agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-08-2014, 13:16   #1
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sagol / Japon gülü (üçlü gövde)

Bahçeye yeni Japon gülleri dikip eskilerden birkaçını zaman içinde söküyorum. Temmuzda üç gövdeli bir tane söktüm. Kılcal kökler biraz aşağıdaydı o nedenle kök boyunu kısaltamadım, kendini toplasın, seneye kökü kısaltıp 2-3 cm daha derine gömerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC7589 Japon Gülü.jpg (64.4 KB, 385 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2014, 21:00   #2
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Egitimi cok uzun zaman alsada guzel cok güzel bir aday ,

sagol beğendi.
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2014, 21:06   #3
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Bonsade,

Yolu çok uzun, kışın korumak da kolay olmuyor ama Japon gülü sevdiğim bir tür, yaşatmaya çalışacağım.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsade Mesajı Göster
Egitimi cok uzun zaman alsada guzel cok güzel bir aday ,

Eski 03-08-2014, 08:54   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Söküm işinin kışın yapılması gerektiği söyleniyordu sürekli forumda. Sıkıntı olmayacak mı

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sagol beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2014, 09:31   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Murat Doğan,

Güzel bir soru. Kendileri yapıyor bize kısıtlama getiriyorlar diye de soru işareti oluşabilir o nedenle baştan yazsaydım belki daha iyi olurdu.
Haklısınız genel olarak söküm işlemi kışın yapılıyor. Japon gülü gibi Tropikal ağaç ve bitkilerde yazın yapılabiliyor ama yine de dikkatli olmak gerekiyor. Yazın yapılabilse de söküm öncesinde budama yapıp yapraksız bıraktım, kök budaması yapmadım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
Söküm işinin kışın yapılması gerektiği söyleniyordu sürekli forumda. Sıkıntı olmayacak mı

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Eski 03-08-2014, 17:05   #6
Ağaç Dostu

Neden sordum diye düşünebilirsiniz. söküm yapmayı düşündüğüm japon gülü var kışı bekliyordum bu iş için. maalesef daha önce söktüğüm (daha doğrusu arkadaşın benim için söktüğü) japon gülleri kökleri çok zarar gördüğünden yaşamadı. çok üzüldüm, hala aklım o ağaçlarda. Bu tecrübeden sonra doğadan ağaç sökümü yapmamaya karar vermiştim aslında.

sagol beğendi.
Eski 03-08-2014, 17:19   #7
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Murat Doğan,

Japon güllerini genelde çelikten yetiştiriyorum, çok kumlu ve yumuşak bir yere dikiyorum hem çabuk gelişiyor hem de sökerken köklerde kopma pek olmuyor o nedenle pek sorun olmuyor. Bir de Japon güllerini 20 yıldan uzun süredir yetiştirdiğim için türü iyi tanıyorum. Şubat -Mart gibi sökerseniz daha risksiz olur.

Alıntı:
Neden sordum diye düşünebilirsiniz. söküm yapmayı düşündüğüm japon gülü var kışı bekliyordum bu iş için. maalesef daha önce söktüğüm (daha doğrusu arkadaşın benim için söktüğü) japon gülleri kökleri çok zarar gördüğünden yaşamadı. çok üzüldüm, hala aklım o ağaçlarda. Bu tecrübeden sonra doğadan ağaç sökümü yapmamaya karar vermiştim aslında.

Eski 03-08-2014, 17:31   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Murat Doğan,

Japon güllerini genelde çelikten yetiştiriyorum, çok kumlu ve yumuşak bir yere dikiyorum hem çabuk gelişiyor hem de sökerken köklerde kopma pek olmuyor o nedenle pek sorun olmuyor. Bir de Japon güllerini 20 yıldan uzun süredir yetiştirdiğim için türü iyi tanıyorum. Şubat -Mart gibi sökerseniz daha risksiz olur.

öyle yapacağım mart ayında sökmeyi planlıyorum zaten. sizden türle ilgili fikirlerinizi alırım zamanı gelince. aslında yaşadığım yere çok uygun bir tür. bu yüzden sizin bu ağacınızı özellikle takip edeceğim. yaprak küçültme işlemlerinizi paylaşırsanız bana ve benim gibi bu türle çalışacaklara da katkı sağlamış olursunuz.Bu türde en merak ettiğim şey yaprak boyutu sebebi ile yaprak küçültme işlemine vereceği tepki. bakalım sizin ağacınız nasıl gelişecek. benim için ders gibi bir konu olacak bu adayınız.

sagol beğendi.
Eski 03-08-2014, 21:09   #9
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Akdeniz ve EGE bölgesinde çok hızlı gelişen bir tür, yaz kış dışarıda bakabilirsiniz zannediyorum. İstanbulda kışın kapalı yere almak gerekiyor aksi halde soğuk geçen kışlarda üst kısım donuyor. Bu ikinci denemem, birinciyi bir arkadaşım çok beğenip aldı ama aşırı sulamadan köklerine zarar vermiş, tüm dalları kurumuş olarak kargoyla geri gönderdi, kurtarmaya çalışıyorum. Kendisini toplayınca son halini yüklerim.
Sagol / Japon Gülü (Yamadori)

Yaprakları çok fazla küçülmese de oldukça küçülüyor.

Alıntı:
öyle yapacağım mart ayında sökmeyi planlıyorum zaten. sizden türle ilgili fikirlerinizi alırım zamanı gelince. aslında yaşadığım yere çok uygun bir tür. bu yüzden sizin bu ağacınızı özellikle takip edeceğim. yaprak küçültme işlemlerinizi paylaşırsanız bana ve benim gibi bu türle çalışacaklara da katkı sağlamış olursunuz.Bu türde en merak ettiğim şey yaprak boyutu sebebi ile yaprak küçültme işlemine vereceği tepki. bakalım sizin ağacınız nasıl gelişecek. benim için ders gibi bir konu olacak bu adayınız.

Eski 03-08-2014, 21:34   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Akdeniz ve EGE bölgesinde çok hızlı gelişen bir tür, yaz kış dışarıda bakabilirsiniz zannediyorum. İstanbulda kışın kapalı yere almak gerekiyor aksi halde soğuk geçen kışlarda üst kısım donuyor. Bu ikinci denemem, birinciyi bir arkadaşım çok beğenip aldı ama aşırı sulamadan köklerine zarar vermiş, tüm dalları kurumuş olarak kargoyla geri gönderdi, kurtarmaya çalışıyorum. Kendisini toplayınca son halini yüklerim.
Sagol / Japon Gülü (Yamadori)

Yaprakları çok fazla küçülmese de oldukça küçülüyor.

üzüldüm şimdi o adayınızda benim takip ettiğim bir çalışmanızdı ve benim çok beğendiğim bir adaydı. umarım toparlarsınız.

sagol beğendi.
Eski 07-08-2014, 11:43   #11
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Gelişme hızı inanılmaz. EGE ve Akdeniz bölgesinde japon gülünden 1-2 yılda bonsai yapılabilir zannediyorum.
5 gün sonraki fotoğrafı.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC7641 japon gülü.jpg (51.3 KB, 326 views)
Dosya Türü: jpg _DSC7642 Japon gülü.jpg (65.2 KB, 326 views)
Eski 07-08-2014, 14:03   #12
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Güven Abi.
Dallanmada çok iyi. Ağacın her tarafından 360derece filizler patlamış. Böyle olunca dal seçimi çok rahat oluyor. Güzel dal seçimleri yapıldığındada çok keyifli çalışılan güzel Bonsai'ler ortaya çıkıyor.
Böyle güzel ağaçlar, sizin yeteneklerinizle birleştiğinde bunun gibi çok güzel ağaçlar ortaya çıkıveriyor.

sagol beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2014, 16:15   #13
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayı Badrobot,

Köklenmeyi hızlandırmak için dal seçimini yavaştan alıyorum ama dallar kalınlaşmadan budama yapmam gerekecek.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Güven Abi.
Dallanmada çok iyi. Ağacın her tarafından 360derece filizler patlamış. Böyle olunca dal seçimi çok rahat oluyor. Güzel dal seçimleri yapıldığındada çok keyifli çalışılan güzel Bonsai'ler ortaya çıkıyor.
Böyle güzel ağaçlar, sizin yeteneklerinizle birleştiğinde bunun gibi çok güzel ağaçlar ortaya çıkıveriyor.

Eski 31-08-2014, 10:22   #14
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Gelişme aşamasında çiçek açtırmak gelişmeyi yavaşlattığından genelde tomurcukları koparıyoruz. Biraz yavaşlasa da çiçekli halini görmek için 2 tomurcuğa izin verdim. Bu sabah biri çiçek açtı.
Fotoğraf çekerken amacım çiçeği tam ortalamaktı o nedenle 3. gövde biraz arkada kaldı, normalde biraz daha döndürmek gerekiyor.

Biraz daha köklenmesi gerekiyor o nedenle, dal azaltması ve uç alımı yapmıyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0236 japon gülü.jpg (47.7 KB, 293 views)
Eski 20-10-2014, 14:36   #15
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Japon gülü 2 haftadır evde. İklim değişikliğinden bir kısım yapraklarını sarartıp döktü. Şimdi ortama alışmış görünüyor. Bir çiçeğe daha izin verdim, bu sefer çiçek sapında oldukça kısalma var(yeni arkadaşlar için yazayım, bonsaide çiçek boyutu küçülmüyor).

Köklenmeye devam edebilmesi için çok hızlı büyüyen 2-3 dal dışında müdahale etmiyorum.

Not: Portatif tokonomamı biraz daha gerçeğe uygun hale getirmek için çekim sırasında altını portatif bir masayla yükselterek göz seviyesine getiriyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC7857-1 japon gülü.jpg (29.6 KB, 249 views)
Eski 20-10-2014, 14:41   #16
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Kompozisyon tam olmuş, elinize sağlık sn sagol.
Çin gülüne japon gülü dediğimizi Japonlar bir bilse herhalde bizi bir kat daha fazla severlerdi

sagol beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2014, 14:59   #17
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Sakaki,

Büyük olasılıkla ilk Japonyada gördü bizimkiler bu çiçeği ya da herhangi bir ülkenin Japon bahçesinde. Aslında karşılaştığım Japonlar gerçekten seviyorlar Türkleri, kültürlerimizin oldukça benzeştiğini düşünenler çok.

İyi çalışmalar dilerim,....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Kompozisyon tam olmuş, elinize sağlık sn sagol.
Çin gülüne japon gülü dediğimizi Japonlar bir bilse herhalde bizi bir kat daha fazla severlerdi

Eski 22-10-2014, 00:19   #18
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Iyi geceler sagol :
Cok..... begendim .Yapmak istediklerimi çoktan yapmışsınız tebrik ederim .

sagol beğendi.
Eski 22-10-2014, 08:07   #19
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Bonsade,

Daha çok işi var ama düşündüğümden hızlı gidiyor. Benim için en büyük sorun yazın dışarda kışın içerde bakmak, heleki şimdi şehirlerarası taşıyorum. Japon gülünü Antalyada kışın dışarıda tutabileceğinizden daha kolay olur.

Alıntı:
Iyi geceler sagol :
Cok..... begendim .Yapmak istediklerimi çoktan yapmışsınız tebrik ederim .

Eski 03-12-2014, 12:34   #20
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Ankara Bonsai Çalışması sırasında bu Japon gülünün ilk budamasını yaptık. Geriye doğru sürgünler patlamaya başladı, beklemekten başka yapacak bir şey yok.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0365 Japon Gülü.jpg (39.9 KB, 178 views)
Sakaki beğendi.
Eski 03-12-2014, 17:44   #21
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Saksı sizin imatınız?
Saksıyla ilgili bir öenrim olacak; bundan çok daha sığ ve çiçek rengine yakın kırmızı tonlarda bir saksı nasıl olur?

sagol beğendi.
Eski 03-12-2014, 18:06   #22
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Badrobot,

Evet saksı kendi imalatım. Sagol / Betonarme saksı denemelerim

Betonarme alıştırma saksısı, alıştırma saksısı olduğundan çok sığ ve küçük yapmak istemiyorum ki gelişme yavaşlamasın. Bu Japon gülünü yazın söktüğümden köklerini dağıtmak istemedim, kök budamasını da yapamadım. Biraz gelişsin daha küçük ve sığ bir saksıya alırım.

Not: Japon gülü tropikal bir tür olduğundan dikkat edilerek yazın sökülebiliyor.

Betonarme saksıları oksit boyalarla renklendiriyorum ve belli bir tondan daha koyu yapmak pek mümkün olmuyor. Bu saksıda sadece demir oksit boyalar kullandım ve demir vermesinden başka zararı olmaz ki o da Japon gülünde çok gerekiyor. Bazı zehirli toz boyalarla daha farklı tonlar mümkün ama bitkilere nasıl bir etkisi olur denemek lazım. Diğer bir yöntem ise yaptıktan sonra boyamak olabilir ama, nem ve ısı farkıyla boyada yer yer dökülme olabilir.

Alıntı:
Saksı sizin imatınız?
Saksıyla ilgili bir öenrim olacak; bundan çok daha sığ ve çiçek rengine yakın kırmızı tonlarda bir saksı nasıl olur?

Eski 03-12-2014, 18:18   #23
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn Abicim.
Ağacı sökerken sanırım toprağıyla almayı başarmışsınız. Aslında zor iş.
Bende bu haftasonu büyük boy ,çoklu gövdeli bir Ligüstrüm Ovata sökeceğim. Henüz tam zamanı olmadığı biliyotum ama ağaç öyle böyle sökülecek. Çünki ağacın bulunduğu alan çim alan için düzenlenecekmiş. Böyle ağaçları ben kaçırmam.
Ağacı ben sökeceğim, kimseye elletmeyeceğim. Zamanıda olmadığından sizin gibi yapacağım; daha çok emek edip daha derin kazıp ağacı toprağıyla alacağım. Anlıyacağın çok yorulacağım. Yorulmadan da olmuyor zaten.

sagol beğendi.
Eski 03-12-2014, 18:28   #24
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Kolay gelsin Sayın Badrobot,

Dikkatli davrandıktan sonra bence de bu mevsimde ligustrumda sorun olmaz, zaten kuvvetli bir ağaç. Ben de kalın bir ligustrum bulursam alacağım, hem çalışması kolay hem JİN/Shari yapmaya uygun bir tür, yaprak küçültmeye de çok güzel cevap veriyor. Bu mevsimde çok önemli değil ama erken sökümlerde yaprak azaltmak fena olmuyor.

Ben de merak ettim şimdi, en kısa zamanda paylaşmanızı bekliyorum.

Alıntı:
Sn Abicim.
Ağacı sökerken sanırım toprağıyla almayı başarmışsınız. Aslında zor iş.
Bende bu haftasonu büyük boy ,çoklu gövdeli bir Ligüstrüm Ovata sökeceğim. Henüz tam zamanı olmadığı biliyotum ama ağaç öyle böyle sökülecek. Çünki ağacın bulunduğu alan çim alan için düzenlenecekmiş. Böyle ağaçları ben kaçırmam.
Ağacı ben sökeceğim, kimseye elletmeyeceğim. Zamanıda olmadığından sizin gibi yapacağım; daha çok emek edip daha derin kazıp ağacı toprağıyla alacağım. Anlıyacağın çok yorulacağım. Yorulmadan da olmuyor zaten.

bonsade beğendi.
Eski 02-04-2015, 13:57   #25
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Japon gülünün 3. gövdesi yeşil olmasına rağmen şimdilik sürgün vermeyi bıraktı. Tepe dalda da birkaç sürgün yeşil olmasına rağmen yaprak döktü. Gelişmelere göre biraz düzeltme yapacağım. Sağ gövde kurursa ikize dönüşecek.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0055 Japon Gülü.jpg (34.0 KB, 103 views)
Sakaki beğendi.
Eski 02-04-2015, 14:09   #26
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Umarım en alttaki sağa doğru yönelmiş gövde(cik) kurumaz. Komposizyona farklılık katıyor düşüncesindeyim.

sagol beğendi.
Eski 02-04-2015, 17:44   #27
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Badrobot,

Haklısınız o gövdecik yaşarsa 3 lü gövde oluyor, dallar da belli bir açıyla ayrıldığından daha 3 boyutlu bir hal alıyor.

Alıntı:
Umarım en alttaki sağa doğru yönelmiş gövde(cik) kurumaz. Komposizyona farklılık katıyor düşüncesindeyim.

Eski 02-04-2015, 22:21   #28
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Hayirli aksamlar sagol :
Soğuğa biraz daha dayanikli . Bende olan sari renkli soguk da evde bile donuyor .

sagol beğendi.
Eski 03-04-2015, 08:39   #29
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Haklısınız Sayın Bonsade,

Beyaz ve sarılar soğuktan daha çok etkileniyor. Almanyada Mor görüp almıştım bir tane, Suriyeden getirmişler daha dayanıklıymış ama bavulda ezildiğinden yaşatamadım, Türkiyede hiç görmedim, bir dahaki gittiğimde bulursam yine getirieceğim. Fotoğraftan da görülebileceği gibi yaprakları daha değişik oluyor, Bu kadar Suriyeliden belki mor Japon gülü getiren de olmuştur Türkiyeye. Ağaç hatmi ile Japon gülünün kırması gibi, yaprakları ıtıra da benziyor.

İyi çalışmalar....

Alıntı:
Hayirli aksamlar sagol :
Soğuğa biraz daha dayanikli . Bende olan sari renkli soguk da evde bile donuyor .

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg hibiscus mor.jpg (69.6 KB, 86 views)
Sakaki beğendi.
Eski 03-04-2015, 10:47   #30
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Daha once hic gormedi .

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024