agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 6 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-03-2014, 20:09   #1
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
badrobot / Dağ muşmulası (Cotoneaster - Aday No: 3 - Serbest Stil)

Bugün fidanlıkta tesadüfen gördüğüm bir ağaç. Tamamen doğal ve serbest bir çaışma yapmayı planlıyorum. Üzerindeki kalın dalları kullanıp sadece yapraklanmasını izleyeceğim. Bakalım nasıl bir şey olacak...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140327_163450.jpg (52.8 KB, 98 views)
bonsade, Soner, Sakaki ve 3 kişi beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 22:34   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Güzel bir aday sn badrobot.
Serbest stil denince yorum yapmakta kararsız kalıyor insan

Başarılar dilerim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 22:54   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sakaki.
Bende bazı şeyleri demene yanılma yaparak öğrenmeye çalışıyorum. Ağacı fidanlıkta gördüm ve aslında kalın sayılabilecek dallar bana böyle bir ilham verdi. Artık bu ağaç üzerinde başka bir dal çıksın diye bir beklentim yok. Sadece üzerindeki dalların yapraklanmasını ve yan dalcıkların çoğalmasını düşünüyorum. Ağaç zaten dallarını çıkarmış ve o kalın dalları artık eğip bükmenin bir imkanı yok. Ağacın duruşuda fena değil. Hep beraber bakacağız ne yapacağıma?
Her türlü olumlu ve ya olumsuz yorumlarınızı eksik etmeyin, lütfen.

Eski 27-03-2014, 22:58   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
İnanın kavisli dik tarzdan süpürge tarzına kadar değişik şekillerde değerlendirilebilecek bir ağaç, elinizde gelişimini merakla izleyeceğim

bonsade ve badrobot beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 23:59   #5
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Beş Yıldızlı sene zamandan kazandiniz .En cok zaman alan yan dallarin kalinlasmasi dir .. Belki tek bir dal kesilir .Onada daha erken ,yeni sürgünler versin kesilcek dalda tam olarak ortaya cikacak. .

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 08:34   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.bonsade.
Ağacı beğendiğinize sevindim.
Ağaç seçmesini bilmek çok önemli bir konu. Resmen maça 5-0 avantajla başlıyorsunuz. Bu ağacında öyle olduğunu düşünüyorum. Bu ağacımla birlikte 2 ağacım daha var. Onlarında nebari ve koniklik avantajları var. Fotoğrafta belli olmuyor ama bu ağacımında fena sayılmayacak bir nebarisi var.
Bu yıl torbasından çıkarmayayım diyorum. Sanki toprağı dağılacak gibi duruyor, hatta yerinden fazla oynatmaya bile gelmez. Önümüzdeki kış büyük bir saksıya alırım. Bu yazı diğer çıplak bölgelerden sürgün çıkmasını sağlamak ve var olan sürgünleri kontrollü büyümesini sağlamak için budamalar yapacağım.

Eski 28-03-2014, 13:44   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Sn badrobot merhaba,

Bence geç sayılmaz şimdiden büyük bir eğitim saksısına almanız gelişimi, güvenliği ve bundan sonraki çalışmaların sağlığı açısından daha faydalı olur. Ağacı tam çoşkulu göremedim. Sizin sihirli karışımlarınıza ihtiyacı var görünüyor. Bu şekilde kalmasındansa bir gece riski alınarak hızlı bir şekilde saksıya alınabilir. Ağacınızın güzel bir ikiz gövde potansiyeli var. Ancak sizide düşündüren hatta serbest sitil yapmaya yönlendiren konu boyunun uzun olması. En azından bu ilk baharda air-layering denenebilir.

anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 15:29   #8
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Nebarinin fotoğraflarınıda eklemek istedim. Çok iyi olmasada idare eder işte.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140327_163513.jpg (62.0 KB, 78 views)
Eski 28-03-2014, 18:33   #9
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Sayın badrobot :
Ben torboli ağaçları çoğu zaman diklemesine birkaç yerinden bicakla yariyorum ve torbasi ile saksiya iyi toprak koyarak dikiyorum böylece kilcal kokler zarar görmeden gelismesini sagliyorum .

bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 19:01   #10
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.bonsade ve anily.
Ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum. Torbayı kesmek ve toprakla çıkarmak çok kolay.Benim anlatmak istediğim; Ama ağacın içinde bulunduğu toprak dağılma eğiliminde. Torbayı yırttığım anda dağılacağını çok iyi biliyorum. Bu riski almak istemem.

Düzenleyen badrobot : 29-03-2014 saat 20:30
Eski 29-03-2014, 15:40   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.bonsade ve anily'nin dediği gibi ağacı saksıya almaya karar verdim. İşin doğrusu zaten buydu. Çünki torbadaki az toprakla ağacın gelişimi sağlıklı olmayacağı belliydi. Ama tahmin ettiğim gibi çok dikkatli ve özenli olmama rağmen toprağı azda olsa dağıldı. Sadece toprağının kenar kısımları biraz dağıldı. Yinede ucuz atlattık.
Ağacı saksılarken sola doğru çok fazla yatıktı, biraz daha sağa doğru çekerek biraz daha iyi bir konuma geldi.
Bu arada kalın dallar üzerinden yeni sürgünler gelmesi amacıyla küçük sürgünleride 1 gün öncesinden 2-3 yaprak kalacak şekilde budamıştım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140329_162857.jpg (69.1 KB, 59 views)
sagol ve anily beğendi.

Düzenleyen badrobot : 29-03-2014 saat 20:31
Eski 29-03-2014, 18:54   #12
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Badobot,

Güzel bir ağaç bulmuşsunuz. Çeşitli alternatiflere uygun, benim de serbest çaliştiğım birkaç ağacım var, ilginç bir çalışma olacak. Sola giden dal kesilerek de güzel bir çalışma ortaya çıkabilir. Çiçekleri ve meyveleriyle sevdiğim bir tür.

İyi çalışmalar dilerim...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2014, 20:39   #13
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.anily.
Ağaç fidanlıkta biraz susuz ve bakımsız kalmış. Sizinde dediğiniz gibi biraz sihirli karışım ve doğru sulamayla yine ayağa kalkacağına eminim.
Tarz olarak Serbest Stil diyorum çünki ağacı gördüğüm anda orta bölümdeki dallanma bana böyle bir şey anlattı. Ağacı sert budayınca (üstteki fazlalıklar) geriye böyle bir şey kaldı. Ağacın orantısal olarak boyu kalınlığına göre çok uzun. Çapı:6 cm olmasına rağmen boyu 54cm. Çıkan yaprak ve dallanmayla birlikte boyu 60cm biraz geçer.
Bu ağacı bu haliyle çalışmak istiyorum. boyu veya diğer orantısızlıklarını önemsemiyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024