agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 5 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2015, 16:08   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
murat doğan / jakaranda

bir arkadaşın ölecek burada istersen bakarım dersen al diyerek ücretsiz olarak verdiği ve jakaranda olduğunu söylediği adayım. çiçekli halini görmedim ama bileşik yapraklı bir tür. Toprak değişimi ve kök temizliğini yaparak yeni saksısına aldım. boyunu özellikle biraz uzun bıraktım, belki baharda yeni sürgünlere göre bir kısaltma daha yaparım. alttaki dalları nebariyi geliştirmesi amacı ile bıraktım bu yaz sonunda onlarıda alırım muhtemelen. **** önerilerinize göre şimdiden alabilirim.

20141123_084728_resized.jpg

20150103_182522_Night.jpg

20150103_183904_Night.jpg

20150103_183915_Night.jpg

20150106_124922.jpg

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 09:33   #2
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Murat Doğan,

Muhteşem çiçekleri olan bir ağaç. Bileşik yapraklılarla çalışmak biraz daha zor olmasına rağmen imkansız değil.

Kolay gelsin

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2015, 13:57   #3
Ağaç Dostu

teşekkür ederim sayın sağol. benim içinde bu bir alıştırma olacak. son dönem bileşik yapraklı bir kaç tür edindim bakalım nasıl yol alıcaz. En büyük sorunum sudaki kireç ağacın nebari çevresinde oluşan beyazlığı görmüşsünüzdür. forumda bu konu ile ilgili yorumları okudum bir çözüm arıyorum. yoksa o kadar emek dahada önemlisi bu canlar bir süre sonra zarar görecek.

sagol beğendi.
Eski 28-01-2015, 18:54   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Birleşik yapraklılarla çok güzel Bonsai örnekleri var. Bence birleşik yapraklılarda ince bedenden ve mini çok zor olur düşüncesindeyim.
Eğer beden kalınsa ve orantıla yöntemine göre güzel bir kesimle 50-60cm lik çok güzel bonsailer elde etmek mümküm gibi geliyor.
Ağacınız çok güzel ve yeterli kalınlığa sahip. Başarılar dilerim.

murat doğan beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2015, 16:03   #5
Ağaç Dostu

Aslında nebarisi fotoğrafta göründüğünden daha heybetli yaklaşık 12-13 cm kadar nebarisi var belki daha fazla. ben kışın nebarisini yüzeye yakın kökler soğuktan etkilenmesin diye biraz daha fazla toprakla örtüyorum. bahar ayında yeni sürgünleri ile birlikte nebarinin asıl durumunun fotoğrafınıda paylaşırım. sormak istediğim bir şey var. nebariyi geliştirmesi için bıraktığım dipteki sürgünlerin, yukarıdan gelecek sürgünlere olumsuz etkisi olur mu acaba. Daha doğru bir anlatımla bu dallar ağacın enerjisini paylaşacağından yukarıda ki sürgün verme işlemini kısıtlar mı. eğer böyle bir ihtimal olacaksa o dalları alacağım. çünkü benim için önemli olan üst bölgeden mümkün olduğunca çok sürgün alabilmek.

sagol beğendi.
Eski 29-01-2015, 17:54   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Aslında burada iki durum var.
Ağaçlar aksi bir durum olmadıkça enerjilerinin çoğunu en tepeye gönderirler.

1-Alt bölgelerdeki kalın bir dalda adeta ikinci bir gövde gibi enerjiyi çeker. O dalında üst bölgelerine fazla enerji gider. Ama bu arada her dal kendisiyle birlikte kendi seviyesine kadar ana bedeni de kalınlaştırır. Buda size koniklik sağlar.

2-Eğer dal inceyse, ozaman yine dal kalınlaşır ama kalın olana göre daha az enerji çeker.

Burada bir tercih yapmak gerekebilir. Dip sürgünleri kesmek ve üst kısımlara enerjiyi yönlerdirmek mi? Bir yıl daha olduğu gibi bırakıp konikliği arttırmakmı.

Bir başka yöntende; ağacınız bonsai forumuna ulaştıktan sonra yine böyle bir dip sürgün çıkardığında ağacın formuyla alakası olmamasına rağmen dip sürgünü bir kaç yılllığına kurban dal olarak bırakmak.

murat doğan beğendi.
Eski 29-01-2015, 17:59   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ben olsam böyle keserdim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Jak 010.jpg (65.7 KB, 63 views)
Dosya Türü: jpg Jak021.jpg (63.1 KB, 63 views)
murat doğan beğendi.
Eski 29-01-2015, 18:01   #8
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Murat Doğan,

Aşağıdaki dallar ağacın enerjisinden çalacaktır o nedenle ihtiyaç yoksa alt sürgünleri kesmenizi öneririm.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
Aslında nebarisi fotoğrafta göründüğünden daha heybetli yaklaşık 12-13 cm kadar nebarisi var belki daha fazla. ben kışın nebarisini yüzeye yakın kökler soğuktan etkilenmesin diye biraz daha fazla toprakla örtüyorum. bahar ayında yeni sürgünleri ile birlikte nebarinin asıl durumunun fotoğrafınıda paylaşırım. sormak istediğim bir şey var. nebariyi geliştirmesi için bıraktığım dipteki sürgünlerin, yukarıdan gelecek sürgünlere olumsuz etkisi olur mu acaba. Daha doğru bir anlatımla bu dallar ağacın enerjisini paylaşacağından yukarıda ki sürgün verme işlemini kısıtlar mı. eğer böyle bir ihtimal olacaksa o dalları alacağım. çünkü benim için önemli olan üst bölgeden mümkün olduğunca çok sürgün alabilmek.

bonsade ve murat doğan beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024