim.
Enazında kesip yapıştırma işlemi yok.
Sadece bir kaç haftanızı alır.

Eski 29-01-2010, 09:51   #336
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Çoklu gövde tarzı yapmaya çalıştığım bu zeytin ağacımda 4 gövde olduğu için birini geçen yaz kesmiş ve 3 gövdeye indirmiştim.

zeytin29012010(007).jpg

Eski 29-01-2010, 09:58   #337
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

msgurkan/bonsailerim

Bu zeytin ağacımda, dalları çok dısa budayıp tarzda radikal değişiklik yaptım. Kalın gövde yapısı ile biraz sumo gibi oldu.

zeytin29012010(005).jpg

zeytin29012010.jpg

Eski 29-01-2010, 11:58   #338
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sayın msgurkan elinize sağlık gerçekden çok iyi karar vermişsiniz. Bence sumo gibi değil Zürafa gibi duracak bu adayınız da vaz geçilmez kolkesiyonalrınız dan olacaağına inanıyorum. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg zeytin29012010.jpg (34.7 KB, 268 views)

Düzenleyen Harun Parlak : 01-02-2010 saat 21:06
Eski 19-02-2010, 22:28   #339
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Bugün sakız ağaçlarımdan birine kök budaması yaparken, onu tekrar saksı yerine taş üstüne dikmeye karar verdim.

Resimledikten sonra Kısmen budama yapıp onu taş üstüne yerleştirdim. Dikildikten sonraki halini resimlediğimde yayınlarım.

Başarabilirsem ilerde güzel bir bonsai olabilir.

Taş, plaka halinde bir kayrak taşı. Drenej ve ağacı bağlamak için iki tane yarık şeklinde delik açtım.

Toprak ve kökleri içine alması için kil-gübre karışımından hazırladığım harçla bir duvar oluşturdum.

Kökleri saksıya sığdırabilmek için küçük bir budama daha yaptım. Sonra deliklerden geçirdiğim tellerle bağlayarak ağacı saksıya sabitledim.

Toprağını doldurup suladım.

SakızAğacı19022010(003).jpg
SakızAğacı19022010.jpg
Sakız Ağacı19022010(005).jpg
SakızAğacı19022010(006).jpg

Eski 20-02-2010, 02:11   #340
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Mehmet Salih bey guzel bir calisma olmus. Kontraplaktan duz kaya seklinde keseceginiz ve kucuk ayaciklar koyacaginiz bir altlik ustunde daha guzel duracak.

Topragi yosunla kalarsaniz hem topragin akip gitmesini hem de daha dogal gorunmesini saglarsiniz.

Kolay gelsin(ozellikle yeni mekaniniza tasiyaycaginiz ilgin agaciniz icin)

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 10:50   #341
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Selamlar Sayın msgurkan bey. Bulduğunuz kaya çok güzel oyma işlemizde çok güzel olmuş elinize sağlık.
Eğer ağcınızı saksıya yerleştirdiyseniz son halini görmek isteriz. Henüz budama yapılmadı sanırım ya da henüz fotoraf ükleme fırsatınız olmadı.
Ağcın kök yapısına oyduğunuz saksı çok güzel oturacak tahminim. Tacı da uygun budama ile uyum sağlayacaktır.

Eski 20-02-2010, 10:54   #342
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Msgürkan, çalışmalarınızı çok dikkatle inceledim. Elinize sağlık. Hepsi birbirinden güzel. Mütevazi yaklaşımınız sayesinde bu sayfalara sağlanan katkılarla bu başlık bir okul gibi olmuş. Tebrikler.

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2010, 19:18   #343
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

k_donmez, teşekkürler, mütevazi olmak bonsai felsefesinin temelidir.

Tekin bey, kayayı ne yazık ki doğadan bulmadım. Yaklaşık 5 TL'ye satın aldım. Birkaç firma Türkiye'den kayrak taşı ital etmeye başladılar.

Ben de deneme amacıyla 5-6 tana aldım. Taşlar düz plaka şeklinde ve yaklaşık 1-2 cm kalınlığında olduğundan sadece spiral ile iki yarık açtım.

Ali bey, dediğiniz gibi bir altlık hazırlamam gerekiyor. Zaman bulduğumda yapacağım.

Ağacı taş üzerine diktikten sonra budama ve yosun uygulaması yaptım. Toprak kolay kolay akıp gitmez set gayet sağlam oldu. Kil olarak seramik hamuru kullandım.

Ilgın kışın ılık geçmesinden dolayı henüz yaprağını dökmedi. Bende yaprağını döksün de gövdesinden kabuk soyarak köklendirme yapmayı bekledim.

Ama bahar geliyor sanırım yaprağını dökmeyecek. En yakın zamanda işlemi gerçekleştirmem gerekecek.

Ali bey, yeni yerime taşınmam biraz zaman alacak. Ablanızın evinin karşısında bir arsa aldım, içinde yarım inşaat halinde ev de var. Evi bitirmek bir yılımızı alacak.

Bu arada bonsai çalışmalarım biraz hız kesecek, ama yeni evim bahceli olduğu için, hem kendi çalışmalarım, hem de Atölye ve eğitim çalışmaları için çok büyük fırsatlara sahip olacağım. İnşallah başarabilirim.

Aceleden arkada fon oluşturamadığım için tam karşıdan resim alamadım. İşte ağacımın son hali

Sakız Ağacı20022010(003).jpg
Sakız Ağacı20022010(002).jpg
Sakız Ağacı20022010(006).jpg

Eski 21-02-2010, 06:46   #344
Ağaç Dostu

Mehmet Salih bey iyi gunler.
Duz tas uzerinde yaptigin calismada iki onemli noktaya deginecegin.

1/ kayanizin genislikten darliga akis yonu sagdan sola dogru iken agacinizin akis yonu de ters soldan saga dogru oluyor ve bu da estetik uyumu bozuyor.
Agaciniz da kaya gibi sagdan sola dogru bir akis gostermeliydi.

2/ Duz kaya etrafina ordugunuz kil ve gubre karisimi duvar da yosunlar tarafindan ortulup dogal bir duruma kavusturulmali. O duvarin gorunusu su an hic de dogal degildir.

Bonsaide her gun ogrenilen bir cok sey var. Bu bonsai yapan herkes icin gecerlidir. Bonsaiye basliyali cok uzun bir zaman olmasa da bircogunuzun calismalari gercekten cok iyi. Bunun yaninda calismalarinizda zaman, zaman eksiklikler de oluyor, bunlar gozume carptigi surece sizleri uyaracagim. O yuzden yazdiklarimin, sadece sizleri bonsaide daha ilerilerilere goturmesi icin yazildigini bilmenizi isterim.

Mehmet Salih bey umarim evinizi, bahcenizi ve atolyenizi istediginiz gibi yaparsiniz. Ulvanin (ablam degil ben onun buyuguyum) evinin karsisinda arsa aldiginizi gecen gun Ulvan yazmisti. Ayrica sevincli oldugunu da belirtmisti, "bana komsu bir bonsai ustasi geliyor en az senin bonsailerin kadar guzel bonsailer yapmayi ogrenecegim" diye

Calismalarinizda kolayliklar dilerim.

Eski 21-02-2010, 10:49   #345
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Alıntı:

1/ kayanizin genislikten darliga akis yonu sagdan sola dogru iken agacinizin akis yonu de ters soldan saga dogru oluyor ve bu da estetik uyumu bozuyor.
Agaciniz da kaya gibi sagdan sola dogru bir akis gostermeliydi.

Ali bey, bu çelişkiyi ben de yaşadım. Kayanın sola uzanımı ile ağacın sağa uzanımı beni de rahatsız etti. Ancak kök kütüğü ile arkadan sola doğru uzanan kuru dal çıkıntısının sola uzanımını ile saksının uyumunu dikkate alarak uygulamayı bu şekilde yapmaya karar verdim.

Eğer saksıyı ters çevirsem kökleri yarleştirmekte uyumsuzluk olacaktı. Aynı zamanda saksının sivrilerek yaptığı uzantı ile ağacın sivrilerek yaptığı uzantılar ters yönde olacaktı.

Sonuçta uygulamayı göründüğü gibi yaptım ancak estetik olarak bahsetttiğiniz kusur ortada.

Bunu gidermek için ağacın sola uzanan dallarını biraz daha geliştirip uzatma gerekiyor.

Sağa uzanan dallarda ise budama ve telleme ile kısaltma yapmak lazım. Saksının sağ tarafı geniş olduğu için, ağacın sağ tarafında da genişliğini ve derinliği artırmak gerekecek.

Bunları tamamlamak belki 1-2 yılı bulacak.

Eski 23-02-2010, 08:44   #346
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Alıntı:

.........

2/ Duz kaya etrafina ordugunuz kil ve gubre karisimi duvar da yosunlar tarafindan ortulup dogal bir duruma kavusturulmali. O duvarin gorunusu su an hic de dogal degildir.

.........

Calismalarinizda kolayliklar dilerim.
Eleştirinizi dikkate alarak yosunlamayı tamamladım.

Ancak yosunların kış dönemi haricinde yaşama şansları yok.

Sonuçta doğallığı korumak için örneğin yaz döneminde ne yapacağız?

SakızAğacı23022010.jpg
SakızAğacı23022010(002).jpg

Eski 23-02-2010, 10:55   #347
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Kıbrıs gibi yazları kavurucu sıcak gecen bir iklime sahip yerlerde yosunlar konusunda pek bir şey yapma şansı yok sadece daha önce bir denememde gördüğüm bir tecrübeyi aktarayım.

Yazın "foça" ki inanılmaz sıcak olur.
Bir deneme yapmıştım.
Bir adet saksısı yosun ile kaplı olan bir ağaçımı yine bahcenin kuytu ve yazında yeşil kalan bir yosunlu yerine ağaçı saksısı ile bıraktım.

Bu mekan büyük bir zeytin ağaçının duvar ile birleştiği bir mekandı.
Bı kısma hiç güneş gelmiyor kuzeye bakıyor ve sadece ışık bakımında aydınlık oluyordu.
Yosunlu saksısında aday bonsai ve yosunlarına bir şey olmadı.
Sizde böyle bir mekan bulu isenzi belki bir sorun olmaz.

Ama dediğiniz gibi yosunu yaşatmak geceleri bile 30 derece sıcaklığı olan bir yerde zor.

Ama alternetif türler ile çalışın derim.

Mesela yosun yerine başka toprak örtücüler kullanın.
"Arapsacı" belki daha iyi tepki vereçektir **** "yoncalar" **** daha başka kumsal kenarlarında yetişen ve toprak üstü yayılıcı gelişme sağlayan türler.

Saygılar.

Eski 23-02-2010, 12:14   #348
Ağaç Dostu

Mehmet Salih bey, Kibristaki yaz sicaginda, bonsailerinizin topragindaki yosunlari yesil tutmaniz imkansiz gibi gorunuyor. Surekli nemli tutugunuz surece yesildirler sonra onlar da Kibristaki yazi yasiyacaklar.( Toprak yuzeyindeki nem yuzunden yosunlar yesildir diye, yanilgiya dusup, agaciniz su istemez diye dusunmeyiniz. Topragi kontrol edip agacinizi gerektiginde sulayiniz ) Yaz aylarinda kurumus yosunlar bile bonsainize dogal bir goruntu sagliyacaktir. Kurumus yosunlarla ortulu duvarciginiz daha guzel duarcaktir.

Golge ve nemli bir yerde tutarsaniz belki daha uzun bir sure yosunlariniz yesil gorunur.

Eski 23-02-2010, 12:49   #349
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Çalışma derin bir kaba konup, yosunların gölgede kalıp kurumaması sağlanabilir, bence yosunlar sıcaktan çok direk güneş ışığından kuruyorlar.

Sergi ,hafta sonu vs zamanlarda tek başına sergilerseniz de farklı bir çözüm olabilir.

Ve bu arada çalışmanız çok hoş olmuş,elinize sağlık.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2010, 14:10   #350
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Hepinize görüşleriniz için teşekkürler.

Şu yosunlar, başka bir yanılgıya da yol açıyorlar. Aman yosunlar kurumasın diye sürekli sulama yapmaya kalkınca aşırı sulamadan ağaçları kurutma riski de var.

Bundan kaçınmak için yosunlara fıs fıs yapıyorum. Bu sefer de toprak sulamaya ihtiyaç duyup duymadığını anlamakta zorlanıyorum. Bütün bu sorunlar, yosunu sevmeme karşın, kullanma konusunda beni soğutuyor.

Sonuçta deneyerek öğreneceğiz. Saygılar...

Eski 12-03-2010, 10:24   #351
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Yarışmaya katmayı düşünüp sonra vazgeçtiğim iki adet alıç ağacımın resimleri:

Alıç2 DSC05859.JPG
Alıç2 DSC05864.JPG
Alıç2 DSC05867.jpg

Eski 12-03-2010, 10:26   #352
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Diğeri:

Alıç3 DSC05858.JPG
Alıç3 DSC05869.JPG

Eski 12-03-2010, 12:00   #353
Ağaç Dostu

Mehmet Salih yarismaya katilmasan da biz senin agaclarinin ne degerde bonsai olduklarini biliyoruz. Belki bir sonraki yarismaya katilirsin.

Bu arada Tekin bey gibi, Kibrista da bir kucuk bonsai sergisi ile(elinde bonsai saksilarina gecirdikten sonra sergiye yetecek agacin olacagini dusunuyorum) Kibristaki bonsaiye ilgi duyanlarin ufkunu acabilirsin.

Eski 12-03-2010, 17:46   #354
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Çok güzel çalışmalar temelleri iyi atıldığı için geleçekleri süper oluçaktır.

Eski 12-03-2010, 19:06   #355
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Ali bey, yarışmada 3 ağaç sınırlaması olduğu için bu alıçları katamadım.

Sergi açmaya gelince, ağaçlarımın sergi için en az bir yıl daha geliştirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Zaten zaman olarak da bu yıl uygun değilim.

Eski 12-03-2010, 20:11   #356
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Mehmet bey Alıçlarınız çok güzel. Zamanla dahada güzelleşeceği kesin. İkinci ağcınızdaki İlk kalın dalın üstündeki 4 adet ince ve kısa dalları kesersek nasıl olur acaba.
2 adet solda üst üste olan bir sağda birde arkadaki dalı kesmeye kıyabilirmisin bilmiyorum.
Burdan konuşması koalyda ağaç sizin yanınızda siz daha iyi görüp değerlendiriyorsunuz tabi ki.

Eski 12-03-2010, 20:55   #357
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Bu yasemini 20 şubatta bahçeden söküp saksıya aktardım.

İlginç olan yasemin için çok kalın, sanki ağaç gibi, ölçme fersatı bulamadım ama 30-35 cm olarak tahmin ediyorum. Boyu uzun ancak ilerde kısaltacağım.

Bonsai haline geldiğinde inanılmaz güzel olacağını düşünüyorum. Tabii başarabilirsem...

Yasemin 20022010(007).jpg

Yasemin 25022010.jpg

Eski 12-03-2010, 21:52   #358
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Mehmet bey Alıçlarınız çok güzel. Zamanla dahada güzelleşeceği kesin. İkinci ağcınızdaki İlk kalın dalın üstündeki 4 adet ince ve kısa dalları kesersek nasıl olur acaba.
2 adet solda üst üste olan bir sağda birde arkadaki dalı kesmeye kıyabilirmisin bilmiyorum.
Burdan konuşması koalyda ağaç sizin yanınızda siz daha iyi görüp değerlendiriyorsunuz tabi ki.

Tekin bey, bahsettiğiniz dallardan belki soldaki bir veya ikisini ilerde kesebilirim. Ancak Sağ en alttaki dalı biraz uzatma ve kalınlaştırmayı planlıyorum. Ancak acele etmeden..

Düzenleyen msgurkan : 14-03-2010 saat 16:58 Neden: Sağ yerine sol, sol yerine de sağ yazmıştım. Düzelltim.
Eski 12-03-2010, 21:59   #359
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

msgurkan/bonsailerim

Bu incirim de uyanma başladı, 1 cm boyutunda yapracıklar ve 1-2 mm kalınlığında yeni dalcıklar görülmeye değer.

İncir 12032010.jpg
İncir 12032010(001).jpg

Eski 12-03-2010, 22:11   #360
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Sayın Msgürkan,
İncir çok güzel duruyor. Elinize sağlık. İncir yapraklarının bu hale gelmesi için ne kadar zaman çalıştınız?

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024