agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen otekcan
  • 1 Gönderen seccomann01
  • 1 Gönderen murat doğan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-09-2014, 22:22   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-01-2007
otekcan / Fıstık Çamı

fıstık çamı başlangıç. ne yapacağıma karar veremedim. fikirlerinize ihtiyacım var. teşekkürler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0057.jpg (65.4 KB, 104 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0056.jpg (66.3 KB, 103 views)
seccomann01 beğendi.
otekcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2014, 22:23   #2
Ağaçsever

çınar ağacı fidanı ve iki adet mantar meşesi var ama onlar çok ince gövdeli ve küçükler. büyük saksılara alıp iki yıl kadar hiç dokunmayacağım. gövdeleri kalınlaştığından sonra çalımalara başlayacağım.

Eski 11-09-2014, 23:13   #3
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Adaylarınız dediğiniz gibi çok ince ama başlangiç olarak geç tepki veren ağaçlardan başlamişsiniz.

otekcan beğendi.
seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 22:43   #4
Ağaçsever

bu yüzden yeni başlayanlardanım. sayenizde yavaş yavaş türler konusunda bilgi sahibi olacağıma inanıyorum. ama internette gördüğüm kadarıyla çam türlerinin ihtişamına hayran kalıyorum. fıstık çamlarında ilerleyen zamanlardaki tepe çapındaki taç yapısı dehşet verici oluyor. o yüzden bir heves aldım. ama nasıl boyunu kısa tutarım. tepe sürgününü kesmelimiyim kesmemelimiyim bilemiyorum. geriden sürgün veren ağaçlar gibi olmadığını biliyorum fakat nasıl bir yol izleyeceğimi inanın bilmiyorum.

Eski 13-09-2014, 00:37   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın otekcan iğnelilerde işler biraz farklı. adayınız henüz çok ince ve bu hali ile bonsaiye uygun değil. ben olsam bu adayı almam. ama madem ki almışsınız gelişmesini sağlamaya bakın öncelikle. bu hali ile yapılacak şeyler de var tabii ki. gelişim aşamasında ana gövdeye dilediğiniz, planladığınız görsele uygun kıvrımları verebilirsiniz. zaten daha ilerleyen zamanlarda gövde kalınlaştıkça bunu yapmanız mümkün olmayacaktır. öncelikle benim görebildiğim ağacınızın en altında bulunan küçük dalları korumanız gerektiği. ağacın enerjisi tepe noktasında yoğunlaşacaktır. bu sebeple zaten daha gelişmiş olan üst bölüm daha hızlı büyüyecek ve ağaç boyunu uzatacak. bu sebeple ağacın enerjisini alt dallara yönlendirmek gerek. buda alt dalları serbest gelişime bırakırken tepe noktası ve diğer dalları baskılamakla mümkün olacak. iğnelilerde geriden sürgün verdirmek işi yaprak döken ağaçlara göre oldukça farklı bu konuda özellikle sayın tourkana'nın oldukça güzel paylaşımları var forumda. onları takip etmenizi öneririm.

örnek.jpg

sizin ağacınıza benzetmeye çalışarak kabaca kötüde olsa çizmeye çalıştım. sanırım size bir fikir verir. tabii ki dal diziliminin uygunluğunu kontrol etmek size düşüyor. ama en azından bundan sonraki aday seçimlerinizde bir faydası olacaktır.

otekcan beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2014, 16:15   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
sayın otekcan iğnelilerde işler biraz farklı. adayınız henüz çok ince ve bu hali ile bonsaiye uygun değil. ben olsam bu adayı almam. ama madem ki almışsınız gelişmesini sağlamaya bakın öncelikle. bu hali ile yapılacak şeyler de var tabii ki. gelişim aşamasında ana gövdeye dilediğiniz, planladığınız görsele uygun kıvrımları verebilirsiniz. zaten daha ilerleyen zamanlarda gövde kalınlaştıkça bunu yapmanız mümkün olmayacaktır. öncelikle benim görebildiğim ağacınızın en altında bulunan küçük dalları korumanız gerektiği. ağacın enerjisi tepe noktasında yoğunlaşacaktır. bu sebeple zaten daha gelişmiş olan üst bölüm daha hızlı büyüyecek ve ağaç boyunu uzatacak. bu sebeple ağacın enerjisini alt dallara yönlendirmek gerek. buda alt dalları serbest gelişime bırakırken tepe noktası ve diğer dalları baskılamakla mümkün olacak. iğnelilerde geriden sürgün verdirmek işi yaprak döken ağaçlara göre oldukça farklı bu konuda özellikle sayın tourkana'nın oldukça güzel paylaşımları var forumda. onları takip etmenizi öneririm.

Eklenti 517271

sizin ağacınıza benzetmeye çalışarak kabaca kötüde olsa çizmeye çalıştım. sanırım size bir fikir verir. tabii ki dal diziliminin uygunluğunu kontrol etmek size düşüyor. ama en azından bundan sonraki aday seçimlerinizde bir faydası olacaktır.
ilginiz için çok teşekkür ediyorum. çam ağaçları geriden srgün veren ağaçlara göre bonsai formunu aldığında daha ihtişamlı bir görüntüye sahip oluyorlar. o yüzden başlamak istedim. belirttiğiniz gibi biraz ince gövdeli. belirttiğiniz bölgeden kesmek veya kesmemek arasında kararsızdım. çünkü çam ağaçlarında tepe sürgününün kesildiğinde sorun olacağını düşünmüştüm. bu budama işlemini şimdi yapsam sıkıntı olurmu yoksa bahar ayını mı beklemeliyim.
ayrıca ağacımı tamamen çzim ile benzetmişsiniz. ileride şekillendirirken sizden yardım almak isterim. emeğinize sağlık

ssağlıklı bosailer üretmeniz dileğimle.

onur tekcan
5465701707

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024