agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler
  • 2 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen sagol
  • 4 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 4 Gönderen nicholai hel
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen sagol
  • 5 Gönderen Cemaleddin
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen nicholai hel
  • 4 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen Cemaleddin
  • 1 Gönderen murat doğan

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2013, 22:28   #1
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
nicholai hel / Delice

Boy: 36 cm
Gövde çapı: 4.5 cm
Nebari çapı 14-19 cm (ön yüzü belirlenmedi)

Diğer iki delice ile birlikte, pek birşeye benzetemesem de aldığım zeytinim.

Gövdesi estetikten uzak olsa da nebariden birşeyler çıkarılabilir diye düşünmüştüm.
Şimdi bakıp bakıp, "acaba yanlış mı düşünmüşüm diyorum"

delice ilk.jpg

Gövde odun gibi. Hafif eğimli de olsa estetikten uzak bir görüntüsü var. Farklı açılardan fotoğraflarını ekliyorum.

Bu açıda nebari 14 cm çapında.

delice ön.jpg

Bu şekilde yan açılarda nebari çapı 19-20 cm civarı oluyor. Toprak seviyesi alçaltılırsa daha da genişleyecektir.

delice sağ.jpg

delice sol.jpg

Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 22:30   #2
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Yeni saksısına geçeli iki aya yakın oldu. Bir süre sonra aşısını kestim. Şu sıralar nebari üzerinden sürmeye devam ediyor, gövde üzerinde de tek bir noktadan dipdibe üç sürgün verdi.

delice - ön 26.06.jpg

delice - sağ 26.06.jpg

delice - sol 26.06.jpg

Aklıma gelen seçenek bu son iki fotoğraftan birini bakış açısı olarak belirleyip nebari üzerindeki tüm sürgünleri temizleyip sadece gövde üzerindeki üç sürgünle bir taç yapıp daha üstünü jin olarak değerlendirmek. Tek yeşil öbeği olan bir çalışma olacak bu durumda.
Ya da bununla birlikte nebariden gelen en güçlü sürgünü de değerlendirip orada da dışarı doğru uzanan bir üçgen oluşturabilirim.

Siz ne dersiniz?

Eski 27-06-2013, 22:41   #3
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın NikoleiHel,

Alttaki sürgünlerin hepsini kesip, sadece üsttekini bırakarak yeni sürgün beklemek daha iyi bir seçenek bence.
Yeni sürgünler geleceğini zannediyorum, eğer uygun sürgün gelmezse üstteki sürgün yeterli olur.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Yeni saksısına geçeli iki aya yakın oldu. Bir süre sonra aşısını kestim. Şu sıralar nebari üzerinden sürmeye devam ediyor, gövde üzerinde de tek bir noktadan dipdibe üç sürgün verdi.

Eklenti 421392

Eklenti 421393

Eklenti 421394

Aklıma gelen seçenek bu son iki fotoğraftan birini bakış açısı olarak belirleyip nebari üzerindeki tüm sürgünleri temizleyip sadece gövde üzerindeki üç sürgünle bir taç yapıp daha üstünü jin olarak değerlendirmek. Tek yeşil öbeği olan bir çalışma olacak bu durumda.
Ya da bununla birlikte nebariden gelen en güçlü sürgünü de değerlendirip orada da dışarı doğru uzanan bir üçgen oluşturabilirim.

Siz ne dersiniz?

nicholai hel beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2013, 11:05   #4
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn. sagol,

Öneriniz için teşekkürler.
Bu delice için de sanırım en iyi seçenek sizin de onayladığınız şekide tepe tacını değerlendirirken yeni sürgünleri beklemek olacak. Gövde üzerinde aynı noktadan 3 sürgün birden gelmesi aslında yoğun bir taç oluşturmak için avantajlı olacak.

İleride jin, sharimiki gibi uygulamalar için de güzel bir malzeme olacak sanırım bu ağaç. Nebari ve gövde ancak o şekilde estetiğe kavuşacak gibi görünüyor. Tabii öncesinde yeni sürgünler beklenecek...

Eski 28-06-2013, 13:49   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın NikoleiHel,

Hiç başka sürgün gelmese bile aşağıdaki gibi bir şekle ulaşılabilir ama sürgün gelirse süre kısalır.

İyi çalışmalar dilerim.....

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg delice - öneri sagol.jpg (39.8 KB, 261 views)
Eski 28-06-2013, 16:32   #6
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Aynen çiziminizdeki gibi Sn. sagol, elinize sağlık.

Mevcut üç sürgünle bile birkaç yıl içinde çizimdeki gibi bir taç elde edilebilir.

Üzerine birde zirve-gövde-nebari boyunca uzanan etkili bir sharimiki çalışması yapılırsa ağacın neden tek tacı olduğu daha bir vurgulanmış olur, görselliğe büyük zenginlik katar.

Bakalım, gidişata göre seçenekleri değerlendireceğiz yine.

Teşekkür ederim ilginiz için.

sagol beğendi.
Eski 30-06-2013, 01:21   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Şimdi bakıp bakıp, "acaba yanlış mı düşünmüşüm diyorum"
Merhaba sn nicholai hel,

Çok harika bir yapısı olmasa da her geçen sene bu düşüncenizi çürütecek, emin olun'

Çok dayanıklı ve sebatkar bir tür olmasının yanı sıra, geçen zamanla birlikte size "iyi ki bu adayımla çalışmaya devam etmişim" dedirten bir tür, yeter ki sabırla devam edin, size ileri de çok daha değişik alternatifler sunacaktır mutlaka.

Sn sagol'un tavsiyesine katılıyorum, dipten sömürülen enerjiyi kesince yukarı aksam size yeni alternatifler üretecektir.

Kolay gelsin

nicholai hel beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2013, 02:24   #8
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Teşekkürler Sn. Sakaki.

Delice zeytin zaten çocukluğumdan beri beni karşısına dikip dakikalarca izlettiren bir tür.

Gövde yapılarını, toprağa sarılışlarını, yapraklarını, kaotik şekillerini, tüm özelliklerini çok seviyorum. Kısaca "hayranıyım".

Diğer iki delice adayımın yanında elbette bu ağaç biraz sönük kalıyor.
Ama fidanlıkta bu üçünü bir arada görünce ve başka bir yerde böyle yaşlı deliceler de bulamamışken üçünü birden aldım.

Umuyorum üçü de beni gömecektir.

Ağacın tüm sürgünleri gitti bile, zirvedeki üçüzler dışında.

İlginiz için teşekkür ederim.

Sakaki beğendi.
Eski 04-08-2013, 22:40   #9
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Delicenin 4 Ağustos 2013 güncellemesi.

delice - 04.08.jpg

Dipdibe çıkan üç dal oldukça iyi gelişim gösterdi. Uç almadığım halde yan dallanmalar da sevindirici. Fakat gövde üzerinde işe yarar bir yerden başka yeni sürgün gelmedi. Nebari bölümünden sürekli patlatıyor, boylanmasına izin vermeden alıyorum.

Biraz daha üstten bir açı

delice - 04.08 üst.jpg

Yan dallardan tam yukarı doğru çıkanlarda budama ve ana dalların işime yarayacak kısımlarında gevşekçe bir telleme yaparak dallara bir miktar hareket verdim. Kalınlaşmaları için şimdilik geri budama yapmadım.
Ayrıca en arkadaki dalı çevirerek gövdenin sol yanına uzattım. Tepe tacının gövdenin sol kısmından görünecek kısmını oluşturacak.

delice - 04.08 telleme.jpg

Ağacın gövde üzerinden başka sürgünler vermesini bekliyorum. Belki önümüzdeki baharı da böyle geçiririm, ama istediğim yerlerden sürgün gelmezse bu tepe tacının üstünde kalan bölüme jin, altında kalan nebariye kadarki tüm gövdeye de sabamiki yapacağım. Ayrıca nebaride de shari uygulamaları olacak.

sagol beğendi.

Düzenleyen nicholai hel : 04-08-2013 saat 23:59
Eski 04-08-2013, 23:00   #10
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Ağacın gövde üzerinden başka sürgünler vermesini bekliyorum. Belki önümüzdeki baharı da böyle geçiririm, ama istediğim yerlerden sürgün gelmezse bu tepe tacının üstünde kalan bölüme jin, altında kalan nebariye kadarki tüm gövdeye de sabamiki yapacağım. Ayrıca nebaride de shari uygulamaları olacak.
Merhaba sn nicholai hel,

Bence sürgünler konusunda henüz umutsuzluğa kapılmayın.
Deliceler diğer türlerden farklı olarak bazen bakıyorsunuz bir sene boyunca hiç sürgün patlaması yapmadan (ama ölmeden) da bekleyebiliyor. Bu özellikle de zamansız kök budaması yapıldığında yaşanan bir durum. Başka bir tür olsa umut olmayabilir derdim ama deliceler dediğim gibi ölmek yerine uzun bir beklemeye girebiliyor.

Bende şu anda hiç patlama yapmadan bekleyen bir delice var ama yaşadığını biliyorum. Geçen sene hiç yeni sürgün vermeyen ve yaklaşık 9 ay durgun yaşayan bir delicem şu an daha yeni yeni sürgünler vermeye başladı.

Dediğiniz gibi gövde üzerinde shari, vs. çalışmaları yapmadan önce bir sene daha beklemekte fayda var.

Başarılar dilerim.

nicholai hel ve sagol beğendi.
Eski 05-08-2013, 10:09   #11
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Evet Sn. Sakaki,

Zaten acelem yok. Dal yerleşimi ve tepe tacı oluşmadan ağaç zaten görsel estetiğe kavuşmayacak. Bu durumda jin, shari vs. yapsam da bir faydası yok. Hem yeni dal gelmese de ağacın gücünü kaybetmemesi, bir an önce tepeyi oluşturabilmek adına şimdilik dokunmayı düşünmüyorum.

Sadece belki aşıyı kestiğim hizanın üstüne bir jin yapabilirim kış döneminde. O bölümde zaten canlılık olduğunu düşünmüyorum. Diğer ağacım da aynı durumda. Bu zirve bölümleri dışında şimdilik tüm ilgimi dalları yapılandırmaya veriyorum.

Teşekkürler uyarınız için.

İyi çalışmalar.

Eski 15-03-2014, 11:41   #12
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Yedi ay geçmiş.

Şu ara uyanan tüm diğer ağaçlar gibi deliceler de gelişim gösteriyorlar.

delice - 28.02.jpg

Ağaç sürekli nebari üzerinden fışkırıyor, ben de nebarinin geliştirmek istediğim kısımlarındakilere bir miktar izin veriyor, diğerlerini gördükçe alıyorum.

Gövde üzerindeki mevcut taç kısmını iyi düzeyde geliştirip çatallandırıyor, fakat başka bir yerinden sürgün vermiş değil hala.

Geri budama ve gereken birkaç dalını telleme işlemi sonrası

delice - 28.02 bakım sonrası.jpg

Geçen sene mayıs ayında bir tüp içerisindeki çok az bir kökle alındı ve farklı bir toprak karışımıyla saksılandı. Yaz aylarını yeni ortamına alışmakla geçirdi demek yanlış olmaz. Buna rağmen fena bir gelişim göstermedi.

Eğer tekrar rahatsız edilmezse bu sene, artık alıştığı ve köklerini geliştirdiği toprak içerisinde geçen seneye göre çok daha iyi bir gelişim gösterecektir. Bu nedenle bu sene toprak ve saksı konusunda hiçbir işlem yapmayacağım.

Tüm seneyi bu şekilde, geliştirip geri budanarak, tellenip şekil verilerek geçirecek. Bir taraftan da gövde üzerinden başka bir noktadan uyanış bekleyeceğim. Aşının hizasından, arka kısımdan, şimdiki tacın üstünden bir sürgün verse ve orada yeni bir taç oluşturma şansı yaklasam harika olur. Ama vermezse de mevcut yapı geliştirilerek güzel bir taç yapılabilir elbette.

Saksı değişimi ve gövde üzerinde yapacağım jin - shari uygulamalarını bir sene daha erteliyorum. Nebarinin sol kısmında kalan düz kesiği de yeni saksısına geçtiğinde uygun şekilli bir kaya ile kapatmayı düşünüyorum. Umuyorum seneye tam da bu tarihlerde bambaşka bir görüntüyle karşınızda olacak.

Herkese sağlıklı ağaçlar dilerim.

Soner, Sakaki, sagol ve 1 kişi beğendi.
Eski 15-03-2014, 12:45   #13
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
nicholai hel.
Nebari üzerinden çıkan sürgünlerle bu ağacı Sumo Bonsai'de yapabilirmişsiniz.
Ağaç, gelişim ve hedef ağaç çok güzel. Şu an itibariyle hedef ağaca oldukça yaklaşmış ve bir yola girmiş. Sagol'un çizdiği hedef ağaca ulaşacağınıza eminim. Sn.Sagol'un çizmilerinide anmadan geçemezdim. İleriki planlarınızda kulağa çok hoş geliyor.

nicholai hel ve sagol beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2014, 13:40   #14
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın nicholai hel,

Deliceniz güzel gelişiyor, bu şekilde gelişmeye devam ederse seneye bonsai sınıfına girebilir. Akdenizde gelişim çok hızlı, bahçedeki delicelerim daha kış uykusundan tam uyanmadı.

nicholai hel beğendi.
Eski 15-03-2014, 14:00   #15
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
nicholai hel.
Nebari üzerinden çıkan sürgünlerle bu ağacı Sumo Bonsai'de yapabilirmişsiniz.
Ağaç, gelişim ve hedef ağaç çok güzel. Şu an itibariyle hedef ağaca oldukça yaklaşmış ve bir yola girmiş. Sagol'un çizdiği hedef ağaca ulaşacağınıza eminim. Sn.Sagol'un çizmilerinide anmadan geçemezdim. İleriki planlarınızda kulağa çok hoş geliyor.
Bu aday aslında delicelerim içinde en beğenmediğim. İri olmasına rağmen biraz biçimsiz nebarisiyle, hareketsiz, konik olmayan ve bir de kabuksuz gövde yapısıyla aslında pek güzel bir aday sayılmaz.

Fakat güzel bir yerden üç güçlü sürgün verdi ve gelişimi güzel gidiyor. Budamaya tepkisi de güzel, diğer delicelerim budama sonrası bir süre bocalarken bu ağaç sanki daha çabuk atlatıp gelişimine devam ediyor. Bu şekilde gelişime devam ederse, önümüzdeki sene nebari ve gövde olumsuzlukları konusunda jin-shari gibi önemli geliştirmeler yapılıp bir de saksısı değiştirilerek güzel bir görsele ulaşabilir.

Aynı Sn. sagol'un çizimindeki gibi. Sn. sagol hayalimizdekini görsele döküyor adeta öyle değil mi?

sagol beğendi.
Eski 15-03-2014, 14:02   #16
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın nicholai hel,

Deliceniz güzel gelişiyor, bu şekilde gelişmeye devam ederse seneye bonsai sınıfına girebilir. Akdenizde gelişim çok hızlı, bahçedeki delicelerim daha kış uykusundan tam uyanmadı.

Sn. sagol, burada gelişim sezonunun uzun olduğu doğru, iklimimiz bu tür için uygun. Her ne kadar temmuz ve ağustos aylarındaki aşırı sıcaklar zeytinlerde duraklamaya sebep olsa da, erken başlayan bahar gelişimi ve neredeyse aralık ayını da içine alan sonbahar gelişimi oldukça uzun bir büyüme sezonu sağlıyor. Güneş ışınlarının açısı, sıcaklık, nemlilik gibi değerler de uygun olunca zeytinler büyüme yarışına girebiliyorlar zaman zaman.

Bu ağacın seneye bu zamanlarda tahmin ediyorum ve umuyorum görselini baya bir geliştirmiş olacağım.
Bonsai sınıfına girmesi ise sanıyorum 2016 baharına kalacaktır.

Teşekkür ederim ilginiz için.

Herkese sağlıklı ağaçlar dilerim.

sagol beğendi.
Eski 15-03-2014, 17:07   #17
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Badrobot, Nicholai hel,

Çizimleri beğenmeniz beni sevindirdi. Tasarımlar zamanla gelişiyor, 3 yıl önceki çizimlerime kendim bile gülüyorum.

Super bonsaileriniz olmasını dilerim....

Sakaki ve nicholai hel beğendi.
Eski 15-03-2014, 21:27   #18
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Sayın Nicholai Hel; Ağacınız durmadan nebarinin üstünden sürgün vererek size nasıl gelişeceğini anlatmış aslında... Ağacı işaretlediğim yerden kesip ya çoklu gövde çalışmanız veya tek dal bırakıp konikleştirerek çalışmanızı ısrarla öneriyorum...

Aşağıdaki çalışma size ve zeytin çalışan diğer arkadaşlara yol gösterici olacaktır... Bu çalışma 5 yılda tamamlanmış... 2. ve 3. fotoğraflardaki işlem her yıl tekrarlanmış... Fotoğraf serisi çok olduğu için hepsini yükleyemedim (bmp olduğu için yüklenemedi, fotoğrafları bilgisayardan fotoğrafını tekrar çekerek jpg formatında yükledim... )

Başarılar dilerim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg delice%20-%2028.02[1].jpg (24.2 KB, 184 views)
Dosya Türü: jpg P3150005.jpg (34.5 KB, 184 views)
Dosya Türü: jpg P3150006.jpg (36.6 KB, 183 views)
Dosya Türü: jpg P3150007.jpg (34.5 KB, 183 views)
Dosya Türü: jpg P3150004.jpg (34.2 KB, 183 views)
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2014, 22:29   #19
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn. Cemaleddin, eklediğiniz görsellerdeki ağaç çok güzel bir eğitimden geçmiş, dallanma ve koniklik çok güzel sağlanmış. Fakat bu ağacın şekilsiz ve orantısız nebarisinin bu tür bir çalışmaya uygun olacağını, sonuçta güzel bir ağaç çıkacağını düşünmüyorum. Eklediğiniz ilk görseldeki nebari, dik ve eğik tarzlardan hangisine gidilirse gidilsin zaten iyi bir sonuç verebilecek nitelikte. Aslında bonsaiye ulaşmak için sık yapılan teknikle eğitilmiş, ana gövdeyi uygun bir boydan keserek yeni gelecek dalları şekillendirip büyütmek, zaten birçok ağacımızda uyguladığımız bir yöntem.

Bu zeytinin nebarisinin sol kısmındaki düz kesik görselliğe büyük darbe vuruyor. Orayı estetik bir şekilde örtmek ya da oyarak formunu değiştirmek gerekiyor. Önerdiğiniz yöntemi çok daha güzel nebarilere uygulamak, çok daha muhteşem sonuçlar verecektir beş yılllık süreç sonucunda.

Bu ağaçta şu anki gibi şamdan stilinde gitmeyi uygun görüyorum. Nebarinin ve gövdenin üzerinde yoğun şekilde shari - jin uygulamaları planlıyorum. O işlemlerle birlikte uygun bir saksıya alındığında ağacın eğitimi büyük ölçüde tamamlanacaktır. Sonrasında o şekli koruma ve geliştirme çalışmaları yapılır.

Zeytinlerde, özellikle delice zeytinlerde nebari üzerinden durmadan sürgün vermesi önlenemez bir durumdur bu arada. "Apical dominance" yani "zirve hakimliği" genetiğindeki bir çok ağacın aksine, yabani zeytinlerde nebari kısmından sürekli yeni sürgünler fışkırması sıradan, beklenen bir durumdur. Ağacın boyu bu örnekteki gibi kısaltılırsa, bu durum önüne geçilemez bir hal alır, ağaç sürekli nebari üzerinden yeni sürgünler atarak çalı formuna, serbest bırakılırsa ileride de çoklu gövde formuna girer. Bunu önlemenin yolu ya ağacın kök gelişimiyle orantılı bir taç yapmasına izin vermek ve ağacı dengelemek, ya da nebariyi sürgün veremeyeceği şekilde kabuksuz bırakmaktır. Yani bu ağaçtaki durum tüm diğer delicelerde olduğu gibi, oldukça sıradan. Önerdiğiniz işlemi çok daha güzel nebarili başka bir zeytinde gerçekleştirmek, bana daha mantıklı geliyor.

Görseller için teşekkür ederim, ellerindeki ağaçları nasıl eğiteceklerini bilemeyen arkadaşlar için çok güzel ve doğru bir yol haritası niteliğinde. Zaten bu sebeple, "ağaç alırken nebarideki ihtişam en dikkat etmeniz gereken unsur olsun" demekteyiz.

İlginiz ve öneriniz için teşekkür ederim.

Cemaleddin beğendi.
Eski 16-03-2014, 23:16   #20
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn nicholai hel,

Hoşuma gitmeyen ağaçlarda, ağaçtan vazgeçmektense veya istemeye istemeye üzerinde çalışmaya devam etmektensa, radikal değişikliklere gitmeyi tercih ediyorum ben! Bu şekilde hem çalışmaya daha değişik bir hava geliyor, hem işin zevkini ve heyecanını tekrar yakalıyorsunuz hem de daha güzel bir form yakalama ihtimaliniz daha yüksek olabiliyor. (Ne demek istediğimi ilerleyen saatlerde veya sabah erken yükleyeceğim bir alıç ağacımla göstereceğim).

Demem o ki, ağaç benim olsaydı kesinlikle bende de sizinki gibi bir isteksizlik olurdu. Cemaleddin beyin teklifi de fena değil, benzer radikal değişiklikler düşünün derim!

Cemaleddin beğendi.
Eski 16-03-2014, 23:34   #21
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Sn. Sakaki,

Ağacın nebari ve gövde formu hoşuma gitmiyor, bu açık. Fakat oluşmaya başlayan taç kısmının gelişimi beni kendine bağlıyor. Bir begonvil gibi, geliştirip geriye budadığım bir daldaki hızlı tepki ve geriden dallanması, o tacı tamamlamak konusunda itici güç oluyor. Olumsuz kısımlarını ise etkileyici bir oyma işlemiyle örtüp ağacı çok daha estetik bir hale getirebileceğimi düşünüyorum.

Sn. Cemaleddin'in önerisi elbette çok doğru, aksi iddia edilemez. Bu yöntemle elde edilen bonsailer dünya çapında kabul görmüş örnekleri kapsıyor. Fakat aynı yöntemle bu ağaçtan daha doğrusu bu nebariden çok muhteşem bir sonuç çıkarmak, bana biraz zor görünüyor.

Bakalım gelecek alıç örneğiyle bu fikrimi değiştirebilecek misiniz?

Cemaleddin beğendi.
Eski 16-03-2014, 23:46   #22
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Cemaleddin Abinin önerdiği kesimi ben bir zeytinimde geçen yaz sonu yaptım. Ağaç 20cm kalınlığında ve sadece 15cm yüksekliğinde bir nebari şeklinde kaldı. Şu an nebari üzerinde sayısız sürgün var. Bu yaz bu sürgünler 40-50 cm uzunluğa erişince bakacağız.
nicholai hel'in ağacı kendi çalıştığı tarz olan Şamdan tarzıyla çalışmayı benimsediğini ve radikal değişikliklerle tarzını değiştireceğini sanmıyorum, hele ki hedef ağaca bu kadar yaklaşmışken.
Sakaki dediği gibi çalışmakta sıkıntı yaşadığım ağaçlarımda (yukarıda söz ettiğim zeytimin gibi) radikal ve cesaretli değişiklikler yapmak çoğu zaman olumlu sonuçlar doğurmuştur. Çok azda olsa hayal kırıklığıda yaşamış olsamda...
nicholai hel'in ağacında benimde oyum tarzın değiştirilmemesi yönünde. Cemaleddin Abinin gösterdiği resimli çalışma ve Sakaki'nin söylediklerinide ileriki çalışmalar için bir yere not almakta fayda var.
Herkese iyi geceler.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 00:00   #23
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Bakalım gelecek alıç örneğiyle bu fikrimi değiştirebilecek misiniz?
Sakaki / Alıç (Sankan - Üçlü Gövde)

Cemaleddin beğendi.
Eski 17-03-2014, 10:34   #24
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

O ağacınızı biliyorum. Dünkü güncellemenize kadarki halini tabii Şelaleye yönelmek o aday için çok doğru olmuş bu arada.

Bu ağaç için geçmişte onu da düşündüm, her yöne eğik biçimde, farklı bakış açılarıyla farklı şekillerde de değerlendirdim. Hiçbir şekilde içime sinen bir görseli olmadı. Son olarak şu an ilerlediğim tarza karar vermiştim.

Belki yine gövde ve nebari üzerinde yoğun oyma çalışmalarıyla şelaleye dönüşebilir, sağa yatırılarak. Oymalar yapılmalı çünkü nebarinin solundaki düz kesik, şelale yapılırsa iyice ortaya çıkacak. Ayrıca nebari çapı da, büyük kısmı toprağa gömüleceği için önemli oranda azalacak. Fakat yine de değerlendirilebilir elbette. Geçtiğimiz yazdan beri ağacın tarzını hiç sorgulamamış, kafamdaki şablon doğrultusunda ilerlemekteydim. Belki durumu en baştan ele alıp tarzı tekrar sorgulamanın vakti gelmiştir.

Bir boş vaktimde ağacı tekrar önüme alıp değerlendireyim bakalım. Bakarsınız hala sakladığı gizli birşeyler vardır.

Herkese keyifli çalışmalar dilerim.

Sakaki ve Cemaleddin beğendi.
Eski 29-05-2015, 13:20   #25
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Bir yıldan fazla zaman geçti. Dallar uzadı, kısaldı, uzadı, kısaldı, gövde oyuldu, lime sulphur uygulandı, topraksızlaştırıldı, saksı değişti...

Ve bu hale geldi.

delice - 24.05.2015.jpg

Tam arka yönden de sergilenebilecek bir ağaç olması çabasındayım.

delice - 24.05.2015..jpg

Yandan bir görsel

delice - 24.05.2015 yan.jpg

Ve kafamdaki plan.

delice - 24.05.2015 plan.jpg

Kaçak kat çıkma niyetindeyim.

Ayrıca oyma çalışması devam edip detaylandırılacak, rengi tonlandırılacak, boyut kazanacak.

Siyasi partilerin seçim vaadleri gibi oldu.
Zeytin 30 kuruş olacak.

Eski 31-05-2015, 19:55   #26
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Bir ağaçta nebari, gövde, ve dallar ile beraber (dallar tam olarak görünmese bile aradan seçilebilmeli) ağacın anatomisinin hissedilmesi gerek... Özür dilerim... çalışmanızda da , hedeflediğiniz görselde de ben bunu göremedim... Bana kızmayın lütfen... fikirlerim söylemeden edemedim... Çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar diliyorum...

nicholai hel beğendi.
Eski 01-06-2015, 11:34   #27
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Estağfurullah Sn. Cemaleddin, benim de bayıldığım bir çalışmam değil bu.

Konunun ilk mesajındaki ilk cümlelerimi tekrar bir okumanızı rica ediyorum.

İki sene önce yazdığım o düşüncelerimi bugün hala koruyorum.

Ağaçlarınız arasında hiç gördüğümü hatırlamıyorum ama İzmir'de ikamet ediyor olmanızdan dolayı delice zeytinle çalışmanız olmuştur diye tahmin ediyorum. Eğer olduysa bu türün zorluklarına da vakıfsınızdır.

Delice, çalıştığımız birçok türden farklı olarak apikal değil bazal dominant bir tür. Nereden ne şekilde sürgün vereceğini büyük ölçüde kendi belirliyor, yön vermek mümkün olmuyor. Sert budama yapıp kesik çevresinden sürgün almak isteseniz, onu da kendi seçiyor, beklediğiniz tepkiyi vermeyebiliyor. Yani kısacası, yaşadığı coğrafyalar onu çok inatçı yapmış gibi bir tavrı var. Dağ keçisine benzetiyorum deliceleri.

Bu ağacı aldığımda, yukarıdaki aşıyı besleyen tek bir hat dışında tüm gövdesi ölüydü. Tabi bunu o anda farketmedim, geçen zamanla birlikte anlamaya başladım, bu seneki shari çalışmamla da tescillemiş oldum.
Ağacın aşısını kesince, aslında o canlı hat üzerinde bir yerden sürgün vermek dışında bir seçeneği yoktu, ben aşı seviyesinin altındaki gövdenin canlı olduğunu, farklı yönlerden süreceğini beklerken.
Aşıyı kestikten kısa süre sonra aynı noktadan dipdibe üç sürgün verdi. Hemen telleyip yatay ve hareketli bir dal oluşturabilmek için şekil verdim. Yeni gelecek sürgünlere göre bu üç sürgünden ikisini eleyip olması gerektiği gibi tek birini bırakacaktım.

Malesef bugüne kadar verdiği yegane nimet de o oldu bana. Delicelerde alışılagelmiş nebari üzeri sürgünler dışında kullanılabilir anlamda tek aktivitesi bu üç sürgünü vermek oldu. Şekil verdiğim ve zamanla çatallandırdığım bu sürgünler gelişirken, başka hiçbir yerden sürmeyince ağacı mecburen bu üç dalla, tek bir noktadaki taçla oluşturmak durumunda kaldım.

Elbette eğer en baştan ağacın bu durumunu öngörebilmiş olsaydım, o dallardan birini hareketli bir şekilde yukarıya doğru uzatır yeni lider yapardım. Hatta şimdi plan çizimimdeki amacım da o zaten. O dalla bir zirve şekillendirip gelecek olan yan dallarla da ağacı oluştururdum. Fakat dediğim gibi, şartlar beni bu yöne itti.

Ağaçta dal göstermek aslında kolay. Geriden yapraksızlaştırma gibi yarım saatlik bir işleme bakar. Fakat delicelerin yapısı gereği bu biraz riskli. Çünkü yeni gelecek sürgünleri de mecburen uzaklaştırmak, dolayısıyla sadece dal uçlarındaki sürgünlere bağımlı kalmak gibi bir sonucu doğuruyor. Yapraksızlaştırılıp yeni gelen sürgünleri de alınan bir zeytinde ilerleyen zamanda eğer geriye doğru biraz ağır bir budama yapılırsa dalı kaybetme durumu söz konusu çünkü.

Nebarisi şekilsiz ve yarısı (güncel halinde oyduğum kısım) ölü, gövdesi hareketsiz ve monoton, dal dizilimi tek bir canlı hatta bağlı kaldığı ve o hat üzerinden bile başka sürgün vermediği için mümkün olmayan bu ağaçta aslında mecburi yönde ilerlemiş bir çalışma görüyorsunuz. Ama elimden geldiğince geliştiriyorum. Aslında ağacı sevmiyor da değilim. İlerleyen yıllarda güzelleşeceğini düşünüyorum.

Son olarak, delice zeytin bonsaileri üzerinde dünya çapında tanınmaya başlanan yeni nesil bonsai ustalarından Andres Bicocca'nın iki çalışmasını paylaşıyorum.

andres.jpg

5250.jpg

Eminim o da çok tatmin olmamıştır.
Ama deliceyle inatlaşmak olmuyor.

Keyifli çalışmalar, sağlıklı ağaçlar dilerim.

Cemaleddin beğendi.
Eski 01-06-2015, 13:13   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
deliceler çok güzel görseller sunuyorlar ama isterlerse bu anlamda çalışması hem zevkli, hemde sıkıntılı. resmen gözünüz üzerinde oluyor acaba sürgün verecek mi diye. ben çalışmanızın gidişatını merakla takip ediyorum. çünkü benimde başımda buna benzer inatçı bir delice var. ben değişik bir şeyler denedim ama olmadı. bu kış bir daha deneyeceğim. olmadı sizin gittiğiniz yoldan bende geleceğim. çalışmamın linki murat doğan / zeytin fikirlerinizi almak isterim. zeytini anlamaya tanımaya çalışıyorum. iyi çalışmalar.

nicholai hel beğendi.
murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 14:36   #29
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Nicolai Hel; Zeytin'in en zor ağaçlardan olduğunu çalışmalarımdan dolayı biliyorum... Tohumdan, turplu delice yamadori, delice fidandan çalışmalarım var, 4-5 yıldır cebelleşiyorum.. İlk yılda diğer ağaçlar gibi davranmadığını ve sabretmem gerektiğini farkettim ... eh idare eder formuna ancak geldi... Sanırım seneye yayınlayabilirim ...

Bizim Zeytine öğreteceğimizden çok onun bize öğretecekleri olduğunu anladım... Zeytini anladığımızda ancak onunla daha verimli çalışabiliriz diye düşünüyrum...

Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum...

NOT: Bicocca zeytini hiç anlamamış görünüyor...

Etiketler
bonsai, delice, zeytin

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024