agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Hazeyn
  • 1 Gönderen badrobot
  • 4 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen badrobot
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen nicholai hel
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 5 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-05-2013, 23:55   #1
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sakaki / Dişbudak (Chokkan Tarzı)

Yine fotoğraflarını üzülerek geç yüklediğim bir başka adayım olan bu dişbudağı geçtiğimiz kış sonu almıştım.
Her ne kadar hafif hareketi olan bir gövdeye sahip olsa da dik tarz (chokkan) denmesini daha doğru bulduğum bir yapıya sahip.

Aşağıdaki fotoğraflar Mart ayı başında çekildi, şu an üzeri bolca sürgünle dolu durumda. En kısa zamanda güncel halini yükleyeceğim.

gece ve Kelebek beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 08:33   #2
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Kardeş haberin olsun dişbudak suyu sever. Unutma sakın.

Sakaki beğendi.
Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 20:35   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn. Sakaki, Ağacınız çok güzel. İşaretlediğim bölgedeki kabukta doku farklılığı görünüyor. Bir problem yoktur umarım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 400478d1367877287-disbudak-chokkan-0002.jpg (64.3 KB, 201 views)
Kelebek beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 22:30   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn. Sakaki, Ağacınız çok güzel. İşaretlediğim bölgedeki kabukta doku farklılığı görünüyor. Bir problem yoktur umarım.
Bir problem yok sn badrobot.
Şu anda gayet sağlıklı ve uzun sürgünler vermiş durumda.
O işaretlediğiniz bölge ve ona benzer birkaç yer daha yavaş yavaş kabuklaşmaya ve sertleşmeye başlamış kısımlar. Herhangi bir ölü doku vs. değil.

İyi çalışmalar dilerim.

Eski 12-05-2013, 22:22   #5
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Sn badrobot,

Sizin için bugün o bölgeyi daha net gösteren bir fotoğraf çektim.
Görüldüğü gibi o doku farklılığı sadece sertleşip kabuklaşarak, çatlamaya başlayan doku. Zaten buna benzer birkaç bölge daha var gövde üzerinde ve buralardan çıkan sürgünler de olduğundan her hangi bir problem yok yani

Aşağıdaki fotoğraflar da bugün itibariyle durumu:

Eski 12-05-2013, 22:35   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Sakaki.
Ağacın sağlıklı olduğuna sevindim. Malum çok emek var bu ağaçlarda. Dalları yavaş yavaş yatırma fikri bence çok doğru. Siz ipler kullanmışsınız ben tel kullanıyorum. (Geçen sene ağırlık kullanıyordum, kimseye tavsiye etmem. Dallar kırılabiliyor.) Dalları daha tazeyken yavaş yavaş yatırmak çok iyi oluyor. Kalınlaştığında yere paralel hale getireyim derken "çıt" diye kırılma riski hiç yok. Ağacınız şimdiden çok güzel duryor. Nebariside oldukça yeterli. Heyecanlandım ve kıskandım vallahi.
Nazar değmesin.
Kolay gelsin.

Sakaki beğendi.
Eski 12-05-2013, 22:45   #7
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Sn.Sakaki.
Ağacın sağlıklı olduğuna sevindim. Malum çok emek var bu ağaçlarda. Dalları yavaş yavaş yatırma fikri bence çok doğru. Siz ipler kullanmışsınız ben tel kullanıyorum. (Geçen sene ağırlık kullanıyordum, kimseye tavsiye etmem. Dallar kırılabiliyor.) Dalları daha tazeyken yavaş yavaş yatırmak çok iyi oluyor. Kalınlaştığında yere paralel hale getireyim derken "çıt" diye kırılma riski hiç yok. Ağacınız şimdiden çok güzel duryor. Nebariside oldukça yeterli. Heyecanlandım ve kıskandım vallahi.
Nazar değmesin.
Kolay gelsin.
Teşekkür ediyorum sn badrobot beğeniniz için.
Aslında onlar ip değil, orta sertlikte kauçuktan lastik. Lastik esneyebildiği için dalların rüzgarlı havada kırılma riski minimuma iniyor.

Ayrıca bir defada maksimum eğilebildiği kadar zorlamıyorum dalları; lastiği az miktar gererek saksının yanındaki çiviye sabitliyorum ve her hafta dalın durumunu kontrol ederek lastiği bir miktar daha doluyorum çiviye, böylece işim de kolaylaşmış oluyor. Kesinlikle tavsiye ederim!

Size de başarılar dilerim...

Eski 14-05-2013, 07:22   #8
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Sakaki,

Güzel bir dişbudak bulmuşsunuz, kolay gelsin.

İyi çalışmalar dilerim....

Sakaki beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 09:49   #9
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Yeni çıkan sürgünleri eğitime başlamak konusunda hastalıklıyım galiba, geçen gün 1 cm.lik yemyeşil bir sürgünü incecik yumuşak bir telle altındaki dala doğru yön verdirirken yakaladım kendimi.

Saksı kenarı boyunca çiviler çakıp kademeli eğme işlemini ben de yapıyorum, çok faydalı oluyor. Yalnız ben iple yapıyordum, lastik de iyi fikirmiş. Orta sertlikte lastikleri nereden edindiniz acaba?

Dişbudak sahip olmayı istediğim bir tür. Karşıma çıkan adaylar ya çok ince ya da fazla kalın oldular hep. Geçen gün bir fidanlıkta oldukça ideal, 10-15 cm gövde kalınlığı olanı vardı, tam dal yapısını inceleyip hayaller kurarken çatlamış kabuklarının arasında unlu bitleri farkettim. Daha yeni kurtulduğum bir illet olduğundan kaçarak uzaklaştım ağaçtan.

Ağacınız büyük potansiyele sahip gerçekten. İnşallah hastalıklardan zararlılardan uzak, seyrine doyum olmayan sağlıklı bir bonsai olur.

Sakaki beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 22:26   #10
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nicholai hel Mesajı Göster
Yeni çıkan sürgünleri eğitime başlamak konusunda hastalıklıyım galiba, geçen gün 1 cm.lik yemyeşil bir sürgünü incecik yumuşak bir telle altındaki dala doğru yön verdirirken yakaladım kendimi.

Saksı kenarı boyunca çiviler çakıp kademeli eğme işlemini ben de yapıyorum, çok faydalı oluyor. Yalnız ben iple yapıyordum, lastik de iyi fikirmiş. Orta sertlikte lastikleri nereden edindiniz acaba?

Dişbudak sahip olmayı istediğim bir tür. Karşıma çıkan adaylar ya çok ince ya da fazla kalın oldular hep. Geçen gün bir fidanlıkta oldukça ideal, 10-15 cm gövde kalınlığı olanı vardı, tam dal yapısını inceleyip hayaller kurarken çatlamış kabuklarının arasında unlu bitleri farkettim. Daha yeni kurtulduğum bir illet olduğundan kaçarak uzaklaştım ağaçtan.

Ağacınız büyük potansiyele sahip gerçekten. İnşallah hastalıklardan zararlılardan uzak, seyrine doyum olmayan sağlıklı bir bonsai olur.
Sn nicholai hel,

Lastiği özellikle aramadım açıkcası, tesadüfen Praktiker'de görüp almıştım bir bobin kadar.

Bana soracak olursanız pamuklu bit o kadar büyük bir sorun değil, birçok yöntemle kolayca yok edilebilir. Bence sadece bu yüzden vazgeçmeseydiniz keşke. Asıl korkmanız gereken kabuklu bit

Kolay gelsin.

Eski 15-05-2013, 00:20   #11
Ağaç Dostu

nicholai hel's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
Ağaçlarımda ve bitki/çiçeklerimizde herhangi bir zararlı görmek beni fazlasıyla irrite ediyor. Sizin kadar da tecrübeli olmadığım için, hemen telaşa kapılıyorum.

Unlu bitle mücadelede sürekli elle/cımbızla günlük temizlik ve neemazal uygulamarıyla sanırım (umarım) başarıya ulaştım. Ama yine de hiç hoşlanmadığım bir zararlı. Yaprak bitini on kere tercih ederim. Kabuklu biti daha önce taflanımda görmüştüm sanırım. Hiçbir ilaç fayda etmemişti, sadece cımbızla temizleyebiliyordum. Kabus gibiydi.

Konuya dönecek olursak, ağacınız gerçekten çok güzel, nazar değmesin. Sondan bir önceki fotoğrafa baktığımda ağacın geleceği gözümde canlanıyor. Şimdiden tebrik ederim.

Sakaki beğendi.
nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 08:40   #12
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.nicholai hel,Sn.Sakaki,Sn.Bonsai Dostları.
Zaralılarla (her ne mahlukat olursa olsun) mücadelenin tek bir yolu var: Periyodik, düzenli ilaçlama.
Ben aktif dönemde her hafta 2-3 değişik süper zehri tam dozda (bazı ilaçlarda azda olsa OVERDOSE) dönüşümlü olarak bahçeme ve ağaçlarıma atıyorum. 2-3 değişik muhteviyatlı zehir kullanmamın sebebide bağışıklık kazanma ihtimalleri...
Ben korkmuyorum, gelsinler.

Eski 27-05-2013, 22:30   #13
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Dişbudak, diğer çoğu ağacımdan farklı olarak toprağın nemi azalmaya yüz tuttuğu anda, bu durumu hemen yapraklarının diriliğini kaybetmesiyle belli ediyor.

O yüzden toprağın nemini daha uzun muhafaza etmesi amacıyla yüzeye yosun takviyesi yapmak durumunda kaldım. Yosunların yazın Adana'da yaşaması mümkün değil, ancak yine de yosunsuz saksılarla mukayese ettiğimde toprağın nemini bir gün daha fazladan muhafaza ettiğini gözlemledim, sıcak illerde yaşayanlara tavsiye ederim.

Adem Keskin beğendi.
Eski 09-06-2014, 15:48   #14
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bayağıdır nematod ile mücadele halindeki dişbudak nihayet düzelmeye başladı. Umarım bu sorun tekrarlamaz, kurtulması gerçekten çok zor bir sorun.

Güncel durum:

Disbudak-Chokkan-0008.jpg

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024