agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 6 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-11-2014, 13:46   #1
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sagol / Oya (Üçlü gövde)

Bu oya çimlerin arasından kendi kendine çıktı. 2 Yıldır olduğu yerde eğitiyordum(ayda bir uç alımı yaptım).
Toprağını dağıtmadan söktüm. Zamanla biraz daha elden geçirip tellemeye çalışırım. Zaman içinde toprak değişimi de gerekecek.

İyi çalışmalar dilerim....

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC7921 oya.jpg (51.5 KB, 125 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 10:08   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Güzel bir aday sn sagol, hayırlı olsun.
Bodur oya mı acaba?

sagol beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 10:24   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Genel olarak formunu bulmuş güzel bir çalışma. Dallar kalınlaştığında dahada güzel duracak.

sagol beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 10:24   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Sakaki,

Bodur değil normal oya. İstanbulda bahçede 2 yılda sıfırdan bu hale geldi, Adanada ki gelişimi daha da muhteşem olur. Bodur olanlar çok yavaş gelişiyor, EGEde bodur oya vardı ama tenekedeydi yer yokluğundan taşıyamadım.
Bodur oyanın beyaz, leylak, pembe olmak üzere 3 rengi var. Gelişmiş bir oyaya 2 renkli aşılamak(pembe beyaz veya lila beyaz) lazım bu şekilde yapılmış güzel örnekler var amerikada. Kargolanacak gibi birşey bulursam alıp size göndereceğim yazın.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Güzel bir aday sn sagol, hayırlı olsun.
Bodur oya mı acaba?

Eski 06-11-2014, 10:32   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Badrobot,

Evet daha işi çok ama benim de hoşuma gidiyor. Bahçede eğitmeye çok uygun bir tür, bildiğiniz gibi bahçede bu tür denemeler yapıyorum denediklerimden oya, erguvan, ligustrum ve Çin karaağacı bu işe çok uygun yerli karaağaç aşırı hızlı büyüyor bahçede eğitmek zor, dutla da çalışmalar yapıyorum budamakta çok geç kalınmazsa hareketli gövdeler yapmak mümkün, mor salkım da çok hızlı geliştiğinden sık kontrol edilmesi gerekenlerden.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Genel olarak formunu bulmuş güzel bir çalışma. Dallar kalınlaştığında dahada güzel duracak.

Eski 06-11-2014, 10:41   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Teşekkürler Sayın Sakaki,

Bodur değil normal oya. İstanbulda bahçede 2 yılda sıfırdan bu hale geldi, Adanada ki gelişimi daha da muhteşem olur. Bodur olanlar çok yavaş gelişiyor, EGEde bodur oya vardı ama tenekedeydi yer yokluğundan taşıyamadım.
Bodur oyanın beyaz, leylak, pembe olmak üzere 3 rengi var. Gelişmiş bir oyaya 2 renkli aşılamak(pembe beyaz veya lila beyaz) lazım bu şekilde yapılmış güzel örnekler var amerikada. Kargolanacak gibi birşey bulursam alıp size göndereceğim yazın.

Teşekkür ederim sn sagol
Aslına bakacak olursanız oya ile çalışmayı çok da istemiyorum. Sebebi ise, benim elinde tek bir tane olan oyanın çok ama çok hızlı gelişiyor olması! Malum hayat koşuşturmacasından ötürü bitkilerime çok fazla zaman ayıramıyorum ve bodur olmayan oya da çok ama çok hızlı gelişiyor ve yetişmekte zorlanıyorum.

Henüz birkaç cm uzunluğunda yeni çıkmış bir sürgün ile 3-4 gün sonra hafta sonu ilgileneyim (tellemek şekillendirmek vs. için) dediğimde, hafta sonu geldiğinde bir de bakıyorum ki neredeyse 1 cm kalınlığında ve 60-70 cm uzunluğunda bir dal haline gelmiş ve dolayısıyla tellemek de biçimlendirmek de mümkün olmuyor.

O yüzden aklımdaki düşünce: bendeki gelişmiş gövdeli oyaya (Sakaki / Oya Ağacı (Chokkan Tarzı)) değişik noktalardan bodur oya aşılamak!

Olmadı bu oyayı daha küçük bir bonsai saksısına şimdiden alırım ki yavaş gelişsin. Bunu gül adayım (Sakaki / Gül) için de düşünmüyor değilim. Siz ne dersiniz, hangisi mantıklı olur sizce?

İyi çalışmalar dilerim.

sagol beğendi.
Eski 06-11-2014, 11:13   #7
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Sakaki,

Sizin oya gözümden kaçmış, güzel bir gövdesi var. En iyisi birkaç yerden 2 renkli bodur oya aşılamak(pembe ve beyaz mesela). Bu yaz EGEye çok geç gidebildim o nedenle bodur oyalardan ince fidan alamadım, tenekede olanları da taşıyamadım, seneye zamanında gidebilirsem alacağım, bodur olanı yavaş geliştiğinden daha kolay çalışılıyor.

Amerikada bodur aşılayıp çalışanlar çok iyi sonuç alıyorlar, örnek olması açısından aşağıdaki linki ilave ettim.

grafted myrtle.jpg

Grafted Crape Myrtle | Orlando Bonsai

Gül ise birkaç deneme yapıp şimdilik vazgeçtiğim türlerden. Çok emek gerekiyor, o kadar vakit ayırmak zor. Hep gereksiz yerlerden sürgün vermesi ve geriye doğru dal kuruması beni bıktırdı ve saksıdan tekrar bahçeye aldım.
Küçük saksıya alıp büyümeyi yavaşlatsanızda geriye doru kurumayı önleyebilirmisiniz emin değilim ama hiç olmazsa genç dallardaki aşırı kalınlaşmayı önlemiş olursunuz, denemeye değer. Gülde dalların istediğiniz yerden çıkması için minik açan türlerden aşılar yapmak daha iyi olur zannediyorum.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Teşekkür ederim sn sagol
Aslına bakacak olursanız oya ile çalışmayı çok da istemiyorum. Sebebi ise, benim elinde tek bir tane olan oyanın çok ama çok hızlı gelişiyor olması! Malum hayat koşuşturmacasından ötürü bitkilerime çok fazla zaman ayıramıyorum ve bodur olmayan oya da çok ama çok hızlı gelişiyor ve yetişmekte zorlanıyorum.

Henüz birkaç cm uzunluğunda yeni çıkmış bir sürgün ile 3-4 gün sonra hafta sonu ilgileneyim (tellemek şekillendirmek vs. için) dediğimde, hafta sonu geldiğinde bir de bakıyorum ki neredeyse 1 cm kalınlığında ve 60-70 cm uzunluğunda bir dal haline gelmiş ve dolayısıyla tellemek de biçimlendirmek de mümkün olmuyor.

O yüzden aklımdaki düşünce: bendeki gelişmiş gövdeli oyaya (Sakaki / Oya Ağacı (Chokkan Tarzı)) değişik noktalardan bodur oya aşılamak!

Olmadı bu oyayı daha küçük bir bonsai saksısına şimdiden alırım ki yavaş gelişsin. Bunu gül adayım (Sakaki / Gül) için de düşünmüyor değilim. Siz ne dersiniz, hangisi mantıklı olur sizce?

İyi çalışmalar dilerim.

Sakaki beğendi.
Eski 06-11-2014, 11:28   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Tamam o zaman, oyadan ince fidan aklınızda bulunsun

Güle de dediğiniz gibi değişik renklerde minyatür güller aşılayacağım ama geri kuruma konusunda
bizim buralarda pek sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum. Deneyip göreceğiz

sagol beğendi.
Eski 27-04-2015, 22:40   #9
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sonbaharda oyayı budamıştım, dal yapısı aşağıdaki gibi. Sürgünler kırmızı kırmızı görünmeye başladı.

Not: Şu an alıştırma saksısında ama raflarda yer olmadığından saksıyla toprağa gömdüm.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC8336 oya.jpg (56.5 KB, 53 views)
anily beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024