agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler
  • 5 Gönderen ahmetmsl
  • 1 Gönderen ahmetyasar
  • 1 Gönderen ahmetyasar
  • 2 Gönderen Tylerdurden
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Tylerdurden
  • 1 Gönderen ahmetmsl
  • 1 Gönderen ahmetmsl
  • 1 Gönderen badrobot
  • 4 Gönderen boguz
  • 3 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-10-2015, 09:03   #1
Yeni Üye

ahmetmsl's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2011
ahmetmsl / Acer Palmatum (Japon Akçaağacı)

Arkadaşlar Merhaba,
Yıllarca gelişmesini beklediğim, hiçbir şekilde telleme yapmadığım akçaağacımın resimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu aşamadan itibaren Bonsaiye benzeyebilmesi adına bir şeyler yapmak istiyorum. Sizlerin değerli fikirlerine bu yüzden ihtiyacım bulunmaktadır. Şimdiden teşekkürlerimi sunar hayırlı günler dilerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20151029_125934(0).jpg (69.9 KB, 294 views)
Dosya Türü: jpg 20151029_125939.jpg (71.0 KB, 296 views)

Düzenleyen ahmetmsl : 21-11-2015 saat 11:45 Neden: Karmaşıklığı önlemek
ahmetmsl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 22:34   #2
Yeni Üye

ahmetmsl's Avatar

Yardimci olabilecek bir ustad var midir?

Eski 02-11-2015, 23:02   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2015
kesik yer çirkin dursada bence çok güzel bir görüntüsü var.
ben olsam hemen bir bonsai saksısına koyardım

ahmetmsl beğendi.
ahmetyasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2015, 23:04   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-06-2015
bu arada pek yardım bekleme buradan..
eski konuları araştır..
eski konulara bakıyorum da herkes bilgisini paylaşmış ama şimdi ne olduysa
kimse kimseye sır vermiyor

ahmetmsl beğendi.
ahmetyasar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2015, 16:45   #5
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Merhaba,
Budamalarınızı mart ayı sonuna doğru yapın bence.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmsl Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba,
Yıllarca gelişmesini beklediğim, hiçbir şekilde telleme yapmadığım akçaağaçlarımın resimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu aşamadan itibaren Bonsaiye benzeyebilmesi adına bir şeyler yapmak istiyorum. Sizlerin değerli fikirlerine bu yüzden ihtiyacım bulunmaktadır. Şimdiden teşekkürlerimi sunar hayırlı günler dilerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20151029_125934(0).jpg (60.6 KB, 257 views)
ahmetmsl ve ibocandan beğendi.
Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2015, 10:44   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Arkadaşlar Merhaba,
Yıllarca gelişmesini beklediğim, hiçbir şekilde telleme yapmadığım akçaağaçlarımın resimlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu aşamadan itibaren Bonsaiye benzeyebilmesi adına bir şeyler yapmak istiyorum. Sizlerin değerli fikirlerine bu yüzden ihtiyacım bulunmaktadır. Şimdiden teşekkürlerimi sunar hayırlı günler dilerim.

Merhaba ahmetmsl

Aramıza ve bonsaiye hoş geldiniz!
Seve seve yardımcı oluruz elbette ama öncelikle ağaçlarınız için ayrı başlıklar açın ki konular birbirine girmesin ve takibi zor bir hal almasın.

Bu başlık birinci ağacınız için kalsın ve diğer ağaçlarınıza siz ayrı bir başlık açın, onları da orada değerlendirelim, olur mu?

Şimdi ilk ağacınız yani Acer Negundo için konuşmak gerekirse ben kesinlikle literati tarzı öneririm ki zaten şekil itibariyle de bunu kendi seçmiş diyebiliriz.
Yorum ve öneri gerektiren tarz seçimi ve biçimlendirme gibi konular haricindeki bakım, sulama, toprak ve saksı seçimi, telleme gibi konular hakkında bolca bilgiye bonsai bölümümüz altındaki başlıklardan ulaşabilirsiniz. Bence işe öncelikle Acer Negundo bakım gerekliliklerini öğrenerek başlayın.

Kolay gelsin & başarılar

ahmetmsl beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2015, 11:47   #7
Yeni Üye

ahmetmsl's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tylerdurden Mesajı Göster
Merhaba,
Budamalarınızı mart ayı sonuna doğru yapın bence.
Değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.
Tylerdurden bu işaretlediğiniz nokta ne anlama geliyor. Buradan köklendirmemi yapmalıyım?

Eski 21-11-2015, 11:51   #8
Yeni Üye

ahmetmsl's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba ahmetmsl

Aramıza ve bonsaiye hoş geldiniz!
Seve seve yardımcı oluruz elbette ama öncelikle ağaçlarınız için ayrı başlıklar açın ki konular birbirine girmesin ve takibi zor bir hal almasın.

Bu başlık birinci ağacınız için kalsın ve diğer ağaçlarınıza siz ayrı bir başlık açın, onları da orada değerlendirelim, olur mu?

Şimdi ilk ağacınız yani Acer Negundo için konuşmak gerekirse ben kesinlikle literati tarzı öneririm ki zaten şekil itibariyle de bunu kendi seçmiş diyebiliriz.
Yorum ve öneri gerektiren tarz seçimi ve biçimlendirme gibi konular haricindeki bakım, sulama, toprak ve saksı seçimi, telleme gibi konular hakkında bolca bilgiye bonsai bölümümüz altındaki başlıklardan ulaşabilirsiniz. Bence işe öncelikle Acer Negundo bakım gerekliliklerini öğrenerek başlayın.

Kolay gelsin & başarılar
Bu konu altında Acer Palmatuma yer ayırmak istedim. İlginiz için teşekkür ediyorum. Tavsiyelerinize uyacağım.

Eski 21-11-2015, 23:17   #9
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Sayın ahmetmsl, Ağacın konik gelişimi için ağaca buradan tekrar başlamanız gerekir.bu kesimi isterseniz daha yukarıda da tutabilirsiniz.Bu tamamiyle sizin ağaçtan istediğiniz sonuca bağlıdır.
Üyelerin bonsai çalışmaları bölümünde sizin sorularınıza cevap olabilecek birçok örnek dialog ve aday bulunmaktadır.Eğer bunları incelerseniz sizlere çok faydası olacaktır.

Ağacın strese girmemesi için budamayı mart ayı sonlarına atmanız daha iyi olacaktır.belirttiğim yerden isterseniz havai köklendirme de yapabilirsiniz.İyi çalışmalar.

Alıntı:
Değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.
Tylerdurden bu işaretlediğiniz nokta ne anlama geliyor. Buradan köklendirmemi yapmalıyım?

badrobot beğendi.

Düzenleyen Tylerdurden : 21-11-2015 saat 23:19 Neden: yazım yanlışı
Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2015, 18:54   #10
Yeni Üye

ahmetmsl's Avatar

Acer yapraklarini doktu ve uykuya daldi. Tellemeye calistim. Bu form nasil gorunuyor siz ustadlarinda goruslerini almak isterim. Mart ayinda havai koklendirme ile ana govdeden ayiracagim. Budamam gereken dallari veya dallari nasil yonlendirmem ile ilgili tavsiyelerinizi bekliyor olacagim. Tesekkurler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2015-12-20 18.47.31.jpg (49.4 KB, 147 views)
duy-gu beğendi.
Eski 20-12-2015, 21:18   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
ahmetmsl.
Bonsai'ye yeni başlamış olmanızdan heyecan duyuyor ve doğal olarak hemen bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Bunu çok iyi anlıyorum. Fakat zaman ve tecrübeler size çok şeyi öğreteceğini söylemeliyim.
Ağacınızla ilgili bir kaç yorum yapmak gerekirse;
Ağacınızın beden yapısına göre boyunun çok aşırı uzun olduğunu söylemeliyim. Bu kadar uzun boyla dallarda istenilen dolgunluğa ulaşmanız mümkün değil. Bu nedenle ağacı Sn.Tylerdurden'in işaretlediği yeri çok doğru buluyorum ve aynı fotoğrafı ekliyorum.
Telleme çok kötü. Bu tellemenin ağacınıza hiç bir faydası olmayacaktır.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 583741d1446561900-20151029_125934-0-.jpg (60.6 KB, 147 views)
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2015, 18:33   #12
Yeni Üye

ahmetmsl's Avatar

Evet yazimdada dedigim gibi mart ayi gibi isaretli yerden havai koklendirme yapacagim. Bu sekilde boyuda kisalacak. Amacim hemen birseyler yapmak degil. Bu agaca yillardir bakiyorum ve birseyler yapmak istiyorum. Kotu oldugunu soyleyene kadar nasil yapmami anlatsaydiniz daha faydali olurdu. Yinede yorumunuz icin tesekkurler...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
ahmetmsl.
Bonsai'ye yeni başlamış olmanızdan heyecan duyuyor ve doğal olarak hemen bir şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Bunu çok iyi anlıyorum. Fakat zaman ve tecrübeler size çok şeyi öğreteceğini söylemeliyim.
Ağacınızla ilgili bir kaç yorum yapmak gerekirse;
Ağacınızın beden yapısına göre boyunun çok aşırı uzun olduğunu söylemeliyim. Bu kadar uzun boyla dallarda istenilen dolgunluğa ulaşmanız mümkün değil. Bu nedenle ağacı Sn.Tylerdurden'in işaretlediği yeri çok doğru buluyorum ve aynı fotoğrafı ekliyorum.
Telleme çok kötü. Bu tellemenin ağacınıza hiç bir faydası olmayacaktır.

Alper beğendi.
Eski 21-12-2015, 21:56   #13
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

ahmetmsl.
Ben gerçektende bir şeyi anlayamıyorum. Aynen şöyle oluyor;,
"aslında bir şey bilmiyorum ama bir şeyler yaptım."
"Doğrumu?"
"Ne yapmalıyım?"
Birde bir başkası çıkıyor; "buradan pek yardım bekleme diyor" sanki forumda herkes birbirine düşmanmış gibi...
Konu ve sorunuz cevapsız kalmasın, yardımcı olalım diye yanlışları düzeltmeye çalışıyoruz. Bu defa alınganlık yapılıyor. Peki ozaman ne yazayım. Siz en başta uzun boylu ağacınızda birde tellemeyi hatalı bir dönemde ve tamamen yanlış yapmışsınız.
Mesajınızda keşke doğru nasıl olacak diye sorsaydınız yine size cevap vermekten çekinmezim.

Alper beğendi.
Eski 21-12-2015, 23:15   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-12-2015
Telleme ağacı govdesinden kesme gibi işlemlerde bu canlıların canı acıyor mudur acaba?

Greant64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2015, 01:07   #15
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Alıntı:
Evet yazimdada dedigim gibi mart ayi gibi isaretli yerden havai koklendirme yapacagim. Bu sekilde boyuda kisalacak. Amacim hemen birseyler yapmak degil. Bu agaca yillardir bakiyorum ve birseyler yapmak istiyorum. Kotu oldugunu soyleyene kadar nasil yapmami anlatsaydiniz daha faydali olurdu. Yinede yorumunuz icin tesekkurler...
Sn.ahmetmsl
Badrobot bu forumda bende dahil tüm yeni başlayanların sorularına ilk koşan kişi. Bence onun tavsiyelerini iyi değerlendirin derim.
Bu arada şu akçaağaçlara baylıyorum, izmir'de yaşatabilmeyi isterdim çok

boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2015, 07:48   #16
Yeni Üye

ahmetmsl's Avatar

Badrobot.
Neden bu kadar takildiniz anlayabilmis degilim. Mesajimda tavsiywlerinizi bekliyorum dedim. Insanlara bu sekilde yaklasip sogutma hakkiniz yok. Yardimci olamayacaksaniz yorumda yapmayin o halde.

Eski 22-12-2015, 09:18   #17
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

boguz kardeş daha önceleri sizinle azda olsa bir iki çalışmada fikir alışverişi yapmıştık. Özellikle sakız ağacınız gerçektende geleceği olan bir ağaç. Siz anlatılanları çobuk öğrendiniz. Bende sadedece küçük dokunuşlar yaparak sizi doğru şekilde yönlendirdim.

Eski 22-12-2015, 09:33   #18
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.ahmetmsl.
"Soğutmak mı" kusura bakmayın ama bunu söylemeye hakkınız yok. Bu forumda 5 yıldır hep pozitif şeyler yapmaya çalıştım. Eğer siz böyle görüyorsanız bir şey diyemem.
Benim takıldığım bir şey yok. Malesef başlangıçta tüm arkadaşlar (buna bende dahilim) sizin yaptığınız gibi klasik hatalarla başlıyor. O hataları düzeltmekte bir yerden başlamak oluyor. Eğer o hatalar düzeltilmezse doğruya başlamakta pek mümkün değil zaten. Yani önce hatalar düzeltilecek, sonrada doğrular anlatılacak. İşin doğrusu bu.
Şimdi bu kadar laf ve polemik oluncaya kadar ağacı konuşsaydık bir çok işi başarmış olurduk beraber.

Eski 22-12-2015, 12:43   #19
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Bu dönem ağacınızda budama yapmayın. Kesi yerlerindeki yaraları ne kapatmayacak ve sürüp akıtacaktır. Bence bu ince filanda havai koklendirme gereksiz. Nisan başı işaretlenmiş yerden kesin gitsin. Fotoğrafta ağacın tam boyutunu kestirmek güç. İsterseniz işaretli yerin az yukarısında yeşil yaprakları yeni zirve gibi düşünüp o şekilde bir kesimde yapabilirsiniz.

ahmetmsl beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024