agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen badrobot

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-11-2012, 14:26   #1
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Olea - Delice

Bu delicenin de aşısını kesip tenekedeki toprağının 2/3 ünü yavaş yavaş almıştım. 41 cm lik bu saksıya aldım. Biraz daha uygun gelişme göstermesini beklerdim ama sürgünler genelde gereksiz yerlerden çıktı o nedenle çoğunu kesip atmak zorunda kaldım. Seneye bakalım nasıl olacak. Arka kısmında doğal bir oyuk vardı onu biraz daha derinleştirmiştim kendini yavaş yavaş tedavi ediyor.

İyi çalışmalar dilerim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC8115 olea.jpg (48.3 KB, 150 views)
Dosya Türü: jpg _DSC8112 olea.jpg (51.2 KB, 150 views)
Dosya Türü: jpg _DSC8102 olea.jpg (62.4 KB, 149 views)

Düzenleyen sagol : 18-11-2012 saat 15:07
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 16:52   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Her zamanki gbi güzel bir aday sn sagol
Ama sanırım bunun boyu biraz uzun gibi. Ters konikleşmenin başladığı yerin altından kısaltmakta fayda var diye düşünüyorum, böylece oraya giden enerji kesileceği için aşağıda istediğiniz yerlerden daha iyi sürgün verektir bence.

İyi çalışmalar dilerim

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 17:21   #3
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Sakaki,

Aslında bu adayım 30 cm daha uzun idi, nerdeyse tenekede koca bir ağaç yani.
Ya en üstten ya da en alttan sürgün veriyor. Haklısınız boyu biraz uzun,
en tepedeki sürgünleri almayıplanlıyorum ama şimdilik boyunu kısaltmak istemiyorum. Üstteki kısmı kuş gagasına benzetiyorum, o kısımda biraz dremel çalışması yapacağım. Sürgünleri almakta biraz gecikmek istememin nedeni, ağaç kurudukça hem dremel çalışması zorlaşıyor ve daha fazla vakit alıyor hem de uç çabuk aşınıyor. Dremel işine başlarken o sürgünleri almak işimi kolaylaştıracak. Şu an tepedeki sürgünler o fotoğraftakine göre yarıya inmiş durumda.

Ağacın formu ve nebarisi güzel. Taç kısmı için yaza kadar beklemem iyi olacak.
Aslında biriki eskiz yaptım ama öneri yapmak isteyen olursa etkilememek için şimdilik ilave etmedim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Her zamanki gbi güzel bir aday sn sagol
Ama sanırım bunun boyu biraz uzun gibi. Ters konikleşmenin başladığı yerin altından kısaltmakta fayda var diye düşünüyorum, böylece oraya giden enerji kesileceği için aşağıda istediğiniz yerlerden daha iyi sürgün verektir bence.

İyi çalışmalar dilerim

Eski 18-11-2012, 17:42   #4
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Merhaba Güven bey. Bu adayınız da diğer adaylarınız gibi çok güzel. Bu adayınızı ben olsam Şelale tarzı yaparım.
Diyeceksiniz şimdi kıvrımlı dik giden bir ağcı nası şelale yapılacak. İnternet te gördüm uzun gövdeyi saksı gibi düşünecek olursak tepeden yani zirvede çıkan filizleri değerlendirip aşşaığı doğru yönlendirilecek. Bir örnek buldum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 424261_100470253438377_1180510857_n.jpg (23.0 KB, 151 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2012, 18:07   #5
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Harun Bey,

Güzel bir örnek. Öneriniz üzerine hızlı bir çalışma yaptım. Sağa doğru da biraz döndürülürse daha iyi olacak gibi. Şimdilik saat yönünde 10 derece döndürdüm.
Bakalım beğenecekmisiniz.

İyi çalışmalar dilerim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Merhaba Güven bey. Bu adayınız da diğer adaylarınız gibi çok güzel. Bu adayınızı ben olsam Şelale tarzı yaparım.
Diyeceksiniz şimdi kıvrımlı dik giden bir ağcı nası şelale yapılacak. İnternet te gördüm uzun gövdeyi saksı gibi düşünecek olursak tepeden yani zirvede çıkan filizleri değerlendirip aşşaığı doğru yönlendirilecek. Bir örnek buldum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC8112 olea 10 grad CW Tekin.jpg (54.0 KB, 151 views)
Eski 18-11-2012, 18:16   #6
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Hatta biraz zorlama ile yavru bir şelale daha eklenebilir.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg _DSC8112 olea 15 grad CW.jpg (53.0 KB, 150 views)
Eski 18-11-2012, 18:28   #7
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Elinize sağlık Bence güzel görünüyor. Alt kısımdaki sürgünleri alıp yukarıya yönlendireceğiniz enerji hızlı gelişmesini sağlayacaktır.

Eski 18-11-2012, 19:37   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Teşekkürler Harun Bey,

Güzel bir örnek. Öneriniz üzerine hızlı bir çalışma yaptım. Sağa doğru da biraz döndürülürse daha iyi olacak gibi. Şimdilik saat yönünde 10 derece döndürdüm.
Bakalım beğenecekmisiniz.

İyi çalışmalar dilerim

Ben affınıza sığınarak size pek katılamıyorum

Tarz adı konusunda Tekin abiye, çizimdeki ağaç konusunda da pek doğal bir ağaca benzemediği için size katılamıyorum sagol bey.

- Tekin hocam, sizin örnek olarak verdiğiniz tarz, şelaleden ziyade bir literati tarzı.

- Sagol bey, elbette hepimizin kişisel zevki farklı farklı ama hangi tarza, kurala, vs. uyarsanız uyun (veya uymayın ve doğal-özgür çalışın), temelde ağacın doğal görünmesi bence esas olmalı. Elbette bonsaiyi hepimiz büyük ölçüde hobi olarak gördüğümüz için, bize zevk vermesi/eğlendirmesi gereken bir parça da olmalı işin içinde ANCAK ben hiçbir zeytin ağacını veya başka bir ağacı doğada bu şekilde görmedim. Dolayısıyla zevk ve eğlence bakımından TAMAM ama bonsai yönünden hayır

Bu benim görüşüm ve damak tadım elbette!

Kolay gelsin

Eski 18-11-2012, 19:46   #9
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Yukarıda güzel sürgün var Güven bey. Nebarideki sürgünleri alırsanız bence yukarıya yönelir enerji. Eğer hortumda patlak delik varsa istediğin tanzikli suyu alamazsınız. Alt nebarideki tüm sürgünler kaçtene varsa hortumda o kadar delik var demektir. Delikler tamir edilmedikçe dahada genişleyip istediğiniz yere hiç su gelmeyebilir.

Önemli olan önce karar vermek lazım nasıl bir tasarım yapacağımızı belirlemek tasarıma göre de uygun sürgünleri bırakmak gereksiz tüm sürgünleri ve daha sonra çıkacak sürgünleri sürekli almak gerekli. Böyle yaparsak istediğimiz gelişmeyi daha hızlı elde etmiş olursuz. Kolay gelsin.

Eski 18-11-2012, 19:47   #10
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Siz de haklısınız Sayın Sakaki,

Aslında ben de genelde doğada örneği görülen ağaçlardan yanayım ama arada bir kaç değişik çalışma olsa fena da olmaz. Aslında hiçte oluşamayacak bir durum değil üzerine ağır bir ağaç düşüp dalı eğse ormanlarda bu tür bir gelişmeye de rastlanabilir. Aslında 2. şekilli şaka olsun diye çizdim. Bu konuda özellikle Avrupa'da çok farklı görüşler var. Özellikle Walter Pall mümkün olduğunca doğadakilere benzesin diyorsa da onun yaptıklarında bile doğada pek göremeyeceğimiz örnekler görülebiliyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster

Ben affınıza sığınarak size pek katılamıyorum

Tarz adı konusunda Tekin abiye, çizimdeki ağaç konusunda da pek doğal bir ağaca benzemediği için size katılamıyorum sagol bey.

- Tekin hocam, sizin örnek olarak verdiğiniz tarz, şelaleden ziyade bir literati tarzı.

- Sagol bey, elbette hepimizin kişisel zevki farklı farklı ama hangi tarza, kurala, vs. uyarsanız uyun (veya uymayın ve doğal-özgür çalışın), temelde ağacın doğal görünmesi bence esas olmalı. Elbette bonsaiyi hepimiz büyük ölçüde hobi olarak gördüğümüz için, bize zevk vermesi gereken bir parça da olmalı işin içinde ANCAK ben hiçbir zeytin ağacını veya başka bir ağacı doğa da bu şekilde görmedim. Dolayısıyla zevk ve eğlence bakımından TAMAM ama bonsai yönünden hayır

Bu benim görüşüm ve damak tadım elbette!

Kolay gelsin

Eski 18-11-2012, 19:52   #11
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Siz de haklısınız Sayın Sakaki,

Aslında ben de genelde doğada örneği görülen ağaçlardan yanayım ama arada bir kaç değişik çalışma olsa fena da olmaz. Aslında hiçte oluşamayacak bir durum değil üzerine ağır bir ağaç düşüp dalı eğse ormanlarda bu tür bir gelişmeye de rastlanabilir. Aslında 2. şekilli şaka olsun diye çizdim. Bu konuda özellikle Avrupa'da çok farklı görüşler var. Özellikle Walter Pall mümkün olduğunca doğadakilere benzesin diyorsa da onun yaptıklarında bile doğada pek göremeyeceğimiz örnekler görülebiliyor.

Walter Pall başlı başına bir fenomen zaten. Bazen çalışmalarını hayranlıkla bazen de yererek izliyorum. Ama "algı şekli" ve "damak tadı" işin aslı.
Bu konuda kimse kimseyi eleştiremez zaten.

Yeter ki artık fidancıklarla oynama kısmını aşalım... Zaten bu kısmı aşmaya başlıyoruz

Eski 18-11-2012, 19:54   #12
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sayın Sakaki. Doğada görmemiş olabilirsiniz ben de görmedim. Ama biz görmedik diye doğada yoktur da diyemeyiz. Sonuçta şelale tarzı sarp kayalıklardan uzaklaşarak büyüdüğünde kendini tartamayarak zemine doğru yıkılmasından oluşmakta.
Güven beye önerdiğim şekil de doğadaki uzun boylu bir ağcın belli bir yerinden kendini tartamayarak yarım olarak kırılması ve kırılan kısımın asılı olarak kalıp güçlenmesi olasıdır diye düşünüyorum.

Burada şelale dediğim kısım sadece taç kısmıdır.

Eski 18-11-2012, 19:59   #13
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Sayın Sakaki. Doğada görmemiş olabilirsiniz ben de görmedim. Ama biz görmedik diye doğada yoktur da diyemeyiz. Sonuçta şelale tarzı sarp kayalıklardan uzaklaşara büyüdüğünde kendini tartamayarak zemine doğru yıkılmasından oluşmakta.
Güven beye önerdiğim şekil de doğadaki uzun boylu bir ağcın belli bir yerinden kendini tartamayarak yarım olarak kırılması ve kırılan kısımın asılı olarak kalıp güçlenmesi olasıdır diye düşünüyorum.
Tekin hocam bu konuda mutabıkız zaten.
Benim demek istediğim şey; gövde halen dik (formal) olduğundan tarz olarak kengai (şelale) diyemeyiz ama sagol beyin dediği gibi alt kısımdan bir sürgün şelale olarak şekillendirilirse ve devam ettirilirse han-kengai olabilir. Şelale de ise ağacın tepe noktasının saksı kenarının altında kalması gerekir.
Demek istediğim buydu.

Eski 18-11-2012, 20:05   #14
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Haklısınız şelale tarzı saksı çıkışından başlayarak aşşağıya doğru sarkmesi ile oluşur. Benim de dediğim zaten sadece taç kısmının benzerliği. anlatabilmek için şelale tarzı diye söyledim. Aradaki tek fark saksı ve saksı çıkışı.

Eski 18-11-2012, 20:17   #15
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Teşekkürler Sayın Tekin, Sakaki
309 uncu mesajdaki çizimi zaten latife olsun diye ilave etmiştim, 308. mesajdaki şekil gerçekten hoşuma gitti, yarın diğer sürgünleri alarak yukarıdaki sürgünün daha kuvvetli çıkmasını teşvik edeceğim. 311. mesajdaki adayda ise nebarideki tüm sürgünleri alıp üsttekilerin daha gelişmesine destek olacağım.

Eski 18-11-2012, 20:37   #16
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
sn sagol. zeytine karşı zaten özel bir merakım vardı. sizin zeytinlerle bu merakım dahada derinleşti. beden şekilleri çok güzel. başarılar dilerim.

sagol beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024