agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler
  • 1 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 6 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen bonsade
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen murat doğan
  • 4 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen reguler
  • 1 Gönderen reguler
  • 2 Gönderen murat doğan
  • 2 Gönderen murat doğan
  • 1 Gönderen murat doğan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2014, 00:09   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
murat doğan / Ficus Nitida

Merhabalar. Satıcının 5 yıldır burada dediği bodur kalmış bir sokak benjamini/ ficus nitida. Oldukça büyük bir saksıda ve oldukça yayılmış bir halde idi. Maalesef ilk halini fotoğraflamamışım. Üst yapı hakkında kök yapısı fikir verebilir sanırım. Ben bayağa bir kuşa cevirdim. Fikirlerinizi almak isterim.

20140415_131413.jpg
diğer yüz
20140415_130859.jpg
üstten görünüm
20140415_131026.jpg
Kök yapısı
20140415_131502.jpg

Ulasmak istediğim görsel kabataslak şöyle
Untitled1.jpg

Sakaki beğendi.

Düzenleyen murat doğan : 29-04-2014 saat 01:51 Neden: Fotoğrafların doğrudan foruma yüklenmesi gerekiyor.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 23:59   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Çok güzel bir ficus bulmuşsunuz sn murat doğan.
Yaralarını hızlı kapatan ve hızlı büyüyen bir tür, hele de sizin iklimde hızına ulaşmaz zor olur
Bu sene bence sadece izleyin ve takip edin, seneye oldukça farklı alternatifler sunacaktır.

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 06:39   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Çok güzel bir ficus bulmuşsunuz sn murat doğan.
Yaralarını hızlı kapatan ve hızlı büyüyen bir tür, hele de sizin iklimde hızına ulaşmaz zor olur
Bu sene bence sadece izleyin ve takip edin, seneye oldukça farklı alternatifler sunacaktır.

Başarılar dilerim.
teşekkür ediyorum sayın sakaki. tam buraya göre gerçekten. budadıktan sonra resmen tüm gövdeden sürgün fışkırmaya başladı. bu yönüyle beni çok yormayacak gibi duruyor. tek aklıma takılan kalın dal çok dik çıkıyor onu eğerken zorlanmam umarım. belki daldan gelen sürgünlere göre koniklik sağlamak için budarım. bakalım ağaç nasıl tepki verecek. bu gün tatil gidip bu türden aranacağım uygun bir kaç aday bulurum inşallah.

Sakaki beğendi.
Eski 02-05-2014, 02:19   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
...budadıktan sonra resmen tüm gövdeden sürgün fışkırmaya başladı. bu yönüyle beni çok yormayacak gibi duruyor....
Bonsai adayların sayısı çok arttığı zaman, esas zor ve yorucu olan şey bir adayın hızlı gelişmesi oluyor, buna inanın!
Bu ilkbahar başlamadan hemen önce tellediğim bir ağacın tellerini ağaç hızlı geliştiği ve teller iz yapmaya başladığı için bugün acilen çıkarmam gerekti; tellemem 1-2 saatimi almıştı, çıkarmak ise bugün 3-4 saatimi aldı

nicholai hel beğendi.
Eski 02-05-2014, 10:20   #5
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Bonsai adayların sayısı çok arttığı zaman, esas zor ve yorucu olan şey bir adayın hızlı gelişmesi oluyor, buna inanın!
Kesinlikle! Yavaş gelişen ağaçlardan daha fazla haz etmeye başladım ben de. Yeni favorim yavaş gelişen ağaçlar.

Sn. murat doğan, ağacınız güzel, o dikey çıkan dalı artık kalınlığı nedeniyle sağlıklı bir şekilde eğebileceğinizi sanmıyorum ne yazık ki. Ama dert etmeyin, daha çok sular akar şu anki düşündüğünüz tarzların üstünden.

Ağaç bir alışsın yeni durumuna, bir coşsun, zamanla zaten birşeyler şekillenecektir kafanızda da.

İyi çalışmalar dilerim.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2014, 11:51   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Kesinlikle! Yavaş gelişen ağaçlardan daha fazla haz etmeye başladım ben de. Yeni favorim yavaş gelişen ağaçlar.

Sn. murat doğan, ağacınız güzel, o dikey çıkan dalı artık kalınlığı nedeniyle sağlıklı bir şekilde eğebileceğinizi sanmıyorum ne yazık ki. Ama dert etmeyin, daha çok sular akar şu anki düşündüğünüz tarzların üstünden.

Ağaç bir alışsın yeni durumuna, bir coşsun, zamanla zaten birşeyler şekillenecektir kafanızda da.

İyi çalışmalar dilerim.
teşekkür ediyorum. yer sıkıntımdan dolayı zaten çok istememe rağmen aday sayımı artırma şansına sahip değilim. hatta hafta sonu öyle güzel oldukça kalın ve şekilli gövdeli dağ çileği, begonvil gibi ağaçlar buldum ki içim gitti. aklım orada kalarak uzaklaştım. shohin boy olabilecek begonvil, fırça çalısı, sarı papatya ve iki ficusla ayrıldım mekandan. sayın nicholai hel antalya çalışmamızda da konusu geçmişti. dala eğilecek yöne doğru kesi atarak eğmek şeklinde bir teknik konuşulmuştu. forumda da örnek çalışma vardı. Budanan bir dal üzerinde de sanırım sedirx arkadaş toplantıda bir uygulama yapmıştı. Gerçi dal kırılmıştı ama çok özenerek yapılmamıştı fikir vermek adına göstermişti. normaldir. biraz ileri bir teknik ama en son çare o tekniği uygulamayı düşünüyorum. ama şu an için o riski almayı gerektirecek bir durum yok.

Eski 02-05-2014, 12:17   #7
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Evet o teknikle bu dal eğilebilir. Dikkat edilmesi gereken birkaç detay var o teknikte, çok da zor değil aslında.

Şimdilik hem ağacın sarsılmaması hem de ağacın stiline net bir karar vermek için zaman vermek en iyisi. Bakarsınız ileride o dala zaten ihtiyaç duymayacağınız bir forma karar verirsiniz. O zaman da isterseniz yine tecrübe olması açısından o tekniği uygular, başarılı olsa bile el alışkanlığınızı kar sayıp o dalı budarsınız.

Şu sıra ağacın bakım ihtiyaçlarını tecrübe edip bu konuda uzmanlaşmak daha önemli, neyi sever, neyi sevmez, bunları öğrenmek öncelikli öneme sahip.

İyi çalışmalar dilerim.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 08:42   #8
Ağaç Dostu

merhaba arkadaşlar. nitidanın 28 nisan ve bu gün itiarı ile gelişimi bu şekilde. gerçektende dediğiniz gibi çok çabuk gelişiyor. bu yaz hiç bir işlem yapmayacağım, belki yaz ortasına doğru gereksiz kullanmayacağım sürgünleri alırım. herkese iyi çalışmalar diliyorum.

28 nisanda çekilen fotoğrafları

20140428_192030.jpg

20140428_192038.jpg

20140428_192048.jpg

Bu gün itibarı ile durumu

20140521_132536.jpg

20140521_132555.jpg

Eski 22-05-2014, 22:33   #9
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Maşallah. Ağaç uçmuş. Yakın bir zamanda dalları seçerseniz kalan sürgünler daha hızlı gelişme eğilimine gireceklerdir.

murat doğan beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2014, 17:21   #10
Ağaç Dostu

merhabalar konuyu güncellemek ve sizlere bir iki şey danışmak istiyorum arkadaşlar. ağacın 05 ağustos tarihi itibarı ile son hali bu. ulaşmak istediğim son halide aşağıdaki örnek ağaçtaki gibi bir görsel.

20140805_180515_resized.jpg
20140805_180452_resized.jpg
House_Decorative_Shaped_Bonsai_Tree_for_Sale.jpg

burada iki şey kafama takılıyor. birincisi bu fotoğrafta dalın altında kalan şişkinlik ve dolayısıyla o bölgede oluşan çukurluk gövde de hoş olmayan ters koniklik yaratıyor. bundan nasıl kurtulabilirim. aklıma tam şişkinllik yapan yerden aşağıya doğru bir kök oluşturmak geliyor böylece oradaki boşluğu kapatabilir miyim acaba. dalın altından köklendirerek bir tüp vb. içerisinde o kökün aşağı toprağa kadar ulaşmasını sağlayabir miyim. olabilirliği var mıdır. ve bu benim işimi görür mü sizce
20140415_131502.jpg

ikinci olarak dalların kalınlaşması için serbest büyümeye bırakmıştım ancak gelin görün ki bu seferde dallarda boğum araları aldı başını gitti. tamam dallar güzel kalınlaşıyor ama fotoğraflardan da göreceğiniz gibi bu seferde boğum araları çok açıldı. çatallanma sağlamak için iki **** üç sürgün bırakılarak geri budama yapılır deniyor. bu gibi bir durumda uzayan boğum araları problem yaratacak mı. yaratacaksa ne yapmak gerekir.

son olarak aşağıda fotoğrafladığım dalı biraz daha yatırmak istiyorum, bunun için yukarıda bahsettiğim tekniği kullanarak eğmek istiyorum dalı. bu tekniği tecrübe etmiş arkadaşlardan öğrenmek istediğim mesela işaretlediğim yerden kesi atarak bunu yapabilir miyim, mümkün değil ise sizce dalın neresinde eğme işlemini yapmalıyım. aslında çok dipten yaparak dalın tamamını da kaybetmek istemiyorum .
20140415_130957.jpg

Eski 07-08-2014, 21:30   #11
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Endise etme telleyip budamaya devam edersen dallar kalinlasir bogumlar Kısalir . Egecegimiz dalin kırılmasıni önlemek için alt kismi govdeden ayrilmiyacak şekilde sikica baglamali sonra dalın tam üstünden dışa açılan vidalama ile zaman zaman acarak egmeliyiz . Basarilar dilerim .

murat doğan beğendi.

Düzenleyen bonsade : 08-08-2014 saat 14:40
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2014, 11:22   #12
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn murat doğan,

Şişkinlik olan bölgenin hemen altında ve çukur kalan bölgeye thread grafting (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-...eler/27486.htm) yöntemiyle aşılama yaparak o bölgeyi düzeltmeniz (özellikle ficus için) oldukça kolay olacaktır.

Eğmek için ise (bence çok da gerekli değil gibi...) gövde ile bu dal arasında kalan kısmı hafif açarak (aşağı doğru bir ufak kesik açarak) ve bir kerede değil de zamanla yavaş yavaş aşağı çekerek eğmeniz mümkün (tek defada yapmaya çalışmak dalın muhtemelen kırılmasına yol açabilir). Açılan yarayı ficus kolayca ve hızlı şekilde kapatacaktır.

Boğum mesafelerine gelince, sn bonsade'nin de belirttiği gibi bilinçli uç alımı ve budamalarla ve ayrıca yapraksızlaştırma işlemleriyle de bunu önlemeye çalışacağınız gibi besleme rejiminize dikkat ederek de boğum aralıklarını kontrol altında tutabilirsiniz.

Örneğin azot oranı yüksek gübreler verdiğinizde yaprak büyüklükleri ve boğum arası mesafeler oldukça artar. Aynı şekilde kök yoğunluğu, gübre oranları ve gübreleme sıklığı, bitkinin aldığı ışığın azlığı/çokluğu gibi faktörler boğum arası mesafeleri (internod) etkiler.

Başarılar dilerim.

murat doğan beğendi.
Eski 21-11-2014, 18:45   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2014
bu bir yaklaşık 30 metreye kadar ulaşabilen bir ağaç değil midir? yani ilerde kabına sığmayacak ?

imreqicide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 09:18   #14
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Murat Doğan,

Dalı eğmeye başladınız mı? Sizin sorduğunuz dönemde bir çalışma başlatmıştım ama denemeden yazmak istememiştim. Ficus microcarpadaki denemem oldukça başarılı oldu. Fırsat bulursam bir kademe daha eğeceğim. Benim çalıştığım dalın çapı 2 cm. Yosunlar nedeniyle o bölgede bir köklenme oldu, kök geliştirilip yere de ulaştırılabilir böylece nebari de daha geniş görünür.

Sagol / Ficus microcarpa (Chinese banyan)

Not: çentik alttan atılabileceği gibi üstten de atılabiliyor ve daha kolay oluyor ama yara izinin kapanması sorunu var.

2. sorunuz olan soldaki boşluğu kapatmak için ise, yukarıda güzel öneriler yapılmış. Ficuslarda çok başarılı kaynaştırma(fusion) calışmaları yapılıyor, o kısma yapacağınız bir kaynağın da başarılı olacağına inanıyorum. Ficus Benjamin için yapılan bir kaynaştırma örneği gördüm güzel bir çalışma olmuş, linkini ilave ediyorum.

Ficus Forum - Techniques2 - Fusing

İyi çalışmalar dilerim....

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 21:37   #15
Ağaç Dostu

Merhabalar sayın sağol. Ağaçta kullanmayacağım dalları almak ve budadığım dalların olduğu bölgelerde oluşan şişkinliği gidermek için küçük oyuklar yapmak dışında bir işlem yapmadım. dalı eğme işlemini de henüz yapmadım. kış sonunda işlem yapmayı düşünüyorum ancak tam olarak karar verebilmiş değilim, o dalın konikliğinin de sağlanması gerekiyor. bu amaçla yapacağım budamalarla belki dalı aşağıya yönlendirebilirim. o yüzden acele etmeden alternatifleri düşünmek ve ağacın gelişimine göre hareket etmek istiyorum. dalın altında kalan boşluğuda aşağıya doğru kök oluşturabilirsem kapatırım diye düşünmüştüm. verdiğiniz linkleri bi kontrol edeyim. burada hala havalar oldukça güzel gidiyor. ağaçlar hala uykuya giremedi. o yüzden ağır budama gibi işlemler için bekliyorum. işlem yapacak olursam sizlerle paylaşacağım. yarın fırsat bulursam son halini fotoğraflayayım. ilginiz için teşekkür ederim.

sagol beğendi.
Eski 04-07-2015, 19:11   #16
Ağaç Dostu

güncel fotoğrafları. buranın suyu çok kireçli, toprakta kireç birikimi olmuştur diye düşünüyorum o sebeple bu kış toprak değişimi yapmayı düşünüyorum. bu konuda fikrinizi almak isterim. toprağını değiştirirken de köklerini bir elden geçmek gerekecek.

ön yüzü

20150704_092635.jpg
20150704_092614.jpg

arka yüzü

20150704_092650.jpg

bonsade, Sakaki, sagol ve 1 kişi beğendi.
Eski 04-07-2015, 22:41   #17
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Murat Doğan,
Akdenizde gelişim hızlı olduğundan 1 yılda toprak değiştirmenin, kökleri düzenlemenin bir zararı olmaz zannediyorum.

kolay gelsin...

murat doğan beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 09:52   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
hocam ağaç çok güzel gelişmiş. Alacağı şekile hızlı kavuşmuş tebrikler.Zirveyi sadece hafifce telleyip ağırlık merkezine ortalarsanız daha bi güzel görünecek gibi. Sanırım oyle bi kuralda vardı. Zirve ağacın ağırlık merkezinde olmalı felan diye.

murat doğan beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 21:08   #19
Ağaç Dostu

bu yaz keyfi pek yerinde değil maalesef. yaprak biti sardı bir dönem. şu anda bu konuda bir sıkıntısı yok gibi görünüyor. zaten bir kez telleme işlemi yaptım. bitleri uzaklaştırmak içinde yaprakların büyük çoğunluğu gitti. bu yüzden bir kez daha telleme yaparak ağacı zorlamak istemiyorum biraz kendini toplasın diye düşünüyorum.

Eski 08-07-2015, 23:16   #20
Ağaç Dostu

Hocam benimde ağaçlarımı bit sarmıştı ilaç kullandım çoğunun yaprakları yandı. Yeni çıkan tüm gözeler çürüdü. ağaçlar sitrese girdi. tekrar toparlanmalarını ekliyorum.umarım sizde bir sıkıntı olmaz.

Eski 14-07-2015, 00:42   #21
Ağaç Dostu

Adsız.jpg

bir kaç ayda bayağı hızlı gelişme göstermiş. Maşallah.

sagol beğendi.
Eski 27-07-2015, 13:50   #22
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Eklenti 565957

bir akç ayda bayağı hızlı gelişme göstermiş. Maşallah.
buranın ikliminde ficuslar oldukça güzel gelişiyorlar. bu açıdan çok tatmin edici çalışmalar oluyor.

bonsade ve Sakaki beğendi.
Eski 04-11-2015, 22:23   #23
Ağaç Dostu

Bu yazıda geçirdik. Şimdi dinlenme zamanı. Son hali.
uploadfromtaptalk1446668555810.jpg

Arka yüzü
uploadfromtaptalk1446668616395.jpg

GT-N8005 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sakaki ve sagol beğendi.
Eski 10-11-2015, 11:00   #24
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Ağacınız benim de tahmin ettiğim şekilde bayağı hızlı gelişmiş ve güzelleşmiş sn murat doğan, tebrik ederim.
Aman kışa dikkat!

Eski 10-11-2015, 11:05   #25
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
gübre kekleri sizin imalatınız mı yoksa hazır mı ?

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2015, 13:50   #26
Ağaç Dostu

teşekkür ediyorum sayın sakaki görüntüde gözünüze ilişen şeyler varsa eleştirilerinizi almak isterim. bu adayda beni en çok kökler zorlayacak sanırım. çok kalınca güçlü kökleri var. sayın shawshang gübre keklerini nail sarıdan temin etmiştim. özellikle begonvillerim çok sevdi.

Eski 10-11-2015, 14:20   #27
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
teşekkür ediyorum sayın sakaki görüntüde gözünüze ilişen şeyler varsa eleştirilerinizi almak isterim.
Görsel olarak gözümü tek rahatsız eden nokta, gövdeden çıkmış olan (birinci resimde solda) ve açıkta kalan o kök uzantısı.
Uygun bir kaya çalışması eklenerek veya o kökün altta kalan kabuğu açılıp oradan saçak kök elde edilip kaynaştırılarak o görüntü giderilebilir. Onun dışında ilerleyişiniz çok harika, elinize sağlık!

Eski 10-11-2015, 14:43   #28
Ağaç Dostu

teşekkür ederim sayın sakaki. aklın yolu bir. benimde kara kara düşündüğüm yüzey kökleri. önümüzdeki yazıda geçirdikten sonraki kış toprağını değiştirmek istiyorum. o zaman bir değerlendirme yaparız olmazsa.

Sakaki beğendi.
Eski 18-11-2015, 14:23   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
teşekkür ederim sayın sakaki. aklın yolu bir. benimde kara kara düşündüğüm yüzey kökleri. önümüzdeki yazıda geçirdikten sonraki kış toprağını değiştirmek istiyorum. o zaman bir değerlendirme yaparız olmazsa.
Sayın murat bence bir sonraki kışı beklemenize gerek yok kalın kısmın altına bikaç çentik atıp yosunla doldurdunuzmu 1 ay içinde kökler toprakla kaynaşacaktır. Kışın bile gelişiyorlar sadece zamanı biraz daha uzun oluyor. Zaten kökler yapraklardan daha hızlı ilerliyor .

Benim 10 cm yukarıdan elde ettiğim kökler 1 haftada toprak ile buluştu. Şunu belirteyim ben ağacı evin içerisinde besliyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024