agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler
  • 3 Gönderen Nail
  • 1 Gönderen badrobot
  • 3 Gönderen Nail
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen badrobot
  • 3 Gönderen Nail
  • 7 Gönderen Nail

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2014, 16:08   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Nail / Ginkgo No:1

Bu Ginkgo'yu üç yıldır şekillendiriyorum. Her yıl sadece bir kez sürgün verdi. Ginkgo bonsaileri en zor şekil verilen ağaçlardan diye düşünüyorum. Yaprakları çok büyük ve stil vermek zor. Daha çok "alev formlarının" benimsendiğini görüyorum. Bende şimdilik dalları çatallandırsam da sonunda bu çatalları toparlayıp oval şeklinde bir taç kısım oluşturmayı düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim...

20131029_135631.jpg

sagol, olcim ve anily beğendi.
Nail Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 16:59   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.ulmus.
Çok yavaş büyüyen bir tür olduğundan sabrınız ve cesaretiniz için kutlarım. Güzel bir nebarisi var. Zaten sizin çalışmalarınızda nebarinin önemini biliyorum.
Sanki daha kısa olsa daha güzel görünecek gibi. Yanlara doğru sürgünler verdirerek ağacı genişletseniz nasıl olur?

olcim beğendi.

Düzenleyen badrobot : 21-01-2014 saat 17:02 Neden: yazım yanlışları...
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2014, 21:49   #3
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Sn. badrobot, evet nebari çok önem verdiğim bir konu. Nebarisi olmayan bonsaiye biraz "olmamış" gibi bakıyorum. Özellikle ardıçlarda gözardı edilse de onlara da jin ve shari gibi unsurlarla gerekli ilginçlik ve güzellik kazandırılıyor.

Şu anda bu Ginkgo 30 cm. yüksekliğinde ve ben 50-60 cm. yükseklik planlıyorum. Daha kısaltırsam shohin sınıfına girecek. Shohin ve mame bonsaileri sevmiyorum, kısa süre sonra bir yumrudan çıkan ince dallara bürünüp ağaç şekillerini kaybediyorlar. Ben bonsainin ağaç şeklini hiç kaybetmemesini istiyorum. Bu yüzden çoğu bonsailerimi 50-60 cm olacak şekilde planlıyorum. Bu bir zevk meselesi tabii.

Ağacı yanlara doğru genişletirsem hedeflediğim oval formdan (alev şekli) uzaklaşabilirim. Saygılar...

tourkana, sagol ve olcim beğendi.
Eski 22-01-2014, 08:53   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Ulmus,

Ginkgonuz iyi gidiyor, sararması da keyfinin yerinde olduğunu gösteriyor.

Benim de birkaç ginkgo denemem var ama bahçe sulaması fazla geliyor ve istediğim gibi gelişmiyorlar, bu sene kum oranını iyice artırmayı deneyeceğim.

Ginkgo ramification ile ilgili aşağıdaki link çok faydalı bilgiler içeriyor, bana çok faydası oldu.

Pruning Ginkgo to Develop Ramification | Lakeshore Bonsai: Bonsai in Toronto, Canada

Bu linkte aslında açıklamalı fotoğraflar da vardı ama nedense kaldırmışlar, en önemli fotoğrafı ilave ediyorum, email adresinizi gönderirseniz daha önceki fotoğraflı halini gönderirim. Bu fotoğraf, linkteki 'Here is a typical....' diye başlayan paragrafla ilgili.

ginkgo.jpg

İyi çalışmalar dilerim.

olcim beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 09:32   #5
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ulmus Mesajı Göster
Teşekkür ederim Sn. badrobot, evet nebari çok önem verdiğim bir konu. Nebarisi olmayan bonsaiye biraz "olmamış" gibi bakıyorum. Özellikle ardıçlarda gözardı edilse de onlara da jin ve shari gibi unsurlarla gerekli ilginçlik ve güzellik kazandırılıyor.

Şu anda bu Ginkgo 30 cm. yüksekliğinde ve ben 50-60 cm. yükseklik planlıyorum. Daha kısaltırsam shohin sınıfına girecek. Shohin ve mame bonsaileri sevmiyorum, kısa süre sonra bir yumrudan çıkan ince dallara bürünüp ağaç şekillerini kaybediyorlar. Ben bonsainin ağaç şeklini hiç kaybetmemesini istiyorum. Bu yüzden çoğu bonsailerimi 50-60 cm olacak şekilde planlıyorum. Bu bir zevk meselesi tabii.

Ağacı yanlara doğru genişletirsem hedeflediğim oval formdan (alev şekli) uzaklaşabilirim. Saygılar...
Sn.ulmus.
İnternette Ginkgo bonsailer hakkında şöyle bir araştırma yaptım. Çoğu sizinde dediğiniz gibi benim yabancı olduğum "alev şekli" gibi...Sizde ağacınızı 50-60cm gibi bir yükseklikte olmasını istiyorsunuz. Affınıza sığınarak, bilmediğimden soruyorum; o zamanda ağacınızın bedeni boyuna oranla çok ince kalmayacak mı? Yoksa "bunjin" tarzında olduğu gibi ince yapılı ağaçlar mı oluyor? Bu konuda bilgi verirmisiniz? Teşekürler.

olcim beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 16:21   #6
Ağaç Dostu

Link için teşekkürler Sn. sağol, dikkatle inceleyeceğim.

Sn. badrobot, ağacın boyunun 50-60 cm. yüksekliğine ulaşması tabii zaman alacak. Ağacı çatallandırabilmek için her yıl iki yaprak bırakarak budama yapıyorum. Büyük ve gelişkin kök yapılarının gövdenin kalınlığına çok olumlu katkısının bulunduğunu tespit ettim. Bu yüzden ağaçları her yıl daha büyük saksılara alarak ve köklerini hiç budamayarak bu katkıdan olabildiğince faydalanmayı sağlayacağım. Bunu yalnızca Ginkgo ağaçları için değil tüm ağaçlarım için yapacağım. Aslında ideal olan, ağacı şeklini tamamlayıncaya kadar bahçeye dikmek ama böyle bir imkanım yok malesef. Gövdeyi kalınlaştıran diğer bir unsur da tabii yan dalların çokluğu. Ağaç istenilen doğrultuda gelişirken oluşturulacak yan dallar yine gövdenin kalınlaşmasını sağlayacak. Yani ağaç istenilen gövde yüksekliğine ulaştığında şu andaki gövde kalınlığında olmayacak. O zaman gerçekten orantısız dururdu.
İyi çalışmalar dilerim.

Oğuz, badrobot ve olcim beğendi.

Düzenleyen Nail : 22-01-2014 saat 22:17 Neden: kelime hatası
Eski 04-02-2014, 21:53   #7
Ağaç Dostu

Ginkgo'nun Şubat 2014 tarihi itibariyle yapraksız halini göstermek istiyorum. Üç yıl önce 3 cm. kalınlığındaki gövdeyi 15 cm. yükseklikten kestim ve ilk yıl hiç dokunmayarak yeni lider sürgünün gelişmesine izin verdim. Sonraki İlkbaharda lider dalı 3 sürgün gözü bırakarak budadım ancak, yalnızca üstteki ilk iki sürgün ve gövdeden üç sürgünle cevap verdi. Daha sonraki her yıl, var olan dallardan ikişer sürgün bırakıp budayarak çatallandırılmaya çalıştım. Aşı macunlarının lekeleri budama yerlerini gösteriyor. Dallar ne kadar çatallanırsa o kadar iyi, ileride bize seçenekler sunar, istediğimiz dalı bırakıp istediğimiz dalı ayıklayabiliriz. İyi çalışmalar dilerim...

20140204_221234.jpg 20140204_221257.jpg

Düzenleyen Nail : 05-02-2014 saat 08:39 Neden: kelime hatası

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024