agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni50Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2013, 19:58   #1
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
badrobot / Karaağaç (Büyük boy)

bu kış yamadori'yle elde ettiğim 12 karaağaçtan biri. (bu yıl yamadoriyle elde ettiğim hiç bir ağacımı kaybetmedim, hepsinde gözler patladı.) bu fotoğraf ağacı ilk söküp saksıladığım zamanlar çekmiş olduğum eski bir fotoğrafı. patlayan gözler biraz daha belirginleşince bir kaç gün içinde tekrar fotoğraflayıp yayımlayacağım.
gövdesinin altlardan yukarıya doğru çok güzel bir konikliği var. toprak seviyesindeki çap 10,5cm en yukarıdaki çap 5cm.
ölçüleri:
boy:40cm
çap:10,5cm

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20130216_173019.jpg (34.4 KB, 418 views)
Soner, Sakaki, sagol ve 3 kişi beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 20:43   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
gövde kalınlığı gerçekten çok güzel mükkemel bir bonsai olucağını düşünüyorum çalışmanızda başarılar

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 21:35   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sn.bonsaicimali. ilginiz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim.
hem maratona katıldığım hemde bu ağacım en son göz patlatan 2 ağacım oldular.
badrobot / Karaağaç
bir ara öldüler diye üzülmüştüm. ama korktuğum olmadı. bu ağaç beni çok heyecanlandırıyor.

Sakaki beğendi.
Eski 13-03-2013, 09:05   #4
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
bu kış yamadori'yle elde ettiğim 12 karaağaçtan biri. (bu yıl yamadoriyle elde ettiğim hiç bir ağacımı kaybetmedim, hepsinde gözler patladı.) bu fotoğraf ağacı ilk söküp saksıladığım zamanlar çekmiş olduğum eski bir fotoğrafı. patlayan gözler biraz daha belirginleşince bir kaç gün içinde tekrar fotoğraflayıp yayımlayacağım.
gövdesinin altlardan yukarıya doğru çok güzel bir konikliği var. toprak seviyesindeki çap 10,5cm en yukarıdaki çap 5cm.
ölçüleri:
boy:40cm
çap:10,5cm
Sayın badrobot yamadori yaptığın karaağaçta üzerinden bir yıl geçmeden fazla umutlanmamanı tavsiye ederim. Çünkü yapraklanması demek alttan kökleniyor demek olmuyor. Başıma çok geldi birden kuruyuverebilir. İnşallah senin ağacaın da öyle olmaz.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 14:32   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sn.Hazeyn. iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
karaağaçlar bildiğim kadarıyla zeytin kadar dayanıklı türlerdir. ancak uzak doğudan türediği sanılan Ceratocystis ulmi isimli kabuk altı mantar türü bu ağaclarda toplu katliamlara neden olmuştur. hala tam olarak tedavide başarı kazanılmış bir hastalık da değildir. bu nedenle sterlize şartları ve ilaçlama çok büyük önem taşırmaktadır.
ben elimden geleni bilgim ve imkanlarım ölçüsünde yapıyorum, umarım sizin dediğiniz gibi kurama olmaz.

Düzenleyen badrobot : 14-03-2013 saat 18:47
Eski 13-03-2013, 20:53   #6
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın Badrobot, bu ağaç ile ne yapmayı ve nasıl yapmayı düşünüyor, planlıyorsunuz?

Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 13:27   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sn.Cemaleddin.
kalın ve konik gövdeli güzel bir ağaç. baharla birlikte her yerinden gözlerin patlaması beni çok mutlu etti.
bu ağaçlar ilgili formal upright'abaşka bir şey aklıma gelmiyor. daha ileride dal kesi yerine ağaç kovuğu ve ana gövde kesi yerlerine freze'yle oyma işlemleri yapılabilinir.
sizin aklınızdan geçen bir şey mi var? bir fikir ve düşünceniz varsa, paylaşırsanız mutlu olurum.
saygılarımla.

Eski 14-03-2013, 13:51   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2013
"ancak uzak doğudan türediği sanılan Ceratocystis ulmi isimli kabuk altı mantar türü bu ağaclarda toplu katliamlara neden olmuştur. hala tam olarak tedavide başarı kazanılmış bir hastalık da değildir. bu nedenle sterlize şartları ve ilaçlama çok büyük önem taşırmaktadır."

Çivigirmez ağacı bile derler karaağaca bizim oralarda. Öyle serttir. Çok ahım şahım özellikleri olmamasına rağmen çocukluğumdan beri çok da severim. Bundan 15 yıl kadar önce memleketimde, Turhal'da ve çevresindeki karaağaçlar birden kurumaya başladı. Öyle azımsanacak bir şey değildi, neredeyse kazovadaki tüm karaağaçların kiminin tamamı, kiminin 2 metreden yukarı kısımları kurudu. Herkes bu sert ağacın cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla kuruduğunu söylüyordu. Öyle ki bir kaç ziraat mühendisinden dahi duymuştum bunu. anack Ankara'da anıtkabirin hemen karşısındaki iki devasa karaağacı görmek beni şaşırtmıştı. Demekki baz istasyonlarının dalgaları bahanesi doğru değildi. Şimdi öğrenmiş oluyorum ki büyük bir hastalığa kurban gitmiş bizim canım ağaçlar

Sakaki ve badrobot beğendi.
turhal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 18:52   #9
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sn.turhal. karaağaçlardaki bu hastalık öylesine berbat bir hastalık ki hastalıklı bölgenin veya ağacın kesilip diğer karaağaçlardan uzaklaştırılması, hatta yakılması gerekli olduğunu bir yerde okumuştum. içim cız etti.

Eski 14-03-2013, 19:38   #10
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın badrobot, ben sizin neyi, nasıl, ne zaman yapmayı düşündüğünüzü öğrenmek istemiştim... Yapacaklarınızı çizimle veya diğer çalışılmış örneklerin fotoğraflarıyla anlatabilirseniz daha net fikirler edinebiliriz. Size kolaylıklar diliyorum...

Eski 15-03-2013, 10:49   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

tasarım

sn. Cemaleddin bey. öncelikle ağacın yeni sürgünlerini çıkarması ve olgunlaşmasını beklemekten başka bir çare yok şu an. oluşacak yeni dallanmalara göre ağaç zaten ne yapılması gerektiği konusunda bizlere fikir verecektir. fakat üstteki dal kesi yerini fotoğrafataki örnekteki gibi bir oyuntu ağacın uyku dönemi olan kış döneminde yapılabilinir. şimdilik sadece beklemek ve gelişimleri izlemekteyim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg örnek2.JPG (59.0 KB, 358 views)

Düzenleyen badrobot : 15-03-2013 saat 12:22
Eski 15-03-2013, 16:10   #12
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

sayın Badrobot, üzerinde hiç bir çalışma yapılmamış, daha hiç dallanmamış, görünüşte hiçbir ilginç özelliği bile bulunmayan, yaşayıp yaşamayacağı bile belli olmayan, şimdilik sadece Kütük görünümündeki bu budanmış ağacınızı ''Bonsai Çalışmaları'' bölümünde değilde ''Başlangıç aşamasındaki Çalışmalar'' bölümüne koysaydınız daha doğru olurdu... Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum....

Eski 15-03-2013, 16:36   #13
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
sayın Badrobot, üzerinde hiç bir çalışma yapılmamış, daha hiç dallanmamış, görünüşte hiçbir ilginç özelliği bile bulunmayan, yaşayıp yaşamayacağı bile belli olmayan, şimdilik sadece Kütük görünümündeki bu budanmış ağacınızı ''Bonsai Çalışmaları'' bölümünde değilde ''Başlangıç aşamasındaki Çalışmalar'' bölümüne koysaydınız daha doğru olurdu... Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum....

Sn Cemaleddin,

Bir süre önce Bonsaileri bölümüne konu açacakların dikkatine başlığında yaptığımız duyuruda da açıklandığı üzere:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
A- Diyelim ki Koçtaş, Bauhaus vs. gibi yerlerden hazır bonsai aldınız. Bu ağacınız için başlığı açacağınız yer: Market Bonsaileri

B- Eğer tohum, küçük bir fide, ince bir fidan ile başlıyorsanız, başlığı açacağınız yer: Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar

C- Eğer bonsai için uygun/ideal bir yapıya, uygun oranlara sahip gelişmiş bir adayla başlıyorsanız, başlığı açacağınız yer doğrudan "Üyelerin Bonsai Çalışmaları" olacak yani: Üyelerin Bonsai Çalışmaları

D- Sergilenebilir Bonsailer: Bu başlık altına siz konu açamayacaksınız. Çalışmalarınız ve adayınız yukarıda Ali beyin belirttiği prosedüre uygun olarak ilerleme kaydettiğinde (aşamalar belirli aralıklarla fotoğraflanıp, yapılan işlemler yeterli derecede açıklanarak, vs.) bu bölüme yönetimce taşınacaktır.
Yani sn badrobotun konuyu açtığı yer doğrudur

Saygılarımla

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2013, 17:04   #14
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sakaki, yukarıda yayınlanan kütük sadece, hiçbir çalışma yapılmamış üzerinde, hiçbir gelişim göstermemiş bir kütük sadece... Kriterimiz bu mu olmalı?

Eski 15-03-2013, 17:32   #15
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Cemaleddin bey,

Zaten bu başlık da "gelişmiş bonsailer" veya "sergilenme aşamasındaki bonsailer" başlığı değil ki!

Sn badrobot bu gelişmiş gövdeli, kabuksu dokusu oturmuş, ve hızlı yol alma potansiyeline sahip karaağaç yerine ince, çok genç bir karaağaç fidanı alsaydı 1-2 sene sonra ulaşabileceği görsellik aşamasına 8-10 belki 15 sene sonra ulaşabilecekti.

Aynı şekilde, herşey yolunda giderse böyle bir adayın 2-3 sene sonra geleceği aşamaya ince bir fidan veya tohum çok daha uzun zaman sonra ulaşacaktır. Bizim vurgulamak istediğimiz ayrım bu, başka bir şey değil.

Ayrıca, burada sınıflandırılması yapılan şey bonsainin uygunluğu, güzelliği veya ağacın sahibinin bilgi ve deneyim seviyesi değil, sadece adayın potansiyelidir.

Eğer siz mame veya shohin çalışmak üzere küçük bir aday seçerseniz, başlığın açılacağı yer yine doğrudan "Üyelerin bonsai çalışmaları" başlığı olacaktır. Ama henüz çok genç bir fidecik veya tohum ile başlayıp, orta veya büyük bir bonsai hedefine ulaşmaya çalışacaksanız o zaman o adayı "Başlangıç seviyesi çalışmalar"a yüklemeniz gerekecek.

Örneğin, badrobotun bu ağaç üzerinde bu sene olmasa da 1-2 sene içerisinde uygulamaya başlayacağı jin, shari, oyma, kabuk soyma gibi ileri seviye teknikleri ince bir fidan üzerinde ancak 8-10 sene sonra başlayabilirsiniz, dolayısıyla böyle genç bir fidanın bu süre zarfında periyodik olarak gelişimini fotoğraflamadan başka yapabileceğiniz bir ileri seviye işlem olamayacak.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Adem Keskin ve eylül beğendi.
Eski 15-03-2013, 17:59   #16
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sn.Cemaleddin Bey.
ağaç yaşıyor! önce bunu belirtmek istedim. kullandığım kimyasal tonicler ve iyi bakımla ağaç yaşıyor.

bu ağacı 2 Şubatta Manisa'nın Üçpınar mevkiinden çok zor şartlarda söktüm.

bu forumun bir eğitim ve öğrenme platformu olduğunu düşünüyorum. bonsailerin sergilendiği, yarıştırıldığı veya satıldığı bir site falan değil. olabilir belkide bu ağaç yaşamayacak. ben bu ağacı yamadori yaptım. bu ağacın yaşayıp yaşayacağını bırakında hep birlikte görelim. görelimki diğer üyelerde bir daha karaağaç söktüklerinde benim yanlışlarımdan veya doğrularımdan ders alsınlar. zaten en büyük amaçlardan biride bu; "ders almak"
ben bir bonsai ustası değilim. bende bu forumu okuyarak, bakarak bir şeyler öğrendim ve öğrenmekteyim.
eğer sizin dediğiniz mantıkta dallı budaklı bir ağaç koyulması gibi bir kriterle hareket etseydik 150-200tl verip başkasından alınan bir prebonsai'yi burada benim diye sergilemek daha mı iyi olurdu? (doğru bulmasamda buda bir seçenek)
buradaki kıritelimiz "bir ağacı kabak halinden bonsai haline kadar ki gelişim evrelerini sergilemek olmalı" diye düşünüyorum.
buda benim düşüncem.
bu cevabı yazmamdaki amacım inanın sizi kırmak değil.
en derin saygılarımla...

Cemaleddin ve eylül beğendi.
Eski 15-03-2013, 18:04   #17
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Şu anda Kütük olan bu ağaç üzerinde Bonsai adına ilk konuşmaları yapabilmemiz için sizin de dediğiniz gibi en az 2-3 yıl gerekli... O da çalışmasının çeyreğini bile tamamlamamış bir bonsai adayı olur. Yayınlanması için en az 2-3 senelik bir çalışmanın birikmiş olması gerekli bence.Bu sürede İleri seviyede Oymamı yapmış, ölü dal mı yapmış, kabukmu soymuş, dalmı tellemiş, yakmış mı.... vs. bakarız fikrimizi söyleriz. Ama şimdi sadece bir Kütük bu...

Eski 22-03-2013, 14:35   #18
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

yaşam belirtileri

bu karaağaç bir çok göz patlattı. havalar biraz daha ısınırsa daha da çoşacak gibi bir hava var.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg karaağaç20130322_141727.jpg (38.7 KB, 304 views)
Dosya Türü: jpg karaağaç20130322_141727-2.jpg (56.2 KB, 304 views)
Eski 22-03-2013, 14:37   #19
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Arkada bekleyen yolcular da güzelmiş...
En kısa zamanda hepsini görürüz umarım

badrobot beğendi.
Eski 22-03-2013, 14:40   #20
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sn. Sakaki. bakıyorumda gözleriniz çok keskin. sizden bir şey kaçmıyor.

Eski 22-03-2013, 14:47   #21
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Özellikle kadraja girebilmek için sağdan kafasını uzatmış adayı merak ettim
O da karaağaç sanırsam?

Eski 06-04-2013, 09:33   #22
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

günceli

karaağaç çok hızlı gelişiyor. bu yaz hiç müdahale etmeyeceğim. serbestçe gelişsin. seneye kışa ilk budama ve telleme yaparak ilk şeklini veririm.
enerjinin çoğunun üst dallara gitmesine ve üst sürgünleri daha hızlı büyüyüp gelişmesine rağmen ağacın alt bölümlerindende yeni sürgünler patlamış durumda. bu durum bana şekilledirme konusunda daha fazla dal seçeneği vermekte. yani işimi kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20130406_085526.jpg (40.6 KB, 271 views)
Dosya Türü: jpg 20130406_085539.jpg (38.7 KB, 270 views)
Latif, Sakaki, eylül ve 1 kişi beğendi.
Eski 22-04-2013, 20:16   #23
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

nisan 2013 Günceli

karaağaç öylesine hızlı gelişiyorki "bu yaz hiç dokunmam" demiş olmama rağmen seyreltme yapmak zorunda kaldım. kalacak dalları seçerek ve bırakarak bu dallara enerjinin daha çok gitmesini sağlamaya çalıştım. tellerle aşağıya eğmeme rağren dalların gelişimde en ufak bir yavaşlama yok. hatta bu dalla şu an teller çıkarılsa da öylece kalmakta. fakat ben en alt dalları yere paralelden dahada aşağıya, yani balerin eteği gibi eğmeyi hedefliyorum. tabiiki hemen değil, yavaş yavaş.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20130422_194642.jpg (28.6 KB, 233 views)
Dosya Türü: jpg 20130422_194659.jpg (30.6 KB, 231 views)
Dosya Türü: jpg 20130422_194707.jpg (30.9 KB, 231 views)
Soner ve Adem Keskin beğendi.
Eski 23-04-2013, 10:22   #24
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Güzel gelişiyor gerçeten sn badrobot

Ben de Şubat ayında tourkana'dan aldığım karaağaca mart ayı sonunda baktığımda bir yeşil yumak halini aldığını gördüm ve içeride kalan sürgünler zayıflayıp ölmeye yüz tutmuştu ve mecburen ben de hemen müdahale etmek zorunda kaldım. Size çok güçlü bir ağaç olduğunu söylemiştim hatırlarsanız, bu ağacı boş bırakmaya gelmiyor

Kolay gelsin

Eski 23-04-2013, 11:55   #25
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sn.Sakaki.
karaağaç, çok hızlı büyüyen, çok dayanıklı bir tür olduğunu daha yeni anlıyorum. o kadar ki dutları, erikleri bile solladı. tüm karaağaçlarım daha henüz bu yıl çıkardığı sürgünler orman gibi olduğundan ve içeridelerde, aralarda sıkışıp hava alamayan sürgünlerin kuruması, daha doğrusu ağacın sağlığı için bugünlerde seyreltme şart oldu.

Sakaki beğendi.

Düzenleyen badrobot : 25-04-2013 saat 09:17
Eski 01-05-2013, 19:52   #26
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Mayıs 2013 Günceli

karaağaçlar okadar güzel ve hızlı gelişiyorlarki, adeta zamana karşı yarışıyor. aradan sadece 8 gün geçmesine rağmen durmadan yeni sürgünler verip dallarını geliştirmeye çalışıyor. bugün dayanamayıp tekrar fotğrafladım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20130501_190312.jpg (41.8 KB, 198 views)
Dosya Türü: jpg 20130501_190327.jpg (43.0 KB, 198 views)
Dosya Türü: jpg 20130501_191213.jpg (53.6 KB, 197 views)
Eski 23-02-2014, 10:00   #27
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

23 Şubat 2014 güncel görseli...
Budandı ve tellendi...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140223_093119.jpg (63.0 KB, 132 views)
Soner, Oğuz, Nail ve 5 kişi beğendi.
Eski 23-02-2014, 14:02   #28
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Badrobot,

Karaağacınız güzel gelişiyor. Güzel bir bonsai olacak.

İyi çalışmalar dilerim....

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2014, 14:07   #29
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.sagol.
Ağaçlarını ve çalışmalarını beğendiğim şahsınızdan böyle bir övgü almak çok güzel bir duygu. Bende sizin değerli çalışmalarınızda başarılar ve bol Bonsailer dilerim.

sagol beğendi.
Eski 23-02-2014, 21:46   #30
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn badrobot,

Şubat ayının başından beri hatta Ocak ayı sonundan bu yana adaylarımın saksı değiştirme, toprak değiştirme, budama, telleme, vs. işlemlerini yapmaktan bir dakika boş vakit ve başka hiçbir şeyle uğraşacak fırsat bulamıyorum inanın, ama sizin enerjinizin maşallahı var, herşeye yetişiyorsunuz gördüğüm kadarıyla

Ağacınız güzel bir bonsai olacağım diyor; siz de bu enerji olduktan sonra olmaması zor zaten

Başarılar dilerim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024