agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 1 Gönderen Cemaleddin
  • 1 Gönderen Cemaleddin
  • 2 Gönderen Cemaleddin
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Cemaleddin

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2012, 13:00   #1
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Cemaleddin / Meşe Bonsai

Palamuttan yetiştirdiğim ''Palamut Meşesi'' olan bu bonsailerin ilk ikisi 13 yaşında... sonuncusu 5 yaşında...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg MEŞE 1 24.03.2010.jpg (33.0 KB, 340 views)
Dosya Türü: jpg 7 nisan 2011.jpg (70.3 KB, 340 views)
Dosya Türü: jpg 13mart 2011.jpg (70.3 KB, 341 views)
sagol beğendi.
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 14:04   #2
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Elinize sağlık güzel bir ağaç,13 sene iyi beklemişsiniz ama ben olsaydım daha büyük bir saksıda gövdenin kalınlaşması için biraz daha beklerdim, ileride yaprak küçültmeyi de sağlarsanız muhteşem olurlar diye düşünüyorum.Kolay gelsin.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 21:50   #3
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

13 yaşındaki ilk iki bonsai hiç büyük saksıya alınmadı. bunca yıl hep küçük saksıda yaşadı... 3. meşenin ise kazık kökünü kesmedim ve altına destekler vererek toprak yüzeyine çıkarttım, ve gördüğünüz saksıya aldım... Bu bahar toprak değişimi ve olası kök budamasından sonra sizin daha büyük saksı önerinizi uygulayacağım ve ayrıca yaprak küçültme çalışması da yapacağım... Teşekkür eder saygılar sunarım...

Eski 06-01-2012, 20:37   #4
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

5 yaşındaki meşenin bu gün yaptığım kaya üstüne alınma çalışması...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Görüntü002.jpg (69.1 KB, 301 views)
Eski 06-01-2012, 20:52   #5
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Merhaba Cemaleddin bey. Güzel bir adaya güzel taş bulmuşsunuz kökleri tamamen sipral değilde yandan altta doğru yönlendirsen hem daha doğal durur hem de ilerde düz bir saksıya koyduğunda toprağa dalması faydalı olur diye düşünüyorum. Benim ki sadece bir fikir kararı siz vereceksiniz tabi ki kolay gelsin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Görüntü002.jpg (64.2 KB, 299 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 21:05   #6
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

O kökü o kadar esnetmeye çalışmaya cesaret edemedim açıkçası, ama seneye gelişimine göre denenebilir... Evet hatırladım, sizin kökü daldırdığınız yer ile kök arasında yaklaşık 10 cm lik bir mesafe var... Evet eğer kayayı işleyecek aletler olsaydı sizin dedğiniz sanırım çok daha iyi olacaktı... Teşekkür ederim...

Eski 06-01-2012, 21:11   #7
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bir gün benim atölyeye gelin istediğiniz gibi kayayı işleyelim birlikte.
Kök sanırım saksıdan kaynaklanan bir nedenle spiral yapmış.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 21:38   #8
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

En baştan üçüncü resim, ağacın köklerinin desteklenerek yukarı alındığını gösteriyor... Ve bu halde tam iki yıl kaldı... Hiç bir ağaç kendiliğinden yüzeyde böyle köklenmez...Yani bir çalışma sonunda bu hale geldi... Kaya üstüne alma kararını ise bugün verip uyguladım... Çalışma öneriniz için gerçekten teşekkür ederim, yakın olsaydınız mutlaka gelir kafanızı şişirirdim...

Eski 06-01-2012, 22:02   #9
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Kökler normalde gövdeye göre daha esnektir. Ayrıca düz aşşaığıya doğru çektiğinde kökün kıvrımı saysende burkma meydana geleceğinden kolay çekebilirsin diye düşünüyorum.

Klaın gövde dallarda da bükme işlemini yapmadan önce ileri ve geri şeklinde burkma yaparsanız dalın direnci azalıp kırılma yerine bükülmeyi daha kolay yapıyor. Tabii öncesinde bir kaç gün susuz kalırsa sonunç daha da iyi oluyor.

Pazardan ya da manavdan aldığınız taze fasulyeyi büktüğünüzde anında kırılır ve su gibi dersiniz zaten içi su doludur. Aynı fasulyeyi eve getirdiğinizde 3 gün sonra suyu çekilince rulo yapabilirsiniz.

Eski 07-01-2012, 10:23   #10
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Tekin, sizin yanıldığınız nokta 5 yıllık kazık kökün ince bir dal ya da saçak kökler gibi esnek olabileceğini düşünmeniz.. Meşedeki kazık kök artık esnekliğini yitirmiş ve gövde kadar sertleşmiştir. Kaldı ki, fasulyeyle odunlaşmış kökü karşılaştırmanız ve aynı tepkiyi vereceğiniz düşünmeniz pek pek doğru gelmiyor bana. Her ağaç farklı sertliklerde olur, sığlada veya dut da daha rahat çalışabilirsiniz belki, onlarda bile kazık kök bu kadar sertleşmişken zorlanırsınız. Meşenin kazık kökü kadar kalın olan gövdede bile 8-10 derecelik bir kavis için sert metalden yapılmış aparat ile çalışılırken, sizin önerdiğiniz neredeyse 70 derecelik aşağıya ve hemde 10 cm kökten yana doğru bir hareket sanırım kökü kırabilir...Nereden biliyorum, çünkü ben dün bu köke dokundum... Çalışılan kaya bir çizme şekline benziyor, sizin dediğiniz ancak çizmenin burnundan veya daha uygun yanına yakın tarafından konçuna kadar kökün sığabileceği bir yarık açılması olabilir, O zaman bile kırılma riski taşıdığını köke dokunduğum için rahatlıkla söylüyorum... Öneriniz güzel aslında, ama kazık kök çok sert ve kök helezonik, ancak esneterek o helezonu genişletmemden dolayı şu an taşı kendi kuvvetiyle sıkıyor... Eleştiri ve görüşleriniz için içtenlikle teşekkür ederim sayın Tekin...

Eski 07-01-2012, 11:11   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Cemaleddin bey. benim söylediğim sadece bir fikir vermek illada yapın demedim zaten. Yalnız yapılamayacak anlamı çıkmasın. Meşenin de dutun da sertlik derecesini de çok iyi biliyorum. Dutun köklerini halat gibi sarabilirsiniz ama dalları da meşeden aşşaığı kalmaz. Sizin kökler odunlaşmış olabilir elbet de kolay değil o yöne doğru çekmek. Helezonik oluşu ve ters yönde bir hareket olmaması şansı arttıır. Ters yönde yapılan bir gerilim anında kırılabilir.
Fikrler değişken ve abartılı olabilir buna tamamen karşı çıkmak yerine acaba da demeliyiz diye düşünüyorum. Söylediğim fikirleri ağaçlarınızın üstünde test yapılmasını istemem.
Ama cansız dallarda ve köklerde deneyebilirsiniz.
Taze fasulya örneğine gelince dikkat ettiyseniz 3 gün sonra dedim eğer taze fasulyeyi de kışlık yiyecek gibi güneşde ve ya gölgede tamamen kurutursanız o da en az tazesi kadar hızlı kırılır.
Çok odunlaşmış hat da tamamen ölü çok sertleşmiş 100 yıllık bir meşe odunu bile esnetebilecek yöntemler var bunu da ilerde neden olmasın diyecek arkadaşlar olduğunda açıklarım.

Eskiden bir odaya zor sığan bilgisayarlar şimdi ceplere nasıl giriyorsa söylediğim yüz yıllık meşe odunu da nasıl esnek hale geleceğini tahmin etmek hiç de zor değil aslında.

Ben geçmiş hayatım da mesleğim ve gördüğüm doğru ve yanlış işleri düşündüğümde şimdi görüyorum ki bazı yanlışlar bonsai de doğru hareketler oluyor bazı doğrular da bonsai de işe yarıyor.
Umarım söylediklerim herkese uçuk gelmez. Kolay gelsin.

Eski 07-01-2012, 19:36   #12
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Tekin, fikrinizi beğendiğimi söylemiştim, ve hala da nasıl, ne zaman yapılabiliri düşünüyorum... Ağacın ve benim şartlarım olgunlaştığında bunu deneyeceğim... Teori mükemmeldir, ama hayat pratiktir... Saygılar...

Eski 07-01-2012, 20:09   #13
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Yeter ki istensin. İstediğiniz zaman yapabileceğiniz kesin.

Eski 04-04-2013, 22:02   #14
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Kökü kayaya sarılı meşe ağacım kurudu... Bunda sorumlunun kendim olduğunu düşünüyorum... Yaptığım hataları şöyle sıralayabilirim: 1. Şubatta kaya üstüne aldığım ağacın üstteki toprağını çok erken -nisan-almaya başlamış olmam... 2. Yeri daha genişlesin diye ikinci kez saksı değiştirmem... 3. Saksının altına su birikecek tabak koymam. Sanırım bu hatam da köklerde bakteri üremesine neden olarak çürümesini sağladı... Üzgünüm...

2nisan2012.jpg

Kasımda kurudu...Bu halde bıraksaydım sanırım kurumayacaktı...

Latif beğendi.
Eski 04-04-2013, 22:23   #15
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Cemaleddin Bey,

Yazık olmuş, güzel bir çalışmaydı.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Kökü kayaya sarılı meşe ağacım kurudu... Bunda sorumlunun kendim olduğunu düşünüyorum... Yaptığım hataları şöyle sıralayabilirim: 1. Şubatta kaya üstüne aldığım ağacın üstteki toprağını çok erken -nisan-almaya başlamış olmam... 2. Yeri daha genişlesin diye ikinci kez saksı değiştirmem... 3. Saksının altına su birikecek tabak koymam. Sanırım bu hatam da köklerde bakteri üremesine neden olarak çürümesini sağladı... Üzgünüm...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2013, 22:43   #16
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn.Cemaleddin. bunu duyduğuma üzüldüm. bence zamansız saksı değişimi en etkili olmuş ağacın kurumasında. çünki derenin için de yaşayan meşelerde gördüm.
bu yıl bendede meşe merakı başladı. 7-8cm çaplı bir tane edindim. fazla bir kökü olmamasına rağmen bir kaç göz patlattı.

badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2013, 16:01   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-11-2012
çok üzüldüm güzel bir çalışmaymış

bonsaicimali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 13:05   #18
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Meşe 3'ün güncel durumu...

Tohumdan yetişen Meşe 3...

Meşe3 11mart2013.jpg
Meşe 3 11mart2013

Meşe 3 31mart2013b.jpg
Meşe 3 31mart2013

Meşe3 17mayıs2013.jpg
Meşe 3 1mayıs2013

Eski 24-05-2013, 13:19   #19
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Meşe 2'nin Güncel Durumu...

Anadolu Palamut Meşesi...Aynı Ağacın tohumundan olan kardeşi Meşe 2...

Meşe2 13nisan2012b.jpg
Meşe 2 13nisan2012b

Meşe2 10nisan2013a.jpg
Meşe 2 10nisan2013a

Meşe2 10nisan2013b.jpg
Meşe 2 10nisan2013b

Sakaki ve sagol beğendi.
Eski 24-05-2013, 18:39   #20
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sabrınıza hayranım Cemaleddin bey.
Tohumdan buralara kadar getirmek takdir edilecek bir durum!
Toprak karışımı ve saksı konularına da biraz eğilirseniz çok daha hızlı gelişeceğine inanıyorum.

Başarılar dilerim.

Cemaleddin beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 19:14   #21
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sakaki, toprak konusunda uzun zaman epey cebelleştim. Şu an bahçe toprağı ,perlit ve kendi yaptığım en az bir yıl beklemiş kompose kullanıyorum... İlk başadığımda sadece bahçe toprağı sonra yalnızca kompose ve perlit (bunun tehikeli olduğunu bir kaç ağacımı oksijensizlikten kaybedince anladım)şimdi ise bahçe toprağı tarımsal perlitve kompose kullanıyorum... Şimdilik memnunum... Hayatımdaki ilk bonsai saksısını daha birkaç gün önce Kalambaklı dosttan aldım...Demek ki şimdilerde ufak ufak ihtiyaç duyacak duruma ancak gelmişim... İhtiyaç duydukça da dostların yardımıyla ve ya yapabilirsem kendi emeğimle saksı edinirim diye düşünüyorum...

Sakaki beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024