agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 2 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 3 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Ali H. ALI
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen sagol

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2013, 11:30   #1
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sagol / Karaağaç (Taşüstü Shohin)

Aras Bey'in tavsiyesiyle Agaç A.Ş den aldığım şahane karaağaçtan 2 havai köklendirme aldıktan sonra kabuklu bit istilasıyla o güzelim anaç malesef kurudu. 2 havai köklendirme hatıra kaldı. Onlardan birini kumsalda bulup içini oyduğum bir kaya parçasına 2012 yılında dikmiştim. Birbirine yakın olan 2 dalı araya koyduğum bir tahta parçasıyla biraz uzakta tutmaya çalışıyorum. Kökleri kayaya uyum sağladı ve gelişmeye başladı. Bu sene 2 kez uç alımı yaptım.

2013 Mayıs ayındaki durumu.

_DSC0577 Taşüstü Karaağaç.jpg

Kayanın içini oyup hazırladım.

_DSC8619 kaya saksı.jpg

2012 de kayaya dikdiğim andaki durumu.

_DSC8626 kayaüstü karaağaç.jpg

Adem Keskin ve Muda beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 13:03   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Merhaba sn sagol,

Kayayla ağacı pek bütünleştiremedim gözümde ama sanırım daha sığ bir kaya olsa veya sığ hale getirseniz (mümkünse) daha uyumlu olur gibi. Bir öneri sadece...

sagol beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 13:30   #3
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Sayın Sakaki,

Aslında ağacın sağ alt dalını kalınlaştırıp tam bir süpürge haline getirmeyi planlıyordum. Düşündüğüm şekli aşağıya ilave ediyorum. Kayaya yeni uyum sağladı geri dönüş daha zor o nedenle kayayı değilde ağacı değiştirerek yapılabilecek başka bir öneri var mı acaba.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn sagol,

Kayayla ağacı pek bütünleştiremedim gözümde ama sanırım daha sığ bir kaya olsa veya sığ hale getirseniz (mümkünse) daha uyumlu olur gibi. Bir öneri sadece...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC0577 Taşüstü Karaağaç future.jpg (50.9 KB, 88 views)
Latif, Cemaleddin ve zorr beğendi.
Eski 15-05-2013, 14:37   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin Sagol,
son eklediginiz ve ulasmak istediginiz hedefi anlatan fotograftaki cin karaagaciniz, o hedefe ualstiginiz zaman, Sakakinin "Kayayla ağacı pek bütünleştiremedim" sozunu bir daha dusunecegini ve tekrar yorum ve gorus bildireceginden eminim. tasin yuvarlakligi ile agacin tac yapisinin yuvarlakli gayet guzel uyum icerisinde dusunuyorum.(Sakaki bu son eklediginizi daha gormemis olmali)

bu calismanizi sergilerken ya da fotograf cekerken, ona bir altlik yapmalisiniz(Sehpa) kucuk ayaciklari olan kontraplaktan yapilmis ve cilalanmis bir altlik agacinizi daha bir gorkemli gosterecektir. Agaciniz altligin sol tarafina yerlestirilip sag tarafta kayanin iki kati buyuklugunde altlik uzerinde bir bosluk birakilmali.

Bir de suna deginmek geregini duydum. Supurge tarzlari duz cikan bir govde uzerinde, govdenin yaklasik 1/3 veya 1/2 basliyan ve her taraftan cikan dallarin supurge gibi bir gorunum almasidir. (daha onceleri tartisma konusu olan bu supurge Turkiyedeki bilinen supurgelere benzemiyor! Joponlarin kullandigi o supurgenin benzeri Kibrista da kullaniliyordu. duz bir deynek uzerine baglanan cali supurgeler.
Degnek asagida supurgesi yukarida olunca adini tarza verdigi agac gibi duran bir supurge)

sizini karaagacinizin tarzi cift govdeli, kivrimli dik tarz olabilir!
Size iyi calismalar diliyorum.

Cemaleddin beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 17:13   #5
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Sayin Sagol,
son eklediginiz ve ulasmak istediginiz hedefi anlatan fotograftaki cin karaagaciniz, o hedefe ualstiginiz zaman, Sakakinin "Kayayla ağacı pek bütünleştiremedim" sozunu bir daha dusunecegini ve tekrar yorum ve gorus bildireceginden eminim. tasin yuvarlakligi ile agacin tac yapisinin yuvarlakli gayet guzel uyum icerisinde dusunuyorum.(Sakaki bu son eklediginizi daha gormemis olmali).
Evet, o son fotoğrafı görmemiştim Ali abi ama dürüst olmam gerekirse yine de benim içime halen çok sinmedi, ne yalan diyeyim
Tabii kendi zevkimi ve görüşümü de sn sagol'a ve çalışmalarına verdiğim değerin yanı sıra kendisi samimiyetimi bildiği için rahatça dile getirdim.

Elbette zevkler ve renkler farklı farklı, kimsenin zevki kimseyle aynı olacak diye bir kural yok, beklenemez de zaten. Bonsaide de zevkler ve renkler farklı olacak ki etkileşimli olarak gelişebilelim.

Geçenlerde sn sagol'un 3 gövdeli alıcıma yaptığı öneriden sonra, onun zevkini ve görüş açısını daha çok beğendim ve 3.cü gövdeyi iptal ettim mesela. O bana farklı bir görüş açısı getirmeseydi belki de aynı şekil devam ederdim büyük ihtimal.

Aslında beğenmediğim şey de kaya veya ağaç değil, ikisinin kombinasyonu içime sinmedi sadece; benim zevkime göre konuşacak olsam, yüksekliğinden ötürü o kayayı han kengai tarzı bir ağacım için kullanırdım sanırım. Ağaç geliştikçe belki de senin dediğin gibi daha hoş görünecektir.

Cemaleddin beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 20:18   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Yorumlarınıza teşekkürler Sayın Ali H.Ali, Sayın Sakaki,

Ali Bey, ağaç gelişirken ben de bir sehpa yapacağım, bir sonraki fotoğrafa yetiştirmeye çalışırım.
Kayanın yuvarlaklığıyla ağacın yuvarlaklığını ben de bağdaştırıyorum. Sayın Sakaki'yi de kıramayacağım ve diğer havai köklendirmeli Çin Karaağacımı Taşüstü Han-Kengai yapmaya çalışacağım(onu da geçen yıl taşüstüne dikmiştim biraz daha yavaş gelişiyor).

İyi çalışmalar dilerim...

Nail ve Sakaki beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024