agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni51Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-07-2012, 15:18   #1
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
badrobot / Ihlamur

geçen kış fidancılık yapan bir arkadaşımdan (20tl karşılığı) edindiğim ağaçllarımdan biri. köküyle ilgili bir sorunu vardı ama atlattı. ilk sürgünlerini vermeye başladı. kalın ve eğri bedeni çok çekici.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ıhlamur 2.jpg (57.8 KB, 953 views)
Dosya Türü: jpg ıhlamur 1.jpg (67.9 KB, 950 views)
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2012, 17:39   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn badrobot

Yeni adaylarınız güzel görünüyor, başarılar dilerim.
Sadece ıhlamur ve erguvanla ilgili olarak boyları bana biraz uzun gibi geldi. Zamanında boyunu uzun bıraktığım ağaçlarımın alttan sürgün vermesi konusunda çok sıkıntı yaşadım. Kısalttığımda ise çok sayıda ve seçenek şansı sunan şekilde sürgünler elde etmiştim. Yine de karar sizin.

Mesela ben olsam ıhlamurda orta kısımdaki dal gruplarından en üstteki dalın hemen üstünden kısaltırdım boyunu (tabii ki şimdi değil

Güzel adaylar ve güzel bonsailer yapacağınıza eminim...

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2012, 21:20   #3
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sayın Sakaki. hemen hemen her mesajıma çok güzel mesajlarla cevap vermeniz hem yeni şeyler öğrenmeme hemde verdiğiniz cesaretle yeni atıllımlar yapmama neden oldunuz. bunun için çok teşekkür ederim. yaptığınız öngörü ve eleştirierde çok hakllısınız. özelikle erguvan 55 cm lik boyuyla çok uzun. tavsiyenize uyacağım. hatta yukarıdaki üç dalı budadım. fakat ana gövdeden kısaltmayı kışa yapacağım. böylece tahmini boyu 45cm kadar düşecek. ıhlamur için kısmen benzer bir şey planlıyorum. çok kalın bir gövdesi olduğından düz bir kesik illeride doğal bir görüntü vermeyeceğinden biraz oyma işlemi (sanki yıldırım çarpması, zirve çökmesi yaşamış vb bir ağaç) yapmayı planlıyorum. ıhlamurunda 55cm gövdesi 25cm kadar düşecek. elbetteki bu işlemler kışın sonuna doğru--Şubat sonu mart başı gibi olacak. bu yaz serbest bırakacağım. olumlu veya olumsuz değerli tüm eleştirilerinizi eksik etmeyin.

Düzenleyen badrobot : 05-06-2013 saat 20:51
Eski 21-09-2012, 18:07   #4
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

ıhlamur - asırlık

Sakaki... diyorum başka bir şey demiyorum.
bu ağacımı kısaltmaya yönlendiren kişi. kendilerine çok teşekkür etmek isterim. kendisiyle bir kaç kez fikir paylaşımında bulunmuş ve en-boy oranlamasında yaptığım hataları bana anlatmıştı. tamda kendisinin önerdiği yerden kestim.
ağaç kısa zamanda kendini toparladı ve bir sürü yeni sürgünler verdi.

badrobot / Ihlamur

şu anki boyu 27 cm fakat yeni çıkan bir sürgün var o sürgünün hemen üstünden kışa kesmeyi planlıyorum. boyu 23 cm olacak. (çap 7 cm)

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ıhlamur 01.jpg (53.7 KB, 621 views)
Dosya Türü: jpg ıhlamur 02.jpg (41.3 KB, 618 views)
Eski 21-09-2012, 19:00   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kırmızı aşı macunun bir sıkıntısı oluyor. Daha sonra oradan kazınması bile yetmeyebiliyor. Önceden varsa kullanın diyordum. Şimdi konu olunca balmumu ya da mum bile kullanabilirsiniz diyorum.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 19:59   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sakaki... diyorum başka bir şey demiyorum.
bu ağacımı kısaltmaya yönlendiren kişi. kendilerine çok teşekkür etmek isterim. kendisiyle bir kaç kez fikir paylaşımında bulunmuş ve en-boy oranlamasında yaptığım hataları bana anlatmıştı. tamda kendisinin önerdiği yerden kestim.
ağaç kısa zamanda kendini toparladı ve bir sürü yeni sürgünler verdi.

badrobot / Ihlamur

şu anki boyu 27 cm fakat yeni çıkan bir sürgün var o sürgünün hemen üstünden kışa kesmeyi planlıyorum. boyu 23 cm olacak. (çap 7 cm)
Merhaba sn badrobot

Ben bu teşekkürünüzü benden daha deneyimli ve bilgili olan Ali H. Ali, Memet, Tekin, tourkana gibi arkadaşlara yönlendiriyorum izninizle
Onların benim üzerimde katkısı çoktur, ben bunlara birşeyler ekleyerek size faydalı olabilmişsem ne mutlu bana.

Başarılarınızın devamını dilerim.

Eski 21-09-2012, 20:16   #7
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sakaki. dediğiniz gibi Ali H. Ali, Memet, Tekin, tourkana gibi ustalarıda unutmamak gerekir.

Eski 21-09-2012, 20:33   #8
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

memet bey bu ağacı keserken havaların hala sıcak oluşundan dolayı ağacı kaybederim diye çok korkmuştum. bu işlem için en etkili malzemenin bu olduğunu düşünüyordum. bal mumu veya mum gibi malzemenin orada sabit durması bana pek olası gelmiyor. malum güneş, su gibi etmenler bu malzemeleri zamanla zayıflatmaz mı?
o an için elimdeki tek ve en iyi malzemede buydu. o yüzden sürmüştüm fakat ileride yeni çıkan sürgünün hemen üzerinden tepe kesiğine tekrar ufak bir işlem yapacağımdan sorun olmayacağını düşünüyorum. ozaman alternatif bir şeyler yapılabilinir.
düşüncenizde haklısınız önerinizi dikkate alacağım. fakat benim de bir önerim var bu konuda. aslından aşı macunu görevini çok iyi yapıyor ama renginin itici olduğu bir gerçek. beyaz ağaç tutkalının içine kahverengi gibi bir boya karıştırarak uygun bir malzeme elde edilebilinir?
teşekkür ederim.

Eski 21-09-2012, 20:42   #9

memet's Avatar

Balmumu hergangi bir sorun yaratmadan orada kalıyor, kaldırılmak istendiğinde de kolayca alınabiliyor. Renk olarak da kırmızı macundan uygun oluyor. Uygulamada ısıtmak gerekiyor tek zorluğu o.
Aşı macununa renk katılabilir ama daha sonra yüzeyden alınması çok sıkıntılı.
Bir videoda Çinlilerin mumu yakıp damlattığını gördüm.

cemalersin beğendi.
Eski 21-09-2012, 20:46   #10
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bu tür boy kısaltmalarda düz kesimden mümkün olduğunca kaçınmak lazım. Yatay kesmek herzaman avantajlıdır yatay kesmlerde yağmur ve ya su geldiğinde akar gider düz olunca kabuk aralarına su girer ve orada hastalıklar ve çürüme meydana gelir. Normal de meyve ve süs çalılarını da budama yaparken gözleri dışarıda nırakarak yatay budanır.

Ben macun yerine katı halde duran zivt kullanıyorum. Hem su kayıbını önlüyor hem dışarıdan gelen suyun içeri girmesini engelliyor. Kullandığım adaylarda yaraların çabuk toparlanıp kapandığını görüyorsunuz.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ıhlamur 01.jpg (57.7 KB, 687 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2012, 20:49   #11
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sayın memet bey o videoyu bende görmüştüm. benim bu konuda fazla bir deneyimim yok. ama gözlemliyor ve soruyorum.
bizim buralardaki kirazcılarda aşı macunu daha pahallı diye beyaz ağaç tutkalı kullanıyorlar. çünki adamlarda binlerce ağaç olduğundan aşı macunu ile başa çıkamıyorlar. oldukçada pratik ısıtma gibi bir işlem de gerektirmiyor. fena fikir değil, isterseniz bir değerlendirin.

Eski 21-09-2012, 22:16   #12
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Sn badrobot,

Arbokol isimli sıvı bir aşı macunu kullanıyorum. Size kesinlikle kullanmanızı öneririm.
İki tipi var: Birincisi siyah renkte ve kuruduğunda koyu ve mat gri renge dönüyor, ikincisi ise beyazımsı bir renkte ve sürdükten 10-15 dakika sonra hemen kuruyor ve tamamen şaffaf yani renksiz hale geliyor. Hiçbir şekilde göze batan bir rengi veya görünümü yok, şeffaf olduğundan kuruduğu anda alttaki ağaç kabuğu rengi görünüyor.

Benim kullandığım ikincisi, yani kuruduğunda şeffaflaşanı.
Ayrıca bir avantajı daha var: bildiğimiz kırmızı aşı macunu gibi sürülmesi zor değil. Basit bir suluboya fırçası ile uygulayabilirsiniz ve su bazlı olduğundan fırçanızı sabunlu su ile yıkadığınızda kolayca çıkıyor.
Aynı şekilde, ağaç onu iyileşme sürecinde kendiliğinden bünyesinden atıyor.

Buradan bulabilirsiniz, fiyatı ise 9 TL.
Ayrıca gittigidiyor.com'da aynı üründen satan başka yerlerde var ama orada 12,8 TL (ancak kargo fiyata dahil burada).

Nereden alırsanız alın ama kesinlikle şaffaf olanını öneririm.

Kolay gelsin.

dusunenadam beğendi.
Eski 21-09-2012, 22:33   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın sakaki
Kırmızı aşı macunu kesinlikle sorun , sürülen alandan temizlemek zor.. Tavsiyeniz için teşekkürler .

Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 09:51   #14
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sakaki. bu aşı macunu çok iyi oldu. problemin çözümü olmuş. hemen bugün siparişimi veriyorum. kış döneminde aşı macunu ile kapattığım yerleri açılı kesip bu macunla kapatacağım. sayenizde bir şeyi daha ğrenmiş oldum. teşekkür ederim.

Eski 04-10-2012, 14:58   #15
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

asırlık ıhlamur - gelişiyor

ıhlamur ağacımı yaz ortasında kesmeme rağmen çok hızlı ve güzel gelişiyor. yeni bir zirve belirledim. kışa Sakaki nin önerdiği aşı macununuda kullanarak açılı bir şekilde zor bir kesim yapacağım. 27 cmlik boy 3-4 cm daha kısalacak.
linklerde ıhlamurun bu yazki gelişimi görülüyor.
1- ilk geldiğinde kocaman bir ağaçtı ve 55 cm kala kesmiştim.
badrobot / Ihlamur
2-Sakaki nin sözünü dinledimve ağacı 27 cm kala kestim. (iyiki dinlemişim)
badrobot / Ihlamur

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ıhlamur 0001.jpg (31.9 KB, 653 views)
Dosya Türü: jpg ıhlamur 0002.jpg (52.5 KB, 651 views)
Eski 04-10-2012, 15:03   #16
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Ihlamurla hiçbir tecrübem yok ama yaprakları dutu andırıyormuş bayağı.
Yoksa bu bir dut olmasın sakın?

Eski 04-10-2012, 15:36   #17
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sayın Sakaki yapmayın etmeyin. ağacın yaprakları olmasa bile ben dutla ıhlamuru birbirinden ayırabilen biriyim. kaldıki yaprak şekilleride birbirinden çok farklı. size tek bir tüyo vereyim: dutun yaprakları daha kalın ve koyu yeşilden ziyade biraz daha sarımtıraktır, ıhlamurun yapraklarıysa (güneşten yanmamışlarsa) biraz daha koyu yeşil ve daha ınce yaprakları vardır. gençken dutun bedeni sarı dır ıhlamurun yeşil renklidir.

Eski 04-10-2012, 15:38   #18
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Ihlamurla hiçbir tecrübem yok ama yaprakları dutu andırıyormuş bayağı.
Yoksa bu bir dut olmasın sakın?
Bende sayın sakaki gibi düşündüm , ıhlamur değil *******..Ama güzelliğine laf yok.

Eski 04-10-2012, 15:38   #19
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sayın Sakaki yapmayın etmeyin. ağacın yaprakları olmasa bile ben dutla ıhlamuru birbirinden ayırabilen biriyim. kaldıki yaprak şekilleride birbirinden çok farklı. size tek bir tüyo vereyim: dutun yaprakları daha kalın ve koyu yeşilden ziyade biraz daha sarımtıraktır, ıhlamurun yapraklarıysa (güneşten yanmamışlarsa) biraz daha koyu yeşil ve daha ınce yaprakları vardır. gençken dutun bedeni sarı dır ıhlamurun yeşil renklidir.
Takılıyordum sadece, ciddiye almayın. Biraz korkutayım dedim
Bu arada Adem beyi de tuzağa düşürmüş olduk

Eski 04-10-2012, 15:44   #20
Ağaç Dostu

benzerliğe kurban olduk diyelim sayın sakaki

Eski 04-10-2012, 15:49   #21
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

vallahi ben bile tereddüte düştüm. "nasıl olur ya?" dedim kendi kendime. çıktım bahçeye ağacı bir daha inceledim. vallahi billahi IHLAMUR.

Eski 04-10-2012, 19:36   #22
Ağaç Dostu

valla o ağacın çayını içmeden inanmayız

Eski 04-10-2012, 19:41   #23
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sayın Adem Keskin. her zaman çayda dahil olmak üzere beklerim. inşallah bir gün sizi ağırlama şerefine nail olurum.

Eski 04-10-2012, 19:45   #24
Ağaç Dostu

sağolasın o şeref bize ait olur sizlerle hoş sohbet edebilirsek, dünya küçük ya ben oraya ya da siz buraya nasip diyelim

Eski 04-10-2012, 19:49   #25

memet's Avatar

Gülibrişim tellerken sıkıntılar yaşadım dallar budağından yarılma eğilminde oluyor.

Eski 04-10-2012, 19:53   #26
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

sayın memet bey. verdiğiniz önemli bilgi için çok teşekkür ederim. zira bu ağaç hakkında bonsai deneyimim hiç yok. bu ilk olacak. oya ağacındaki gibi dalların daha gelişim aşamasnda eğmekte fayda var.

Eski 26-10-2012, 14:11   #27
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

ıhlamur

sonbaharın son günlerinde hızlı gelişimini sürdürüyor. zirve olarak çıkan yeni sürgün boy attı. ana bedenin aşağısında yeni bir sürgün var. üstte bir yaprağı bir böcek yemiş olduğunu görünce hemen ilaçladım.

ağacın daha önceki hali
badrobot / Ihlamur

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ıhlamur-134831.jpg (36.5 KB, 585 views)
Dosya Türü: jpg ıhlamur-134832.jpg (43.3 KB, 583 views)
Eski 15-01-2013, 14:39   #28
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Ihlamur

bugün havanın güzel olduğunu görünce kendimi bahçeye atıp çalışmak istedim. en sevdiğim ve umutlu olduğum ağaçlarımdan biri üzerinde çalışmayı epeydir planlıyordum. 7,5 cm beden kalınlığı var. 27 cm olan kalın ana gövdeyide yan şekilde kestikten sonra 23 cm kadar indi.(zirve dalın en ucu 34cm de.) zirve dalı telleyip olabildiğince yukarıya kaldırıp birazda şekil vermeye çalıştım, diğer dalları iki-üç göz kalacak şekilde budayıp telledim. çok kalın bir dal vardı (kırmızıyla işaretli) hemen yanında alternatif bir başka dal olduğundan hem dallar arasında kalınlık orantısı olmasından dolayı hemde enerji dengelemesi için o dalı tamamen budadım. yaraları macunla kapattım.
ağacın üzerinde patlamış 2-3 göz daha var. gelecek dönemlerde dal yapısı ve şekille ilgili daha ayrıntılı bir inceleme yapmak gerekli.
en azında ilkbahara göreceğiz.
herkese kolay gelsin.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20130113_152147.jpg (43.5 KB, 547 views)
Dosya Türü: jpg 20130115_142149.jpg (38.6 KB, 544 views)
Dosya Türü: jpg 20130115_142156.jpg (37.6 KB, 541 views)
Dosya Türü: jpg 20130115_142205.jpg (37.8 KB, 543 views)
Dosya Türü: jpg 20130115_142259.jpg (38.0 KB, 547 views)
tourkana, merlict ve Synnada beğendi.

Düzenleyen badrobot : 15-01-2013 saat 15:49
Eski 22-04-2013, 16:45   #29
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

2013 Nisan Günceli.

en altta çıkan iki sürgünü almalıyım. fakat o bölgenin biraz daha kalınlaşmasını sağlamak ve gövdede koniklik sağlamak için bu yaz boyu budamasamda kurban dal olarak kalsa mı?diyorum.
şu an en üstteki geçen yıldan kalma gelişmiş dalların uçlarından alıyor ve sadece büyük yaprakları koparıyorum. enerjinin yeni çıkan alt dallara gitmesini saylamaya çalışıyorum. herhalde başarılı oluyorumki bu yıl daha yeni çıkmış sürgünler hızla büyümekte.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20130422_171802.jpg (28.3 KB, 472 views)
Dosya Türü: jpg 20130422_171825.jpg (29.2 KB, 472 views)
Dosya Türü: jpg 20130422_171840.jpg (27.6 KB, 475 views)
Sakaki beğendi.
Eski 23-04-2013, 09:16   #30
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba sn badrobot,

Çalıştığımız ağaçlarımızı tanıdıkça, bonsai konusunda tecrübelerimiz arttıkça "Sadece kışın telleyin, 10-10-10 NPK gübre verin, yazın müdahale etmeyin, sonbaharda gübre vermeyin" gibi klişelerden de kendimizi kurtarıp, artık her ağaç için her daim yapılacak bir işlemler olduğunu kavrıyoruz.

Her ne kadar bu klişeler yeni başlayanlar için elbette başlangıçta uyulması gereken genel kıstaslar olsa da, ağacımızı tanıdıkça ona uygulayacağımız/uygulamayacağımız istisnaları, işlemleri, zamanlamayı kendimiz daha iyi karar verir hale geliyoruz...

Siz de ıhlamurunuzu yavaş yavaş tanıyorsunuz artık, iyisine siz daha iyi karar vereceksiniz. Ancak tek önerim şu olacak; gövde artık gelişmiş olduğundan en alttan çıkan o sürgünün (ilk fotoğrafta soldaki) ben koniklik sağlamaya katkıda bulunmaktan çok konumu itibariyle orada bir tümseklik sağlamaktan öte gideceğini pek düşünmüyorum. Ancak belki ileride yapacağınız bir aşı için kurbanlık olabilir.

Başarılar dilerim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024