agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Melih Bakırlıoğlu
  • 2 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2014, 13:37   #1
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
badrobot / Zeytin (Serbest Stil)

Aslında Zeytinlerle aram çok iyi değil. Bugün bu ağacı karşıma aldım ve çıkan sürgünleri incelerken sevgili Güven Abimin çizdiği bir çizim badrobot / begonvil aklıma geldi. Bakalım ne olacak?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140801_135445.jpg (69.6 KB, 176 views)
Dosya Türü: jpg 20140801_135508.jpg (67.0 KB, 176 views)
Dosya Türü: jpg 20140801_135516.jpg (67.7 KB, 176 views)
Sakaki beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2014, 21:42   #2
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Hayırlı olsun Sayın Badrobot,

Size de zeytini sevdireceğiz yavaş yavaş. Daha almam heralde diyordum ama ben de yine dayanamayıp zeytin aldım.

İyi çalışmalar dilerim....

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2014, 00:04   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.sagol.
Zeytin Bonsai'lerinin ihtişamı tatışılmaz. Bir kere ağacın doğal olarak nebari gelişimi muhteşem. Yavaş gelişmesi ilk anda küçük bir sorun gibi görünsede çok ağaç yetiştiren bizler için problemden ziyade aslında avantaj. Çünki her ağaca yetişmek anlamında yavaş gelişen türler bir avantaj olmakta.
Zeytinde esas beni korkutan olay; budamalarda ve oyma gibi işlemlerden sonra kuruma yapması. Aslında hala anlamışta değilim; internette gördüğüm bir çok zeytin bonsailerinde mithiş bir oyma işçiliği yapılmış. Bu ağaçlar nasılda geri kuruma yapmıyor? Belli bir mevsimi mi var? Belli bir ilacımı var? Yoksa şansmı? Tüm bunlata cevap bulamamış olmam zeytinde hala oldukça geri planda kalmama neden oldu, bugüne kadat

sagol beğendi.
Eski 02-08-2014, 07:43   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Zeytinin kesilmiş en üst noktasına bir çukur açın ve oraya su doldurun, su o bölgeden aşağıya doğru gövdeyi çürütecektir. biraz uzun bir zaman alabilir ama doğal olur.
Zeytin de budama işleri, şubat-mayıs arasında yapılmalıdır. yaz aylarında çok az müdahale etmelisiniz.
Birde kesici aletlerinizi her defasında %10 luk kloraklı su ile dezenfekte eder iseniz çok iyi olur.

sagol beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2014, 09:34   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Badrobot,

Zeytin ve delice bonsailerini seviyorum, hem güzel nebari yapıyor hem yaprakları kalın ve dayanıklı ve kolay küçültülebiliyor. Melih Beyin yazdıklarına katılıyorum, ilkbaharda oyumalar yapılırsa gelişme döneminde kolay iyileşiyor. Ben sürekli ağaçlarımın yanında olmadığımdan her gidişte birkaç tane ile ilgilenebiliyorum, ilkbaharda da yazın da sonbaharda da oyma yaptığım oluyor. Deliceler her türlü işleme daha dayanıklı, zeytinler biraz daha narin. Şu ana kadar oyma işleminden sonra kuruyan delicem olmadı ama aşırı işlem yapılırsa bazen kuruyan dal oluyor. Oymayı zamana yaymak iyi oluyor, biraz çalışıp biriki ay rahat bırakıp devam edince daha iyi sonuç alıyorum. Dayanıklı bir ağaç olduğundan hemen lime sülfür uygulamaya gerek yok aylar sonra hatta 1 yıl sonra bile uygulanabiliyor(o arada doğal bir eskime de oluyor). Dallar çok kalınlaşmadan budanır veya uç alınırsa geriye doğru kuruma olmuyor ama kalın dalları ilkbaharda budamak daha iyi oluyor. Yavaş gelişmesi benim için çok daha iyi çünkü ayda birden daha sık ilgilenemiyorum. Suyu az verdin çok verdin de demiyor kalender bir ağaç.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.sagol.
Zeytin Bonsai'lerinin ihtişamı tatışılmaz. Bir kere ağacın doğal olarak nebari gelişimi muhteşem. Yavaş gelişmesi ilk anda küçük bir sorun gibi görünsede çok ağaç yetiştiren bizler için problemden ziyade aslında avantaj. Çünki her ağaca yetişmek anlamında yavaş gelişen türler bir avantaj olmakta.
Zeytinde esas beni korkutan olay; budamalarda ve oyma gibi işlemlerden sonra kuruma yapması. Aslında hala anlamışta değilim; internette gördüğüm bir çok zeytin bonsailerinde mithiş bir oyma işçiliği yapılmış. Bu ağaçlar nasılda geri kuruma yapmıyor? Belli bir mevsimi mi var? Belli bir ilacımı var? Yoksa şansmı? Tüm bunlata cevap bulamamış olmam zeytinde hala oldukça geri planda kalmama neden oldu, bugüne kadat

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2014, 13:35   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sevgili Melih ve Güven abilerimin verdiği gazla bugün kayınpederimlede bu zeytin konusunu konuştum. Bana uzun uzun anlattı zeytinleri. Galiba daha cesaretli olacağım. Şöyle kalıplı ve eğri büğrü bir Zeytin (Delice) arayıp bulacağım. Urla'da bir fidanlıkta olduğunu biliyorum.

Sakaki ve sagol beğendi.
Eski 19-08-2014, 20:22   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

19 Ağustos 2014 güncel görseli.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 10615909_10202618284639056_224746906_n.jpg (69.2 KB, 119 views)
Dosya Türü: jpg 10622345_10202088428084263_411255779_n.jpg (70.1 KB, 117 views)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024