agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 1 Gönderen bonsaisan
  • 1 Gönderen öZNe
  • 1 Gönderen bonsaisan
  • 4 Gönderen bonsaisan
  • 4 Gönderen bonsaisan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-12-2010, 13:00   #1
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Bonsaisan / Afrika Akasyası 10. yıl

Bu Dikenli afrika akasyası "mimoza" Olarakda biliniyor.
2000 yılının Bahar ayında tohumdan filizlenen bu ufaklığı olduğu yerden sökmüş ve bol drenajlı bir topra ekip kendi haline bırakmıştım.

Ozaman askere bile gidip gelmiştim.

Geldikden sonraki gelişimi saksı ve toprak değişmedi için yavaş ama daha emin bir gelişme göstermişti.
0012kn3.jpg

Malum 2010 yılından öence gelişen kök sisteminide göz önüne alarak taş üzeri bir çalışma yapıp tüm köklerini bir kayanın üzerine sararak derinb ir plasitk saksıda beklettim.

YUkarıda 2010 yılındaki görselini görmektesiniz.

Bu sene bundan 5 gün önce yeni bakış yönünü belirlemek ve tekaradan şekillendirek için koları sıvadım ve Kış uykusuna geçmiş ve kısmi yapraksız kalan aday üzerden çalışmalarıma başladım.
003.jpg
Tellemeden önce
004.jpg
telemeden sonra
005.jpg
Farklı bir bakış

Ve bahar ayınında 2011 de almasını sitediğim görseli.
Bu sene daha güçlü gelişmesi adına saksı değişimi yapaçağım.
Tabi bu bahar balında olaçak.

004a.jpg

BU sayede gövde ve kök sisteminin gelişmesi sağlanaçak.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2010, 04:56   #2
Ağaçsever

alpmoon's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2010
Açık söylemek gerekirse pek güzel olmamış ) aksine ÇOOK güzel olmuş, elinize sağlık. İlk haliyle şimdiki hali arasında dağlar kadar fark var. İdeal dallanma olmuş ve son hali tellemeden sonra harika olacak. Devam görüntülerini de bekliyoruz.

Not: Bu arada ben aranıza yeni katıldım. Adım ALPAY, yaş:43 Aydın da ikamet ediyorum. Epey uzun zamandır sizleri ve yazılarınızı dikkatle ve zevkle takip ediyorum. Neredeyse birçoğunuzu ve çalışmalarınızı ezberledim ben de ufak tefek çalışmalara başladım. Birkaç gün içinde fotoğraflarla fidan ve ağaçlarımı sizlerle paylaşıcam. Yazılarını ve yardımlarını harfi harfine okuduğum tüm siz üstadların başlarını biraz da ben ağrıtacağım ... Saygılar...

alpmoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 23:09   #3
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

2000 yılında 2011 yılına tohumdan ektiğim ve geliştirmeye devam ettiğim ve geliştirmeyi sürdürmeye çalıştığım akasya aşağıda tarihi geçmişi ile sizi kendini göstereçektir.
tarih.jpg

Ve 2010 yıllarında yeniden tellenen akasya 2011 yılında yeni saksısı ve görseli
akasya2011.jpg

mister73 beğendi.
Eski 12-03-2011, 23:58   #4
-

Giriş Tarihi: 31-08-2010
Sayın bonsaisan, aradan geçen yedi yıl içerisinde bana kalırsa fidanınız hiç gelişememiş ama siz bir gelişimden söz ediyorsunuz. Acaba göremediğim gelişim nedir? Fidanınızın dallarını aşağıya eğmişsiniz birde köklerini taş üstüne çıkarmışsınız. Fakat gövdesi kalınlaşmamış, neredeyse aynı... Adeta derin dondurucuda senelerce saklanmış gibi hiç büyümemiş, yaşlanmamış. Sonra birinci dal ikinci daldan ince ve kısa; bu kural dışı değil mi? Ayrıca fidanınızın zirvesinde bir karmaşa var gibi. Bazı dalları kesmeğe mi kıyamadınız? Son olarak bu çalışmanızın tarzı nedir?

Fırtına42 beğendi.
öZNe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 00:54   #5
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın Özne

Alıntı:
2000 yılında 2011 yılına tohumdan ektiğim ve geliştirmeye devam ettiğim ve geliştirmeyi sürdürmeye çalıştığım akasya aşağıda tarihi geçmişi ile sizi kendini göstereçektir.
Burada ki "geliştirmeye" ve "geliştirmeyi" sözleri fidanın gelişimi değil çalışmanın gelişmesidir.
Kusura bakmayın cümleyi yazarken yanlış yazmışım.
Dünya da ki en değerli bonsailer "misho" yani türkçesi tohumdan yetiştirilen bonsailerdir.

Dİğer yetiştirme türleri olan
misho - tohumdan
yamadori - Doğadan toplanan ya da sökülen
sashiki - Çelikleme yöntemi
tsugiki - Aşılama yöntemi
toriki - Havai köklendirme ve ya daldırma tekniği

den farklı olarak TOhumun ekilip geliştirlmesi ve yetiştirilmesidir.

Misholar istenilir ise hızla gelişim sağlanması adına bahçeye tarlaya ya da eleklere ekilerek gövdeleri ve kökleri hızlı bir gelişime tabi tutulur.

Ya da benim yaptığım gibi ilk başdan beri sürekli sığ bir saksıda arada sırada müdehale etmek şartı ile kendi halerine bırakılırlar.

Bonsai şekil görsel estetik ve felsefe olarak insanın tamamladığı ve oluşturduğu bir sanattır.
Lakin çıkış noktası insanında içerisinde yaşadığı doğadır.
Doğada bir tohum filizlendiğinde itibaren ona kuçak açan doğanın ona sağladığı imkan ve koşular doğrultusunda gelişir.

Bu gelişimde kimi ağaç güçlü ve biz insanların koyduğu ölçüler doğrultusunda görkemli bir gelişim gösterir 30 metre hattda sekoya ağaçları gibi 100 metre boy yapar.

Fakat kimi ağaç ne yazıkki bulundağu yerde ki ışık su ve toprak konusunda yetersiz olduğu için akranları yılda 1 metre boy ve 2 cm çap yaparken o sadece 1 cm boy ve 1mm çap yapar.

YIlar geçer akranı 30metre boy çapı ise 2 metre olmuştur.
Ama o 30 cm boy çapı ise 2 cm olmuştur.

İŞde burada ki benim sizin tasvirinize göre
Alıntı:
Adeta derin dondurucuda senelerce saklanmış gibi hiç büyümemiş, yaşlanmamış.
Evet aynen öyle ve 11 yıldırda yavaş yavaş büyüyor.
Lakin yaşlanıyor.
Gövdesi hem cinslerine ait kabuk yapısının minyatürdür.
GÖvdesine kendine özgü ve orjinal boyutunda 12 cm ulaşan beyaz iğneleri kendisinde sadece 1 cm daha ufaktır.

Ve eğer bu sene tozlaşma zamanı yetişe bilir isem ki bunu da yapaçağım tozlaştırma için çiçeklenem döneminde anaç ağaçın yakınlarında kendisini tutarak tohum almayı düşünüyorum ve inanıyorum ki tohumlarıda kendi boyunda oluçak.

Size göre görsel olarak gelişmiyor gibi görünsede 11 yıl gibi bir zamandır yaşamakta.

Bir diğer konu
Alıntı:
Sonra birinci dal ikinci daldan ince ve kısa; bu kural dışı değil mi?
Bu kural yarışmaya gireçek aday çalışma için geçerlidir.
Lakin burada ilk dal o gördüğünüz en altda kalan ince dal değildir.
O ince dal gövde gelişimini desteklemek adına kurbanlık dal olarak ifade ettiğimzi daldır.
Alıntı:
Ayrıca fidanınızın zirvesinde bir karmaşa var gibi. Bazı dalları kesmeğe mi kıyamadınız? Son olarak bu çalışmanızın tarzı nedir?
YUkarıda ki karmaşa ne yazıkki fotoğrafın 2 boyutlu görsel olmasında kaynakli bir yanılsamadır.
1 numaralı mesajın 5. fotoğrafında üst açı dan çekilmiş bir fotoğraf mevcud oraya dikkatli bakarsanız üst kısımda bir karmaşa olmadığını ve üst taç kısmını oluşturan daların ağaçını her yönünde çıktığını göre bilirsiniz.

Umuyorum ki bilgilendirmem sizin için faydalı oluçağı gibi kafanızda ki sorularında bir yanıtı olmuştur.

Son olarak ağaçın ileriki yıllarda almasını istediğim form ya da stil kaya üstü kıvrımlı diktarzdır.

Ishitsuki, Ishitzuki ve moyogi

Saygılar sunarım.

Eski 13-03-2011, 06:00   #6
Ağaç Dostu

hanndan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
muhteşem olmuş.........

hanndan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 11:50   #7
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın hanndan
Çok teşekkürler ama daha uzun yılları var.Umarım hep birlikde görmek dileğiyle.

Eski 13-03-2011, 17:47   #8
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Çok alımlı ve zarif bir ağaç. İlk fotoğrafında oldukça sıradan bir görüntüye sahip, sonrasında budama, yeni dallanma ve tellemelerle çok iyi eğitildiğini görebiliyoruz. Harika bir tarz oluşmuş. Yapacağınız yeni işlemleri ve yazın yeşillenmiş halini de görmek istiyoruz.

Gövde kalınlığı aslında hem kişinin zevkine göre değişir, hem de boy orantısıyla uyumlu olmalıdır diye düşünüyorum. Bu ağacın böyle zarif kalmasının istendiği belli oluyor. Ayrıca taşın üstünden ağacın boyunu gövde kalınlığına oranlarsak aslında gayet yeterli bir kalınlığı var. Bu tarz bir gövdenin verdiği çok estetik bir etki de gövdenin giderek incelip tepede gerçek bir ağaç zirvesi etkisi yaratması. Aslında çoğumuz yaşlı ve kalın gövdeli ağaçlar alıp tepelerini budayarak çoğu zaman bu görseli kaçırıyoruz. Zirvede hala kalın olan gövdeden çıkan ince bir dal çoğu zaman tepe tacını oluşturuyor ve budamayı gizliyor. Bu ağacı bu kadar zarif gösteren en büyük etki gövdenin bu incelen yapısı olsa gerek.

Emeğinize ve sabrınıza sağlık diyorum. İnşallah daha uzun yıllar gelişimini birlikte izleriz.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2011, 10:37   #9
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Mişo bonsailer diğer yöntem ile ile yetişrtitilen bonsailerden çok daha farklıdır.Ve doğaldır.
BUrada ki başlıca sebebler ise
Bonsaideki konik gövde yapısı burada doğaldır.
Çünkü hiçbir şekilde üst dal budanmaz.
Her gelişen dal her telleme işleminde konturul edilerek gövde ve dala yapısı konik şekilde yetiştirilir.

Gövde ile daların kalınlığı ndiğer bonsai tekniklerinde ki bonsailer gibi orantısız lık olmadan kendi doğru orantısında gelişirler.
Bu sayede gövde ve dalarrın kalınlıkları doğal dengeye sahiptir.

Mişo bonsailer yılar geçtikce seçilen türün özeliklerine bağlı olarak gövdeler orantılı ve dengeli bir kalınlığa sahip olur.

Mişo bonsailerde gövde üzerinde ki dallar diğer teknikler ile geliştirilen bonsailerde doğal olmayan yere doğru eğimlerinde suni bir eğime değil doğal bir eğime sahiptirler.

Çünkü tohumdan yetişen bu bonsai çalışmasında her şey daha oluşmaya başlar iken yetştiricisi tarafıdan yönlendirilme şansına sahiptir.

Beyenmenize sevindim.
11 yıl geçtiğinde görsel olarak izleyenleri pek tatmin etmese de 20 30 40 yıllarda diğer teknikler ile elde edilen çalışmalardan çok daha farklı bir görseliğe sahip olaçaklardır.
Umarım bunu görebileçek kadar yaşar ve yaşata bilirim.
Ya da benden sonra onu yaşata bileçek bilinçli bilgili bir bonsai dostlarının güvenli ellerine tesli edebilirim.
En önemli nokta bu.
Saygılar.
Saygılar.

Eski 10-05-2011, 11:13   #10
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

3 nolu mesaj dan sonra akasyaya ait görsel eklememiştim.
Şİmdiler de 2011 mayıs ayında akasya yapraklandı ve gelişmesine devam etmekte.
Yaprakları alma ve gübreleme ile sürekli kontrol altında tuttuğum bu uzuzn soluklu çalışmada gövdenin kalınlaşması için gerekli bakıma ağırlık vermekteyim.

Mayıs 2011
_PSO9136.jpg

mister73 beğendi.
Eski 16-08-2011, 15:00   #11
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Mayıs 2011 yılında eklediğim fotoğraf ile gelişim farkını daha gözle görülür bir hal alması için Ağustos 2011 görselinide ekleyim dedim.

farnisai002.jpg

YUkarıda gördüğünüz bu Kocaman ağaç bu akasyanın tohumlarını aldığım anaç'ı dır.
Yazlığımızın bahçesinde bu devasa "acacia farnesia" yıldan yıla gelişr iken beimde ileride yetiştirmeyi düşündüğüm bir çok akasya içinde tohum kaynağıdır.

farnisai001.jpg
Yapraklarında detay

farnisai003.jpg
Sadece bir dalına ait detay

Aslında havai köklendime yapmak için uygun bir çok dalı var ama doğru zamanda yazlıkla olmadığım için bir türlü denemekl istemedim.
Ama bu sene düşünüyorum.

Eski 19-09-2011, 23:42   #12
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

18-09-2011 güncel tarihli çalışmamında daha sade bir görseli
_PSO7335.jpg

Eski 12-05-2012, 11:48   #13
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Tohumdan yetiştirdiğim ve sürekli geliştirdiğim akasya fidanın 12 mayıs 2012 görseli
Şimdilerde hızlı sürgünler veriyor.
Lakin hafta içinde sürgünlerini dengeleyeceğim.
akas.jpg

Eski 23-11-2016, 10:05   #14
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Sn. bonsaisan, konuya yeni yeni merak salmam ve sitenin de yeni üyelerinden olmam nedeniyle sayfanızı henüz keşfettim (sitede "sashiki" diye arama yaptırdım ve tek sonuç olarak bu konu çıktı karşıma) ve inanın çok beğendim. Ben de misho ve sashiki teknikleriyle ilgilenmek istiyorum ama daha çok başındayım. Umarım akasyanız iyi durumdadır, yeni görselleri bekliyoruz. Ayrıca havai köklendirme girişiminde bulunacağınızdan bahşetmiştiniz, var mı bir gelişme? Sağlıklı bonsailer diliyorum.

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 12:29   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2017
Güzel bir çalışma.Son durumu nedir acaba

Küçük Ağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024