agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler
  • 7 Gönderen Nail
  • 3 Gönderen Nail
  • 1 Gönderen Cemaleddin
  • 7 Gönderen Nail
  • 1 Gönderen Nail

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2014, 10:41   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Nail/Yerli Karaağaç No:1

Herkese merhaba,

Bu yerel Karaağacı 16 yıl önce tohumdan yetiştirmiştim. Aslında ilk önce mame bonsai yapmak niyetindeydim ama sonra vazgeçtim, uzun gövdeli bonsaileri daha çok sevdiğime karar verdim. Bu ağaç şimdilik 30 cm. yüksekliğinde, yavaş yavaş biraz daha yükseltmeyi planlıyorum. Makaleler bölümünde "Fidandan Bonsai Yetiştirme" başlığı altında kısaca hikayesini de anlatmıştım. Aşağıdaki fotoğraf 2013 yazına ait.

20130829_155047.jpg

20131123_143317.jpg

Bu fotoğraf da Sonbahar halini gösteriyor. Kırmızı örümcekten çok sarsıldığı için keyifli bir sonbahar geçirmedi, aslında yaprakları Sonbaharda çok güzel bir kızıl-kahverengine dönüşüyor. Dalları karmaşıklaşarak kısa sürede kontrolden çıkabiliyor.

20140215_143135.jpg

Bu günlerde biraz şekil budaması yaptım. Gövdenin üst kısmı çok güçlü olduğu için daha kuvvetli budama yapıyorum, kısa sürede çatallanıyor zaten, şeklini kaybettirmemek lazım. Kırmızı daire içine aldığım ana dal bilmediğim bir nedenle güçsüz davranıyor, geçen yıl az daha kaybedecektim, bu yüzden o dala hiç dokunmadım. Bu ağaçta en büyük önceliğim bu önemli dalı iyice güçlü hale getirmek. Gerekirse 1-2 yıl dokunmadan serbest bırakacağım. Zaten yine güçsüz bir arka dalı kaybettim ama neyse ki hala dört tane daha arka dalı var. Yine de kaybettiğim dalı bir şekilde orada oluşturmayı planlıyorum. Belki bu sene vereceği güçlü bir dalı o kısma yanaştırma aşısı yapabilirim ya da gövdenin o kısmını matkapla delerek ve dalı oraya sokarak yerleştirebilirim, bakacağım artık.

Keyifli çalışmalar ve iyi bir yıl diliyorum....

Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 11:16   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Sn nail,

Muhteşem bir ağaç çok beğendim ben olsam bu halini yanaştırma aşısı, matkap vs ile çok kurcalamazdım çünkü gövdesi ince ve kalın bir kabuğu var gibi görünüyor. Aşılanan bölümün renk ve uyum sorunu da olabilir. Dediğiniz gibi arsızsa kendi haline bırakırdım. En alttaki sağ ve sol dalların biraz daha üçgen hizasında yanlara doğru büyümesi gerekiyor sanırım.

İyi çalışmalar.

anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 11:49   #3
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Nail Bey,

Ağacın yaşlılığı ik bakışta anlaşılıyor, güzel bir çalışma elinize sağlık.

İyi çalışmalar dilerim..

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 12:14   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Tebrikler çok hoş bir çalışma.

07sçs07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2014, 13:22   #5
Ağaç Dostu

Sn.anily, Sn. sağol,Sn. 07sçs07 beğenileriniz için teşekkür ederim.

Sn anily haklı olabilirsiniz, yeterince arka dalı olduğu için eksikliği çok da hissedilmiyor. İyi düşünmek lazım.

İyi çalışmalar dilerim...

sagol, 07sçs07 ve anily beğendi.
Eski 19-02-2014, 08:54   #6
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın Nail; emeğinize sağlık, gerçekten güzel bir çalışma yapmışsınız.. Ağacın yeni dal sürgünleri verebilmesi, gövdenin kalınlaşması ve daha güçlü olabilmesi için Size naçizane önerim bir yıllığına daha derin bir saksıya almanız olacak.Ayrıca karışımına bahçe toprağıda eklemenizi tavsiye ederim...Kolaylıklar diliyorum..

Sakaki beğendi.
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2014, 09:15   #7
Ağaç Dostu

Beğeni ve önerileriniz için teşekkür ederim Cemaleddin bey, bu ve başka ağaçlarım için bu söylediklerinizi yapmayı düşünüyorum ancak, bu yıl bahar erken gelince hazırlıksız kaldım ve hala elenmiş kum (3-5 mm çapında küçük taşlar kullanıyorum) alamadım, yarın temin edeceğim. Hiç bir saksı değişimi ve toprak yenilemesi yapamadım henüz. Sizin de dikkat çektiğiniz üzere, bu ağaç için özellikle gövde kalınlaşmasına ihtiyaç var ve tabii yukarıda bahsettiğim gibi bazı dallarınının da gelecekte risk altına girmemesi için güçlenmesi gerekiyor. Keyifli çalışmalar diliyorum...

Eski 25-02-2014, 10:54   #8
Ağaç Dostu

Bu ağacın da saksını genişlettim. Toprak karışımı olarak küçük çakıllar (3-5 mm.)ve torf kullanıyorum, görüldüğü gibi kök sistemi sağlıklı oluyor. Bu yıl bu karışıma biraz bims ve volkanik çakıl ekledim. Köklerin hava almasına katkısı bulunacağını düşünüyorum. Toprağa parmağımı daldırdığımda gevşek ve iyi bir karışım olduğunu hissediyorum. Köklerini budamadan ve eski toprağını uzaklaştırarak yeni saksıya diktim. Biraz merkezden uzaklaşmışım ama önemi yok artık nasıl olsa henüz bonsai saksısında değil. İyi çalışmalar dilerim...

karaağaç02.2014 (2).jpg

20140222_204134.jpg

Eski 25-02-2014, 11:25   #9
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Nail Bey merhaba,

Saksı büyütmeniz çok iyi olmuş. Kökler de ağaç da sağlıklı görünüyor. Kabuk dokusundan ağacın yaşlığı da açıkca görülüyor. Sonbaharda renkli yapraklarını görmek arzusuyla iyi çalışmalar dilerim...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 11:47   #10
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Sn. sağol, size de iyi çalışmalar dilerim...

sagol beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024