agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni9Beğeniler
  • 2 Gönderen otekcan
  • 1 Gönderen seccomann01
  • 1 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen seccomann01
  • 2 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen murat doğan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-09-2014, 23:16   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-01-2007
otekcan / Begonvil

begonvil başlangıç

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_0048.jpg (75.4 KB, 114 views)
Dosya Türü: jpg IMG_0047.jpg (70.6 KB, 114 views)
otekcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 00:14   #2
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
İşte bu güzel bir bonsai begonvil ile ilgili geniş bilgiyi forumda bulunan saygı değer hocam Sn. Badrobotdan alabilirsin

otekcan beğendi.
seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 12:04   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Begonviller çok sevdiğim ağaçlar. Çiçekleri, yaprak şekli, kıvrımlı bedenleri, hızlı gelişmleriyle bonsai çalışmalarında zevk aldığım bir tür. Hatta kış dönemlerinde Manisa'nın iklim şarları gereği, kışın soğuğundan korumak için kapalı alanlara taşıma gibi eziyeti olsada asla vazgeçemeyip tam aksine sayılarını dahada çoğaltma isteğinde olduğum bir tür.
Ağacınız güzel görünüyor. Beden kalınlığı çok kalın olmasada yinede tatmin edici bir seviyede. Fakat yinede 1-2 cm daha kalın çaplı olsaydı daha güzel olurdu demeden geçemiyeceğim. Fakat ağacınızda esas sorun şu anda beden çap kalınlığı değilde çok uzun bırakılmış boyu...
Aslında bununla ilgili matematiksel heasplarda var. Aynen bir matematik fomülü gibi...
Çap x 6 kat = Olması Gereken Boy gibi bir formül var.
5cmx 6 Katı = 30 cm boy olur.
Fakat ağaçta hem konikliği arttırmak hemde dallanmaya yardımcı olmak için kütük olan ana gövdeyi 30cm / 2 =15 cm gibi bir yerden kesmek gerekir.Bu işin matematiksel boyutu olsada bazen evdeki hesap çarşıya uymaz misali bu şekilde kesmek çok iyi olmuyor. Sizin ağacınızda toraktan sonra ağacın eğrilmesi bu hesabı bozmaya yatkın bir bir yapıda görünüyor.
Yukarıda yazdığım matematik formülüne uyarmı uymazmı bilmiyorum ama size önerim ağacınızı fotoğrafta işareteldiğim gibi bir seviyeden kesmeniz ve yine o bölgelerden tacı oluşturmanız olacaktır.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 517105d1410466530-img_0047.jpg (64.3 KB, 105 views)
otekcan beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 12:05   #4
Ağaç Dostu

seccomann01's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2014
Ben demiştim

otekcan ve Akhilleus beğendi.
seccomann01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 23:37   #5
Ağaçsever

seccomann01 dediği gibi belirtiğiniz yerden keseceğim. ama baharda kesmeyi planlıyorum. şuan kesmemin bana faydası olmayacağını düşünüyorum. sonrasındaki gelişmeleri burada paylaşıp bereber şekillendiririz inşallah. çünkü bu bitkiler gerçek anlamda bonsaiye başlamam analmına geliyor. teşekkürler ilginize

Eski 13-09-2014, 00:52   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın otekcan bu dönemde adayınıza sert budamalar yapmayınız. bırakın kışı sağlıklı olarak geçirsin. bu dönemde yapacağınız sert budamaya ağacınızın vereceği tepki ile oluşacak yeni taze sürgünlere pek zaman tanımamış olursunuz, kış ayında şansları az olacaktır. bu sebeple sert budamalar kış ayının sonu, baharın girişinde yapılmalı. ağacınıza gelince. bence bu işe merak salmış herkez, eğer iklim uygunsa en az bir begonvil ile çalışmalı. budamalara güzel tepkiler veren, hızlı gelişen bir tür. dallarda dahil olmak üzere, yapacağınız her budamada kesi yerlerini aşı macunu ile kapatmayı unutmayın, çünkü budanan yerden geriye doğru kuruma yapıyor begonviller. ağacınızın en boy orantısını yapar iken ( sayın badrobot anlatmış matematiksel olarak) oluşturacağınız tepe sürgününün gelişiminide gözönünde bulundurmayı unutmayın. önümüzdeki dönemde vereceği sürgünlere göre şekil konusunu yine burada konuşuruz. güzel bir adayınız var.iyi çalışmalar diliyorum

otekcan ve badrobot beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2014, 17:20   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
sayın otekcan bu dönemde adayınıza sert budamalar yapmayınız. bırakın kışı sağlıklı olarak geçirsin. bu dönemde yapacağınız sert budamaya ağacınızın vereceği tepki ile oluşacak yeni taze sürgünlere pek zaman tanımamış olursunuz, kış ayında şansları az olacaktır. bu sebeple sert budamalar kış ayının sonu, baharın girişinde yapılmalı. ağacınıza gelince. bence bu işe merak salmış herkez, eğer iklim uygunsa en az bir begonvil ile çalışmalı. budamalara güzel tepkiler veren, hızlı gelişen bir tür. dallarda dahil olmak üzere, yapacağınız her budamada kesi yerlerini aşı macunu ile kapatmayı unutmayın, çünkü budanan yerden geriye doğru kuruma yapıyor begonviller. ağacınızın en boy orantısını yapar iken ( sayın badrobot anlatmış matematiksel olarak) oluşturacağınız tepe sürgününün gelişiminide gözönünde bulundurmayı unutmayın. önümüzdeki dönemde vereceği sürgünlere göre şekil konusunu yine burada konuşuruz. güzel bir adayınız var.iyi çalışmalar diliyorum
yorumunuz için teşekkürler.
sn badrobot'un da belirttiği gibi mart ayının sonunda veya nisan ayının ilk haftasında budamayı gerçekleştireceğim. antalyada yaşadığım için sizinde belirttiğiniz gibi begonvil tercihimden umutluyum. şekillendirme konusunda kendimi tamamen yetersiz buluyorum çok kararsız kalıyorum ve yardımlarınızı görmek kendime güven gelmesini sağlıyor.

Eski 14-09-2014, 00:30   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
sayın otekcan yaşadığınız şehir zonguldak olarak göründüğü için iklimden bahsetmiştim. Antalyada iseniz daha çok begonvil edinmelisiniz. rahatlıkla da güzel begonviller bulabilecek bir şehirde yaşıyoruz. önümüzdeki bahar ayı ile birlikte çok keyifli bir süreç sizi bekliyor. bundan emin olabilirsiniz. şekillendirme konusunda ki kararsızlığınız konusunda da şunu tavsiye edeceğim: bol bol görsel materyal toplayın internetten. yapılmış çalışmaların fotoğraflarına bol bol bakın. böylece ağacınıza baktığınızda gözünüzün önünde bir şeyler canlanmaya başlayacaktır. kafanızda şimdiden bir şekil belirleyip ağacınızı ona uydurmaya çalışmaktansa, ağacınızın gelişimini gözleyip, acele etmeden ağacınızın alabileceği şekilleri görmeye çalışın.

otekcan beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2014, 12:46   #9
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
sayın otekcan yaşadığınız şehir zonguldak olarak göründüğü için iklimden bahsetmiştim. Antalyada iseniz daha çok begonvil edinmelisiniz. rahatlıkla da güzel begonviller bulabilecek bir şehirde yaşıyoruz. önümüzdeki bahar ayı ile birlikte çok keyifli bir süreç sizi bekliyor. bundan emin olabilirsiniz. şekillendirme konusunda ki kararsızlığınız konusunda da şunu tavsiye edeceğim: bol bol görsel materyal toplayın internetten. yapılmış çalışmaların fotoğraflarına bol bol bakın. böylece ağacınıza baktığınızda gözünüzün önünde bir şeyler canlanmaya başlayacaktır. kafanızda şimdiden bir şekil belirleyip ağacınızı ona uydurmaya çalışmaktansa, ağacınızın gelişimini gözleyip, acele etmeden ağacınızın alabileceği şekilleri görmeye çalışın.
teşekkür ederim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024