agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni70Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-03-2014, 10:28   #1
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sagol / Mor salkım (wisteria)

Çiçeklerini çok beğendiğim mor salkımdan bonsai yapmayı denemeden olmaz.
Bahçede birkaç tane mor salkım eğitiyorum. Çelikleme ile ürettiğim bu fidanı 2 yıldır eğitiyorum, derslerini güzel öğreniyor istediğim şekle girmeye başladı. Yukarıdaki kesik sonbahardan o nedenle daha iyileşmedi(oradan bir havai köklendirme yaptım ve kengai olarak eğitiyorum).

Saksıya almak için geç kaldım, sonbaharda veya gelecek ilkbaharda saksıya alırım.
Altta bıraktığım dallarla nebari oluşturmaya çalışıyorum. Alttaki dalların üzerini toprakla kapattım ki köklensinler.

Hepinize bol çiçekli günler dilerim....

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC5204 wisteria.jpg (63.1 KB, 782 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 10:47   #2
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
çok güzel bir düşünce tebrik ederim, çok güzel gözüküyor.

sagol beğendi.
ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 15:16   #3
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Ayhat,

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhat Mesajı Göster
çok güzel bir düşünce tebrik ederim, çok güzel gözüküyor.

Eski 31-01-2015, 17:17   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

1 yıl daha toprakta tutmak istiyordum ama güçlü kök yapısı nedeniyle kökleri düzenleyip tekrar dikmek daha mantıklı geldi. Normalde mor salkımda pek koniklik aranmıyor ama nebariyi biraz daha genişletmek istediğimden bir kontraplağa oturtup kökleri düzenledim, çivilerle yön verdim. Bir alıştırma sepetine aldım. 1-2 yıl da bu ortamda gelişsin daha sonra saksıya alırım. Mor salkımlarda çok alçak saksı kullanılmıyor, güçlü kök yapısına uygun yüksekce bir saksıya almak gerekecek. Üzeri tomurcuk dolu, saksı değişiminden etkilenmezse mayısta çiçek açar.

Not: Mor salkımlarda bonsai kurallarına uymak zor o nedenle genellikle dal yapısı gösterilmiyor sadece çiçekli halde sergileniyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0187 mor salkım.jpg (50.4 KB, 728 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0186 mor salkım.jpg (54.6 KB, 725 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0189 mor salkım.jpg (44.8 KB, 726 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0188 mor salkım.jpg (40.6 KB, 729 views)
Eski 31-01-2015, 19:34   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Abi ağaç çok güzel.
Bende dayanadım, bir tane aldım. Şimdilik bahçede pegülenin ayaklarının bir tanesinin dibne diktim. Bir kaç yıl ellemem. Çabuk büyüyorda.

Sakaki ve sagol beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 19:48   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Şafak Bey,

Su ve güneş biraraya gelirse gerçekten çok hızlı büyüyor. Mor salkıma zamanında müdahale edilmezse istenmeyen yerlerden obur dallar çıkıyor. Obur dallar kök ve gövde gelişimi için iyi olmakla birlikte kesildiğinde istenmeyen yaralar oluşturuyor o nedenle belli bir şekil aldıktan sonra ana gövdedeki oburları iyi takip edip zamanında kesmek iyi olabilir, ben malesef hepsine zamanında yetişemedim. Bundan bir tane de havai köklendirme yapıp saksıya aldım onu da eğitiyorum.

Not: Mor salkımı mümkün olduğunca çiçek mevsiminde almak gerekiyor çünkü çelikten, kök ayırma, havai köklendirme ile elde edilenler ilk yıldan çiçek açabildiği halde tohumdan elde edildiyse 10-12 yıl sonra çiçek açıyor. Benim aldıklarımdan biri tohumdan o nedenle daha çiçeğini göremedim halbuki bu fidandan havai köklendirme ile elde ettiğim fidan ilk yıldan itibaren çiçek açtı.

İyi çalışmalar dilerim....

bonsade, dusunenadam ve uyap beğendi.
Eski 01-02-2015, 11:03   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Çok önemli bilgiler vermişsin. Çok teşekkürederim.

sagol beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 22:11   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Çok hoş bir görüntü sergileyecek bu mor salkım. Zaten çiçekli haline doyum olmuyor. Bende iki tane mor salkım aldım. Gövde kalınlığı yaklaşık 8-9 cm kadar. Tijli gövdeler.tecrübenizden faydalanmak isterim, havayi koklendirmeye tepkisi ne olur acaba. **** hiç uğraşmayıp sert budam mı yapmalıyım.

sagol beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 14:08   #9
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Murat doğan,

Mor salkımlarınız hayırlı olsun, o kalınlıklarda mor salkımı İstanbulda bulmak hayal olur. 3 havai köklendirme yaptım üçü de başarılı oldu ama bir arkadaşımızın denedikleri olmadı. Kabuk soyduktan sonra 2 kat bakır telle boğarak o kısmın tedavisini önledim. Ben İstanbulda Nisan ortasında başlatmıştım, haziranda köklenme yeterli oldu, kalınlığa göre süre biraz daha uzayabilir. Belki birinde havai köklendirme yapıp diğerini diğerini kesmek fena olmaz böylece birinde zaman kaybetmemiş olursunuz, ben çatallanan yerlerden köklendirme yaptım dolayısıyla zaman kaybım olmadı.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murat doğan Mesajı Göster
Çok hoş bir görüntü sergileyecek bu mor salkım. Zaten çiçekli haline doyum olmuyor. Bende iki tane mor salkım aldım. Gövde kalınlığı yaklaşık 8-9 cm kadar. Tijli gövdeler.tecrübenizden faydalanmak isterim, havayi koklendirmeye tepkisi ne olur acaba. **** hiç uğraşmayıp sert budam mı yapmalıyım.

Eski 06-02-2015, 22:34   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
Teşekkür ederim sayın sağol. Alanyada mart sonunda artık bahar dönemine giriş yapmış oluruz. Mor salkımların öncelikle saksılarını ve toprağını değiştirmem gerekiyor. Önümüzdeki hafta bu işlemi yapacağım. Saksı ve toprak değişimi havai köklendirme takvimini etkiler mi acaba. Ağacın yeni saksı ve toprağına alışmasını beklemeli miyim sizce.

sagol beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 09:51   #11
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Murat Doğan,

Mor salkımda denemedim ama bir agacımda saksılama ve havai köklendirmeyi aynı anda yaptım sonuç iyi olmadı. Artık aynı anda yapmıyorum ağacın kendini biraz toplamasını bekliyorum. Sanırım biraz geç başlatmanız pek sorun yaratmaz.

Kolay gelsin....

Eski 11-02-2015, 19:41   #12
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Sn.sagol :
Bu işin sonu gelmiyecek her halde şimdide mor salkim çıktı . Özendim yarin kazma kürek- iki buklum -bir yerlerden mor salkim sokecegim .

Sakaki ve sagol beğendi.
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2015, 19:47   #13
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Bonsade,

Adaylarım genelde çiçeksiz ağaçlardan, biraz renk katmak istiyorum. Mor salkım ise bol çiçeği ve rengiyle en çok renk katanlardan. Çiçekten sonra budanırsa sonbaharda ilkbahardaki kadar olmasa da ikinci kez çiçek açması da güzel bir durum. Antalyada kalın gövdeli güzel adaylar bulunabilir.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsade Mesajı Göster
Sn.sagol :
Bu işin sonu gelmiyecek her halde şimdide mor salkim çıktı . Özendim yarin kazma kürek- iki buklum -bir yerlerden mor salkim sokecegim .

Sakaki beğendi.
Eski 07-04-2015, 17:47   #14
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Mor salkım tomurcuklandı, tomurcukların yarısını kopardım ama hepsini koparmaya kıyamadım. Normalde gelişme döneminde çok çiçek açması ağacın gelişimini yavaşlatıyor ama 1-2 sene geç de gelişse sorun olmaz. Bakalım çiçekli haline yetişebilecekmiyim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg SANY0116 wisteria.jpg (56.5 KB, 569 views)
kerim08 beğendi.
Eski 23-04-2015, 19:03   #15
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Mor salkım çiçek açmaya başladı

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0001 mor salkım.jpg (67.5 KB, 545 views)
Dosya Türü: jpg _DSC8248 mor salkım 1.jpg (50.7 KB, 544 views)
Eski 01-05-2015, 08:01   #16
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Ana dal düz bir şekilde uzuyordu, biraz şekillendirmek istedim ama mor salkım kolay şekle girmiyor, tellemek kolay değil. Tellerken zorlarsanız çıt diye kırılıyor o nedenle şekillendirmeyi Çinliler gibi yaptım, araya bir ağaç parçası koydum.

Kuşbakışı görüntüsü:

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC8295 mor salkım.jpg (64.7 KB, 528 views)
Eski 04-05-2015, 22:04   #17
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Iyi aksamlar sagol :
Mor salkim cicek açmış seklide guzel .Sizden ozendim bir yamadori de ben yaptim .Neden cicek acmadi bilmem .Devamli yaprak cikariyor . Sizce cinsimi farkli .Yamodori yapmadan once agustosta ciceli halini gormustum .

sagol beğendi.
Eski 04-05-2015, 22:33   #18
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Merhaba Sayın Bonsade,

Tohumdan yetişen Mor salkımların çiçek açması 10-15 yıl sürebiliyor. Bende 1 tane var 5 yıldır sadece yaprak çıkarıyor. Açan bir mor salkımdan çelikle veya havai köklendirmeyle elde edilen fidanlar ise ilk yıldan itibaren çiçek açıyor.

Ağustosta çiçeklendiğine göre çiçek açacaktır. Mor salkımlarda bir gençlik bir de olgunluk dönemi var. Gençlik döneminde büyüme eğilimde oluyorlar o nedenle az açıyorlar. Olgunluk dönemine girince az büyüyüp çok çiçek açıyorlar. Saksıya alındığında çiçeği biraz daha azalabiliyor çünkü saksıyı kökle doldurmaya çalıştıkça köklerle orantılı büyüme yapıyor. Kökler saksıyı doldurmaya başladıkça bu durum değişecek ve çiçek açacaktır. Bu yıl bırakın büyüyebildiği kadar büyüsün, eylülde gereksiz dalları kesin büyük olasılıkla nisan-mayısta çiçek açacaktır. Antalyada daha hızlı geliştiğinden belki sonbaharda bile çiçeklenir.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Iyi aksamlar sagol :
Mor salkim cicek açmış seklide guzel .Sizden ozendim bir yamadori de ben yaptim .Neden cicek acmadi bilmem .Devamli yaprak cikariyor . Sizce cinsimi farkli .Yamodori yapmadan once agustosta ciceli halini gormustum .

bonsade beğendi.
Eski 13-06-2015, 20:43   #19
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Mor salkım da hızlı gelişenlerden. Bu ay işlem yok gelişmeye devam etsin gelecek ay tekrar gözden geçiririm.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0320 mor salkım.jpg (67.0 KB, 464 views)
Dosya Türü: jpg DSC_0321 mor salkım.jpg (68.5 KB, 466 views)
Eski 13-06-2015, 21:21   #20
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Hala benimkinde tik yok .Koca agac oldu .Sizin agaciniz da hizlimi hizli .

sagol beğendi.
Eski 13-06-2015, 21:55   #21
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Bonsade,

Bu ağacın kökleri çok kuvvetli o nedenle yerinde duramıyor(aslında bu saksıya almadan doğrudan bonsai saksısına da alınabilirdi). Sizinkinin kökleri de yeterince kuvvetlendiğinde huzlanacaktır.

İyi geceler...

Alıntı:
Hala benimkinde tik yok .Koca agac oldu .Sizin agaciniz da hizlimi hizli .

Eski 19-06-2015, 17:36   #22
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Bu ağaç çok hoşuma gidiyor, 1 ay ancak oldu çiçekleri biteli tekrar tomurcuklandı. Tomurcukları kesip atsam daha iyi olacak ama çocukların kalsın kesme demesini kıramadım yine çiçek açtırcağım, belki biraz azaltırım.

Not: eylülde tekrar açıyor, arada tekrar açacak mı merak ediyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0031 mor salskım.jpg (42.5 KB, 445 views)
Milla beğendi.
Eski 19-06-2015, 20:23   #23
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Eh benim mor salkim sopayi haketti .

sagol ve reguler beğendi.
Eski 01-11-2015, 11:39   #24
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sonbahar budamasını yaptım. Öne gelen dal güzel gelişti, 2 metreye ulaşmıştı budadım. Dal düz değil kıvrımlı olsun istiyorum ama ağaç sert olduğundan tek seferde şekil almıyor, yavaş yavaş kıvrımlı bir hal alacak. Kuyruktaki dalı da biraz daha kalınlaştıracağım. Kuyruk kısmı da bu yılın ürünü, en azından gövdeyi kalınlaştırıyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0001(2) wisteria.jpg (43.3 KB, 405 views)
Eski 17-01-2016, 17:43   #25
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Hocam, bu mor salkım İstanbul'da değil mi?

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2016, 10:47   #26
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Bu sene saksıya almayı düşündüğüm bu mor salkımda talihsizlik yaşadım. Bahçeye giren büyük köpeklerin kapışmasında çok kuvvetli darbe almış ve çiçek taşıyan dallar 4 yerinden kırılmış. Yanında olsaydım dallar yaşken müdahale ederdim ama olmadı. Canlı kısımlarını biraz kazıyıp kuru kısımla birleştirip bisiklet lastiği ve kalın tel kullanarak sardım bakalım onaracak mı. Onaramazsa yeniden dallanması için en az 2 yıl daha gerekecek. Sardıktan sonra son halini fotoğraflamayı unutmuşum.

Bütün bunlara rağmen üzeri tomurcuk dolu, onarımın hızlanması için çiçekleri koparmak gerekecek ama biriki tane bırakırım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_0001_54 mor salkım.jpg (38.1 KB, 297 views)
Eski 21-02-2016, 17:11   #27
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Geçmiş olsun Güven Hocam. Umarım iyileşir. Belki de böyle daha güzel olur... Bu mor salkım istanbul'da değil mi?

Şunun için soruyorum; Ankara ve Kırıkkale'de açmış bir mor salkım göremedim henüz.

sagol beğendi.
Eski 21-02-2016, 17:20   #28
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın düşünenadam,

Evet İstanbulda, daha çiçek açmadı. Tomurcuklara bakıp çiçek açacağı yerleri görüyorum. Nisan sonunda açıyor genelde. Aslında uç alımı yapmazsam senede 3-4 kez açıyor.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Geçmiş olsun Güven Hocam. Umarım iyileşir. Belki de böyle daha güzel olur... Bu mor salkım istanbul'da değil mi?

Şunun için soruyorum; Ankara ve Kırıkkale'de açmış bir mor salkım göremedim henüz.

dusunenadam beğendi.
Eski 21-02-2016, 17:26   #29
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

İç Anadolu sanırım mor salkıma göre değil hocam. Bendekiler hadi açmıyor, fidancılardaki mor salkımlar da bütün yılı yaprak olarak geçiriyor. Ya da ben denk gelemedim, bilmiyorum.

sagol beğendi.
Eski 21-02-2016, 17:55   #30
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

İç Anadolu ile ilgisi olmadığını düşünüyorum. Tohumdan yetişen Mor salkımlar 10-15 yaşına gelmeden çiçek açmaz. Bahçede 5-6 yıldır açmayan bir mor salkımım da var. Çiçek açmış olan mor salkımdan alınan çelikler veya havai köklendirmeler hemen açmaya başlar. Mor salkım alırken mayısta çiçek açmışken almaya çalışın,

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
İç Anadolu sanırım mor salkıma göre değil hocam. Bendekiler hadi açmıyor, fidancılardaki mor salkımlar da bütün yılı yaprak olarak geçiriyor. Ya da ben denk gelemedim, bilmiyorum.

bonsade ve dusunenadam beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024