agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni23Beğeniler
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 3 Gönderen Sakaki
  • 3 Gönderen Hazeyn
  • 1 Gönderen delielveli
  • 1 Gönderen memet
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen Adem Keskin
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2012, 02:20   #1
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sakaki / Mandalina

Bu da geçen sene almış olduğum mandalina ağacım:

Biraz budamadan sonra:

Mandalina_01-005.jpg

Bu adayımda ikiz gövde çalışacağım.

hazan-z ve Cemaleddin beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 23:49   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bayağıdır durgun haldeki ikiz gövde tarz mandalinamda bu hafta yeni sürgünler patlarken dalları biraz daha kısaltmaya karar verdim.

Soner beğendi.
Eski 02-07-2012, 00:11   #3
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Mandalinanın 24.06.2012 tarihli güncel durumu:
(Son ve sondan ikinci resimde en alt sağdaki dal haricinde bir problemim yok gibi. O dalda sürgünler çok geriden ve zorla çıktı).

Eski 08-09-2012, 20:52   #4
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Mandalina'da şu ana kadar (bu sezon) 2 kere yaprak küçültme uyguladım. Havalar Adana'da bir süre daha sıcak gideceğinden bugün üçüncü kez yaprak uzaklaştırma yaptım.

İşlemden önce güncel durumu:

Mandalina_01-011.jpg

Mandalina_01-012.jpg

Bahar başında 3-5 cm boyunda olan yaprakların şu anki boyutu aşağıda görüldüğü gibi mm cinsinden ifade edilebilecek duruma geldi:

Mandalina_01-013.jpg

Eski 08-09-2012, 20:55   #5
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Dalları çok esnek olduğundan bu adayımda kışın telleme yapmayı daha doğrusu kalın tel ile çalışmayı pek düşünmüyorum. Onun yerine çok gerginlik vermemek kaydıyla aşağıdaki uygulama ile dalları disiplin altına sokmaya başladım:

Mandalina_01-014.jpg

Mandalina_01-015.jpg

Mandalina_01-016.jpg

KAPTANzst beğendi.
Eski 08-09-2012, 20:58   #6
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Bu şekilde birkaç hafta belki 1-2 ay kaldıktan sonra telleri geri söküp duruma bakacağım.

Önden görünüm:

Mandalina_01-017.jpg

Çaprazlamasına arkadan görünüm:

Mandalina_01-018.jpg

Yandan görünüm:

Mandalina_01-019.jpg

Yakın görünüm:

Mandalina_01-020.jpg

KAPTANzst beğendi.
Eski 09-09-2012, 23:46   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
sakaki yaprak küçültme işlemi çok başarılı olmuş, tebrik ederim.
turunçgillerde yaprak küçültmeyle ilgili biraz daha bilgi verebilir misin? yaprakları nereden kesiyoruz, sapları bırakıyor muyuz? yaprakları kestikten sonra gölgeye almak gerekiyor mu? istanbulda sonbahar kendini hissettirmeye başladı bu mevsimde yapraklar kesilebilir mi yoksa bahar ve yaz mı daha uygun?. benim de calamondin ve bir adet limonum var ama calamondinin yeni çıkan yaprakları eskilerin 2-3 katı onları küçültmek istiyorum, yardımcı olursan sevinirim.
kolay gelsin selamlar

delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 08:33   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
[QUOTE=Sakaki;1016638]Bu şekilde birkaç hafta belki 1-2 ay kaldıktan sonra telleri geri söküp duruma bakacağım.

Nasıl kıyabildin?

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 10:53   #9
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delielveli Mesajı Göster
sakaki yaprak küçültme işlemi çok başarılı olmuş, tebrik ederim.
turunçgillerde yaprak küçültmeyle ilgili biraz daha bilgi verebilir misin? yaprakları nereden kesiyoruz, sapları bırakıyor muyuz? yaprakları kestikten sonra gölgeye almak gerekiyor mu? istanbulda sonbahar kendini hissettirmeye başladı bu mevsimde yapraklar kesilebilir mi yoksa bahar ve yaz mı daha uygun?. benim de calamondin ve bir adet limonum var ama calamondinin yeni çıkan yaprakları eskilerin 2-3 katı onları küçültmek istiyorum, yardımcı olursan sevinirim.
kolay gelsin selamlar

Sn deliveli,
Teşekkür ederim öncelikle.

Ben bu ağacımı başlarda Çin Turuncu sanıyordum. Öyle olmadığını öğrenince, acaba calamondin portakalı olabilir mi diye çok düşündüm ama o kadar araştırmadan sonra (özellikle yaprakları karşılaştırarak) geldiğim nokta bunun bir mandalina olduğuydu. Zaten aşı da yok üzerinde.

Yaprak küçültmeye gelince; bu konu hakkında yani turunçgillerin bonsaisi konusunda yeterli bir bilgi yok, çünkü genelde tercih edilmiyorlar bonsai için. Dolayısıyla Yaptığım işlemler genelde deneme-yanılma veya ağacın tepkisine göre hareket etme şeklinde oldu.

Aldığımda çok ama çok bakımsız haldeydi ve ilk sene hiç müdahale etmeden sadece kendini toparlamasını bekledim. Bu senenin yaz başlarında ve ortalarında iki kez folyajı aşırı büyüyünce dal aralarında ve dipte kalan ve ışık görmeyen yapraklarda problemlerin başladığını fark ettim ve bu bölgelere hava akışı gelmesi için o bölgenin yapraklarını aldım. Birkaç gün sonra yaprak budaması yaptığım yerlerde çok hızlı gelişen sürgünleri görünce yapraksızlaştırmaya karar verdim ve ilk uygulamadan sonra güzel tepki verdi ve ikinci uygulama için de cesaret verdi bana.

Yaprakları, diplerinde 1 mm sapı kalacak şekilde alıyorum ve daha sonra 1 hafta kadar gölgede bırakıyorum.
Sendeki adaylarda yeni çıkan yaprakların daha büyük olduğunu söylemişsin. Bu doğru. Benim mandalinada da aynı durum söz konusu. 4 numaralı mesajımdaki ilk resme bakarsan, sağa doğru uzanan daldaki (özellikle uçlarda) yaprakların diğerlerine göre daha büyük olduğunu görebilirsin.
Ancak bu problem değil. Budama ve yaprak alımı yaptıkça yeni çıkanlar küçülmeye devam ediyor.

Dediğim gibi; ben turunçgillerin bonsaisi konusunda hiçbir yerde ayrıntılı veya teknik bir bilgiye rastlamadım. Ben deneyimleyerek ilerliyorum ve sana anlattıklarım da sadece kendi tecrübem şimdilik

Başarılar dilerim sana da.

delielveli beğendi.
Eski 10-09-2012, 11:00   #10
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiya Mesajı Göster
Nasıl kıyabildin?
Merhaba tiya,

Mandalina'yı öldürmedim yahu
Budama ve yapraksızlaştırmayı diyorsan eğer, bu zaten bitkinin sağlığı için de iyi bir işlem. Yaprakları çok sıklaştığında ışıksızlık ve rutubetin neden olduğu hastalıklar da beraberinde geliyor. Dolayısıyla budama ve bu tür uygulamalar bitkinin daha çok ışık almasını, neme ve yetersiz hava akışına bağlı olarak gelişen mantarlardan korunmasına yardımcı oluyor.
Ayrıca dalların gelişi güzel gelişimi, kendi haline bırakıldığında ağacın diğer bazı dallarının hava ve ışık almasını aynı şekilde engelliyor. Dolayısı ile dallara şekil verilmesi de bu açıdan bakıldığında kötü bir durum değil.

Şimdi bir daha alayım senden: Neye kıymışım?

Ali H. ALI, tiya ve merlict beğendi.
Eski 10-09-2012, 11:42   #11
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Yapraklara...

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 16:15   #12
Ağaçsever

teşekkür ederim Sakaki,
seneye ben de senin örneğini referans alarak deneyeceğim
benim kaygım yaprağı kestiğin yerden tek yaprak değil de dal için sürgün vermesiydi.

ben de hiç turunç bonsaiye rastlamadım açıkçası acaba ömürleri daha kısa olduğu için mi tercih edilmiyor? oysa avantajları çok, dayanıklı güzel formlu bir ağaç olması, bazılarının iç mekanda da yaşayabilmesi tercih sebebi olabilirdi.

tekrar teşekkürler, başarılar

Sakaki beğendi.

Düzenleyen delielveli : 10-09-2012 saat 16:16 Neden: tekrarlanmış cümle
Eski 10-09-2012, 19:02   #13
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Neden turunçgillerden bonsai olmadığı ilgimi çekiyor. Bahçedeki portakala havai köklendirme yaptım denemeli olarak göreceğim neden olmadığını.
İzzet'in hatırası tohumdan iki turunç var gövdeleri çok ince.

merlict beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2012, 23:07   #14
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
olmadığını kim söylüyor ??

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 00:16   #15
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
benim kaygım yaprağı kestiğin yerden tek yaprak değil de dal için sürgün vermesiydi.
Zaten sürgün veriyor, yeni yaprak değil!

Alıntı:
ben de hiç turunç bonsaiye rastlamadım açıkçası acaba ömürleri daha kısa olduğu için mi tercih edilmiyor? oysa avantajları çok, dayanıklı güzel formlu bir ağaç olması, bazılarının iç mekanda da yaşayabilmesi tercih sebebi olabilirdi.
Ömürleri hiç de kısa sayılmaz, sanmam. Ancak bonsailerin büyük çoğunluğu dış mekan bitkisidir zaten.

delielveli beğendi.
Eski 11-09-2012, 00:17   #16
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Neden turunçgillerden bonsai olmadığı ilgimi çekiyor. Bahçedeki portakala havai köklendirme yaptım denemeli olarak göreceğim neden olmadığını.
İzzet'in hatırası tohumdan iki turunç var gövdeleri çok ince.
Genelde yaprak küçültmeye olumsuz yanıt verdiği yazılıp çizilmiş. Ama 1 sene içinde ne kadar küçüldüğünü kendi gözümle gördüm. Acaba elimdeki turunçgil familyasından mı değil diye tereddüte düşüyorum bu yüzden

merlict beğendi.
Eski 11-09-2012, 08:45   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba tiya,

Mandalina'yı öldürmedim yahu
Budama ve yapraksızlaştırmayı diyorsan eğer, bu zaten bitkinin sağlığı için de iyi bir işlem. Yaprakları çok sıklaştığında ışıksızlık ve rutubetin neden olduğu hastalıklar da beraberinde geliyor. Dolayısıyla budama ve bu tür uygulamalar bitkinin daha çok ışık almasını, neme ve yetersiz hava akışına bağlı olarak gelişen mantarlardan korunmasına yardımcı oluyor.
Ayrıca dalların gelişi güzel gelişimi, kendi haline bırakıldığında ağacın diğer bazı dallarının hava ve ışık almasını aynı şekilde engelliyor. Dolayısı ile dallara şekil verilmesi de bu açıdan bakıldığında kötü bir durum değil.

Şimdi bir daha alayım senden: Neye kıymışım?
Kuzu pirzolayı çok severim ama her yediğimde vicdanım sızlar: Bir yamyam benim çocuğumu yakalasa ve keyifle yese...

Bonsailer çok güzel oluyor ama nedense aynı ikilemi yaşatıyor bana. Öyle bir şey işte...i

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 09:25   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Sayın sakaki
Ağacınız turunçgil olduğundan haberdar olmayabilir

merlict ve Sakaki beğendi.
Adem Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 11:08   #19
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiya Mesajı Göster
Kuzu pirzolayı çok severim ama her yediğimde vicdanım sızlar: Bir yamyam benim çocuğumu yakalasa ve keyifle yese...

Bonsailer çok güzel oluyor ama nedense aynı ikilemi yaşatıyor bana. Öyle bir şey işte...i
Sevgili tiya,

Örnek tam olmadı bence, zira öldürdüğümüz birşey yok ortada.
Koyunun tüyünü kırpmaya kıyamam deseniz örnek tam olur bence.

Adem Keskin beğendi.
Eski 11-09-2012, 12:35   #20
Ağaçsever

ben de bundan korkuyordum, yaprak küçültme metodunun sonucunda ağaç yaprak yerine aynı yerden daha küçük bir yaprak veriyor sanıyordum, her yaprağın dibinden dalcık çıkarsa içe doğru çok fazla kalabalık, karmaşa olmuyor mu?

Eski 11-09-2012, 12:47   #21
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
ben de bundan korkuyordum, yaprak küçültme metodunun sonucunda ağaç yaprak yerine aynı yerden daha küçük bir yaprak veriyor sanıyordum, her yaprağın dibinden dalcık çıkarsa içe doğru çok fazla kalabalık, karmaşa olmuyor mu?
Sn deliveli

Ne demek istediğinizi sanırım şimdi anladım, kusura bakmayın.
Çıkan sürgünleri kendi haline bırakır, diledikleri gibi uzayıp büyümesine izin verirseniz evet karmaşa çıkar.
Eğer sürgün çıkan noktada dal elde etmek istiyorsanız, sürgünün uzamasına izin verir, dilediğiniz boya veya kalınlığa gelince uç alırsınız. Eğer orada dal istemiyor sadece yaprak istiyorsanız, sürgünün fazla uzamasına izin vermeyerek henüz kısa iken uç alımı yaparsınız. Fark bu
Yani kontrol sizde.

Kolay gelsin.

delielveli ve badrobot beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024