agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2010, 14:35   #1
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
envor / Bonsai çalışmalarım.

Okuyarak öğrenme kabiliyetim olmadığı için, hata yaparak öğrenmeye çalıştım.
Ve zannediyorum çok hata yaptım, daha da yapıcam... Kesin kararlıyım

Sakız ağaç fidanı çalı formundaydı, budaya budaya bu hale getirdim. ağacın iki yönünü resimledim, kırık dal olan yönünü ön tarafı olarak düşünüyorum, bu yüzden sola doğru olan yan ana dalı biraz uzun bırakmıştım. Sizce hangi yönü ön yüzü olmalı?

Düşündüğüm ön yüz!

sahibinden_19012010195.jpg

Bu yüzü daha mı güzel yoksa?

sahibinden_19012010194.jpg

Cemaleddin ve _Cihan beğendi.

Düzenleyen envor : 07-12-2011 saat 17:14
envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 14:42   #2
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Ağacımız güzel, dalları hala uzun onu söylemek lazım. Ağaç biraz dinlendikten sonra dalları biraz daha kısaltabilirsin. Sakız konusunda Bonsaisan deneyimlidir, konuyu gördüğünde eminim tavsiyeleri olacakdır

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 14:48   #3
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Bunlarda diğer denemelerim... Erik fidanı olduğunu düşünüyorum, çeşiti nedir bilmiyorum. Çok iyi kök yapısına sahipler, şimdilik hafif bir telleme yaptım, büyümesini istemediğim dalların uçlarını aldım, diğerlerini bıraktım.
Yosunları döşerken fazlamı abartmışım acaba?

sahibinden_19012010193.jpg
sahibinden_19012010190.jpg
sahibinden_19012010192.jpg
sahibinden_19012010196.jpg

Cemaleddin beğendi.
Eski 21-01-2010, 14:52   #4
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Ağacımız güzel, dalları hala uzun onu söylemek lazım. Ağaç biraz dinlendikten sonra dalları biraz daha kısaltabilirsin. Sakız konusunda Bonsaisan deneyimlidir, konuyu gördüğünde eminim tavsiyeleri olacakdır
Yorumunuz için teşekkürler vyssera, dalları bilerek uzun bıraktım, uzunun çaresi var da, kısanın yok. Zamanla ne kadar olması gerektiğini anlayacağım galiba. Tekrar teşekkür ederim, yorumsuz bırakmayın bizi.

Eski 21-01-2010, 15:14   #5
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın envor adaylarınız harika. İleride çok uzun olduğu için geri dönüşler olur ki olacağını tahmin ediyorum. Buda size zaman kayıbı yaşatacaktır.
Fikrimce kesmek istediğim yerleri işaretledim umarım size fikir verir. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sahibinden_19012010196.jpg (59.7 KB, 760 views)
Cemaleddin beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 15:20   #6
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Bu denemem de orman çalışmasıydı, ama mermeri mermercide ölçmeden biçmeden kestirttiğim için orman değil de, 2B arazisi oldu malesef. Ağaçların altlarını yosun ile görsellik kazandıramadım daha, ayrıca tam ortaya da bir patika yapmayı, toprağa bir kaçda kaya parcası gömmeyi düşünüyorum. Denemem ile ilgili üstatlarımızın yorumlarını bekliyorum. Nerede bir hatam var, neresini nasıl yapmalıydım? vs. vs.

sahibinden_19012010197.jpg

Rüzgarda eğimli büyümüşler hissi vermeyi düşünmüşyüm, bilmem yapabilmişim mi?
sahibinden_21012010201.jpg
sahibinden_21012010202.jpg
sahibinden_21012010203.jpg

Cemaleddin beğendi.
Eski 21-01-2010, 15:23   #7
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Sayın envor adaylarınız harika. İleride çok uzun olduğu için geri dönüşler olur ki olacağını tajmin ediyorum. Buda size zaman kayıbı yaşatacaktır.
Fikrimce kesmek istediğim yerleri işaretledim umarım size fikir verir. Kolay gelsin.
Sayın Tekin yorumunuz için teşekkürler, kırmızı çizgiden kesip, mavi çizgili dalı ağacın zirvesimi yapmamı öneriyorsunuz. Doğru mu anlamışım?

Eski 21-01-2010, 15:27   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Evet sayın envor kırmızı yerlerdem kesip ufak mavi dalcıkları lider öneriyorum. Sonraki yükledeiğiniz orman tarzınızıda aynı boylarda yaparsanız çok güzel olacağını düşünüyorum.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 15:51   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi envor Mesajı Göster
Bu denemem de orman çalışmasıydı, ama mermeri mermercide ölçmeden biçmeden kestirttiğim için orman değil de, 2B arazisi oldu malesef. Ağaçların altlarını yosun ile görsellik kazandıramadım daha, ayrıca tam ortaya da bir patika yapmayı, toprağa bir kaçda kaya parcası gömmeyi düşünüyorum. Denemem ile ilgili üstatlarımızın yorumlarını bekliyorum. Nerede bir hatam var, neresini nasıl yapmalıydım? vs. vs.

Eklenti 122718

Rüzgarda eğimli büyümüşler hissi vermeyi düşünmüşyüm, bilmem yapabilmişim mi?
Eklenti 122719
Eklenti 122720
Eklenti 122721

Hangi tür ağaç kullandınız? Görünümden önce ben ağaçları nasıl hayatta tutarız diye düşündüm.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 17:10   #10
Ağaç Dostu

şahin05's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
Bonsaileriniz harika başarılarınızın devamını dilerim .

şahin05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 18:11   #11
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi köknar Mesajı Göster
Hangi tür ağaç kullandınız? Görünümden önce ben ağaçları nasıl hayatta tutarız diye düşündüm.
Çekirdekten yetişme erik olduğunu tahmin ediyorum, çünkü tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Ağaçları hayatta tutabileceğime inanıyorum, çok da zor değil. Düzenli sulama, düzenli besleme ve de uygun iklimlendirdiğimde hayatta kalma şansının %90 olacağına inanıyorum.

Alıntı:
şahin05; Bonsaileriniz harika başarılarınızın devamını dilerim .
Teşekkürler...

Eski 21-01-2010, 20:48   #12
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Tekin hocam, bu şekilde budarsam (Sakız) ağaçta hiç bir şey kalmayacak gibi gözüküyor, daha iyi görebilmeniz için detaylı resimleceğim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sakız ağacı.jpg (26.2 KB, 729 views)
Eski 21-01-2010, 20:55   #13
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Envor , Bonsai dünyasına hoş geldin. Çalışmalarını yakından ve takdirle izliyorum. Mevcut bilgi ve birikiminle bonsaide çok hızlı gelişme göstereceğin kesin.

Kendi deneyimlerimle söyleyebilirim ki ne kadar çok fidan ile çalışır ve ne kadar çok budama, telleme vs gibi teknik uygulama yaparsanız amacınıza o kadar hızlı ulaşırsınız.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 20:57   #14
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Uygulamaların hakkında birkaç değerlendirme ve öneri:

Fidanları bonsai saksısına almadan önce yeterli ve sağlıklı kılcal kök geliştirdiklerinden emin olmalı. Eğer hala gövde ve ana dallarda geliştirme gerekiyorsa onları küçük saksılara almaktansa büyük saksılarda geliştirmeli.

Yuvarlak saksılarda ağaç saksının merkezine yerleştirilmelidir. Oval saksılarda ya merkeze, ya da ağaç örneğin sola eğikse balans sağlamak için saksının sağına dikilmelidir.

Toprak karışımı çok iyi hazırlanmalı. Aşırı su tutmaması ve yeterli drenaj için dere çakılı eklenmelidir. Toprak sürekli ıslak olmamalı, kurumak üzere iken sulanmalıdır.

Eski 21-01-2010, 20:59   #15
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Erik ağaçlarınızda gövdeye, yukarı doğru incelen konik bir görünüş ve kıvrım sağlamak için uygun bir yan dal zirve yapmalıdır. Tekin beyin önerisine katılıyorum. Yalnız zirve için dal seçiminde dikkatli olmak lazım.

Gövde kıvrım mesafeleri yukarıya çıktıkça giderek azalmalıdır. Aynı zamanda gövdenin son kıvrımı örneğin sola doğru ise, zirve olarak sağdaki bir dal seçilmeli ve tellenerek zirve olarak şekillendirilmelidir.

Yosunlar aşırı kullanılmış. Küçük ve aralıklı adacıklar şeklinde yosun kullanılması daha uygun olur. Yosun kullanıldığı zaman, aman yosunlar kurumasın diye sık sulama yapmamalı. Yosunlar için sprey yapılmalı.

Sakız ağacını ben de deniyorum ve bana zor geldi. Kolay türleri seçmeye çalışın.

Kolaylıklar diliyorum. Saygılar…

Eski 21-01-2010, 22:39   #16
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın msgurkan hocam, yorumlarınız ve önerileriniz için teşekkürler. Siz değerli hocalarımızdan feyz alarak bonsaide bir şeyler öğreniyoruz, çok sağolun.

Yazdıklarınızdan çıkardığım sonuç, oval saksı ile yuvarlak saksıyı bir birine karıştırmış olduğumu anladım, ağaçları tam ortasına dikmem gerekiyormuş galiba, bundan sonra bu kuralı asla unutmayacağımdan emin olabilirsiniz.

Ağaçların kökleri saksıya almak için çok uygundu, kılcal kökleri çok iyiydi. Saksının toprak karışımı drenajı sorunsuz verecektir, en altada pomza taşı yoktu, nohut büyüklüğünde çakıltaşlarını serdim. Yosunların abartıldığınında farkındayım, bundan sonraki denemelerimde bu kuralıda aklımda tutacağım.

Elimin alışması için bir çok ağaç üzerinde çalışıyorum, kimisini köklenmesi için büyük saksılara diktim, kimini telleyip, şekillendirmek için sert budadım, zamanı nı bekliyorum. Tabi ki bir çok hata yapıyordurum, ama bu hataları yapmamda tecrübe olarak geri döneceğinide biliyorum.

Yorum ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Eski 21-01-2010, 22:58   #17
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Yaz aylarında bu ağaçların sulamasına dikkat etmek gerekecek. Sığ saksılarda su kaybı yüksek oluyor. Şekillendirme konusunda yardımcı oluyor ağabeylerimiz, ben kurcalamayayım. Ağacı yaşatmak önceliğin olsun. Bonsaide acele giden hakkaten ecele gidiyor. Başarılar.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 23:08   #18
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın envor orman sitili için size bir kaç örnek görsel.
Unutmayın olabildiğince doğal görselik olur ise istenilen etki daha ihtişamlı olur.

Örneklerden ilk olanı amatör bir uygulama.
Amatör uygulama
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...y_13,_2008.jpg

diğerleri profesyonel çalışmalar.
http://www.cepolina.com/freephoto/f/...nes.family.jpg
http://img216.imageshack.us/img216/8...05gnp01cq0.jpg
http://img216.imageshack.us/img216/6...seelm21xp2.jpg

Bu görseller ileride çalşmanızda ki değişiklikler konusnda size yardımcı olaçaktır.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 23:13   #19
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Hakikaten doğal orman görüntüleri var. Çok güzel örnekler. Ağaçların yaşlı görüntüsü harika.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 21:35   #20
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Envor kısa zamanda bonsaiye adapte olmuşsun
Aldığım duyumlara göre yarışmalara katılmayacağını söylüyormuşsun.
Yazık değil mi bu çalışmalara!

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 00:26   #21
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Sayın envor orman sitili için size bir kaç örnek görsel.
Unutmayın olabildiğince doğal görselik olur ise istenilen etki daha ihtişamlı olur.

sayın bonsaisan hocam, bu ilk denemelerim olduğundan, doğal görselliği yakalayamamış olabilirim, ama sizlerin sayesinde inşallah yakalayacağım. Ağaçların boyunu biraz kısaltıp, bu yılda yapraklarını küçültebilirsem çok daha güzel gözükeceğine inanıyorum... Bu arada kuytu bir yerde muhafaza ettiğimden yapraklanmaya başladılar.

Alıntı:
vyssera; Yaz aylarında bu ağaçların sulamasına dikkat etmek gerekecek. Sığ saksılarda su kaybı yüksek oluyor. Şekillendirme konusunda yardımcı oluyor ağabeylerimiz, ben kurcalamayayım. Ağacı yaşatmak önceliğin olsun. Bonsaide acele giden hakkaten ecele gidiyor. Başarılar.
Hakikattende çok acele gidiyorum, ama bu uğraş bana sabrı öğretecek galiba...
Teşekkürler hocam

Eski 25-01-2010, 00:34   #22
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
Envor kısa zamanda bonsaiye adapte olmuşsun
Aldığım duyumlara göre yarışmalara katılmayacağını söylüyormuşsun.
Yazık değil mi bu çalışmalara!
Teşekkürler bonsaisever hocam, sayenizde bende bonsaisever oldum

yarışmalara katılacak bir çalışmamın olduğu söylenemez, nal toplamamak için katılmıyor olabilirim mesela Bonsai'ye kısa zamanda adapte olmuşsam, siz değerli insanların paylaşımlarıyla olmuştur bu.

Ne demiş Hz. Ali (sav) "Bana bir kelime öğretenin kırk yıl kölesi olurum"

Sayın hocalarım bilmeliler ki; burada bir köleniz var, hemde 80'er yıllık

Saygılar...

Eski 25-01-2010, 07:31   #23
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Ben bu köle olma işini pek sevmedim

Siz bu hızla giderseniz yakında bize öğretmeye başlarsınız, sonra size borçlu duruma düşeriz.

Benim 80 yıl Köle olmaya niyetim yok Aman beni karıştırmayın

Eski 25-01-2010, 11:19   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Envor, bonsai isi seni iyice sarmis. Simdiden guzel bonsailer yapacagini gorur gibiyim.

Duz tas(mermer) uzerinde yapacagin orman calismalarinda, mermerin etrafini dustan ice dogru bir keski ve cekic yardimi ile kirarsan, tas daha dogal gorunecektir.

Tasin altina suyun suzmesi icin buyuk delikler acmana gerek yok. Agaclari baglamak icin tellerin gececegi telikler yeterlidir. Su kenarlardan suzulup disari cikacaktir.

Kil ve gubre karisimindan yapacagin bir karisimi kullanarak yukseltecegin bir duvarcik icine toprak ekleyip agaclarini dikebilir dikimden sonra da yosunla kapladigin zaman kil duvar ve icindeki toprak butunlesip bir dogal tepecik gibi duracaktir.(Yaptigin calismada kenarlara dizdigin taslar dogal gorunmuyor)

Agaclarini, birbirlerine daha yakin dikersen(agac govdeleri birbirlerini kesmesin ) ve duz tasin bir tarafinda bosluk birakirsan daha dogal bir goruntu yakalamis olursun.

calismalarinda kolayliklar dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 11:31   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Ne demiş Hz. Ali (sav) "Bana bir kelime öğretenin kırk yıl kölesi olurum"
Mehmet Salih bey korkmayiniz agaclar nette kimse kimseye kole degildir ve olmaz da burada sadece guzel bir bilgi paylasimi var.

Hz Ali de "bana bir kelime ogretenin kirk yil kolesi olurum" deyisi sadece ogrenmenin ne kadar degerli oldugunu anlatmak icindi. Ki burada da birbirimizden guzel seyler ogreniyoruz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 12:02   #26
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Envor bonsaiyi öğrendikten sonra bizlere öğretecek çok şeyi olacak, özellikle gübreleme konusunda.

Başarılarının devamını diliyorum.

Eski 25-01-2010, 19:10   #27
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Sayın Ali hocam, sizin ve değerli hocalarımın yorum ve önerilerini değerlendireceğim. Orman tarzı bonsai denememi tekrardan şekillendireceğim. Teşekkürler & Saygılar...

Eski 25-01-2010, 19:14   #28
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msgurkan Mesajı Göster
yakında bize öğretmeye başlarsınız, sonra size borçlu duruma düşeriz.

Benim 80 yıl Köle olmaya niyetim yok Aman beni karıştırmayın
Yok hocam öyle ustamıza ahkam kesecek değiliz, ben borcu ödeyene kadar, ömrüm biter zaten.

Eski 25-01-2010, 19:20   #29
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Alıntı:
Tasin altina suyun suzmesi icin buyuk delikler acmana gerek yok. Agaclari baglamak icin tellerin gececegi telikler yeterlidir. Su kenarlardan suzulup disari cikacaktir.
Ali hocam, mermere büyük delik açmam, drenaj için değildi, matkap ile tel için delik açamadım, matkap uçları bozuluyor, delik açamadığım için bu yolu denedim. Yeni mermerde de bu şekilde delik açmayı düşünüyorum, bunun bir zararı olurmu ki?

Eski 26-01-2010, 09:36   #30
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
MAŞALLAH.
Valla süper pek şirinler.Orman şekli güzel.Yeşil halinide görmek isteriz.Sizleri gördükçe isteğim artıyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024