agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2012, 16:42   #1
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
badrobot / Kurtbağrı (Ligustrum)

bu ligustrum'u fidanlıkta gördüğüm anda vuruldum. kırık saksından kökleri dışarıya taşmıştı. alırken çok tereddüt ettim. çünki arabaya koymak için birde 3 metrelik ağacı 90cm den kesmek zorundaydım. eve getirdikten sonra özenle kırık saksısından çıkarıp (saksıyı keserek) bu dev saksıya diktim. korktuğum olmadı. ağaç küsmedi ve ilk filizlerini verdi. 2013 şubat döneminde boyunu 50-55 cm kadar düşüreceğim. tarz konusunda önerileriniz varsa lütfen esirgemeyim. saygılar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Ligustrum 01.jpg (63.4 KB, 371 views)
Soner, Latif ve Sakaki beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 16:59   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn badrobot,

Güzel bir aday. Keşke boyunu ilk kısalttığınızda dediğiniz boya düşürseymişiniz.
Bu hatayı ben çok yaptım ve her defasında pişman oldum!

badrobot beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2012, 17:39   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sayın Sakaki "HATA" demişsiniz ama ağacı Nisan ayında aldığımda ağaç uyanıktı. ağaç kesildiğinde daima bir alttaki göze kadar kendini kapatır hatta bazen iki-üç alt göze kadar kapatabilir ve kuruma yapar. hele birde uyanıksa tamamen bile kuruyabilir. 90 cm gibi bir yerden kesmemin amacıyda bir iki göz aşağıya doğru kaybetsem bile asıl boy olan 50-55 cm ulaşmış olurum. fakat sizin dediğiniz gibi 50-55 cm kestim diyelim. 2-3 göz aşağı doğru ağaç kendini kapattı kaç cm boy kalacak? eğer ocak-şubat-mart dönemi olsaydı dediğinizi rahatlıkla yapar ve 50-55 cm den hiç düşünmeden keserdim. yani sözün kısası sizin de dediğiniz gibi "doğmamış çocuğa don dikmek" olur". saygılarımla.

Eski 14-05-2012, 22:05   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn badrobot,

İlk mesajınıza bir bakarmısınız tekrar, orada ağacı ne zaman aldığınız ve bu budama ile saksılama işini ne zaman yapıtığınız yazıyor mu?
Ben de bahsettiğiniz işlemleri ne zaman yaptığınızı belirtmediğiniz için ve doğru tarihlerde yapmış olacağınızı düşünerek size "Keşke boyunu ilk kısalttığınızda dediğiniz boya düşürseymişiniz" demişim. Yani şimdi kısaltın dememişim gördüğünüz gibi.
Bunu derken de "kendi hatalarımı baz alıyorum" demişim, bilmem daha net ne kadar ifade edebilirim ve nasıl yardımcı olmaya çalışabilirim daha farklı.

Eski 14-05-2012, 23:06   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sevgili Sakaki, sizinde bir çok konuda son derece tecrübeli olduğunuzu her türlü ifadenizden ve ağaçlarınızın resimlerinden anlıyorum. yazışarak ancak bu kadar iletişim oluyor malesef. biraz birbirmizi yanlış anladık kanatindeyim. ama inanın amacım sizi incitmek değildi. lütfen benden paylaşımlarınızı ve yorumlarınızı esirgemeyin. sizin gibi değerli bonsai dostlarına her zaman ihtiyaç var. en derin saygılarımla.

Ali H. ALI beğendi.
Eski 14-05-2012, 23:49   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn badrobot,

Öncelikle ifade ettiğiniz gibi son derece tecrübeli bir bonsaici falan değilim, bunu bilmenizi isterim. Hatta tecrübeli bile değilim, halen tecrübe etme aşamasındayım diyebilirim.
Daha saksıya almış olduğum ve alabileceğime inandığım tek bir bonsaim dahi yok, bu benim kendi otokritiğim ve görüşüm.
Ancak bilgi konusunda kendimi devamlı geliştirme arayışındayım ve bulabildiğim ve ulaşabildiğim her bilgiyi sömürürüp duruyorum. Böyle desek daha iyi şimdilik, haddimi aşan bir tavır veya tutum bana yakışmaz.

Gerek size gerekse başka arkadaşlara ben kendi hatalarım ve şu ana kadar araştırarak öğrendim bilgiler ışığında yardımcı olmaya çalışıyorum ve elbette her zaman çalışacağım.
Yanlış anlamalar ve anlaşılmalar her zaman olabilir, dert etmeyiniz.

Başarılı çalışmalar dilerim.

Eski 02-09-2012, 15:58   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

ligustrum - süper nebari

aslında bu ağacı ilk aldığım zamanlar yayınlamıştım. o zaman boyu çok uzundu ve kısaltmıştım. şimdilerde kütük boyu 48 cm. fakat kışa biraz daha kısaltacağım. 40 cm civarı bir kütük boyu olacak. beden tasarımı tamam gibi fakat sonbaharda yeni sürgünler vermesini umuyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ligüstrüm1.jpg (26.6 KB, 447 views)
Dosya Türü: jpg ligüstrüm2.jpg (24.7 KB, 447 views)
Dosya Türü: jpg ligüstrüm3.jpg (25.3 KB, 448 views)

Düzenleyen badrobot : 15-09-2012 saat 16:44
Eski 02-09-2012, 21:05   #8
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sevgili Sakaki. ilginize, alakanıza çok teşekkür ederim. her mesajımı dikkate alıp güzel fikirlerinizi paylaşıyorsunuz.
öncelikle ligüstürümü bir kaç defada budamış bulunmaktayım.
ağacın yavaş gelişmesinin nedeni sanırım toprağının az olmasından kaynaklanıyor. o koca beden için saksının ancak yarısına kadar toprak var. çok daha küçük ağaçların daha büyük saksılarda olduğuna şahit oldum. hemde tamamen toprak dolu bir şekilde...
kış dönemi ağacı saksıdan toprağını bozmadan çıkarıp altına çok bol malç ve çiftlik gübresi içeren bir toprak koyacağım. bahçemde çit olarak kullandığım ligüstrümler günde 1 cm kadar uzamaktalar. bakalım o zaman kuduracakmı? (bu konuda sizin düşünceniz nedir?)
beton sütun önerisi güzel dikkate alacağım. çok teşekkür ederim.

Düzenleyen badrobot : 22-01-2013 saat 17:32
Eski 02-09-2012, 21:58   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
sevgili Sakaki. ilginize, alakanıza çok teşekkür ederim. her mesajımı dikkate alıp güzel fikirlerinizi paylaşıyorsunuz.
öncelikle ligüstürümü bir kaç defada budamış bulunmaktayım.
yavaş gelişim süreci ise: bu ağacı 3-4 yıldır tanıyorum. satın almadan önce her gün önünden geçtiğim fidancıdada aynı saksıdaydı. geçtiğimiz nisan ayında ağacı satın aldım. saksı değişimi yapacak şansım olmadı. kısaca ağaç yaklşık 4 yıldır falan aynı saksıda. ağacın yavaş gelişmesinin nedeni sanırım toprağının az olmasından kaynaklanıyor. o koca beden için saksının ancak yarısına kadar toprak var. çok daha küçük ağaçların daha büyük saksılarda olduğuna şahit oldum. hemde tamamen toprak dolu bir şekilde...
kış dönemi ağacı saksıdan toprağını bozmadan çıkarıp altına çok bol malç ve çiftlik gübresi içeren bir toprak koyacağım. bahçemde çit olarak kullandığım ligüstrümler günde 1 cm kadar uzamaktalar. bakalım o zaman kuduracakmı? (bu konuda sizin düşünceniz nedir?)
beton sütun önerisi güzel dikkate alacağım. çok teşekkür ederim.
Sn badrobot,

Sorun nedir açıkcası bilemiyorum, dediğiniz sorundan kaynaklanıyor da olabilir.

Toprak ve gübre konusunda benim fikrim çok farklı. Özellikle bu sene çok yoğun bir şekilde hastalık ve zararlılarla boğuştum. 3 bitkim tamamen inorganik toprakta ve sadece onlarda hiçbir sorun yaşamadım. Önümüzdeki seneden başlayarak tüm adaylarımı inorganik toprağa aktaracağım ve hiçbir şekilde organik gübre de kullanmayacağım. Başıma ne geldiyse bu organik topraktan yani bildiğimiz bahçe toprağından ve organik gübreden geldi sanırım.
Bakalım, seneye göreceğiz farkı

Eski 02-09-2012, 22:21   #10
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sayın Sakaki. inorganik toprak konsun da hiç bilgim yok.
-içeriği nedir?
-sulam ve gübreleme nasıl yapılıyor?
-inorganik toprak içinde bitki yaşar?
bilgi verirseniz veya bilgi alabileceğim bir site varsa sevinirim.

Eski 02-09-2012, 22:47   #11
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

İçeriği size kalmış ve bitkinin türüne göre ayarlayabileceğiniz bir karışım aslında.
Örneğin, pomza taşı, vermikülit, iri dere kumu (sterilize edilmiş), orkide harcı için kullanılan ağaç kabukları, iri talaş, ince kil topları ve şu an aklıma gelmeyen birçok malzeme ile hazırlayabileceğiniz bir karışım. Oranları da bitkinin isteğine göre hazırlamanız gerekli.
Tabii ki organik içerik yok denecek kadar düşük olacağı için toprak düzenleyici veya steril bir kompost ile desteklemek gerekecek böyle bir karışımda. Aynı şekilde mineral katkılı gübrelemeyi de düzenli yapmak gerekiyor.

Sonuçta gereken her türlü besini siz verdikten sonra yaşamaması için hiçbir sebep yok.

Ama su tutuculuğu ve geçirgenliği konusunda, kullanılacak malzemelerin oranları ile ilgili olarak türe ve bölgenize göre ayrı ayrı tecrübe edilmesi gereken bir husus. Bu da biraz kritik bir konu gibi
Denemekten korkarak ilerleyemeyiz.

Eski 03-09-2012, 17:31   #12
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
malç ve çiftlik gübresi içeren bir toprak koyacağım.
Bence saksılara bu malzemeleri kullanmayın. Sorunlara davet çıkarırsınız. Taner'in başına gelenler gibi.
Malç ve koyun gübresi ile hangi parazitleri ve hastalıkları en önemlisi nematodu saksıya taşıdığınızı bilemezsiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 16:07   #13
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

budama ve yeni sürgünler

bu dönemde saksıdaki eksik toprağı arrtırmak için ağacı toprağıyle birlikte saksıdan çıkarıp, tabanına iri taşlar (ceviz büyüklüğünde) koyduktan sonra 15-20 cm daha toprak eklendi ve ağaç kendi saksısına tekrar koyuldu. tepe noktası en üst sürgün baz alınarak verev kesildi. şu anki yükseklik 33cm kadar düştü. bahar döneminde yeni dallanmalar yapması için mevcut dallar sert bir şekilde budandı. ayrıca mart 15 gibi 16-10-16 gübre vermeyi planlıyorum.
sopa gibi olan bazı dalları önümüzdeki günlerde (15-20 gün sonra) tellemeyi planlıyorum.
ağacın bir yüzünde hiç dal yok. eğer bu bahar dönemindede buraladan dallanma olmazsa aşılama yapabilirim. umarım buna gerek kalmaz. düşündüğüm yerlerden 3-4 dal daha çıkarsa çok idialı bir ağaç olabileceğini umuyorum.
yeni dallanmayla ilgili başka ne yapabilirim bilmiyorum. fikri olan varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg L01.jpg (35.6 KB, 296 views)
Dosya Türü: jpg L02.jpg (38.9 KB, 295 views)
Dosya Türü: jpg L03.jpg (35.6 KB, 296 views)
tourkana ve Soner beğendi.

Düzenleyen badrobot : 22-01-2013 saat 19:16
Eski 22-01-2013, 16:50   #14
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın badrobot

Size tavsiyem şu olur.Telleme yapmayınız.
Şimdi sürgünler gelişsin lakin bu sürgünleride güçlerine göre ağaç üstünde bırakın ya da alın.
Özelikle çatallanmayı sağlamak için gerekli dalları hafdalık olarak kontrol ediniz.
Güçlü gelişen sürgün ile güçsüz gelişenleri kontrol altın almanız gerekir.
Bu dengeli bir geliş ve daha kontrollu bir yol izlemenizi sağlar.
Saygılar.

badrobot beğendi.
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2013, 17:13   #15
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sn.bonsaisan. ilginiz için teşekkür ederim.
Bu ağaçla ilgili en búyük sıkıntı yeterince dallanmaması. Bunda benim de katkım ve hatalarım çok büyük. Ağacı ilk aldığımda (mayıs 2012) acemilikten ve birazda cesaretsizlikten olsa gerek, anlamsızca boyunu çok uzun tutmuştum. birde ağacın saksısında yeterince toprak olmaması işin cabasıydı. ağaç hem gerekli toprağı ve besini bulamadığından hemde benim acemiliklerimden payını aldı sanırım. herkes gibi bende yavaş yavaş temel bazı şeyleri acı ve geç bir şekilde öğreniyorum.
dediğinizi yapacağım; ağaca hiç bir şekilde tel bağlamayacağım.

Eski 22-01-2013, 23:38   #16
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
...ayrıca mart 15 gibi 16-10-16 gübre vermeyi planlıyorum...
Merhaba sn badrobot,

Mart ayında azot oranını daha düşük tutmanızı öneririm. Benzer bir oranı geçen sene yaklaşık ayını dönemlerde birkaç ağacımda denediğimde yeni çıkan sürgün uçlarında yanmaya neden olmuştu.

Başarılar dilerim

badrobot beğendi.
Eski 16-07-2013, 13:49   #17
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Olmadımı olmuyor.
Bu ağacı aldığımdan beri beni hep üzdü ama ben yinede sabırla üzerinde çalışıyorum. Hatta bir ara Ligustrum'den bonsai olamayacağı gibi saçma bir hisse bile kapıldım.
Yaklaşık 1 ay önce matkapla 4 adet yanaştırma aşısı yaptım. Sanki biri hariç tutacak gibi... tutmazsada seneye yine deneyeceğim.
Yeni bir cesaretle bir hafta önce biri 9cm öteki 8cm kalınlığında iki iddialı aday daha aldım. Her kisininde boyları 32cm olarak kestim. Çıkacak olan yeni zirveye göre kışa tekrar bir kısaltma uygulayabilirim.
Şimdilik bunlara aday diyemiyorum ama yakın bir zamanda yeni sürgünlerini çıkarıp dallanmaya başladığımda ayrı ayrı başlıklar açacağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg a.jpg (69.9 KB, 223 views)
Dosya Türü: jpg b.jpg (68.2 KB, 224 views)
sagol beğendi.
Eski 16-07-2013, 14:02   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Kurtbagrindan guzel bonsailer olur. Calismalariniza devam ediniz!

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 15:47   #19
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn. Ali H. ALI.
İyi dilek ve temennileriniz için çok teşekkür ederim. Ligustrum aday sayısını arttırmaya çalışıyorum ama hep bu örnekler gibi dümdüz değilde eğri bedneler, ikiz gövdeli, üçüz gövdeli, hatta orman tarzı olabilecek 5li gibi adaylar arıyorum. Fakat ne varki fidanlıklarda öyle adaylar bulmak inkansız. Bazen kendim bahçemde yetiştirsem mi diyorum.

Eski 16-07-2013, 15:54   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-02-2013
kurt bağırı bitkisi zehirli bitki türlerinin başında gelmiyormuydu,

denizinkizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2013, 16:33   #21
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.denizinkizi.
Sanırım bir yanılgı içindesiniz. Bu bitki zehirli bir tür değildir. Özellikle çit bitkisi olarak kullanılan, hızlı dallanan, hızlı köklenen, herdaim yeşil, parlak, tüysüz, pürüzsüz yapraklı çok güzel bir bitkidir. Beyaz minik çiçekleride güzelliğine ayrı bir güzellik katmakta.

Eski 17-07-2013, 15:02   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Sn. Ali H. ALI.
İyi dilek ve temennileriniz için çok teşekkür ederim. Ligustrum aday sayısını arttırmaya çalışıyorum ama hep bu örnekler gibi dümdüz değilde eğri bedneler, ikiz gövdeli, üçüz gövdeli, hatta orman tarzı olabilecek 5li gibi adaylar arıyorum. Fakat ne varki fidanlıklarda öyle adaylar bulmak inkansız. Bazen kendim bahçemde yetiştirsem mi diyorum.
Bahceniz varsa kendiniz istediginiz gibi yetistirebilirsiniz. Orman tarzi yapacaksaniz genc ve yasli fidanlardan bir gurub olusturabilirsiniz.

Aklinizda bulunsun! kurtbagri uzerine leylak asilayabilirsiniz. Belki bir kurtbagrini dener ve kalin govdeli bir leylak agaciniz olur.

Iyi calismalar..

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 16:10   #23
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Ali H. ALI.
Aşı konusunda vermiş olduğunuz değerli tiyo için çok teşekür ederim.
Bahçemde ligustrüm çitlerim var. Sayıları 40'ı buluyor. Değişik formlarda ve en kalınları 5-6 cm buluyor. Çapları biraz daha kalınlaşınca,ileride bu çitleri bozup sizinde dediğiniz gibi onlardan bonsai yapma düşüncesindeyim.

Eski 17-07-2013, 18:29   #24
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Leylak liqustrum ve dişbudağa aşılanıyor, ben birkaç deneme yaptım sonuç olumlu. Özellikle bodur leylak türlerini aşılamanızı tavsiye ederim.

İyi çalışmalar dilerim....

badrobot beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2013, 13:18   #25
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ağacımı 3 ay önce aşılamıştım. Üst kısımlardaki dalları arasıra budasamda kontrol altında tutmak çok zor. Gittikçe kalınlaştıklarından ileride eğip bükmek çok zor olacak düşüncesiyle ve 4 adet aşıdan ikisinin tutmuş olabileceği düşüncesiyle aşıların giriş kısmlarını kesip işlemi sonlandırdım. Umarım aşılar tuttar. Ağacın sağındaki ve arkadaki dal aşıdır. Şu an aşı olan dalları sadece %50 budama yapmakla yetiniyorum. Ama ağacın kendi dallarırını bir güzel telledim ve istediğim şekle yakın bir form verdim. Elbette ağaç oldu bitti demiyorum. Aşıların tutmuş olmasını umuyor ve bir dahaki gelişme dönemini bekliyorum, yeni işlemler için.

Hiç bir budama yapılmamış hali.
20131020_112120.jpg

Bir aşının yakın plan çekimi
20131020_112136.jpg

Dallar üzerinde dikine uzamış olan dalcıkların ve bazı ince,zayıf olan dalların budanması.
20131020_115440.jpg

Telleme ve bugünkü son durum
20131020_125125.jpg

Düzenleyen badrobot : 20-10-2013 saat 16:59
Eski 21-10-2013, 10:58   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Sn badrobot,

Ağacınız ayakta durmaktan yorulmuş bir kayaya oturup dinlense nasıl olur acaba?
Daha bol çiçek için ligusturum yerine Leylak aşılanabilir.

Saygılarımla

anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 15:34   #27
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Gittikçe daha güzel görünüyor, tebrik ederim sn badrobot

Eski 21-10-2013, 18:34   #28
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.anily.
Masalsı anlatımınızla nedemek istediğinizi çok iyi anlıyorum. Kök yapısındaki saçak kökler buna müsait. Zaten ağacı bir daha saksılarken hem söz ettiğiniz konuya dikkat edeceğim hemde şu an doğru durmayan ağacımı (4.Fotoğrafa göre) biraz sağa, biraz bize (öne) doğru yatırmam gerekiyor. Değerli öneriniz için çok teşekkür ederim.
Ligüstruma, Leylak aşılanabileceğini Sn.Ali H. ALI ve Sn.sagol daha önce söylemişlerdi. Artk bu ağaçla ilgili değil ama ilerideki ligüstrum çalışmalarında bir alternatif olarak deneyeceğim.

Düzenleyen badrobot : 22-10-2013 saat 21:47
Eski 21-10-2013, 18:37   #29
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Sakaki.
Doğrusu bu ağaç benim acemilik ağacım oldu. Acemilik diyorum çünki bu ağaç üzerinde çok hatalar yaptım ve çok şeyler öğrendim. Şimdi eğer bir miktar toparlayabildimse ne mutlu bana.
Eğer aşılamış olduğum iki aşıda tutarsa bir prebonsaim oldu demektir. Sonra devamlı geliştirip, budamaktan başka çok fazla bir işlem yok.

Sakaki beğendi.

Düzenleyen badrobot : 22-10-2013 saat 00:38
Eski 08-07-2019, 19:59   #30
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Güncel...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024