agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler
  • 1 Gönderen otekcan
  • 1 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen Cemaleddin
  • 2 Gönderen badrobot
  • 3 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen Cemaleddin
  • 2 Gönderen murat doğan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-09-2014, 23:19   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-01-2007
otekcan / Gingko Biloba

gingko başlangıç

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0063.jpg (73.1 KB, 98 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0062.jpg (64.2 KB, 96 views)
Cemaleddin beğendi.
otekcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 00:16   #2
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Çok ince ve uzun gelişmesini beklemelisin bence daha kalın gövdeli bonsai adaylarıyla çalışmak daha zevķli

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 12:15   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
seccomann01 dediği gibi ağaç süper ince. Birde Gingko'ların büyüme (büyümeme) hızıı düşünürsek bu ağaç sizi öldürür.
Bundan ne olur? Süs olur. Çizdiğim yerden kesmeyi bir planlayın bakalım. Nasıl bir görsel yakalarsınız. Ama tabii tam anlamıyla bir bonsai değil.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0063.jpg (67.7 KB, 93 views)
otekcan beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 20:54   #4
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın Otekcan; Sayın Badrobotun sizin hevesinizi kırmasına izin vermeyin... Siz bonsai'ye ulaşmak için bir kaç doğru yoldan birini seçmişsiniz... Bence en doğru yol... Elbette yamadori (Doğada ekstrem koşullarda oluşmuş bonsai'yi doğadan aşırmak) yapılarak kalın gövdeli materyaller de kullanabilirsiniz ama her kalın gövdeden bonsai'ye ulaşamazsınız, bu sitede yanlış örnekleri çokça var...

Bu ağaçın çalışanı 10 yılda ağacı bu hale getirmiş... Bence çok çirkin bir çalışma olmuş... 10 yılı heba etmiş, Sanki bir kütüğe dallar takmışsın gibi, zoraki- zora dayalı bir çalışma olduğu ilk bakışta hissediliyor... Demek ki kalın gövdelli ağaçta da çalışsan ince gövdeli ağaçta da çalışsan zaman aynı... İnce gövdeli ağaçta çalışmanın avantajları çoktur... Ağaca sen yön verebilirsin, istediğn şekli vermek senin elinde, içindeki bakış açısını çıkarabilir ve senin tasarladığın özgün bir ağaç yaratabilirsin... Ama kalın gövdeli bir kütükte bu neredeyse olanaksızdır...

Eminim sizin ağacınız 10 yıl sonra bundan çok daha estetik, çok daha gerçek, çok daha ağaç olacaktır...
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum...
Sevgilerimle...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Kütükten bonsai.jpg (29.3 KB, 85 views)
otekcan ve badrobot beğendi.
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 21:39   #5
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Sn. Cemaleddin ben sizin söylediklerinizi katılmiyorum o kadar çok kalın gövdeli bonsai varki hepside birbirinden güzel ama Sn. Otekcanın bonsai adayı hem ince yapıya sahip hem de büyük yapraklara başlangıç aşamasinda olan bir bonsai ustası olatak düşünülürse seçim yanlış

seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 23:31   #6
Ağaçsever

arkadaşlar yorumlarınız için teşekkür ediyorum. bunlar sadece bir deneyim için. yamadoriyide deneyeceğim. orantı için gerekli budamalarıda yapacağım. hepinizin fikilreri benim için çok değerli.

Eski 12-09-2014, 23:36   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Cemaleddin abi. elbette seninde söylediğin gibi kalınlık herşey değil ve bazen çok şey ifade etmiyor. Hele birde kalın gövdede dalları gövdeye göre orantılı olarak kalınlaştırmak ta ayrı bir dert ve zaman. Biliyorsun son dönemlerde bende ince ağaçlardan mini bonsai yapma hastalığı başladı. Yani aslında bu ağacın ince olmasından daha çok ağacın bir gingko olması beni kaygılandırdı. Zira bu ağacın rüzgarda yaprağı bile ağır çekim sallanıyor. Ağaç çok yavaş gelişiyor. Senin çalışmalarında kullandığın ve üzerinde kafa patlatıp, emek verip yıllar içerisinde şekillendirdiğin ağaçlar, bu ağaca göre çok daha fazla hızlı gelişen türler. Ama yinede senin yıllarını alıyor. Arkadaş bonsaiye yeni başlamış, bir çok açıdan tecrübesi yok. Benim maksadım onun hevesini kırmak değildi ama gingkonun arkadaşımızın hevesini kırmasına engel olmaktı.

otekcan ve seccomann01 beğendi.

Düzenleyen badrobot : 13-09-2014 saat 08:50
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2014, 00:17   #8
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Cemaleddin abi. elbette seninde söylediğin gibi kalınlık herşey değil ve bazen çok şey ifade etmiyor. Hele birde kalın gövdede dalları gövdeye göre orantılı olarak kalınlaştırmak ta ayrı bir dert ve zaman. Biliyorsun son dönemlerde bende ince ağaçlardan mini bonsai yapma hastalığı başladı. Yani aslında bu ağacın ince olmasından daha çok ağacın bir gingko olması beni kaygılandırdı. Zira bu ağacın rüzgarda yaprağı bile ağır çekim sallanıyor. Ağaç çok yavaş gelişiyor. Senin çalışmalarında kullandığın ve üzerinde kafa patlatıp, emek verip yıllar içerisinde şekillendirdiğin ağaçlar, bu ağaca göre çok daha fazla hızlı gelişen türler. Ama yinede senin yıllarını alıyor. Arkadaş bonsaiye yeni başlamış, bir çok açıdan tecrübesi yok. Benim maksadım onun hevesini kırmak değildi ama gingkonun arkadaşımızın hevesini kırmasına engellemekti.
evet belirttiğiniz gibi bonsai sabır isteyen bir iş ve yavaş büyüyen ağaçlar yeni başlayanlarını hevesini kırmak için birebir. sizin ne demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum. önerileriniz için teşekkürler

Eski 13-09-2014, 01:51   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
yorumlara katkı açısından şunu söylemek isterim. evet kalın gövdeli bir aday avantaj olabiir. ama herşey değil. cemaleddin beyin belirttiği giib o kütükte dalları kütüğe orantılı kalınlıklara eriştiremiyorsan ve kütük ile dallarda koniklik sağlayamıyorsan cemaleddin beyin dediğine geliyorsunuz. ama cemaleddin beyin dediğinden yola çıkarakta gelişmiş ağaçlarla çalışmak yanlış bir yoldur demek bana göre yanlış bir yaklaşım olur. dezavantajlarını göz önünde tutarak çalışılırsa gayette güzel çalışmalar çıkar.

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2014, 11:33   #10
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın Badrobot, ben yıllar önce tohumları toprakla buluşturduğumda iyiki sizin gibi düşünenlerle karşılaşmamışım... Bende de 2011 yılında tohumdan ürettiğim 2 Ginko var... Gayette güzel gelişiyor... Bonsai sonsuz bir uğraş, hiç bir bonsaiye hiç bir ömür yetmez... Bonsai arınmak-anlamak için bir YOL'dur; , doğanın dilini anlamak ve yorumlamak bu yolculuğun ana fikri olmalıdır... Aslında bonsainin zaman ile hiç bir sorunu da yoktur , aceleci-telaşlı , bir an önce bonsaim olsun diyenlerin zaman ile sorunu vardır... Yukarıda örneklediğim kütükten yapılan 10 yıllık çalışma doğayı yanlış anlamaktan kaynaklanan boşa uğraştır bence...

Sayın Doğan; '' ama cemaleddin beyin dediğinden yola çıkarakta gelişmiş ağaçlarla çalışmak yanlış bir yoldur demek bana göre yanlış bir yaklaşım olur'' demişsiniz...Ben bu manada bir şey söylemedim yukarıda... Siz yanlış anlamış olmalısınız...Ya da ben anlatamamış olabilirim...
Elbette Yamadori bonsaiye ulaşmanın bir yoludur... Ben de zaman zaman yamadori yapıyorum... Yamadori yaparken seçici olmak gerek, konikliğe elverişli olanları tercih etmeliyiz. Koniklik bonsainin olmazsa olmazlarındandır. Yukarıda örneğini verdiğim kütükten yapılan çalışmaların, bu ölçülerde, gerçek bir ağaca, gerçek bir bonsaiye ulaşması imkansızdır...
Sayın Otekcan; size önerim ağacı anlamak için çok ama çok ağaç incelemeli, davranışlarını, seçimlerini , çevreye karşı tepkilerini gözlemlemelisiniz...

Saygılar...

kerim08 beğendi.

Düzenleyen Cemaleddin : 13-09-2014 saat 12:50
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2014, 17:06   #11
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Sayın Badrobot, ben yıllar önce tohumları toprakla buluşturduğumda iyiki sizin gibi düşünenlerle karşılaşmamışım... Bende de 2011 yılında tohumdan ürettiğim 2 Ginko var... Gayette güzel gelişiyor... Bonsai sonsuz bir uğraş, hiç bir bonsaiye hiç bir ömür yetmez... Bonsai arınmak-anlamak için bir YOL'dur; , doğanın dilini anlamak ve yorumlamak bu yolculuğun ana fikri olmalıdır... Aslında bonsainin zaman ile hiç bir sorunu da yoktur , aceleci-telaşlı , bir an önce bonsaim olsun diyenlerin zaman ile sorunu vardır... Yukarıda örneklediğim kütükten yapılan 10 yıllık çalışma doğayı yanlış anlamaktan kaynaklanan boşa uğraştır bence...

Sayın Doğan; '' ama cemaleddin beyin dediğinden yola çıkarakta gelişmiş ağaçlarla çalışmak yanlış bir yoldur demek bana göre yanlış bir yaklaşım olur'' demişsiniz...Ben bu manada bir şey söylemedim yukarıda... Siz yanlış anlamış olmalısınız...Ya da ben anlatamamış olabilirim...
Elbette Yamadori bonsaiye ulaşmanın bir yoludur... Ben de zaman zaman yamadori yapıyorum... Yamadori yaparken seçici olmak gerek, konikliğe elverişli olanları tercih etmeliyiz. Koniklik bonsainin olmazsa olmazlarındandır. Yukarıda örneğini verdiğim kütükten yapılan çalışmaların, bu ölçülerde, gerçek bir ağaca, gerçek bir bonsaiye ulaşması imkansızdır...
Sayın Otekcan; size önerim ağacı anlamak için çok ama çok ağaç incelemeli, davranışlarını, seçimlerini , çevreye karşı tepkilerini gözlemlemelisiniz...

Saygılar...
teşekkür ediyorum fikirleriniz ve görüşleriniz için

Eski 13-09-2014, 17:06   #12
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
yorumlara katkı açısından şunu söylemek isterim. evet kalın gövdeli bir aday avantaj olabiir. ama herşey değil. cemaleddin beyin belirttiği giib o kütükte dalları kütüğe orantılı kalınlıklara eriştiremiyorsan ve kütük ile dallarda koniklik sağlayamıyorsan cemaleddin beyin dediğine geliyorsunuz. ama cemaleddin beyin dediğinden yola çıkarakta gelişmiş ağaçlarla çalışmak yanlış bir yoldur demek bana göre yanlış bir yaklaşım olur. dezavantajlarını göz önünde tutarak çalışılırsa gayette güzel çalışmalar çıkar.
teşekkürler murat bey

Eski 14-09-2014, 00:19   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
cemaleddin bey sizi yanlış anlamadım. ne dediğinizi çok iyi anlıyorum. Anladığım içinde kalın gövdeli adaylarda koniklik konusuna özellikle vurgu yaptım dikkat ederseniz. aslında o konuda sizinle aynı şeyleri söylüyoruz. benim itirazım sizin '' Siz bonsai'ye ulaşmak için bir kaç doğru yoldan birini seçmişsiniz... Bence en doğru yol...'' yorumunuzaydı. bu yorumunuzun yanlış anlaşılmalara yol açacağını düşündüğüm için yazmak gereği hissettim. bu yorumdan kalın gövdeli ağaçlarla çalışmak yanlış yoldur sonucunu çıkarabilecek arkadaşlar olabileceğini düşünerek yazdım. tohumdan **** küçük fidanlar ile çalışmanın avantajlarını yazarken, kalın ama iyi seçilmiş bir adayla çalışmanın avantajlarından da bahsetmek gerekir. her yöntemin avantaj ve dezavantajları var. bence bu dezavantajları ortadan kaldıracak seçimler yapılırsa kalın gövdeli ağaçların sağlayacağı ciddi avantajlar doğacaktır. ben sadece yapılan yorumların yanlış anlaşılmalara yol açmaması gerektiğini düşünmüştüm hepsi bu.

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024