agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen ozdemir53
  • 1 Gönderen tourkana
  • 1 Gönderen ozdemir53
  • 1 Gönderen tourkana
  • 2 Gönderen Hazeyn

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-07-2013, 16:56   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2008
ozdemir53 / Ardıç - Semi Cascade Tarzı

Bonsai ye gönlünü kaptırmış yeni biriyim. forumu takip etmeye çalışıyorum (işim çok yoğun, hatta ağaçlarımı bile ihmal ediyorum biraz bu aralar ). paylaşımlar çok güzel, çok faydalı oluyor. üşenmeyip benim gibi yeni başlayanları bilgilendirip yardımcı olan, heyecanımızı arttıran, bizleri teşvik eden herkese saygılar ve teşekkürler...

Resimlerde gördüğünüz güzel gövdeli Semi Cascade bonsai adayi olabileceini düşündüğüm Juniperimı nasıl şekillendireceğime bir türlü karar veremiyorum. hatalı budama da yapmak istemiyorum. Dalların yerleşimi bonsai kurallarına pek uygun değil... ağır bir budama yapmak gerekecek gibi. değerli yorumlarınızı rica ediyorum...

Ayrıca 14 Temmuz 2013 Pazar günü Floryada yapılacak etkinliğe katılmak istiyorum belli bir kontenjan sınırı veya önceden kayıt yaptırma gerekliliği gibi bir durum var mı, bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 00A.jpg (40.3 KB, 82 views)
Dosya Türü: jpg 00B.jpg (40.8 KB, 81 views)
Dosya Türü: jpg 00C.jpg (36.5 KB, 81 views)
Dosya Türü: jpg 00E.jpg (42.2 KB, 80 views)
Enver1910 beğendi.

Düzenleyen ozdemir53 : 04-07-2013 saat 21:56 Neden: Başlık düzeltildi
ozdemir53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 19:51   #2
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Bunu çalışmaya getirin, üzerinde soracığımız şeyler olabilir. Ayrıca saksılama zamanı gelmiş Saksı ararsanız yardımcı olurum.

ozdemir53 beğendi.
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2013, 21:55   #3
Yeni Üye

Benim 10 tane civarında ağacım var. Neredeyse hiçbiri bonsai saksısında değil. Dolayısı ile saksıya ihtiyacım var tabi. Acemi ve yeni olduğum için daha saksı değiştirme aşamasına gelmedim ... Şu ana kadar sulama, gübreleme, telleme, budama, cımdıkleme calişmaları yaptım sadece... 1,5- 2 yıldır ağaçlar yaşıyorlar en azından... Tabi bunda ağaçların çoğunun ardıç olmasının da etkisi vardır... Öğrenecek çok şey var, konu çok derinmiş meğer...

Konuya tekrar donecek olursak. Bu adayla ilgili nasıl bir yorum yaparsınız?

Hazeyn beğendi.

Düzenleyen ozdemir53 : 04-07-2013 saat 21:58 Neden: Yazım hatası
Eski 05-07-2013, 08:18   #4
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

İlk başta tarzı nasıl düşünüyorsunuz, bence de yarı şelale daha uygun gibi, bu tarza göre düşünecek olursak buna uygun konumlandırmalı , ağaç uzaktan bakıldığında dallarıyla bir üçgen oluşturmalı diye düşünüyorum , şu anda ağacın görünen en büyük eksiği üçgenin oluşmaması.

ozdemir53 beğendi.
Eski 05-07-2013, 11:28   #5
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozdemir53 Mesajı Göster
Benim 10 tane civarında ağacım var. Neredeyse hiçbiri bonsai saksısında değil. Dolayısı ile saksıya ihtiyacım var tabi. Acemi ve yeni olduğum için daha saksı değiştirme aşamasına gelmedim ... Şu ana kadar sulama, gübreleme, telleme, budama, cımdıkleme calişmaları yaptım sadece... 1,5- 2 yıldır ağaçlar yaşıyorlar en azından... Tabi bunda ağaçların çoğunun ardıç olmasının da etkisi vardır... Öğrenecek çok şey var, konu çok derinmiş meğer...

Konuya tekrar donecek olursak. Bu adayla ilgili nasıl bir yorum yaparsınız?
Bence hiç bir ağacınızı bonsai saksına hemen almayın. Bırakın iyice geniş saksılarda gelişsin formu oluşsun. Dar saksılarda gelişim çok yavaşlıyor. Bu arada siz de bol bol bonsai ile ilgili videolar izleyin ve makaleler okuyun derim. Bonsai sasksısı alın bir köşede dursun illaki lazım olacaktır. Ama bonsai saksına almak için hiiiiiç acele etmeyin derim. Başarılar diliyorum.

ozdemir53 ve Sakaki beğendi.
Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2013, 12:33   #6
Yeni Üye

Saksı konusundan size katılıyorum.
Video izleme ve dokuman okumayı da ihmal etmiyorum. Hatta eşim bu videoları izlediğimi gördükçe normal olmadığımı düşünmeye başladı ya da kıskanıyor bile olabilir...

Tourkanaya sormak istiyorum, saksının değişim vakti geldiğini nasıl anladınız? Yapraklarından mı? Bu arada değişim vakti çoktan gelmiştir. Kaç yıldır bu saksıda olduğunu bilmiyorum. Aldığım yere sormayı unuttum.

Açıkçası ben bu ağacı 5cm civarı çapa ulaşan kısa ve azda olsa kavisi olan güzel gövdesi için değerlendirmek istiyorum. İnternette karşılaştığım yamadori çalışmalarına benzer çalışma yapılabilir, bazı dalları ölü dal haline getirilebilir diye düşünüyorum...

Eski 05-07-2013, 13:39   #7
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Üzerinde bir süre çalışıldığını düşündüm,( dalların dolgunluğundan ), ama ağacınız yeni bile olsa kazık köklerden kurtarıp kılcak kök oluşumu daha sığ ve geniş saksıya almalısınız. Alıştırma saksısı olarak ararsanız bulabilirsiniz, bonsai saksısı ise saçak kökler oluştuktan sonra düşünülebilir.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024