agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni26Beğeniler
  • 3 Gönderen sagol
  • 3 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen sagol
  • 4 Gönderen Adem Keskin
  • 2 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen Adem Keskin
  • 2 Gönderen Cemaleddin
  • 1 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen sagol
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen bonsade

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2013, 20:48   #1
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
sagol / Dut (Çekirdekten)

Cemaleddin Bey'in tohumdan bonsai yapma çalışmaları beni de heveslendirdi.
Bu dut 2 yılda inanılmaz gelişme gösterdi, diğerleri bunun yarısı kalınlığına ulaşamadan bunun çapı 6 cm yi geçti.
1 yıl hiç dokunmadım serbest gelişmeye bıraktım. 2012 aralıkta , ağacı kırmamaya çalışarak yere yatırdım ve uç kısmını tekrar yukarı döndürdüm ama hiç budamadım. Bol su ve gübre ile bu yaz 3 cm den 6 cm çapa ulaştı. Geçen ay budadım.
Ya 2014 martta sökerim ya da 1 yıl daha toprakta tutarım ve yerinde eğitirim daha tam karar veremedim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC4131 dut.jpg (69.4 KB, 231 views)
Latif, Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 21:14   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Tohumcuların sayısı artmaya başladı...
En son gördüğümde Zongultak'tan Adem Keskin bey de tohumdan adenium sevdasına girmişti (gerçi onun nedenleri farklı ama olsun!) şimdi sizinle devam ediyoruz...

Ben de gizli gizli alıç, prunus malus ve larix yetiştiriyorum tohumdan... seneye damlarım ben de aranıza merak etmeyin

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 21:20   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.sagol.
Tohumdan ve fidandan ağaç yetiştirmenin en büyük avantajıda bu olsa gerek. Daha ilk gelişme dönemelerinden itibaren gövdeye hem koniklik anlamında hemde şekil (eğri büğrü) olarak istenilen şekli verme olanağına sahip oluyorsunuz. Bende bahçemde henüz kalınlıkları daha 1cm bile olmayan bazı fidanlarımı en az 4-5 yıl gelişmeleri için toprağa ektim. Her yıl yeni çıkan sürgünden 2-3 göz bırakıp buduyorumki sonunda konik bir mini ağacım olsun. Bazılarında gövdelerini telleyerek istediğim şekilleri verebiliyorum. Ama tüm bu ağaçların çok zamana ihtiyaçları olduğundan, bonsai çalışamaları için iyice gelişmelerini beklemek gerektiğinden fazla göz önünde tutmamak ve fazla bir beklenti içide olmamak gerekiyor elbet. Kısaca diğer gelişmiş adaylarla çalısırken bu ağaçlarla ilgili "yap-unut" gibi bir mantığa sahip olmak gerekiyor.
Yeni başlayanlar, bonsai için fidan seçimi
Sizin ağacınızın şeklide çok hoş olmuş. Bu kış bende bahçeme beden şekillerini beğenmediğim 5-6cmlik kalınlıktaki sopa gibi gövdeli dutları sizin ağacınız gibi şekillere ulaşmaları için sert budayıp bahçeye ekmeyi düşünüyorum.

sagol ve Fırtına42 beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 21:42   #4
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Sakaki,

Alternatif çalışmalar yapılması ülkemizde bonsai sanatının gelişmesi açısından faydalı oluyor. Hepimiz artısını eksisini görüyoruz, birbirimize örnek oluyoruz.

İyi çalışmalar dilerim...

Sakaki ve Cemaleddin beğendi.
Eski 25-11-2013, 21:49   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Badrobot,

Toprağa dikilenler genelde çok hızlı gelişiyor(bol gübre, bol su, bol güneş) o nedenle aktif dönemde telleme yapmıyorum. Mesela bu duttta o en son ince dalın çıktığı yere büyük bir dolu saksıyı koyup 6 ay kadar kaldırmadım.
Nebari de geliştirmek istiyorsanız toprağına mıcır veya çakıl taşları hatta daha büyük taşlar karıştırmanın faydası oluyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.sagol.
Tohumdan ve fidandan ağaç yetiştirmenin en büyük avantajıda bu olsa gerek. Daha ilk gelişme dönemelerinden itibaren gövdeye hem koniklik anlamında hemde şekil (eğri büğrü) olarak istenilen şekli verme olanağına sahip oluyorsunuz. Bende bahçemde henüz kalınlıkları daha 1cm bile olmayan bazı fidanlarımı en az 4-5 yıl gelişmeleri için toprağa ektim. Her yıl yeni çıkan sürgünden 2-3 göz bırakıp buduyorumki sonunda konik bir mini ağacım olsun. Bazılarında gövdelerini telleyerek istediğim şekilleri verebiliyorum. Ama tüm bu ağaçların çok zamana ihtiyaçları olduğundan, bonsai çalışamaları için iyice gelişmelerini beklemek gerektiğinden fazla göz önünde tutmamak ve fazla bir beklenti içide olmamak gerekiyor elbet. Kısaca diğer gelişmiş adaylarla çalısırken bu ağaçlarla ilgili "yap-unut" gibi bir mantığa sahip olmak gerekiyor.
Yeni başlayanlar, bonsai için fidan seçimi
Sizin ağacınızın şeklide çok hoş olmuş. Bu kış bende bahçeme beden şekillerini beğenmediğim 5-6cmlik kalınlıktaki sopa gibi gövdeli dutları sizin ağacınız gibi şekillere ulaşmaları için sert budayıp bahçeye ekmeyi düşünüyorum.

Eski 26-11-2013, 06:44   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın Sağol başarılı bir çalışma olmuş , bahçede olması gelişimin ne kadar hızlı olabileceğini gösteriyor.

Sayın Sakaki bizimkisi kara sevdadan... bonsaiye 10-15 adet çekirdekten çalışmalarım var benimde gün ışığına zamanı gelince çıkarmayı düşünüyorum

Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 06:53   #7
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Adem Bey,

Karadenize yolum düşmüyor, düşseydi Sayın Sakakiden önce sizin saklı hazineleri yerinde görmek isterdim. Benim dutu paylaşmak için çok erken ama bahçesi olan arkadaşları adaylarından birkaçını bahçede eğitmeye özendirmek istedim.

Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
Eski 26-11-2013, 11:58   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın Sağol bu taraflara yolu düşen herkesin başımın üstünde yeri vardır. Hazineler konusunda kısmet diyelim ipi kim göğüsler bilemiyorum artık Sizin emanetleride unutmadım aklımda iyi ve örnek çalışmalarınızın devamını dilerim saygılarımla..

sagol beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 18:37   #9
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Arkadaşlar, tohumdan bonsai yetiştiriyorsanız ve çabuk kalınlaşsın diye bahçeye gömüp ilgilenmezseniz mutlaka kontrolden çıkacaktır. Kontrolünü iyi yapmanız gerekli. Bahçeye dikilen ağaç çok hızlı sürgünler verir. Bu da yaprak boğum aralıklarının istenilenden çok daha uzun olmasına neden olur... Eğer gelişimini kontrol altına alamazsanız, gövde kalınlaşırken boy çok hızlı uzayacak ve kısaltmaya kalktığınızda zirvede ve yan dallarda büyük kesikler oluşacak, gövdedeki ve daldaki koniklik de silikleşecektir... O zaman da fidancıda bulunan herhangi bir fidandan farkı kalmıyor... Bahçeye dikmektense büyük saksıya dikmenizi ve kontrollü geliştirmenizi tavsiye ederim...

Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum...

merlict ve sagol beğendi.
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 20:18   #10
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Cemaleddin Bey,

Bu dut yerini çok sevdi ve gerçekten kontrolden çıktı, budadığımda 4 metreyi aşmıştı, yazın bahçeden de çok uzak kalınca yeterince zaman ayıramadım, belki 1-2 ay önce budardım. Yine de çok geç bulmuyorum. Kesikler kendini onaramazsa kovuk yaparak bir çözüm bulurum. Zaten seçtiğim form da üzerine bir kaya düşüp yere eğilmiş bir ağacı andırıyor o nedenle gövdede kovuk, iyileşmiş veya iyileşmemiş yara olması doğallık açısından daha bile iyi olabilir.

Bu dut çok kısa zamanda aşırı gelişti ama diğer denemelerimde böyle hızlı bir büyüme olmadı dolayısıyla daha kontrol altındalar. Keşke 1-2 tanesi daha böyle gelişme gösterseydi.
Çekirdekten saksıda yetiştirdiklerim de var, genelde kaya içi ve kaya üstü çalışmaları saksıda geliştiriyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Arkadaşlar, tohumdan bonsai yetiştiriyorsanız ve çabuk kalınlaşsın diye bahçeye gömüp ilgilenmezseniz mutlaka kontrolden çıkacaktır. Kontrolünü iyi yapmanız gerekli. Bahçeye dikilen ağaç çok hızlı sürgünler verir. Bu da yaprak boğum aralıklarının istenilenden çok daha uzun olmasına neden olur... Eğer gelişimini kontrol altına alamazsanız, gövde kalınlaşırken boy çok hızlı uzayacak ve kısaltmaya kalktığınızda zirvede ve yan dallarda büyük kesikler oluşacak, gövdedeki ve daldaki koniklik de silikleşecektir... O zaman da fidancıda bulunan herhangi bir fidandan farkı kalmıyor... Bahçeye dikmektense büyük saksıya dikmenizi ve kontrollü geliştirmenizi tavsiye ederim...

Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum...

Cemaleddin beğendi.
Eski 05-05-2014, 14:58   #11
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Yavaş yavaş tarza karar versem fena olmayacak aksi halde bu seneyi de gövde kalınlaştırarak geçirecek.

Geçen yıl dut verdiyse de ben farketmedim. Dut çekirdekten yetişti, meyveli mi, meyveliyse beyaz mı, mor mu bilmiyorum. Kara ve beyaz dut aşısı yapıp karışık renkli bir ağaç da oluşturulabilir veya meyvesiz ise sadece yaprak da yeter diye düşünülüp kendi dallarıyla da geliştirilebilir.

Her ne kadar ağaçtaki yeni gelen sürgünler fikir değiştirtebilse de bir başlangıç olsun diye 2 çizim yaptım sizlere hangisi daha akla yatkın geliyor acaba?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC4131 dut deneme 4.jpg (31.7 KB, 105 views)
Dosya Türü: jpg _DSC4131 dut deneme 1.jpg (39.4 KB, 105 views)
Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
Eski 05-05-2014, 17:18   #12
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn sagol, aşağıdaki fotoda soldaki ilk dalı alarak en son mesajınızın ikinci fotosundaki gibi bir tarza gitmeniz bence fena olmaz:

sagol ve anily beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 17:23   #13
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Sakaki,,

o dalı kesmeyi nebariyi gördükten sonraya bırakıyorum ama biraz eşeleyip duruma bakmaya çalışırım.

Eski 05-05-2014, 19:35   #14
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Hayırlı aksamlar Sn.Sagol çalışmanızi begendim .Tohumdan yetistirdigim bir avustralya siyah dudu var bahcede . Bu sene sekillendimeye başladım . Tarzi ile ilgili cizim yapmaya soz verirsen ben de Tohumdan Avustralya dudu deyip bir baslikta ben açacağım .

Sakaki ve sagol beğendi.
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2014, 20:05   #15
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Bonsade,

Mayhoş mayhoş güzel olur Avustralya karadutunu yemek. Başlık açın bakalım, çizeriz birşeyler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsade Mesajı Göster
Hayırlı aksamlar Sn.Sagol çalışmanızi begendim .Tohumdan yetistirdigim bir avustralya siyah dudu var bahcede . Bu sene sekillendimeye başladım . Tarzi ile ilgili cizim yapmaya soz verirsen ben de Tohumdan Avustralya dudu deyip bir baslikta ben açacağım .

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024