agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler
  • 9 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen tourkana
  • 2 Gönderen ParalelEvren
  • 6 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2014, 22:26   #1
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sakaki / Zeytin (Olea Europaea) - Burgulu Gövde

Bu ağacı 2 hafta önce, yine benim gibi Adana'da bonsai ile ilgilenen Soner arkadaşımla birlikte gittiğim bir fidancıdan aldım.

Oldukça ağır bir ağaç olduğundan beni bayağı bir uğraştırdı. Önceden hazırladığım 50 x 40 cm'lik ahşap alıştırma saksısına maalesef girmeyince (nebarisi yaklaşık 38-40 cm kalınlıkta), her ne kadar görüntüsünü sevmesem de elimdeki 100 litrelik siyah plastik bir saksıyı kısaltarak kullanmak zorunda kaldım. Seneye daha güzel bir alıştırma saksısı yapacağız artık.

Ön yüz seçimi bayağı zorladı, en son fotoğrafta karar kıldım. Bu sene sadece köklenmesi için bir kenara kaldırdım, üzerinde çalışmaya önümüzdeki sene başlayacağım.

Zeytin-Burgulu_Govde-0001.jpg

Zeytin-Burgulu_Govde-0002.jpg

Zeytin-Burgulu_Govde-0003.jpg

Zeytin-Burgulu_Govde-0004.jpg

Zeytin-Burgulu_Govde-0005.jpg

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 22:31   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sakaki.
Süper bir ağaç bulmuşsun. Süper bir bonsai yapacağından eminim

Sakaki beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 22:38   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Teşekkür ederim sn badrobot. Soner kardeşime de en az bu kadar güzel 2 ağaç aldık. Umarım o da yükler yakında ağaçlarını, ondaki güzellikleri de görürüz

Aslında ben 2 ağaç almıştım ama bir tanesinden 2 avuç dolusu ağaç kurdu çıkınca, diğer ağaçlarımı da riske atmak istemedim ve onu doğrudan imha etmek zorunda kaldım.

Soner beğendi.
Eski 24-02-2014, 23:52   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Sakaki,

Ağacın gövdesini çok beğendim, gelişmeleri merakla izleyeceğim.

İyi çalışmalar dilerim...

Sakaki beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 10:27   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sakaki.
Ağaç üzerinde solda kalan fazlalığı bilerek mi bıraktınız?
Eğer şimdi bu işlemi yapmazsanız daha sonra ağaç dallanınca, gözlere ve dallara zarar vermeden kesmek çok zor olur. Şu an itibariyle süper konikliğin içinde göze batan ve rahatsızlık veren bir fazlalık bu.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 472182d1393273528-zeytin-burgulu_govde-0005.jpg (59.0 KB, 164 views)
Eski 25-02-2014, 10:37   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Sn sakaki,

Hafif burgu makarna şeklinde ilginç bir gövdesi var. Bu hareketinin ileride çok faydası olacağını düşünüyorum. Seçtiğiniz ön yüzde bu hareketi en vurgulayan taraf. Bir de sürgünler çıksın ağacınız sizi uzun bir süre meşgul edeceğe benziyor .

Hayırlısı olsun, İyi çalışmalar

anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 10:42   #7
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Ağaç harika, çok etkileyici bir zeytin olcak.

Üçlü gövdeyi teke indirerek koniklikten faydalanmak çok doğru bir tercih olmuş. Ayrıca dikkatimi çeken, fidanlıktan alınan zeytinlere, hele bizim burada bulduklarımıza göre şaşırtıcı derecede güzel bir saçak kök yapılanması çıkmış. Hiçbir sorun yaşamadan kısa süre sonra coşacağına eminim.

İyi çalışmalar dilerim.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 11:19   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sakaki.
Ağaç üzerinde solda kalan fazlalığı bilerek mi bıraktınız?
Eğer şimdi bu işlemi yapmazsanız daha sonra ağaç dallanınca, gözlere ve dallara zarar vermeden kesmek çok zor olur. Şu an itibariyle süper konikliğin içinde göze batan ve rahatsızlık veren bir fazlalık bu.

Sevgili badrobot,

Evet bilerek bıraktım, arkada kalan ve fotoğrafta görünmeyen 3.cü dalı kestiğim yerde de 1-2 parmak fazlalık bıraktım. Zeytinler bu tür sert budama yerlerini diğer bazı yaprak döken türler gibi hızlı onaramadığı gibi kesilen yerdeki kambiyum doku da geriye doğru hafif kuruma yapıyor.

Bu sebeple artık zeytinlerde bu tür sert budamalar yaparken bir miktar fazlalık bırakıyor ve dezenfekte ettikten sonra macunla bırakıyorum geçici olarak.

Eski 25-02-2014, 11:26   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anily Mesajı Göster
Sn sakaki,

Hafif burgu makarna şeklinde ilginç bir gövdesi var. Bu hareketinin ileride çok faydası olacağını düşünüyorum. Seçtiğiniz ön yüzde bu hareketi en vurgulayan taraf. Bir de sürgünler çıksın ağacınız sizi uzun bir süre meşgul edeceğe benziyor .

Hayırlısı olsun, İyi çalışmalar
Teşekkürler sn anily, ben de sizin leylakı çok beğeniyorum açıkcası, sanırım şu an sizden başka birinde böyle güzel leylak yok. İleride çiçekli halini görürüz inşallah.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Ağaç harika, çok etkileyici bir zeytin olcak.

Üçlü gövdeyi teke indirerek koniklikten faydalanmak çok doğru bir tercih olmuş. Ayrıca dikkatimi çeken, fidanlıktan alınan zeytinlere, hele bizim burada bulduklarımıza göre şaşırtıcı derecede güzel bir saçak kök yapılanması çıkmış. Hiçbir sorun yaşamadan kısa süre sonra coşacağına eminim.

İyi çalışmalar dilerim.
Merhaba sn nicholai hel, teşekkür ederim.

Satın aldığımızda ağaçlar saksıda ekili halde olduğundan saçak kökler de hazırdı, ama saksılarda nebarileri oldukça derine gömülü durumda olduğundan nasıl bir nebari ile karşılaşacağınız biraz şansa kalıyor biraz da tahmine dayanıyor.

Zeytinlerle çalışması gerçekten çok keyifli, herkese tavsiye ederim.

anily beğendi.
Eski 25-02-2014, 12:26   #10
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Sevgili badrobot,

Evet bilerek bıraktım, arkada kalan ve fotoğrafta görünmeyen 3.cü dalı kestiğim yerde de 1-2 parmak fazlalık bıraktım. Zeytinler bu tür sert budama yerlerini diğer bazı yaprak döken türler gibi hızlı onaramadığı gibi kesilen yerdeki kambiyum doku da geriye doğru hafif kuruma yapıyor.

Bu sebeple artık zeytinlerde bu tür sert budamalar yaparken bir miktar fazlalık bırakıyor ve dezenfekte ettikten sonra macunla bırakıyorum geçici olarak.
Peki ileride kesecekmisiniz? Yoksa hep böylemi kalacak. Ayrıca bendede sizin ağacınız gibi Avrupa Zeytini diye adlandırılan zeytinlerden var. Sizin dediğiniz gibi yaprak dökenlerde olduğu üzere yarayı uzun süre onaramıyorlar ama geri kurumaya hiç rastlamadım bugüne kadar. Ağacı kestiğim yeri hemen güzelce macunlayınca hiç sorun çıkarmadı bugüne kadar.?

Eski 25-02-2014, 12:44   #11
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Peki ileride kesecekmisiniz? Yoksa hep böylemi kalacak. Ayrıca bendede sizin ağacınız gibi Avrupa Zeytini diye adlandırılan zeytinlerden var. Sizin dediğiniz gibi yaprak dökenlerde olduğu üzere yarayı uzun süre onaramıyorlar ama geri kurumaya hiç rastlamadım bugüne kadar. Ağacı kestiğim yeri hemen güzelce macunlayınca hiç sorun çıkarmadı bugüne kadar.?
Kalmayacak sn badrobot, ilerleyen senelerde iyileşme durumuna göre o kısımları dremel ile düzelteceğim.

Kuruma olmayabilir ama olursa da öyle birkaç ayda veya 1 senede kendini göstermiyor, zeytin kolay kolay ölmeyen bir ağaç olduğu gibi yara iyileştirmesi veya geri kuruma yapması da uzun vadede kendini gösteriyor.

Umarım böyle birşey olmaz ama ihtiyatlı davranmakta fayda var diye düşünüyorum.

badrobot beğendi.
Eski 25-02-2014, 15:19   #12
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Çok güzel bir gövde bulmuşsun dostum , shari için seneyi bekleme bence bir an önce hallet derim.

Sakaki beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 22:38   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2014
taner bey agaca hayran kaldım

bonsade ve Sakaki beğendi.
ParalelEvren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 15:43   #14
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Kütüğümüzün 3 ay sonraki hali:

Zeytin-Burgulu_Govde-0006.jpg

Sürgün seyreltmesinden sonra son durum:

Zeytin-Burgulu_Govde-0007.jpg

Zeytin-Burgulu_Govde-0008.jpg

Eski 09-06-2014, 15:54   #15
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Budamadan önceki durumuna bakınca "ooofffff " dedim kendime. Ne kadar sağlıklı ve güzel bir gelişim olmuş.
Bu kadar yoğun dallanmadan sonra dal seçimi zor ama dikkatli ve sakin kafayla çalışıldığında çok güzel oluyor. Elbette dal seçimi çok iyi bir konsantrasyon gerekiyor, malun ağacın şekil olarak geleceğini tayin ediyorsunuz.
Kalın bedenli ağaçlarla ilgili en büyük sorun; seçilen dallar zamanla şekillendirmek, eğmek, bükmek kolayda o dalları kalınlaştırmak, konikleştirmek ççççoookkk uzun zaman alıyor.
Neyse ağaç "SÜPER".

Sakaki ve anily beğendi.
Eski 09-06-2014, 16:01   #16
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Budamadan önceki durumuna bakınca "ooofffff " dedim kendime. Ne kadar sağlıklı ve güzel bir gelişim olmuş.
Bu kadar yoğun dallanmadan sonra dal seçimi zor ama dikkatli ve sakin kafayla çalışıldığında çok güzel oluyor. Elbette dal seçimi çok iyi bir konsantrasyon gerekiyor, malun ağacın şekil olarak geleceğini tayin ediyorsunuz.
Kalın bedenli ağaçlarla ilgili en büyük sorun; seçilen dallar zamanla şekillendirmek, eğmek, bükmek kolayda o dalları kalınlaştırmak, konikleştirmek ççççoookkk uzun zaman alıyor.
Neyse ağaç "SÜPER".
Teşekkürler Sn badrobot.
Evet, gerçekten iyi gelişti ve dal seçimi konusunda beni bayağı bir zorladı.
Acelemiz yok, yavaş gelişsin

bonsade beğendi.
Eski 09-06-2014, 16:44   #17
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
O yan dallar şöyle parmak kalınlığına geldiğinde seyrine doyum olmayacak. Gövde süper.

Sakaki beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 23:04   #18
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Sakaki,

Bu zeytininizi ben de çok beyeniyorum, özellikle doğada burgulu yaşlı zeytin çok gördüğümden doğadaki örneklerini aratmayacak diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim....

Sakaki beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024