agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen sagol
  • 3 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-07-2013, 16:16   #1
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sagol / Delice-23

Bu deliceyi bu yaz aldım, aşısını kestim, toprağını azalttım. JİN yapmaya çok uygun bir ağaç, tenekedeyken çalışmaya başladım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC1452 delice-23.jpg (65.1 KB, 90 views)
Dosya Türü: jpg _DSC1463 delice-23.jpg (52.1 KB, 90 views)
Adem Keskin beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 16:37   #2
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Yanımda fazla alet yok o nedenle matkap ve iskarpela yardımıyla çalıştım. Akşam biraz daha çalışıp fazla kurumadan kenarları macunlayacağım. Ahşap matkap ucu ve konik bir uç kullandım(ucun hızı düşük o nedenle dremel değil matkap ile kullanmak gerekiyor).

Not: Üst kısım kurumasın diye aşıyı tam kurutmadım, yukarıdan sürgün çıktıktan sonra aşıyı tamamen kurutacağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC2115 delice-23.jpg (48.6 KB, 88 views)
Dosya Türü: jpg _DSC2117 delice-23.jpg (56.2 KB, 88 views)
Dosya Türü: jpg _DSC2109 delice-23.jpg (57.3 KB, 88 views)
Dosya Türü: jpg _DSC2112 delice-23.jpg (47.1 KB, 88 views)
Dosya Türü: jpg _DSC2119 konik ağaç matkap ucu.jpg (39.2 KB, 85 views)

Düzenleyen sagol : 17-07-2013 saat 17:17
Eski 17-07-2013, 23:04   #3
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Sn. sagol,
Adayınız harika, özellikle nebari kısmı delice zeytinin karakteristik özelliklerini çok iyi sergiliyor.

Yaptığınız sabamiki çalışması da gayet başarılı olmuş, bunun yıllar içinde geliştirilecek bir çalışmanın temeli olduğunu düşünürsek bu ağaç için estetik, güzel bir başlangıç.

Benim merak ettiğim, aslında jin ve shari gibi uygulamalara göre daha sert olan bu müdahalenin ağacın gelişimine etkisinin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?

Sizce ağacın sağlıklı ve hızlı şekilde dallanması ve üst yapıyı tamamlaması için önemli bir gecikme yaşanır mı bu işlemden sonra?

Elimdeki ağaçlarımın bazılarında uygulamayı planladığım bir teknik, bu nedenle soruyorum. Kafamda taslağı hazır olsa da ben cesaret edemiyorum şu anda. Öncelikle ağacın dal yapısını tamamlamasını beklemeyi, sonrasında, zaten ağaçtan önemli bir gelişim beklemediğim aşamada, yani en son olarak bu tekniği uygulamayı düşünüyordum.

Bu çalışmayı ilgiyle takip edeceğim.

sagol beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2013, 23:35   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Nikolei hel,

Genelde ben de dallar oluşmasa da sürgünlerin çıkmasını bekliyorum. Bu delice JiİN için çok uygundu, bazı bölümler incelmiş, bazı bölümler hasar görüp kenarlarını tedavi etmiş o nedenle önce jinleri yapayım sonra sürgünleri bekleyeyim istedim. Ağacın kökleri tam oluşmamışsa ağacı strese sokabilir ama kökleri de yeterli.
Başka ağaç türlerinde sorun olsa da delicede sorun olmayacağını düşünüyorum, belki 1 sezon uzayabilir ama onu dert etmiyorum. Aslında JİNi sona bırakmanın da tehlikesi var: oyma işlemini yaparken ne kadar dikkat edilse de dremel veya matkap kaymasıyla dallar zarar görebiliyor.
Sürgünlerin çıkma olasılığı olan alan daraltılmış oluyor ama bu ağaçta JİNi sonraya bıraksamda bu bölgelerden sürgün çıkmasına engel olurdum.
Oyma işlemini çok uzatmadan 1-2 günde bitirip kabuk kısımlarını macunlayıp hava ile temasını keserek, iyileşmenin kısa sürede olmasını sağlamak lazım, akşam tepe kısmı hariç çalışmayı bitirip macunladım ama ışık yetersizdi son durumunu fotoğraflayamadım, birara fotoğraf çekip ilave ederim.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Sn. sagol,
Adayınız harika, özellikle nebari kısmı delice zeytinin karakteristik özelliklerini çok iyi sergiliyor.

Yaptığınız sabamiki çalışması da gayet başarılı olmuş, bunun yıllar içinde geliştirilecek bir çalışmanın temeli olduğunu düşünürsek bu ağaç için estetik, güzel bir başlangıç.

Benim merak ettiğim, aslında jin ve shari gibi uygulamalara göre daha sert olan bu müdahalenin ağacın gelişimine etkisinin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?

Sizce ağacın sağlıklı ve hızlı şekilde dallanması ve üst yapıyı tamamlaması için önemli bir gecikme yaşanır mı bu işlemden sonra?

Elimdeki ağaçlarımın bazılarında uygulamayı planladığım bir teknik, bu nedenle soruyorum. Kafamda taslağı hazır olsa da ben cesaret edemiyorum şu anda. Öncelikle ağacın dal yapısını tamamlamasını beklemeyi, sonrasında, zaten ağaçtan önemli bir gelişim beklemediğim aşamada, yani en son olarak bu tekniği uygulamayı düşünüyordum.

Bu çalışmayı ilgiyle takip edeceğim.

nicholai hel beğendi.
Eski 19-07-2013, 13:13   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Biraz daha çalıştıktan sonra kenarlarını korumaya adım. Tepe kısmını yukarıdan çıkacak sürgünlerden sonra şekillendireceğim. Aşağı kısımlarda sürgünlerden sonra birkaç kovuk daha yaparım sanıyorum.
Şimdilik yem ve su vermekten başka yapacak birşey yok.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC2162 delice-23.jpg (41.8 KB, 70 views)
Dosya Türü: jpg _DSC2166 delice-23.jpg (63.3 KB, 70 views)
Dosya Türü: jpg _DSC2170 delice-23.jpg (42.2 KB, 70 views)
Dosya Türü: jpg _DSC2169 delice-23.jpg (51.8 KB, 70 views)
Dosya Türü: jpg _DSC2168 delice-23.jpg (41.8 KB, 70 views)
Adem Keskin beğendi.
Eski 19-07-2013, 18:11   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.sagol.
Sizin oyma çalışmanızabenzer bir çalışmayı bir videoda rastlayınca fotoğrafını çekip sizinde görmenizi istedim.
Kolaylıklar dielrim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Adsız.jpg (27.2 KB, 65 views)
sagol beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2013, 20:01   #7
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Badrobot,

Güzel bir örnek bulmuşsunuz, paylaşımınıza teşekkürler. Dört gözle sürgünleri bekliyorum, sürgünler çıksın son halini yine paylaşırım.

İyi çalışmalar dilerim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.sagol.
Sizin oyma çalışmanızabenzer bir çalışmayı bir videoda rastlayınca fotoğrafını çekip sizinde görmenizi istedim.
Kolaylıklar dielrim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024