agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2013, 21:26   #1
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
iocaktan / Sığla (Liquidambar Orientalis)

geçen hafta aldığım ancak daha yeni eve getirebildiğim sığlam. 2,5 m den fazla boyu vardı ancak tepedeki kurumuş olan bölümü kesip attım. şu an boyu 2,1 m.
gövdenin en alt kısmı 11 cm tepede en ince kısmı 4 cm.
aldıktan sonra saksıyı komple çıkarıp köklerini çıkarmadan havalandırdım. saksıyı yeniledim.
alırken en alttan kesip tek bir çalışma yaparım diye hesap yaparken sonradan air layering denemesi hatta denemeleri yaparak birkaç aday daha çıkarabileceğim aklıma geldi. forumda daha önce sığla ile yapılmış air layering çalışmasını gördüm inceledim. konu başlığı altında çalışma ile ilgili sonuçlar yoktu. ama sayın sağol un bu konudaki görüşlerini de aldıktan sonra önce ortadan yukarıya yakın bir yerden ilk köklendirme çalışmasını yapmaya karar verdim. yukarıdan iki parça çıkacak şekilde ilk çalışmayı bu hafta içinde yapmayı planlıyorum. en alttaki asıl hedefim olan bölüme ulaşmak için sabır dolu bir süreç gerekiyor ama üst bölümü de acele ederek heba etmek istemiyorum.
hafta sonu bütün yapı marketleri spagnum yosunu arayarak geçirdim ancak bulamadım. mecburen torf ve perlit karışımı kullanarak yapacağım.
air layering konusunda tecrübem yok. deneme amaçlı evdeki benjaminim üzerinde bir çalışmam var. iki hafta kadar önce yapmıştım. ancak daha sonuçlarını alacak kadar vakit olmadı. bu konuda yardımı olabilecek, önerileri olabilecek herkesin görüşünü de almak isterim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-03-24 17.40.56.jpg (76.3 KB, 438 views)
Dosya Türü: jpg 2013-03-24 17.41.55.jpg (72.7 KB, 436 views)
Dosya Türü: jpg 2013-03-24 17.42.41.jpg (69.5 KB, 434 views)
Dosya Türü: jpg 2013-03-24 17.43.32.jpg (74.7 KB, 438 views)
iocaktan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 21:39   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn iocaktan,

Hayırlı olsun yeni adayınız, ancak Antalya için zorlu bir tür almışsınız!
Air-layering konusunda başarılar diliyorum ve Antalya yazın aşırı sıcak olduğundan, gerek saksıdaki toprağın gerekse air-layering için kullandığınız malzemenin devamlı bol nemli kalmasına çok dikkat etmeli ve asla tam kurumasına izin vermemelisiniz (adı üstünde "liquidambar orientalis").

Başarılar dilerim.

iocaktan beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 21:56   #3
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

teşekküler sn sakaki.
bizim buralarda acer pek olmuyor. bu da acerin yerli versiyonu olduğu için hep çalışmak istediğim bir türdü. daha önceden incelediğim kadarıyla batı akdeniz tarafında yaşayabilen bir tür. tabi biraz daha yüksek ve iç kesimlerde. dediğiniz gibi yazın zorlu bir süreç olacak. evimin arka balkonu nispeten biraz daha gölge oluyor. bahçede kendi haline bırakmaktansa gözümün önünde sürekli sulama yapabileceğim, köklendirme yaparken sürekli nemlendirme için elimin altıında bulunduracağım balkonuma koydum. bu yazı kayıpsız atlatabilirsem iyi olur.

Hazeyn ve Sakaki beğendi.
Eski 24-03-2013, 22:20   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın iocaktan,

Sığlanız hayırlı olsun. Ben de sığlada bir havai köklendirme başlatacağım ama benim sığla daha uyanmadı, sanırım 15 nisanda felan başlatırım. Yosun bulabilseydiniz daha iyi olurdu ama sadece torfla da başarılı havai köklendirmeler yaptım. En başarılı olanlar yarı torf yarı yosun olanlardı. Sadece torfla yaparken en büyük problem, kontrol ederken sarsmanız. Bir de Antalyanın sıcağı nedeniyle torfun kuruması riski. Yine aklınıza takılan kısım olursa hep birlikte cevaplamaya çalışırız.

İyi çalışmalar dilerim..

Sakaki ve iocaktan beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 10:34   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın iocaktan,

Üstteki iki dal kullanılarak sal tarzı bir bonsai yapmak mümkün.

ikinci bir alternatif ise 2 dal arasında yeterli mesafe varsa (mesela 12 cm ve fazlası, daha az mesafe olunca da arka kısmı kullanarak yapıyorum ama ilk deneme için zor olur) üstteki dalı bir bonsaide kullanmak. Alttaki dalı 2. havai köklendirme için zirve yapmak.

Ben yine de sal tarzını düşünmenizi tavsiye ederim.

İyi çalışmalar dilerim..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg sığla iocaktan 1-1.jpg (61.9 KB, 416 views)
eyenialp beğendi.
Eski 25-03-2013, 15:58   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın iocaktan,

Hernekadar yukarıdan yapıp Sal tarzını önerdiysemde ağacın ortasında bir yerlerden yapmak da akıllıca çünkü ağaç balkonda olduğundan her seferinde sandalye ile kontrol zor olabilir. Ağaç bahçede olsa yukardan başlamak daha iyi olurdu çünkü havai köklenme olumsuzlukla sonuçlanırsa bazen üst kısım kuruyabiliyor.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın iocaktan,

ikinci bir alternatif ise 2 dal arasında yeterli mesafe varsa (mesela 12 cm ve fazlası, daha az mesafe olunca da arka kısmı kullanarak yapıyorum ama ilk deneme için zor olur) üstteki dalı bir bonsaide kullanmak. Alttaki dalı 2. havai köklendirme için zirve yapmak.

İyi çalışmalar dilerim..

Eski 25-03-2013, 19:27   #7
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Alıntı:
Sayın iocaktan,

İyi çalışmalar dilerim..
sayın sağol,
çalışmanız çok güzel olmuş, değerlendirilebilir. zaten iki dal arası çok açık değil. en fazla 7-8 cm falan.

sagol beğendi.
Eski 25-03-2013, 19:36   #8
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Alıntı:
Sayın iocaktan,

Hernekadar yukarıdan yapıp Sal tarzını önerdiysemde ağacın ortasında bir yerlerden yapmak da akıllıca çünkü ağaç balkonda olduğundan her seferinde sandalye ile kontrol zor olabilir. Ağaç bahçede olsa yukardan başlamak daha iyi olurdu çünkü havai köklenme olumsuzlukla sonuçlanırsa bazen üst kısım kuruyabiliyor.

balkonda kontrol etmek çok sıkıntı yaratmaz sanırım. bahsettiğiniz sal tarzı için yine yukarıdan air-layering ile ayırmam gerekecek. başarısızlık durumunda gidecek olan üst kısım olacak. alt kısım yine bana kalacak. en az beş seferlik çalışma şansım var. en sona kalan yine benim olacak tabi biraz zaman kaybı olacak. ama yine de denemeye değer.
sizin sığlanızın henüz uyanmadığından bahsetmişsiniz. iklim farkından dolayı benimkinin her tarafından filizler vermeye başladı. geçen hafta ile bu hafta arasında bile çok büyük farklar var. sanırım bir an evvel ilk denemeye başlamam gerekiyor.

sagol beğendi.
Eski 06-04-2013, 23:15   #9
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

ve başlama zamanı

malzemeler hazırlandı ve ilk iş olarak belirlenen yerden ağacın dış kabuğu açıldı.
yukarıdan bir parça daha alabilecek şekilde bir deneme yapıyorum. diğer çalışmalarımı da bu şekilde yapacağım ki alt bölgeye daha çabuk ulaşabileyim.
başarısız olursa da kaybedilen sadece zaman ve üstten bir bölüm olsun.
yalnız kabukları açtığımda iç yapıda kahveregi farklı bir yapıyla karşılaştım. bu bölgenin altına doğru dıştan kazıma işlemi yapsam da alttan beyaz bölüme ulaşamadım. bu kahverengi bölüm çevrenin üçte birlik kısmını oluşturuyor. beyaz olan böülme göre biraz daha kuru ve cansız bir yapısı vardı. aşağıya ve yukarıya doğru ne kadar uzanıyor bilemiyorum ama bir hastalık gibi geldi bana

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-04-06 13.07.52.jpg (67.7 KB, 368 views)
Dosya Türü: jpg 2013-04-06 13.08.10.jpg (71.4 KB, 368 views)
Dosya Türü: jpg 2013-04-06 13.13.31.jpg (74.6 KB, 371 views)
Eski 06-04-2013, 23:23   #10
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

2. aşama

kabuk açıldıktan sonra alt tarafı düz, üst tarafı açılı olacak şekilde düzelttim. elimdeki toz köklendirme hormonunu bir fırça yardımıyla sürdüm. daha önceden hazırlamış olduğum pet şişeyi bir kap şeklinde keserek alttan sıkıca bağladım.
içine torf ve perlitten oluşan karışımı bolca suladıktan sonra doldurdum ve kapattım. güneş ışığı almaması için siyah naylon torba ile sardım ve her tarafını kapattım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-04-06 13.27.39.jpg (68.8 KB, 367 views)
Dosya Türü: jpg 2013-04-06 13.36.42.jpg (72.7 KB, 367 views)
Dosya Türü: jpg 2013-04-06 13.43.51.jpg (73.3 KB, 372 views)
Eski 06-04-2013, 23:27   #11
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

ve artık dua ederek bekleme zamanı

Eski 08-04-2013, 19:46   #12
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn.iocaktan.
çalışmanız çok güzel. umarım havai köklendirmeden olumlu sonuç alırsınız.
aslında sığla beğendiğim bir ağaç. banada sığla aldıracaksınız.

iocaktan beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2013, 20:02   #13
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

sayın badrobot,
benim de çok beğendiğim ağaçlardan sığla. hep gözüm sığla arıyordu fidanlıklarda. ilk gördüğümü aldım hemen. eğer köklendirmede başarılı olabilirsem daha çok mutlu olacağım.

A.Şahin beğendi.
Eski 08-04-2013, 21:57   #14
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

sizlere bir sorum olacak, bu ağaçla ilgili.
köklendirme ve parçalama olayı uzun bir zaman alacağından bu arada yaprak küçültme olayına girmeli miyim? yoksa parçalara ayırana kadar bekleyip her parça için ayrı ayrı mı yapmalıyım bu işlemi?
bir de dallanma belli bölgelerde çok yoğun olmakla beraber bazı bölümlerde hiç yeni filizlenme olmadı şimdiye kadar. önümde çok uzun bir zaman olacak biliyorum ama bu dallanmayı artırmak için yapılacak bir işlem varmı, yoksa en güzel çözüm zaman mı?

Eski 08-04-2013, 23:16   #15
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iocaktan Mesajı Göster
sizlere bir sorum olacak, bu ağaçla ilgili.
köklendirme ve parçalama olayı uzun bir zaman alacağından bu arada yaprak küçültme olayına girmeli miyim? yoksa parçalara ayırana kadar bekleyip her parça için ayrı ayrı mı yapmalıyım bu işlemi?
bir de dallanma belli bölgelerde çok yoğun olmakla beraber bazı bölümlerde hiç yeni filizlenme olmadı şimdiye kadar. önümde çok uzun bir zaman olacak biliyorum ama bu dallanmayı artırmak için yapılacak bir işlem varmı, yoksa en güzel çözüm zaman mı?
Sn iocaktan

Bonsaideki diğer tüm işlemler gibi yaprak küçültme de ağacın enerjisini harcayan bir işlem; sonuçta yeni yaprak ve sürgünler vermesi için ağacı tekrar zorluyoruz. Dolayısıyla bunu çok sonraları düşünmemiz lazım... ayırdıktan sonra değil, hatta havai köklendirmeden elde ettiğiniz her bir ağaç yeterince dallanana kadar beklemek en iyisi benim görüşüm.

Şu anda bu kadar uzun bir ağaçta sık aralıklarla dallanma elde edememeniz de gayet normal, bunun için de sabırlı olmanız lazım. İleride elde edeceğiniz her bir ağacın boyu nispeten çok daha kısa olacağı için, dallanma da sık olacaktır.

Sabır...

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2013, 08:08   #16
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın i ocaktan,

Sayın Sakakinin söylediklerine katılıyorum. Yaprak küçültme operasyonu için çok erken, şimdilik varsın yapraklar büyük olsun ağacınızı beslesin(ağacınız çok yapraklanır da bazı bölgeler ışık alamazsa o zaman büyük yaprakları almanız iyi olur).

Yaprak küçültme aslında ramification yani dallanmanın bir sonucu.
Varsayalım ki 500 yapraklı bir ağaçta tam yapraksızlaştırma yapıyoruz: Ağaç genellikle buna cevap olarak yeni sürgünler veriyor, yeni sürgün verince ardından yeni küçük yapraklar geliyor. Dal sayısı arttığından yaprak sayısı belki 500 den 1500 e çıkıyor. Ağacın kökleri de sınırlı olunca yaprakları eskisi kadar büyütmeye gücü yetmediğinden yapraklar küçük kalıyor.

Yanmış, bozuk ve hastalıklı yaprakları almanız bir zarar vermez.

Eski 09-04-2013, 10:14   #17
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

bende bu yaprak küçültme olayının nasıl bir işlevi olduğunu ve mantığını daha önce anlayamamıştım.

Eski 09-04-2013, 20:27   #18
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. anladığım, dallanma ve yapraklanma konusunda tamamen kendi haline bırakıyorum. ama dallar belli bir boya geldikten sonra uç almam gerekecek sanırım.

Eski 09-04-2013, 20:36   #19
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın i ocaktan,

Havai köklendirmenin altından ve üzerinden dal budama veya uç alımı yapıyorum zararı olmuyor.
Aşağıdaki çalışmadaki dişbudak örnek olabilir..
http://www.agaclar.net/forum/baslang...alar/30216.htm

İyi çalışmalar dilerim..
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iocaktan Mesajı Göster
vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. anladığım, dallanma ve yapraklanma konusunda tamamen kendi haline bırakıyorum. ama dallar belli bir boya geldikten sonra uç almam gerekecek sanırım.

iocaktan beğendi.

Düzenleyen sagol : 09-04-2013 saat 20:42 Neden: örnek ilave edildi
Eski 09-04-2013, 21:09   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
güzel görünüyor çalışmanızda başarılar

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 14:57   #21
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Sığla ağacı, yetiştirmeyi en çok istediğim türlerden biri. Dediğiniz gibi, Antalya için acer pek mümkün değil malesef ama sığla nispeten daha uygun bir tür diye düşünüyorum ben de bizim coğrafyamız için.

Yalnız fidanlıklarda hiç gördüğümü sanmıyorum. Hatta sırf uygun ağaçlar bulmak için Isparta'ya gitme planları yapmaktaydım. Siz Antalya'da nerede buldunuz acaba?

Çalışmalarınızda umarım başarılı olur, ileride çok güzel sığla bonsaileri sahibi olursunuz.

tourkana beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 20:38   #22
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

muğla ve ısparta tarafında bol olan bir bir tür ama buralarda gerçekten bulunmuyor. ben de forumdan okuduktan sonra ısparta tarafına bir seyahat planlamayı düşündüm ama tesadüfen özgürlük bulvarının en sonlarındaki bir fidanlıkta buldum. evimin çok yakınında olmasına rağmen daha önce burayı görmediğim için kendime kızdım hatta. yalnız dediğiniz gibi başka hiçbir yerde ben de göremedim. ne önce ne sonra. bir tane daha vardı yanında ama biraz hastalıklı gibiydi. tepeden kurumaya başlamıştı.
antalya bu yönden biraz şanssız bir şehir aslında. her fidanlıkta bol miktarda palmiye türü ağaçlar var ama bizim işimize yarayabilecek türleri bulmak çok zor oluyor. orman fidanlığında bile çok ilginç bir şey yok neredeyse. orada da hafta sonu satış yapılmaması olayına hasta oluyorum

eylül beğendi.
Eski 18-04-2013, 22:43   #23
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2008
Aradığınız Amerikan sığla ise yardımcı olabilirim.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2013, 11:24   #24
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Ben de özgürlük bulvarında oturuyorum. Ama işe gidiş geliş güzergahımda o yolu kullanmadığım için oradaki fidanlıklardan sadece birini iyi biliyorum, oradan da geçen sonbaharda aldığım begonvili bulmuştum. Sonuna doğru dediğiniz fidanlığı da biliyorum, bir kere gitmiştim ocak ayı gibi ama acil telefon gelince yarısını gezip çıkmıştım. Demek ki bu sığlanın kaderi sizin elinize geçmekmiş.

Çevre fidanlıklarda işe yarar birşey bulunca haberleşelim o halde. Zaten Antalya'da bu işi yapan kişi sayısı olması gerekenin çok altında. Birbirimize destek olalım.

Eski 19-04-2013, 11:26   #25
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Uysal01 Mesajı Göster
Aradığınız Amerikan sığla ise yardımcı olabilirim.
Sn. Uysal01, aradığımız tür aslında Anadolu sığla ağacı (Liquidambar orientalis). İklim şartlarına nispeten uygun olacağı için bunu arıyoruz. Aslında elbette gönlümüzde yatan tür Acer.

Yalnız Amerikan sığla ağacının ihtiyaçlarını iyi bilmiyorum, eğer siz Adana'da yaşatabiliyorsanız elbette Antalya'da da yaşatabiliriz. Nasıl bir yardımınız olabilir acaba?

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Eski 20-04-2013, 23:02   #26
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Ben de özgürlük bulvarında oturuyorum. Ama işe gidiş geliş güzergahımda o yolu kullanmadığım için oradaki fidanlıklardan sadece birini iyi biliyorum, oradan da geçen sonbaharda aldığım begonvili bulmuştum. Sonuna doğru dediğiniz fidanlığı da biliyorum, bir kere gitmiştim ocak ayı gibi ama acil telefon gelince yarısını gezip çıkmıştım. Demek ki bu sığlanın kaderi sizin elinize geçmekmiş.

Çevre fidanlıklarda işe yarar birşey bulunca haberleşelim o halde. Zaten Antalya'da bu işi yapan kişi sayısı olması gerekenin çok altında. Birbirimize destek olalım.
ben de o fidanlığın önünden çok geçmiyordum ama tesadüf eseri gördüm. şehir merkezine doğru yaklaşırken banio marketin karşısında bir tane daha var. biraz bakımsız bir yer, ağaçlar kendi hallerine bırakılmış. içlerinde ilginç şeyler bulunabiliyor. ama birkaç hafta içinde taşınacaklarmış oradan. yeni yerlerinde biraz daha çeşidi artıracaklarmış. orası faaliyete geçtiğinde birlikte de gidebiliriz. hafta içi çalıştığım için cumartesi günlerimde fidanlıkları gezmeye vakit ayırmaya çalışıyorum. dediğiniz gibi birbirimize destek olursak iyi olur.

Eski 21-04-2013, 00:07   #27
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

İşte o banio markete yürüme mesafesinde oturuyorum. Benim de aynı şekilde daha çok cumartesi günleri gezmeye fırsatım oluyor. Gerçi balkonda çiçekten ve aday ağaçlarımdan yer kalmadı pek ama hala geziyorum. Yarın da yine eşimle çevre fidanlıkları gezeceğiz.

Neyse konuyu dağıtmayalım daha fazla.
İki hafta olmuş havai köklendirme yapalı, inşallah tutar da sığlalarınız çoğalır. Gelişmeleri merakla bekliyor olacağım.
Görüşmek üzere.

Eski 21-04-2013, 13:27   #28
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

çok yakın oturuyoruz, benim de çok farklı değil balkonumun durumu
evet, iki hafta oldu daha uzun bir zaman var önümde. 7 hafta önce ilk hevesle almış olduğum ve bir bonsai olamayacağını sonradan anladığım benjaminimin üzerinde başlattığım denemeyi geçen hafta açtım ama dışarıdan herhangi bir köklenme belirtisi göremedim.
görüşmek üzere

Eski 01-05-2013, 12:37   #29
Ağaç Dostu

iocaktan's Avatar

tepeden kuruma belirtisi

ilk aldığımda tepede cansız bir bölge vardı. eve getirmeden önce daha aldığım yerde o bölgenin yaklaşık 3cm kadar altından kestim. ancak aşı macununu 8-10 gün kadar sonra sürdüm. bu süre içinde o cansızlık belirtisi yavaş yavaş aşağılara kaymaya başladı. bir de ilk resimdeki gibi özsuyunu salgılamaya başladı o bölgenin alt yanlarından.
öncelikle sormak istediğim şey köklendirme çalışmasının bu kurumayı hızlandırıcı etkisi varmıdır.
geçen sefer kesmiştim ama yine aşağıya doğru kaydı. acaba daha mı aşağılardan kesmem gerekiyor. **** yapılacak herhangi bir şey varmı?
sanırım önlem almazsam en aşağıya kadar inecek gibi duruyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2013-05-01 12.40.31.jpg (72.1 KB, 204 views)
Dosya Türü: jpg 2013-05-01 12.41.00.jpg (72.2 KB, 206 views)
Eski 01-05-2013, 13:56   #30
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sn.iocaktan.
bence yine hatalı birkesim yapmışsınız. ağacı sert budadıktan sonra üst kesi yerinden su kaybı yaşar, ayrıca şiddetli güneş ışınları bu kesi üzerinde olumsuz etkiler yapar. bu nedenden dolay ben ağaç kaybettiğim bile oldu. son yaptığınız kesimdede yan tarafta bir çatlak görülmekte. ağacın ana gövdesi havayla temas etmesi durumunda tekrar bir kuruma yaşanılması kaçınılmazdır. zira bitkiler toprak altından daha çok havadan daha fazla enfeksiyon alır.
aşı macunun işlevide bu aşamada başlar: "ağacın iç yapısını havayla olan ilişkisini kesmetir."
kırmızıyla işaretlediğim yerden tekrar kesin ve macunun kuruduğuna emin oluncaya kadar 2-3 gün gölgede bekletin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 398094d1367403772-2013-05-01-12.41.00.jpg (65.2 KB, 208 views)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024