agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni17Beğeniler
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen Leofold
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Leofold
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Leofold
  • 2 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen Leofold
  • 1 Gönderen a.a.
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-10-2014, 18:17   #1
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Giriş Tarihi: 23-09-2014
a.a. / pittosporum

Selamlar,

Bu pittosporum'u geçen hafta İzmir devlet fidanlığından satın aldım. Bu türle yapılan birkaç bonsai çalışması görmüştüm, fakat bakımı ile ilgili bir fikrim yok, nasıl sulanmalı, ne kadar güneşte kalmalı vs.?

Ayrıca bulunduğumuz mevsimde saksı değiştirmenin, köklere hava temas etmesiyle tehlikeli olacağından daha geniş bir saksıya almadım henüz, fakat içinde bulunduğu saksı da hiç sağlıklı gözükmüyor ve toprak yetersiz gibi. Değiştirmek daha mı iyi olacaktır bilemiyorum..

Yorumlarınız ve yönlendirmeleriniz ile bilinçli yaklaşmak istiyorum ağaca.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_1336.jpg (61.0 KB, 168 views)
Dosya Türü: jpg DSC_1330.jpg (28.2 KB, 166 views)
Dosya Türü: jpg DSC_1331.jpg (30.2 KB, 169 views)
a.a. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 18:19   #2
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

toprak bu durumda.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_1334.jpg (35.1 KB, 162 views)
Dosya Türü: jpg DSC_1332.jpg (28.6 KB, 163 views)
Eski 29-10-2014, 18:23   #3
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Sanırım konuyu -başlangıç aşamasındaki bonsai çalışmaları- bölümüne açmam gerekiyordu. Kusura bakmayın.

Eski 29-10-2014, 18:24   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Çok güzel bir aday. Doğal tarz (Naturalistic Style) çalışabilirsiniz.
Şu an ellemeyin artık. Ama Şubat ayının sonunda toprak değişimiyle birlikte saksı değişimi yapabilirsiniz.

a.a. beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2014, 22:18   #5
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Sn. Badrobot teşekkür ederim.

Peki su ve güneş gereksinimi ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?

Eski 29-10-2014, 22:51   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Pittosporum aslında ışık ağacı olsalarda yarı gölge ve hatta tam gölge ortamlarda iyi bir gelişim gösterebilmekteler. Pek hasatalığı olmayan dayanıklı ağaç/çalılardır. Direnajı iyi topraklarda iyi gelişirler. Sulama konusunda şunu söylemeliyim; toprakla bağlantılı olan bir konu olsada çok aşırı sulamaktan kaçının. Normal birsulama yeterli olacaktır.

a.a. beğendi.
Eski 29-10-2014, 22:58   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Benimde Pittosporum çalışmalarım var. Onlar tüm gün güneş alan bir yerdeler ama üzerlerinde %55lik file gölgelik var. Bu gölgeliğin çok faydasını gördüm hep; ağaç tüm gün güneşi görürken gölgelik aşırı kızgın güneş ışınlarını keserek yaprakların kavrulmasını engelliyor. Ağaçlar yakıcı, kavurucu güneş ışınlarından korunarak güneş ışığını alıyorlar. Tavsiye ederim.

a.a. beğendi.
Eski 30-10-2014, 05:11   #8
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Benimde Pittosporum çalışmalarım var. Onlar tüm gün güneş alan bir yerdeler ama üzerlerinde %55lik file gölgelik var. Bu gölgeliğin çok faydasını gördüm hep; ağaç tüm gün güneşi görürken gölgelik aşırı kızgın güneş ışınlarını keserek yaprakların kavrulmasını engelliyor. Ağaçlar yakıcı, kavurucu güneş ışınlarından korunarak güneş ışığını alıyorlar. Tavsiye ederim.

Güneşi filtreleyen file muazzam bir fikir gerçekten. Yalnız şimdilik ihtiyacım yok zira benim ağaçlarım hala balkona sığıyorlar
Bir de ağaçta Telleme ve budama işlemlerini saksı dğişiminden sonra mı tavsiye edersiniz. bunu merak ediyorum?

Badrobot sizin pittosporum çalışmalarınızı inceledim, gelişimlerini keyifle takip edeceğim. Bilgiler için teşekkür ederim.

Eski 31-10-2014, 14:08   #9
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Tecrübeli büyüklerimiz daha iyi bilirler gerçi ama telleme işlemini saksı değişiminden önce yapmanız daha iyi olur, zira kökleri açığa çıkarıp, kök budamaları da yapacağınız için yeni saksıda bu işlemler henüz kökler toprağa iyi tutunmamış olduklarından verimli çalışmanızı engelleyebilir ve hatta ağacınıza zarar vermenize neden olabilir..
Benim de bi pitos bonsai çalışmam var, yarı şelale formu olacağından çok umutluyum, gerçekten çok sevimli ve güler yüzlü ağaçlar sizinkinin formu da çok hoşuma gitti, çalışmanızda başarılar dilerim..

Sakaki ve a.a. beğendi.
Leofold Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 15:28   #10
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Leofold Mesajı Göster
Tecrübeli büyüklerimiz daha iyi bilirler gerçi ama telleme işlemini saksı değişiminden önce yapmanız daha iyi olur, zira kökleri açığa çıkarıp, kök budamaları da yapacağınız için yeni saksıda bu işlemler henüz kökler toprağa iyi tutunmamış olduklarından verimli çalışmanızı engelleyebilir ve hatta ağacınıza zarar vermenize neden olabilir.
Yerinde ve güzel bir tespit, tebrik ediyorum sn Leofold.
Çok doğru ve işi iyi bilenlerin uyguladığı bir yöntem olmasına karşın yeni başlayanlarca pek dillendirilmeyen bir ayrıntıdır. Buradan da araştırmacı ve uygulamacı olduğunuz belli oluyor.

En kısa zamanda sizin de çalışmalarınızı görürüz umarım.

Leofold ve a.a. beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 15:53   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.a.a.
Saksı değişimi için kesinlikle Şubat-Mart aylarını bekleyin. Ama benim size bir önerim var; ağacın içinde bulunduğu toprağı kontrol edin. Eğer çok balçık gibi bir topraksa dediğim dönemde ağacı saksıdan çıkarın ve köklerine az basınçlı bir su sıkarak kökleri açığa çıkarın. Bence hiç kök budaması yapmayın. Ağacı olduğu gibi az biraz daha büyük bir saksıya alın. Tabii inorganik toprak karışımınıda daha önceden hazırlamış olun ve bu toprak karışımına ağacı ekin.

a.a. beğendi.
Eski 31-10-2014, 18:40   #12
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Fikirleriniz için teşekkür ederim.

Sn.Leofold bu ağaçları ben de çok beğeniyorum, yaprak bütünlükleri çok hoş sizin çalışmalarınızı da görmek isterim.

Sn.Badrobot balçıksı bir yapısı yok sanırım toprağın ama yine de tekrar kontrol edeceğim fotoğrafını da paylaşırım, bir göz atarsınız belki

Marttan evel toprak saksı değişimi yapmayacağım bu zaman zarfında da toprak ileilgili hazırlık yaparım diye düşünüyorum. Bu durumda sn.leofoldun bahsettiği gibi şekillendirme meselesine de girmem gerekecek, fakat tarz-stil hususunda daha fazla yardıma ihtiyacım var

Eski 31-10-2014, 19:23   #13
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Eğer toprağı çok kötü değilse, bu durumda bence toprağıda bozmayın. Ağacı saksıdan toprağı bozmadan çıkarıp daha dekoratif, daha büyük bir saksıya alabilirsiniz. Önce inorganik toprağı yeni saksının tabanına serin. Yeterli yüksekliğe erişince ağacı saksıda çıkardığınız pasta kalıbı şeklinde oturtun. Yeni saksı daha büyük olacağından ağacın toprağının etrafında bir miktar boşluk kalacaktır. Bu boşluğuda yine İnorganik karışımla doldurun.
Üstelik bu tip bir saksı değişimini yılın her mevsimi yapabilirsiniz.

a.a. beğendi.
Eski 31-10-2014, 20:04   #14
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

En yakın zamanda kontrol edip, görselleri paylaşacağım sn.badrobot, bahsettiğiniz gibi eğer köklerin içinde bulunduğu toprak iyiyse gerçekten yeni bir saksıya almak çok iyi olacak. böylelikle kökler havayla temasa geçmeden bitkiyi rahatlatmış olabilirim, çok teşekkür ederim.

Eski 31-10-2014, 23:32   #15
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Sevgili Sakaki ve a.a.
Benim pitos'u da yaklaşık 1,5 ay önce fidanlıktan aldım, bu ay başında da bonsai saksısına aktardım, hafif bir budama yaptım, biraz da yaprak küçültme, aralık ayında da tellerinden ayıracağım, şu an mutlu görünüyor, küçük yapraklar verdi Fotoğrafını sizlerle paylaşmak istiyorum ancak telefonumun bilgisayarla bir uyum sorunu var, uyumlu bir bilgisayar bulduğum ilk fırsatta bu başlık altında paylaşacağım..sevgiler..

a.a. beğendi.
Eski 31-10-2014, 23:38   #16
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Leofold.
Çoğu yeni başlayanlar gibi aynı zaman diliminde bir çok uygulama yapmışsınız. Ağaca bu kadar yüklenmek bence iyi değil. Hatta bonsai saksısına almak için kök budaması yamanıza rağmen birde üstüne yapraksızlaştırma gibi çok ciddi iki uygulama...tellmede cabası. Ağaç nasıl olduda ölmemiş?

Eski 31-10-2014, 23:50   #17
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Birde telleme konusu: çok yanlış bir zamanda olduğumuzu söylemeliyim. Aralık ayında telleri çıkardığınızda ağacınız tekrar eski şekline yakın bir şekle girecek.
Tellemenin mantığı; ağaç aktif dönemde olduğunda tellerle verdiğimiz şekli alır. Uykuda ağacın telli durmasının bir sakıncası yoktur ama ağaç vermeye çalıştığımız şekli almazda. Kışın yapılan tellemelerin yaprak döken türlerde sadece bir tek avantajı vardır; yapraklar olmadığından hem dalları daha net görebilir hemde telleri sararken elimize, ayağımıza daha az takılan şey olur.
Bahar-Yaz ve erken Sonbahar dönemlerinde telleme yapılabilsede aslında en iyi zaman yaprakların çıkmasına çok az bir zaman kala olan erken İlkbahardır. Teller takıldıktan sonrada ağacın türüne ve dolayısıyla büyüme hızına göre teller sık aralıklarla kontrol edilir. Aksi halde teller dalları sıkmaya hatta kabuk dokusunu tahrip etmeye başlar. Dallar üzerinde çok kötü tel izleri oluşmasından tutunda, dalın kurumasına kadar giden çok değişik kötü sonuçlar doğurur.

a.a. beğendi.
Eski 01-11-2014, 00:21   #18
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Sn.Leofold 1,5 ay için gerçekten çok çalışma yapmışsınız, umarım ağacınız sağlıklı ve küçük yapraklarıyla mutludur fotoğraf yüklemeniz çok fikir verecektir, merakla bekliyoruz.

Eski 01-11-2014, 00:30   #19
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Sn.badrobot ağaca uygulanacak herşey genelde bahar aylarında yapılmalı diyebilir miyiz? Bu konuda kafam sürekli karışıyor. Yani bonsai için saksı-toprak değişimi, kök budama, yaprak ve dal budama, telleme, besin verme bunlar gibi işlemleri kapsayan mevsimlere ayrılmış bir şema var mıdır acaba. Yoksa sanırım hazırlamam gerekiyor Sanırım ağır budamalar bazen sonbahar kış döneminde tavsiye ediliyordu, yanılıyor olabilirim.

Eski 01-11-2014, 14:37   #20
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Sn badrobot,
Uyarılarınız için çok teşekkür ederim bundan sonraki çalışmalarımda kesinlikle dikkate alacağımdan şüpheniz olmasın. Açıkçası yaprak küçültme ve budamaları yok denecek kadar az yaptığım için belki ağacım şu an ölmemiştir. Bonsai saksına aktaralı 1 aydan fazla oldu. Ağacın formu iyi olduğu için ağır bir budama yapmamıştım neyseki. Tellemeyi de form vermekten ziyade altta kalan yaprakların biraz daha ışık almasını sağlamak adına yaptım ilerleyen dönemde üst dallarda yapılacak budamalarla belki daha başarılı olurum. Hem de dediğiniz gibi ağaç tekrar eski halini alacaksa lüzumsuz ve zamansız bir telleme işlemi yapmışım

Eski 01-11-2014, 14:39   #21
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Ağacın fotoğrafını yarın yükleyebileceğim fikirleniz ve önerileriniz yardımıyla yaşatacağız ağacımı

a.a. beğendi.
Eski 01-11-2014, 16:46   #22
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Şimdi bir şey daha söyliyeceğim ama umarım bana kızmazsınız. Ağacınızı bonsai saksısına almanızda ayrı bir hata. Şeklini tam olarak bulamamış ağaçlarınızıda sığ sasksıya erken almayın. Ne kadar çok toprak içinde olursa ağaç o oranda hızlı gelişir, ne kadar az toprak olursa o orandada ağacın gelişimi yavaşlar. Hele birde kök budaması yaptıysanız sığ saksıda ağacın gelişimi önemli ölçüde yavaşlar. Birde bu türün diğer ağaçlara oranla biraz daha yavaş gelişen bir tür olduğunu düşünürsek???
Ben 5 yıldır bonsai'yle uğraşmama rağmen halen tüm ağaçlarım olabildiğince derin ve geniş siyah renkteki üretim saksılarında. Daha bir kaç yıl daha öylede olacak giibi.

Leofold ve Adem Keskin beğendi.
Eski 01-11-2014, 20:22   #23
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Rica ederim sn. badrobot kızmak ne kelime, sizin gibi tecrübeli yetiştiricler sayesinde ağaçlarımızı daha doğru yetiştirebiliriz, kızmak bir yana eleştirilerinizden memnun oluyorum, zira ağacımın daha sağlıklı olabilmesi için fikir belirtmişsiniz teşekkürler

badrobot beğendi.
Eski 07-11-2014, 14:14   #24
Ağaçsever

a.a.'s Avatar

Sn. badrobot önerinizi değerlendirmeye çalıştım;
bildiğiniz gibi saksıdaki toprak saksının yarısını dolduruyordu, saksı değiştirmeden toprak eklemeye çalıştım. kalıp şeklinde ağacı toprağıyla çıkardım ve saksının dibine 4 parmak yüksekliğinde toprak ekledim, üzerine tekrar kalıp şeklinde çıkardığım toprağı ve ağacı kapattım ve toprağın üst yüzeyine de 1-2 parmak toprak daha ekledim. En azından marta kadar daha sağlıklı bekleyeceğini düşünüyorum, ne dersiniz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Eğer toprağı çok kötü değilse, bu durumda bence toprağıda bozmayın. Ağacı saksıdan toprağı bozmadan çıkarıp daha dekoratif, daha büyük bir saksıya alabilirsiniz. Önce inorganik toprağı yeni saksının tabanına serin. Yeterli yüksekliğe erişince ağacı saksıda çıkardığınız pasta kalıbı şeklinde oturtun. Yeni saksı daha büyük olacağından ağacın toprağının etrafında bir miktar boşluk kalacaktır. Bu boşluğuda yine İnorganik karışımla doldurun.
Üstelik bu tip bir saksı değişimini yılın her mevsimi yapabilirsiniz.

Leofold beğendi.
Eski 07-11-2014, 22:17   #25
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.a.a.
Gayet güzel olmuş.

a.a. beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024