agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler
  • 5 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen tourkana
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 4 Gönderen sagol
  • 5 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen tourkana
  • 6 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 4 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 4 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2013, 08:23   #1
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
sagol / Melez Çam (Larix)

Sayın Sakaki ile İstanbuldaki tanışmamızda gidip almamı tavsiye ettiği bu larixi işelerim nedeniyle ancak dün gidip aldım. Saksısında çatlak var. Birkaç kuru dalı kestim ayrıca 2 dal da canlanmayacak zannediyorum 1-2 hafta bekleyip onları da keserim.

Alırken ilk bakışta aklıma gelenler:
- Üst kısımda dallanma güzel ama alt kısım boş kalmış
- Oldukça kalın bir larix
- Neden hiç hareket vermemişler, acaba hala eğmem mümkün olur mu?
- Alttan bir havai köklendirme yapılıp boyu kısaltılabilir.
- Alt dallar hem uzatılır hem kalınlaştırılabilir.
- Üstten havai köklendirme yapılabilir, biraz kesilebilir veya kırılmış gibi kuru dal yapılabilir
- itinayla tellenir.
- Saksısı pek küçük sayılmaz ama saksı büyütülüp daha hızlı geliştirilebilir.

Bir kaç gün düşünüp, yorum olursa onlarla yoğurup bir karar vereceğim.

Not: Yarım bırakılmış veya birisinden bir bonsai alınırsa alındığı zamanki fotoğrafları çekilip ne durumda alındığı belgeleniyor sonra çalışmaya başlanıyor. Etik olarak kural böyle, sıfırdan yetiştirdim görüntüsü verilmek istenmiyor. Özellikle Japonlar bu kurala çok dikkat ediyor. İspanyollar biraz hilesine kaçıyor, satan kişi çalışmanın önceki fotoğraflarını da veriyor ve genelde alıcı sıfırdan yapmış gibi sahipleniyor.

Herkese iyi çalışmalar dilerim..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC0151 larix.jpg (49.4 KB, 323 views)
Dosya Türü: jpg _DSC0153 larix.jpg (70.9 KB, 314 views)
Dosya Türü: jpg _DSC0155 larix.jpg (53.4 KB, 312 views)
Dosya Türü: jpg _DSC0157 larix.jpg (48.7 KB, 317 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 10:10   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Sakaki ile İstanbuldaki tanışmamızda gidip almamı tavsiye ettiği bu larixi işelerim nedeniyle ancak dün gidip aldım. Saksısında çatlak var. Birkaç kuru dalı kestim ayrıca 2 dal da canlanmayacak zannediyorum 1-2 hafta bekleyip onları da keserim.

Herkese iyi çalışmalar dilerim..
Larix'i aldığınıza çok sevindim sn sagol
Yanlız, saksı dikkatimi çekti! Bu larixin saksısı aslında diktörgen ve benimkine göre biraz daha büyük bir saksı idi; eğer bu saksıya siz aktarmadıysanız, sanırım elemanları o saksıyı kırmışlar ve bu fotoğraftaki saksıya aktarmışlar demektir ki bu durumda bence artık bu sene saksı büyütmeyi/değiştirmeyi artık düşünmeyin.

Alıntı:
Alırken ilk bakışta aklıma gelenler:
1- Üst kısımda dallanma güzel ama alt kısım boş kalmış
2- Oldukça kalın bir larix
3- Neden hiç hareket vermemişler, acaba hala eğmem mümkün olur mu?
4- Alttan bir havai köklendirme yapılıp boyu kısaltılabilir.
5- Alt dallar hem uzatılır hem kalınlaştırılabilir.
6- Üstten havai köklendirme yapılabilir, biraz kesilebilir veya kırılmış gibi kuru dal yapılabilir
7- itinayla tellenir.
8- Saksısı pek küçük sayılmaz ama saksı büyütülüp daha hızlı geliştirilebilir.
1- Bence o kadar da rahatsız edici bir boşluk yok. Üst kısımda çok sık olan dallanma seyreltildiği zaman rahatsızlık büyük ölçüde ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.
2-
3- Orada 3 larix vardı ben alırken. Ben bu larix ile şu an almış olduğum larix arasında kararsız kalmıştım. Aslında kalınlık ve gelişmişlik bakımından sizdekini alma niyetindeydim ancak dediğiniz gibi hareketsiz olmasından ötürü diğerine yöneldim ben. FAKAT dalları ve gövdesi esnek bir ağaç, bendekinin gövdesi iki elinizle orta şiddet bir kuvvet uyguladığınızda eğilme eğilimi gösteriyor. Sanırım aşağıda örnek resimde görülen aparatlarla eğilebilir:

Egici-1.jpg Egici-2.jpg

4- İlk dalın çıktığı nokta şu anki fotoya göre bence yaklaşık gövdenin 1/3 noktası. Havai köklendirmeye gerek kalmayabilir sanırım.

5- Geriden patlama yapan bir çam olduğundan bence de mümkün bu.

6- Zevke kalmış orası artık

7- Bu da hünere kalmış

8- Dediğim gibi; eğer bu fotoğrafta görünen saksıya aktarma işlemini siz yapmadıysanız, orada çalışan elemanlar geçtiğimiz hafta içi saksıyı değiştirmiş demektir ki bu durumda bence bu sene tekrar kökleri rahatsız etmemek gerek diye düşünüyorum.

Larix konusunda artık 3 kişiyiz; fikir alışverişi olması bakımından bu güzel bir durum.
Tekrar hayırlı olsun, uzun yıllar sizinle birlikte kalması dileğimle...

Alıntı:
Not: Yarım bırakılmış veya birisinden bir bonsai alınırsa alındığı zamanki fotoğrafları çekilip ne durumda alındığı belgeleniyor sonra çalışmaya başlanıyor. Etik olarak kural böyle, sıfırdan yetiştirdim görüntüsü verilmek istenmiyor. Özellikle Japonlar bu kurala çok dikkat ediyor. İspanyollar biraz hilesine kaçıyor, satan kişi çalışmanın önceki fotoğraflarını da veriyor ve genelde alıcı sıfırdan yapmış gibi sahipleniyor.
Doğrusu bu mesajın adresini merak ettim

sagol beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 10:59   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn. sagol. tanımadığım bir tür ama ağacı çok beğendim. endişelenek bir durum yok bence. sn. Sakaki nin fikirlerine katılıyorum. saksi değişimi sakın olaki yapmayın.

sagol beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 11:17   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler sayın sakaki, Badrobot,

Olabilir belki de saksıyı değiştirmişlerdir. Aşırı sulamışlar ve üzeri hep yosundu acaba altı da hep yosun mu merak ediyorum. Bu durumda çürümediğine göre çok kuvvetli bir ağaç.
Bu türü biraz çalışayım, huyunu suyunu anlayayım daha iyi karar veririm.
Özellikle sonbahar renkleri nedeniyle beğendiğim bir tür. Eğmekte zorlanmazsam biraz şekillendirip sonra alt dalları biraz uzatıp kalınlaştırmak fena olmaz gibi görünüyor, ya da düz kalır ve alt dalları kalınlaştırır uzatırım. O fotoğraftaki kırmızı işkenceden bende var ama 2-3 ağaçta denedim çok memnun kalmadım, koruma önlemi almama rağmen 3 ayda derin yara izi bıraktı.
Aslında diğerini de bir komşum için aldım ama beğenmezse o da bana kalır. Sizinkine benziyor ama alttaki saksısı sizinkinden oldukça büyük lacivert dikdörtgen bir saksı, belki de kalın olanın saksısını bununla değiştirmişlerdir. Kalın olanı satmak istemediler almam biraz zor oldu.

Aslında notun bir adresi yok. Bizde daha kurallar oluşmadığından oluşmuş kurallardan yararlanmak lazım ve bu konuda fazla yazı da görmedim, iki ülkede farklı tutum olunca biz ne yaparız acaba diye aklımdan geçti. Hazır veya yarım alınan bonsailer için bir kural oluşturabilirmiyiz diye ilave ettim.

İyi çalışmalar dilerim...

Sakaki ve murat doğan beğendi.
Eski 15-04-2013, 11:29   #5
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Sakaki bu ağaç o saksıdaydı , ben sana bunu al demiştim hatta ordan hatırlıyorum. Güven Bey ağacınız hayırlı olsun, en uygunu bana göre dik tarz. Yapraklarının bir bu zamanlarda bir de sonbaharda seyrine doyum olmuyor.

sagol beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 11:43   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler sayın Tourkana,

Birara bakarım saksı değişmemiş gibiyse hızlı gelişim için kökleri ellemeden biraz büyük saksıya alırım heralde. Aslında aynı fidanlıkta 2-2.5 metre boyunda larix pendulum vardı. Alıp havai kölendirmeyle üst kısmı bonsai yapmayı da düşündüm ama sonunda daha kalın olan bu ağacı aldım. Ayrı tuttukarı bölümdeki acerlere bayıldım.

İyi çalışmalar dilerim.

Eski 15-04-2013, 11:59   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Aslında notun bir adresi yok. Bizde daha kurallar oluşmadığından oluşmuş kurallardan yararlanmak lazım ve bu konuda fazla yazı da görmedim, iki ülkede farklı tutum olunca biz ne yaparız acaba diye aklımdan geçti. Hazır veya yarım alınan bonsailer için bir kural oluşturabilirmiyiz diye ilave ettim.

Aslında etik açıdan Japonların yöntemi daha doğru. Sizden önceki sahibinin yaptığı uygulamaları gösteren resimleri de teşhir etmek öğreticilik açısından iyi olsa da, en azından aldığınız hali göstermek ve belirtmek en doğru olanı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
Sakaki bu ağaç o saksıdaydı , ben sana bunu al demiştim hatta ordan hatırlıyorum. Güven Bey ağacınız hayırlı olsun, en uygunu bana göre dik tarz. Yapraklarının bir bu zamanlarda bir de sonbaharda seyrine doyum olmuyor.

Diğer larix ile karıştırmış olabilirim...

tourkana ve sagol beğendi.
Eski 15-04-2013, 12:26   #8
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Dayanamayıp çıkıp toprağını kokladım, küf kokusu gelince saksıdan çıkardım(telle bağlamamışlar). Oldukça küflenme var, profesyonel oldukları halde bir süre sonra bu ağaç ölürdü.

Birkaç gün gündüzleri havalansın diye saksıdan çıkarıp gece üşümesin diye saksıya koyarım(gündüz saat 13 de 10 derece istanbulda gece belki 4-5). Sonra daha büyük bir saksıya köklere dokunmadan yerleştiririm. Keşke 1 ay önce almış olsaydım bu ağacı, önce kök budaması yapıp sonra saksı değiştirirdim.

İlk fotoğrafta köklerin durumu 2. fotoğrafta ise yaprakların uyanışı görünüyor.

İyi çalışmalar dilerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC0163 larix.jpg (60.4 KB, 301 views)
Dosya Türü: jpg _DSC0185 larix.jpg (24.2 KB, 298 views)
Eski 29-04-2013, 14:57   #9
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Köklerindeki çürük kısımları kesip havalandırdım, küf kokusu kalmayınca daha büyük bir saksıya aldım, aldığımda uyanmış olduğundan tam kök budaması yapamadım. Kurumuş dalları kestim.
Alt dallardan uç alımı yapmayıp alt dalları kalınlaştırmaya çalışacağım.
Gövdenin alt ve üst kısmı yaklaşık aynı kalınlıkta bu durum pek hoşuma gitmiyor.
Alt dallardan daha aşağıdan sürgün gelirse onları kurbanlık dal olarak geliştirip alt kısmı biraz kalınlaştırmaya çalışmak istiyorum. Alttan sürgün verirse enerjiyi aşağıya yöneltmek için üstteki dallardan birkaç tane azaltmayı da düşünüyorum.
Bakalım düşündüğüm gibi gelişecek mi? Belki de üstten kesmeden aşağıdan sürgün vermez.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC0366 larix.jpg (63.8 KB, 259 views)
Dosya Türü: jpg _DSC0368 larix.jpg (69.2 KB, 258 views)
Eski 29-04-2013, 15:15   #10
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Belki de üstten kesmeden aşağıdan sürgün vermez.
Bu her zaman benim başıma gelen bir durum sn sagol. Yani üstteki enerjiyi azaltmadan aşağıya çekmek çoğu zaman mümkün olmuyor. Sadece dut, ligustrum, karaağaç, delice zeytin gibi güçlü ve arsız türlerde her sene altlardan ve gövde üzerinde değişik noktalardan yeni sürgünler gelebiliyor ama bunların haricindeki türlerde benim hep gördüğüm enerji yukarıya gidiyorsa alttaki gelişim zayıflıyor ve yeni sürgün gelmiyor.

Ancak bu tür benim için de henüz yeni olduğundan, net birşey söylemem doğru olmaz. 7-8 gün önce bendeki melezçamın üstteki dallarında seyreltme yaptım ve geriden dallanmayı teşvik için dalların boyunu kısalttım ben. Bakalım nasıl tepki verecek göreceğiz

sagol beğendi.
Eski 29-04-2013, 15:26   #11
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Sakaki,

Bence de alttan sürgün verdirmek kolay olmayacak. Kuru dalları alırken üstten bir kaç dal kestim ama yeterli olmayacak zannediyorum. Yarın üst kısımda uç alımı yapacağım altlara dokunmayacağım bakalım sonuç ne olacak. Yavaş yavaş bu türü tanıyacağız. Ama aldığıma memnunum, aldığımdan beri yaprakların değişimini izlemek bile güzeldi. Merakla sonbaharı bekliyorum sarı renkler için.

Not: Yeni kök sistemi oluşturmak için daha büyük bir saksıya alıp alttan turnike yapmayı da düşündüm ama bu sene kıyamadım. Alttan sürgün verdiremezsek belki seneye o yolu deneyebiliriz.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Bu her zaman benim başıma gelen bir durum sn sagol. Yani üstteki enerjiyi azaltmadan aşağıya çekmek çoğu zaman mümkün olmuyor. Sadece dut, ligustrum, karaağaç, delice zeytin gibi güçlü ve arsız türlerde her sene altlardan ve gövde üzerinde değişik noktalardan yeni sürgünler gelebiliyor ama bunların haricindeki türlerde benim hep gördüğüm enerji yukarıya gidiyorsa alttaki gelişim zayıflıyor ve yeni sürgün gelmiyor.

Ancak bu tür benim için de henüz yeni olduğundan, net birşey söylemem doğru olmaz. 7-8 gün önce bendeki melezçamın üstteki dallarında seyreltme yaptım ve geriden dallanmayı teşvik için dalların boyunu kısalttım ben. Bakalım nasıl tepki verecek göreceğiz

Sakaki beğendi.
Eski 29-04-2013, 15:54   #12
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
9.mesajınızın ilk fotoğraftaki duruşu çok hoşuma gitti, bence ana gövde bu şekilde baz alınıp, dal seçimini buna göre yapmalısınız diye düşünüyorum ben de. Sonbahar sonu yapraklar döküldükten sonra çatallandırma amaçlı şekil budamasına bu tür çok güzel cevap veriyor.

Alibeyköy Ağaç A.Ş'de bunların ters aşılılarını getirmişler, fiyatı 135 tl , anaç gövde farklı bir türdür sanıyordum ama alt taraflarında yeni sürgünler patlamış ve o da melezçam. Kalın gövdeleri ile gelin bizi alın diyolardı resmen

sagol beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2013, 17:43   #13
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler sayın Tourkana,

Evet ben de o yüzü ön yapacağım.
Bir tane ters aşı Larix bahçeye dikmek için almak istiyorum, birara uğramaya çalışırım.

Eski 30-04-2013, 12:52   #14
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Biraz daha araştırıp düşününce alttan dal atmasının biraz hayali olduğuna inanmaya başladım. Sonbahara kadar beklemek de istemiyorum, hatalı yerler daha da kuvvetlenecek. Zamanında uç alınmayınca üst dallar alttakilere göre çok kalın kalmış. Bir yerden başlayayım, denemeden öğrenilmez deyip ağacın kafasını kesmeye karar verdim. Üstteki birkaç kalın dalı daha aldım. Üst taraftan uç alımı da yapıp bıraktım. Karar alıp uyguladım sonucu neyse iyi de kötü de olsa razıyım. Sonucu hep beraber göreceğiz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC0372 larix.jpg (60.9 KB, 237 views)
Dosya Türü: jpg _DSC0373 larix.jpg (56.3 KB, 236 views)
Dosya Türü: jpg _DSC0376 larix.jpg (64.4 KB, 236 views)
Dosya Türü: jpg _DSC0378 larix.jpg (46.0 KB, 234 views)
Dosya Türü: jpg _DSC0382 larix.jpg (44.8 KB, 238 views)
Eski 19-09-2013, 16:07   #15
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Tepedeki sert budamadan sonra 1 ay kadar stres yaşadı ama stresi atlattı.
Güneşli bir konumda ve günde 2 kez otomatik olarak fıskiye ile sulandğından uçlarda biraz yanma olsa da durumu iyi sayılr. Üst kısımdan uç aldım, alt dallar kalınlaşsın diye aynen bıraktım.

İlerde alabileceği şekil için iki ayrı hayali resim çizdim, bakalım seneye ne durumda olacak.

Not: İki larix vardı birini ben aldım diğerini bir komşum aldı. Tel kesikleri çok olduğundan diğeriyle ben ilgilenmemiştim. Komşum bakamadı ve bana hediye etti, yoğun bakıma aldım bakalım kendini toplayabilecek mi.

Eylül 2013

_DSC2872 larix.jpg

Eylül 2013

_DSC2874 larix.jpg

Hayali 1

_DSC2874-1 larix.jpg

Hayali 2

_DSC2873 larix.jpg

Eski 19-09-2013, 21:14   #16
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bende de aynı sorun var sn sagol, hatta bendeki larix biraz daha fazla yanma yaptı.
Temmuz ve Ağustosta çok korkmama rağmen gayet iyi gidiyordu ama sanırım Eylül ayında nemlerin azalıp sıcaklığın çıplak etkisinin daha fazla kendini göstermesinden olsa gerek, yine de sağlığı yerinde şu an.

Sizin işiniz İstanbul'da daha kolay gibi

sagol beğendi.
Eski 19-09-2013, 21:33   #17
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Sakaki,

Bu yıl güneyde tuttum çok güneş aldı, seneye biraz daha az güneş alan bir yere koyup yanmayı önleyebilecekmiyim diye deneyeceğim.

Not: Komşumunkinin yapraklarının suyu çekilmiş gibi, daha sebebini anlayamadım. Aşağıya yaprakların bir fotoğrafını ilave ediyorum. Hiç böcek felan göremedim.

Komşudan gelen Larix in yaprakları şu şekilde:

_DSC2903 larix komşu.jpg

Alıntı:
Bende de aynı sorun var sn sagol, hatta bendeki larix biraz daha fazla yanma yaptı.
Temmuz ve Ağustosta çok korkmama rağmen gayet iyi gidiyordu ama sanırım Eylül ayında nemlerin azalıp sıcaklığın çıplak etkisinin daha fazla kendini göstermesinden olsa gerek, yine de sağlığı yerinde şu an.

Sizin işiniz İstanbul'da daha kolay gibi

Eski 31-03-2014, 10:14   #18
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Tepe kısmındaki kalınlaşma nedeniyle geçen yıl budadığım larix başlangıçta biraz bocalasa da kendini topladı. Alt dalların kalınlaşması için üstten uç alımı yapıp alt tarafa dokunmuyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC5206 larix.jpg (51.0 KB, 126 views)
Dosya Türü: jpg _DSC5207 larix.jpg (58.2 KB, 123 views)
Dosya Türü: jpg _DSC5209 larix.jpg (44.5 KB, 125 views)
Eski 31-03-2014, 11:36   #19
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba sn sagol,

Melezçamınız benimkinden daha sorunsuz gidiyor
Geçen sene Nisan ortalarında aldığım için toprağını değiştirememiştim, sadece toprağıyla birlikte daha geniş bir saksıya aktarmıştım. Toprağı neredeyse tamamen yosundan oluştuğu için bahçede yağmuru/suyu pek almayacak bir yere konumlandırmıştım ama yine de bu bahar toprak değişirken köklerinin büyük ölçüde çürüme sorunuyla karşı karşıya olduğunu fark ettim

Bütün çürümüş kısımları temizledim, yine de çok erken uyanması gerekirken henüz uyanmadı. Ben hala uyanması için dua etme kısmındayım

Siz kökündeki yosunları komple temizlemiş miydiniz?

sagol beğendi.
Eski 31-03-2014, 15:33   #20
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Sakaki,

Benimki de sırf yosundu ve küf kokuyordu. Yosunun hepsini atmadım, alttan sarmalı kestim. Yanları tırmıklayıp azalttım orta kısma dokunmadım. Yosunun tamamını atmaya cesaret edemedim, çamgillerde kendi toprağı tamamen atılırsa sorun oluyor. İlave toprağı az torflu bol kumlu yaptım.

Komşumun çok sulamaktan köklerini çürütüp atmak istediği diğer larixin fotoğrafını geçen yıl ilave etmiştim. Sonbaharda çürüyen kökleri kesip bol kumlu çok az torflu bir karışımla tekrar saksılamıştım biraz dal kuruttu ama canlandı. Teller uzun süre tutulduğundan yaraları var, kenarlarını kazıyıp, çentikler attım. Yaraları iyileşecek mi acaba diye merak ediyorum.
Onun da bir fotoğrafını ilave ediyorum.

Sizinki de canlanır inşallah.

Alıntı:
Merhaba sn sagol,

Melezçamınız benimkinden daha sorunsuz gidiyor
Geçen sene Nisan ortalarında aldığım için toprağını değiştirememiştim, sadece toprağıyla birlikte daha geniş bir saksıya aktarmıştım. Toprağı neredeyse tamamen yosundan oluştuğu için bahçede yağmuru/suyu pek almayacak bir yere konumlandırmıştım ama yine de bu bahar toprak değişirken köklerinin büyük ölçüde çürüme sorunuyla karşı karşıya olduğunu fark ettim

Bütün çürümüş kısımları temizledim, yine de çok erken uyanması gerekirken henüz uyanmadı. Ben hala uyanması için dua etme kısmındayım

Siz kökündeki yosunları komple temizlemiş miydiniz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC5145 larix.jpg (55.5 KB, 121 views)
Eski 01-05-2014, 11:52   #21
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Saksı büyütmenin etkisi görülmeye başladı. Alt dalları kalınlaşması için uç alımını sadece üst dallardan yapıyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC5999 larix.jpg (62.1 KB, 94 views)
Dosya Türü: jpg _DSC6003 larix.jpg (67.3 KB, 96 views)
Sakaki beğendi.
Eski 01-05-2014, 12:47   #22
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
En sonunda banada Larix aldıracaksınız.

Sakaki ve sagol beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 15:11   #23
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Badrobot,

Güzel bir tür, özellikle ilkbahar ve sonbaharda çok güzel oluyor, tavsiye edeceğim bir ağaç türü.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
En sonunda banada Larix aldıracaksınız.

Eski 27-05-2014, 14:13   #24
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Ağacı aldığımdan beri gövdenin formuyla biraz oynarsam daha iyi olacak gibime geliyordu. Tam düz olsaydı o şekilde kalsın diğeceğim ama ne düz ne yatık ortada bir şekil.

Testere ve aşı bıçağıyla gövdenin yarıçapına kadar açılı bir şekilde kestim. Olay tam kitaplarda açıklandığı gibi olmuyor eğim nedeniyle ön kısımda kabuklar karşılıklı gelmedi üstteki kısım dışarı sarktı. O bölgeyi nemli tutmak için araya az da olsa taze yosun koydum ve 2 vidayla sabitledim. Kurumayı önlemek için etrafına da biraz yosun koyup sardım. Yosun nedeniyle köklenme olursa kökleri kesip atarım.

Biraz kendini toplasın içte kalan dalı keseceğim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC6294 larix.jpg (29.9 KB, 72 views)
Dosya Türü: jpg _DSC6295 larix.jpg (34.0 KB, 70 views)
Dosya Türü: jpg _DSC6299 larix.jpg (65.0 KB, 72 views)
Sakaki beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024