agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni24Beğeniler
  • 7 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen meetoo
  • 1 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen Adem Keskin
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Adem Keskin
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen Adem Keskin
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen nicholai hel
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2014, 22:38   #1
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sakaki / Gül

Birkaç hafta önce, karşılığında birkaç yeni gül fidanı hediye ederek almak için sahibini zor ikna ettiğim bir gülü sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle fotoğraflar için kusura bakmayın; hem cep telefonuyla çektim hem de saksıdan ötürü göz hizasından fotoğraflamak pek mümkün değil. Bu yüzden nebari bu fotoğraflardan tam anlaşılmıyor.

Nebari çapı yaklaşık 22-23 cm. Ancak esas güzel olan tarafı ise, toprak seviyesinin bir karış (yaklaşık 25 cm) yukarısına çıkıldığında gövdenin çapının 4 cm'ye düşüyor olması. Yani gövde hareketinin yanı sıra harika bir konikliği var.
Böyle bir güle hayatımda ilk defa rastladım ve kaçıramazdım doğrusu

Şu an saksı değişimi için çok geç, seneye bakacağız.
(Üzerinde bol miktarda kabuklu bitimiz de mevcut maalesef).

Soner, pria, sagol ve 4 kişi beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 08:19   #2
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Sakaki,

Güzel bir aday bulmuşsunuz, hayırlı olsun. Gül, bonsaisini çok sevmeme rağmen, şimdilik vazgeçtiğim bir tür. Vaktim daha fazla olduğunda tekrar deneyeceğim.

Daha şimdiden sizin gülün kokusu burnuma gelmeye başladı.

Kolay gelsin....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Birkaç hafta önce, karşılığında birkaç yeni gül fidanı hediye ederek almak için sahibini zor ikna ettiğim bir gülü sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle fotoğraflar için kusura bakmayın; hem cep telefonuyla çektim hem de saksıdan ötürü göz hizasından fotoğraflamak pek mümkün değil. Bu yüzden nebari bu fotoğraflardan tam anlaşılmıyor.

Nebari çapı yaklaşık 22-23 cm. Ancak esas güzel olan tarafı ise, toprak seviyesinin bir karış (yaklaşık 25 cm) yukarısına çıkıldığında gövdenin çapının 4 cm'ye düşüyor olması. Yani gövde hareketinin yanı sıra harika bir konikliği var.
Böyle bir güle hayatımda ilk defa rastladım ve kaçıramazdım doğrusu

Şu an saksı değişimi için çok geç, seneye bakacağız.
(Üzerinde bol miktarda kabuklu bitimiz de mevcut maalesef).

Sakaki beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 08:26   #3
Ağaç Dostu

meetoo's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Sn sakaki hayırlı uzun ömürlü olsun ağacınız ... gerçekten çok güzel bir ağaç ... gül benim yaklaşık 5 senedir yetiştirmeye çalıştığım ama bir türlü beceremediğim tek ağaç ... artık sizin çalışmalarınızdan takip edip kendim yetiştirmiş kadar mutlulukla seyredeceğim ... iyi çalışmalar dilerim ...

Sakaki beğendi.
meetoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 11:06   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Sn. sakaki çok güzel gövdeli bir gül gerçekten. Bu ayarda bir gül bulmak çok zor. Ama gülü sağlıklı tutmakta zor. Sürekli zararlıların istilasında. Bende iki adet shohin boyda çalışmak için gül almıştım ama sürekli mantar, bit, kırmızı örümcek derken bıktım, yoruldum şimdilik bıraktım kendi haline. Birde çok başına buyruk sanki gül ağacı nasıl yapacağım bilemedim. Bu sebeple sizin bu gül üzerindeki çalışmanızı özellikle takip edeceğim. Aşamaları ve karşılaştığınız sorun ve çözümleri burada paylaşırsanız gül ağacının tepkilerini ve gülle nasıl çalışılacağını sizin sayenizde öğreniriz.

Sakaki beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 12:10   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın Sakaki hayırlı olsun gülünüz bunun yanına birkaç yabani gül , kuşburnu yakışır İyi çalışmalar..

Sakaki beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 12:24   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Sakaki,

Güzel bir aday bulmuşsunuz, hayırlı olsun. Gül, bonsaisini çok sevmeme rağmen, şimdilik vazgeçtiğim bir tür. Vaktim daha fazla olduğunda tekrar deneyeceğim.

Daha şimdiden sizin gülün kokusu burnuma gelmeye başladı.

Kolay gelsin....
Sn sagol,

Beğeniniz için teşekkür ederim.
Benim de eskiden denemelerim olmuştu ancak bonsaiye çok da uygun gövdeye sahip olmadıklarından vazgeçmiştim. Umarım siz de güzel bir aday bulursunuz yakında.
Belki bu adayıma ben seneye daha küçük çiçekleri olan çalı gülü aşılarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meetoo Mesajı Göster
Sn sakaki hayırlı uzun ömürlü olsun ağacınız ... gerçekten çok güzel bir ağaç ... gül benim yaklaşık 5 senedir yetiştirmeye çalıştığım ama bir türlü beceremediğim tek ağaç ... artık sizin çalışmalarınızdan takip edip kendim yetiştirmiş kadar mutlulukla seyredeceğim ... iyi çalışmalar dilerim ...
Sn meetoo,

Teşekkürler.
Gül, bonsai açısından çok sorunlu bir tür ben de farkındayım, bakalım ne dertlerle kaşılaşacağız

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
Sn. sakaki çok güzel gövdeli bir gül gerçekten. Bu ayarda bir gül bulmak çok zor. Ama gülü sağlıklı tutmakta zor. Sürekli zararlıların istilasında. Bende iki adet shohin boyda çalışmak için gül almıştım ama sürekli mantar, bit, kırmızı örümcek derken bıktım, yoruldum şimdilik bıraktım kendi haline. Birde çok başına buyruk sanki gül ağacı nasıl yapacağım bilemedim. Bu sebeple sizin bu gül üzerindeki çalışmanızı özellikle takip edeceğim. Aşamaları ve karşılaştığınız sorun ve çözümleri burada paylaşırsanız gül ağacının tepkilerini ve gülle nasıl çalışılacağını sizin sayenizde öğreniriz.
Teşekkürler sn murat doğan,

Evet gerçekten zor bulması ve bir o kadarda sıkıntılı bir bitki bakım açısından.
Gülü kendi haline bırakmaya hiç gelmiyor, çok hızlı gelişen sürgünleri 3-5 günde çok uzun ve kalın bir hal alabiliyor. Bu yüzden, önümüzdeki kış sonu muhtemelen ve eğer kökleri elverirse doğrudan çok küçük olmayan bir bonsai saksısına alacağım. Gelişimini ve sorunları beraber takip ederiz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
Sayın Sakaki hayırlı olsun gülünüz bunun yanına birkaç yabani gül , kuşburnu yakışır İyi çalışmalar..
Teşekkürler Adem hocam.
Yanına değil de üzerine farklı birkaç değişik ve küçük gül türlerinden aşılamayı düşünüyorum aslında ama daha zamanı var
Seneye şubatta yanına yakışan birkaç kuşburnu bakarız inşallah

Adem Keskin beğendi.
Eski 30-05-2014, 12:31   #7
Ağaç Dostu

Tabi tabi bakınız Ama şahsi fikrimi sorarsanız katmerli olmayan yabani gül daha güzel durur, onlardan aşılamayı düşünün derim . Herkes yabaniye aşılar siz tam tersini yapın Ama nasıl olursa olsun güzel bir bonsai olması en çok dileğimizdir tabi ki . Başarılar..

Sakaki beğendi.
Eski 30-05-2014, 12:34   #8
Ağaç Dostu

Bir de bende olan yabanilerde, yeni sürgünlere gelen sineklerden olmadı hiç. Bahçemde olan gülün bütün yeni sürgünlerinde vardı. Tesadüf olacağını zannetmiyorum.

Eski 30-05-2014, 12:42   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adem Keskin Mesajı Göster
Bir de bende olan yabanilerde, yeni sürgünlere gelen sineklerden olmadı hiç. Bahçemde olan gülün bütün yeni sürgünlerinde vardı. Tesadüf olacağını zannetmiyorum.
Yaprak bitleri ve beyaz sineğe doğadaki yabani güllerde ben de çok fazla rastlamadım doğrusu Adem hocam.
Vardır bitlerin, sineklerin bir bildiği; o kadar çok sinek yanılıyor olamaz herhalde!

Adem Keskin ve meetoo beğendi.
Eski 30-05-2014, 12:51   #10
Ağaç Dostu

Kesinlikle vardır sineklerin bir bildiği ..

Sakaki ve meetoo beğendi.
Eski 30-05-2014, 13:19   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Belki bu adayıma ben seneye daha küçük çiçekleri olan çalı gülü aşılarım.
Sayın sakaki çalı gülü, hemen hemen bütün çiçekçilerde minyatür gül diye satılan gül müdür? ben minyatür güllerden aşılamayı düşünmüştüm. hem gülleri küçük hemde dallar nispeten daha az büyüyor. Ama aşılama işi konusunda hiç tecrübem olmadığından güvenemedim kendime, sonrada yukarıda yazdığım sebepler ile gülleri bıraktım. Güllerde aşı zamanı ne zamandır.

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 14:03   #12
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
Sayın sakaki çalı gülü, hemen hemen bütün çiçekçilerde minyatür gül diye satılan gül müdür? ben minyatür güllerden aşılamayı düşünmüştüm. hem gülleri küçük hemde dallar nispeten daha az büyüyor. Ama aşılama işi konusunda hiç tecrübem olmadığından güvenemedim kendime, sonrada yukarıda yazdığım sebepler ile gülleri bıraktım. Güllerde aşı zamanı ne zamandır.
Merhaba sn murat doğan,

Evet, kasdettiğim aynen o güller
Aşılamayı ilkbaharın başlarında, güller uyanmadan hemen önce yapabilirsiniz; T kesik açılarak yapılan göz aşısı oldukça basittir, önceden birkaç el alıştırması yaptıktan sonra deneyebilirsiniz.

Eski 30-05-2014, 17:08   #13
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Hayırlı olsun Sn. Sakaki.
Çok güzel gerçekten. Nebari ve koniklik can yakacak cinsten.
Tabi dikenleri de öyle.

Sakaki ve anily beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 20:07   #14
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Gülü seven dikenine katlanır.
Beden şekli güzel ama Bonsai için çok zor bir tür.

Sakaki ve yardimcierhan beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 08:45   #15
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Teşekkür ederim sn nicholai hel.
Geçen gün bir kontrol ettim, sanki toprağın altında biraz daha sürpriz nebari var gibi
İlertleyen aylarda göreceğiz bakalım.

Sn badrobot,
Gerçekten de zor. Özellikle sürgün gelişim hızının yüksek olması ve eğitilebilirliğinin (telleme açısından) düşük olması en büyük sorun.
Bu yüzden gelişimi yavaşlatacak bir yöntem düşünmek gerekecek.

Başarılar dilerim.

yardimcierhan beğendi.
Eski 09-06-2016, 23:44   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Sn Sakaki, gül bonsai adayınızın son hali ne durumda paylaşma imkanınız varmı?

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024