agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2010, 22:23   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2007
orcanöbekçi / yabani zeytin (delice)

Acaba buraya fotoğrafını yüklesem iki yıldır baktığım delice zeytinim için bir budama planı çıkarılabilirmi diye sormak istemiştim.Olur gelirse yüklemeye çalışırım.Hepinize iyi çalışmalar.

orcanöbekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 01:38   #2
Ağaç Dostu

delice zeytinle bonsai çalışması

Fotoğrflarımı yükliyeyimde bilgi veren olursa hiç olmazsa fotoğraflar burada yüklü olsun.Şimdilik saadece bir tanenin boyutları uygunmuş onu yolladım yarın
küçük boyutta çekip diger yönlerdende yüklerim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf042.jpg (77.3 KB, 272 views)
Eski 22-12-2010, 07:51   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Güzel bir gövdesi var. Budama ve telleme gerekiyor. Ama önce boyuna karar vermelisiniz, bu boyda mı bırkacaksınız, yoksa küçültmeyi düşünecek misiniz?
Akşam, ağaç benim olsa ne yapardım diye düşünerek fotoşopla bir çalışma yapayım.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 20:47   #4
Ağaç Dostu

Delice zeytinle bosai çalışması

Yeniden fotoğraflar çektim bakalım yükliyebilecekmiyim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf054.jpg (77.5 KB, 256 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf055.jpg (77.1 KB, 247 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf056.jpg (76.2 KB, 247 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf057.jpg (77.1 KB, 251 views)
Eski 22-12-2010, 20:52   #5
Ağaç Dostu

Delice zeytin bonsai çalışması

diğerleride aşağıda.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf058.jpg (77.8 KB, 255 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf059.jpg (78.1 KB, 249 views)
Eski 22-12-2010, 20:52   #6
Ağaç Dostu

Latif's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Galeri: 5
Harika bir fidan bence tarz belirleyip budama yapmalısınız

Latif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2010, 21:08   #7

memet's Avatar

Fotoşop işi biraz karmaşık oldu. Tam olarak anlatmak istediğimi yansıtmadı.

Genel bir kaç kuralı yazayım. Ağacın boyu gövdenin çapınının kalınlığının altı katı olacak biçimde ayarlanmalı. Bu gövdeyi keseceğiniz yer değil. Ağacın en üst dalının uç noktasının olacağı yer.
Boyun ilk üçte birini oluşturacak yerdeki dalları budamalısınız.
Geri kalan dallardan bonsaide dalların dizilişine dikkat ederek bazılarını budamanız gerekir. Bu fotoğrafa bakıp şu dalları budayın demesi zor. Daha sonra kalan dallar tellenip biçim verilebilir. Gövdenin uç noktası kuru dal olarak biçimlendirilebilir.

Eski 22-12-2010, 21:19   #8
Ağaç Dostu

sevgili memet kardeşim,boyunu kısaltırsak nasıl olur düşünmemiştim bile.Şimdi bunu aklıma soktun.Üstünü kırık ağaç gibi yapabilirmiyim bilmem,**** kısaltıp kısaltırken tepe kısmı oyarak kovuk gibi birşeymi yapabilirim,****....................... noktalar için de sana teşekkürlerimi sunucam.Bana hangi cephasi baksın karar veremedim ,yardımcı olmanı isterim.boyunda yardımcı olmanı isterim.Birde ben ikisene önce bu ağacı saksıya dikerken
toprak altında kalan enaz otuz cm lik bir kısım var,onu değerlendirelimmi yani toprak üstüne çıkaralımmı ozaman boyu iyice uzayıcak ama dibi iyice kalınlaşacak ;Belki daha güzel bir görünüm olabilir.Belki gövdeyi ikiye bölsek üst kısmı toprağa ıba layıp ve torf koyup gömsek,kalan kısmıda sonduruma göre değerlendirsek.Acaba gövdeden keseceğimiz kısım tutarmı,kök verirmi dersiniz.Sizinde düşüncelerinizi bekliyorum.
Lütfen fotoshop la gvdenin yarısı kesildikten sonraki hali içinde bir çalışm yapabilirmisin.
Şimdiden çok teşekkürler.
Benim daha başka çalışmalarımda var ama yazın öyle bir meşguliyet başlıyorki,gözümüz
hiçbirşeyi görmüyor.Acentadan ayrılıp ağaçlarıma vakit ayıramıyorum.Bu yüzdende bonsai
çalışmalarımı bonsai saksısına alamıyorum.Sulamayı ihmal edersem kurudu güzel ağacım.
Şimdi bunu ve bazı diğerlerini küçük saksıya alırsam kuruturum diye korkuyorum.Acaba
diyorum altındaki plastik kovalara benzer yine büyükçe saksılara koysak bu bonsai olmaz denirmi.

Eski 22-12-2010, 21:59   #9

memet's Avatar

Saksının içinde otuz santim kadar gövde devam ediyorsa, önce bunu ortaya çıkarmak gerekecek. Çünkü bonsai formuna geldiğinde onu sığ bir saksıya almak gerekecek.

Kuşadası'nda çalıştım yazın iş çılgınlığını bilirim. Ama bonsai biraz daha kanınıza işlediğinde mucizevi çözümler de bulacaksınız yazın sulama için.

Gövdeye havai köklendirme denenebilir. Delicenin inanılmaz yaşam azmi ile tutma olasılığı çok yüksek bence.
Böylece iki gövde elde etmiş olursunuz.
En son fotoğrafta solda görünen kuru dalın üstünde havai köklendirme denenebilir.

Eski 22-12-2010, 23:01   #10
Ağaç Dostu

sevgili memet ,havai köklendirme mükemmel onu deneyeceğim.Şimdilik başka bir çalışma yapmaya gerek yok .Dediğin gibi birde kalan kısmı üste çıkarayım bakalım nasıl olacak.

Eski 23-12-2010, 10:25   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sayın orcanöbekçi, yabani zeytininiz için bir çalışma yaptım, fakat gövdeyi istemeden biraz kalınlaştırmış oldum, ama gerçek ölçüsü sizde.
Resimde görüldüğü gibi, seçeceğiniz ön yüzün kabuklarını soyun, arka yüzde kalan dalları kullanarak ön yüzden görünecek şekilde bir çalışma yapabilirsiniz.

zeytin.jpg

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2010, 13:26   #12
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın orcanöbekçi

Elinizdeki örnek çok güzel bir örnek.
Foruma eklediğinzi günden beri bir sağdan bir soldan baktım.

Ve aşağıdaki örnek deki gibi iki fakrlı yön seçtim.
Bu iki örnekde yer alan kırmızı daireler ağaçınızın zirevesini oluşturaçak noktalar.
Sağdaki fotoğrafddsa kalan zirve hem ağaçınızı yüksek göstereçek hemde bakış yönünü etkiliyecti.

Ben de ana form olarak soldaki örneği seçtim.

001.jpg

Bu örneği seçmem deki sebebler.

Birincisi zirve olarak kalan 3 adet dal tek bir noktadan çıkması.

İkincisi ise zirve olarak bu ksımı seçer iseniz ağaçın boyunu kısaltabileçek ya da üst kısmıda "jin" yapabiliçeksiniz.

Aşağıdaki karde ise zirvede kalan tek noktadan çıkmış 3 adet dal görünmekte.
Ve gövdenin görsel açık şekli.

002.jpg

Ve son olarak siznde gördüğünüz üzere en alt kısımda kalan kuru dal kabukları soyulup ölüdan yani "jin "yapılaçak ve bu soyulan alan genişletilerek "Shari"yani gövde kabuğu biraz soylup gerekli yaşlandırma görseli sağlıyaçak.

Zeytin çalışmalarında olsun diğer uygulamalrda izleyici en hızlı etkiliyen yön jin ve shari uygulamalarının gövdenin izleyiciye bakan tarafında bir oluşum sağlanmalıdır.

Zirve ve sol tarafdaki dalın yardımı ile ana görsel tammalanır iken bilindiği üzere gövde kıvrımı içinde mümkün olduğunca dal çıkarılmaz.

İzmirde yapılan toplantıya ağaçınızı getirme şansınız olur ise yardımcı olmaya çalışırız.

Saygılar.
003.jpg

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 01:32   #13
Ağaç Dostu

Sayın kalambaklı,bilgiler ve çalışmanız için çok teşekkür ederim.Mükemmel bir görüntü oluşmuş.
Sayın bonsaisan,çok emek vermişsiniz,çok teşekkür ederim.şimdi fotoğrafları yüklemeye çalışıcam,bu sefer başka görüntüler ortaya çıkacak.Sayın memet ile yaptığımız yazışmada
daha saksının içinde birmiktar daha gövde olduğunu söylediğimde;Bonsai saksısına nasıl alacaksın deyince,tabii bir daha düşündüm ve bu gün toprak altında kalan kısmıda toprak üstüne çıkardım.Şimdi toprak altında saadece üç dört cm lik bir kısım kaldı.Bonsaisan,seninkuru kısım olarak gösterdiğin yerden havadan köklendirme yapıp ikinci
bir gövde çıkarmaya karar verddim.Ama memet'in de seninde,kalambaklı'nında ve diğer ilgilenen arkadaşlarında fikirlerini almak isterim.Daha önce hava köklenmesi ile başarılı bir çalışma yapmıştım.Obakımdan hava köklenmesi yapabilirim ve iki gövde olur diye de düşünmüştüm.Fotoğrafları yüklemeye çlışıyorum.

Eski 24-12-2010, 13:23   #14
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
sorunlu olan fotoğrafları mesajınızdan alıp düzenledim.

Boyu pek ufak olmayan bir adayınız var.
Ve işiniz baya zor kolay gelsin derim.
Dostlar geri kalan şekilde şekil verme ve düenlemenzide yardımcı olaçaklardır.
Başarılar diliyorum.
Saygılar.
zey001.jpg
zey002.jpg
zey003.jpg
zey004.jpg

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2010, 15:29   #15

memet's Avatar

Altta kalan gövde çok daha gösterişliymiş. Son fotoğrafta çok belli olmayan sağda kalan kuru dalın üstünede köklendirmeyi deneyin. Bunu yaparken yukarıda kalan dallarda bir budama yapın, köklenme sürerken dallara çok güç gitmesin. Bu budamayı da daha sonra elde edeceğiniz dalları düşünerek planlayın.

Eski 24-12-2010, 23:58   #16
Ağaç Dostu

sayın memet ,teşekkür ederim.Oşekilde yapmaya çalışıcam.Şimdilik en az üç aylıkzamana ihtiyacım olacak .Gövdeyi ayırdıktan sonra tekrar birşeyler yapmaya karar veririz .Tekrar ilginize çok teşekkür ederim.

Eski 12-01-2011, 03:07   #17
Ağaç Dostu

yabani zeytin(delice)

Sayın memet,
Üzerinde çalıştığım ağaçları bonsai için küçük saksılara almamaya karar verdim.
Evet burada çalışmaları izliyoruz,çok memnuniyet verici bir şey ama bilerek lades te, yani küçük saksıya alırsam bakamıyacağımdan ağaçlarımın öleceğini bile bile küçük saksıya almamak istiyorum.Bu ayrı bir olay biliyorum ama,işler
yoğunlaşınca bu canlıların bakımınıda aksatmamak lazım.Bu bana imkansız
gibi geliyor.Bir kere aksatırsan affetmez ölebilirler.Ben ağaçlarımı bonsai
yapar gibi ama büyük saksılarda muhafaza edicem.Zaten illede yarışmaya katılmak gerekmiyor.
Zeytin ağacım için havadan köklendirme çalışması yaptım.Fotoğraflarınıda ekliyorum.Birde geniş saksıya al dediğiniz fıstık çamını zaten iki buçuk senedir
saksıda bakıyordum.Dayanamadım onada telleme yaptım.Ama saksı ayni saksı.
Birde havadan köklendirmede ne yaptıklarımı da azıcık anlatayım.Önce ağacın
köklenmesini istediğim yerini testere ile az bir parca yaniikibuçuk,üç cm çap kalacak kadar kestim.Kökler çıkınca keserken torf dökülmesin diye.Sonra,
kabuk kısmına toz iba(Selahattin Hocamdan aldığımız)süngerle sürdüm kuru olarak.Sonra siyah bir torbanın bir tarafını keserek ağaca sardım.Yukardan
torfu doldurdum.Ağız kısmını naylon torbanın iki yanını birleştirerek bağladım.Ama yağmur yağmazsa içine su dökebilmek için sımsıkı yapmadım.Yağmur yağarsa zaten kendiliğinden içine giriyor.Sonra torbayı
aşağıya sarkmasın diye bantl sardımki yağmur falan çok yağarsa kaymasın diye.Şimdi beklemedeyim.Saygılar sunarım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf002.jpg (45.5 KB, 167 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf003.jpg (50.7 KB, 168 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf004.jpg (46.1 KB, 168 views)
Eski 12-01-2011, 09:33   #18
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Sayın orcanöbekçi;
Elinizdeki zeytin gerçekten çok büyük ve şekillendirmeniz de elbette zaman alacak gibi şimdiden kolay gelsin, başka çalışmalarınız yok mu acaba ?

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2011, 23:58   #19
Ağaç Dostu

Sayın Hazeyn;
Başka çalışmalarım var ama sitedekiler kadar güzel değiller.Büyümeye devam edenler var ,yeni tellediğim var ,meyva ağaçlarım var,ama dediğim gibi pek kayda değer birşey yok
gibi.Zaten yukarıda belirttiğim gibi saksılarım en az on ltlik.O zaman bunlar bonsai olmuyor ama olsun benim hoşuma gidiyorve büyük saksıda bakmaya çalışıyorum.
pek kayda değer bulmadığımdan ve bonsai olmıyacağından burada paylaşmadım.
teşekkürler hoşçakalın.

Eski 13-01-2011, 01:03   #20
Ağaç Dostu

Sayın Hazeyn;
Cevap yazmıştım ama tekrar bakınca göremedim.Belkide göndermedim.Çalışmalarım pek kayda değer değil.Fakat ben sizin bonsai konusundaki azminize hayran kaldım.Adaylarınıza
fırsat buldukça bakıyorum.Çok güzeller.Şimdi ben bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.
bu kadar çok çocuğa bakabilecekmisiniz?Hemde siz hemen bonsai saksısına alıp bonsai görünümü vermek istiyorsunuz yani hemen hepsi küçücük saksılarda.Orası Adana çok sıcak aman dikkat;Diğer bir hususda çocuklarınızın sayısı çok.Bir sınıf çocuktan çok.
bunlar hep ilgi istiyecek yani görevle bir yerlere gitseniz gelince bir çoğunun öldüğünü görebilirsiniz.Bu yüzden aile planlaması yapıp sayılarını sınırlandırıp elde olanlara çok daha iyi bakmalısınız.Bu yazdıklarım sizi üzmesin;Ben iki sene evvel yetmiş hatta seksen kadar
saksıda ağaç bakmaya başladım.Yamadoriler yaptım .Hemde büyük saksılarda bakmaya çalıştım ama şimdi toplasan yirmibeş hadi bilemedin otuz tane.Onlarada bakarken zorlanıyorum.Diğerleri öyle **** böyle öldü.Bu yüzden ben saksılarını bile küçültmekten vazgeçtim.Herşey birtarafa çalışmalarınız takdire şayan ,seçtiğiniz ağaçlarda mükemmel.
Kolay gelsin

Eski 13-01-2011, 01:12   #21
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Güzel bir adayınız var yalnız uygulamayı çok erken yapmışsınız. Havai köklendirme için ağacın aktif olduğu dönemler, özellikle de mayıs-haziran ayları tercih edildiğinde başarılı olunuyor. Ayrıca bu uygulamada testere gibi zedeleyici aletler yerine çok keskin bıçakları kullanıp temiz kesikler açıldığında daha başarılı olunuyor.

Selahattin beyin sattığı o pembe tozu kullandığım akçaağaçlarda, hemen hemen her ay denediğim havai köklendirmelerde başarlı olamazken yaz sonundaki o kötü havalarda toz kullanmadığım sığlalar iki buçuk haftada köklendiler. Belki tür farkından kaynaklanıyor olabilir bilemiyorum ama tozun çok da etkili olduğunu düşünmüyorum.

Dünya üzerindeki birçok bonsaici, havai köklendirmede B1 vitaminine batırılmış sphagnum yosunu kullanıyor. Bu o bölgedeki nemliliğin sürekli olması ve ağaca stres yaratmaması için yapılan bir uygulama. Yani o bölge sürekli nemli olmalı. Yani torbanın içine su dökerseniz suyun çıkması da gerekiyor.

Umarım uygulamanız başarılı olur ve hızla bu güzel adayı güzel bir bonsai yapma yolunda çalışmalara devam eder ve bizlerle paylaşırsınız.

Kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 12:14   #22
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Sayın orcanöbekçi;
Merhaba, öncelikle teşekkür ederim,evet yazdıkların ve kaygıların doğru ve bende de aynı kaygılar var, ağaçlarımın çoğu aynı yerde ve yazın üzerini gölgelikle örtüp damlama sulama sistemi kurmak istiyorum, olmasa bile sulaması için emanet edeceğim kişilerin sayısı fazla, aslında küçük saksılara sadece denemek için aldım ve bu işlerde denemeden yanılmadan bir şeyleri öğrenmek zaman alıyor ve tecrübesiz yola devam edilmiyor.Belkide bir kaçını kaybetme riskiniz de oluyor.Aslında şimdi bile Adana fazla soğuk değil ve saksılar çabuk kuruyorlar, sık sık sulamak gerekiyor.Napalım bu işin zevkide riskide sulamadaymış demek ki?Zaten, saksıyı büyültsenizde ne kadar büyültebilirsiniz ki çok büyük saksı olursa iş amacından uzaklaşıyor.Yani bu riski göze almak gerekiyor sanırım.Ağaçsayısının fazlalığı konusuna gelirsek, aslında gördünüz ağaçların 3 katı daha adaylarım var baharı bekliyorum ,bir makalede okumuştum ve beni çok etkiledi,ne kadar çok ağaçla örneğin 500 ağaçla başlarsanız bir 5 yıl sonra elinizde 50 tane bonsainiz olur diyor.Demek ki bu işin kuralı bu. Bence ; zaman, mekan,sabır, istikrar,azim ve bir çok duygu bu çalışmaları kapsamaktadır.Bunlardan biri eksik olursa ağacınız kurur...
Sizin beğenmediğiniz ağaçlar belki beğenilir bence yayınlayın derim,Sevgiyle kalın.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 16:41   #23
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn orcanöbekçi,

Bu çalışmanız şu an ne aşamada merak ettim.
Devam ediyorsanız, güncel durumunu görmek isterim.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024