agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni112Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2013, 18:44   #1
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Cemaleddin / Çitlenbik (Celtis Australis No. 4 - Tohumdan)

2006 yılında tohumu İzmir fuarından toplandı...4 nolu çitlenbik bahçede yetiştirilip daha büyük boyuta geldiğinde saksıya alındı... gelişimi daha hızlı oldu. ve saksıdakilere göre daha çabuk kalınlaştı... Fotoğraflar 7 yıllık gelişimini ve çalışmayı gösteriyor...

Çitlenbik4 18 şubat 2011 b.jpg18şubat2011

Çitlenbik4 26 nisan 2011.jpg26nisan2011

Çitlenbik 4 5nisan2012.jpg5nisan2012

Çitlenbik4 14 haziran 2012.jpg14haziran2012

Çitlenbik 4 22şubat2013.jpg22şubat2013

Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2013, 18:49   #2
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Devamı...

Çitlenbik 4 31mart2013.jpg31mart2013

Çitenbik 4 20nisan2013.jpg20nisan2013

Çitlenbik 4 29mayıs2013.jpg29mayıs2013

Yaprak karşılaştırması 29haziran2013.jpgYaprak küçülme karşılaştırması haziran2013

Çitlenbik4 12ekim2013.jpg12ekim2013

Eski 14-10-2013, 23:13   #3
Ağaç Dostu

Ferit Aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Cemaleddin abi boyut konusunda değişiklik yapmayı düşünüyor musun ?

Ferit Aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2013, 20:02   #4
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sevgili Ferit; Benim ağacımda fotoğraflardan da izlenildiği gibi boy kısaltmasını yeteri kadar yaptığımı düşünüyorum... Boy şu anda 45cm civarında...Belki 4-5 cm daha kısaltabilirim... Onu süreç belirleyecek...

Eski 17-10-2013, 20:07   #5
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

ITLENB~1.JPGBadrobotun önerisi

(NOT:Yazdıklarını sildiği ve tekrar yüklemek istemediğini söylediği için, bu eklentiyi konunun daha iyi anlaşılması adına ilk iletisindeki fotoyu eklemek zorunda kaldım)

Sayın Badrobot; İşaretlediğiniz yerden kesme önerinizin ana sebebini en-boy orantısı (!) olarak açıklıyorsunuz... Sizin dediğinizi yaparsam, kurallara (!) dikkat eden bir başka arkadaş da şöyle diyecek : ''Gövde dal oranı 3/1 olmalıydı.Bu oranı tutturamamışsınız''...Yanlış hatırlamıyorsam :Boy'un, Gövde kalınlığının 6 ya da 7 katı olması gerektiğini katı bir şekilde savunuyorsunuz... (Yanlış hatırlıyorsam düzeltin lütfen.) Bu orana nasıl karar verdiğinizi de anlamış değilim... Bonsaiyi en-boy oranına sıkıştırmak , sanata katı kurallar getirmek bence anlaşılabilir değil... Belki benim hissetmediğim bir şeyi hissetmiş, kavramış olabilirsiniz, bundan dolayı sizden ricam sizi anlamama yardımcı olmak için, aşağıdaki ağaçların, sizin en-boy oranınıza göre bir eleştirisini yaparmısınız...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg bonsai_agaci[1].jpg (71.0 KB, 852 views)
Dosya Türü: jpg image[1].jpg (38.3 KB, 848 views)
Dosya Türü: jpg W.P. Akçaağaç.jpg (51.7 KB, 847 views)
Dosya Türü: jpg W.P. Çitlenbik.jpg (29.9 KB, 850 views)

Düzenleyen Cemaleddin : 20-10-2013 saat 15:30
Eski 18-10-2013, 00:17   #6
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.Cemaleddin.
Öncelikle sizin ifade etiğiniz 6-7 kat mevzusu benim koyduğum bir kural değildir, evrende altın oranın varlığının yanı sıra bitkilerdeki dal ve yaprak dizimi gibi matematiksel oranlarıda keşfeden ünlü matematikçi Leonardo Fibonacci (1170-1250) bitkiler hakkındaki matematiksel keşiflerinden sadece biridir bu.
Dal dizimi:
Japon Bonsai teknikleri ve Çin Bonsai teknikleri farklı anlayışlara sahiptirler. Sizinde dediğiniz gibi ilk dalın ağacın 1/3 den çıkması Japon Bonsaisinde katı bir kuralken, Çinliler önemsemezler ve bu kurala uymazlar. Çinlilerin doğayı ve ağaçları daha iyi gözlemlediklerindenmidir yoksa toplum olarak Japonların daha katı, kuralcı bir yaşam sürdüklerindenmidir bilemiyorum. Bir diğer farkta 2. ve 3. dalların konumundadır. Bir anlayış 2. dalı ağacın arkasında konumlarınken diğeri 2.dalı ağacın 1. dalının tam karşı ve az yukarısında konumlandırır.
Sonuç: Şu ana kadar hep kurallardan söz ettim. Kurallar elbette uyulması içindir ama sanatta, sanatçı kişinin kurallara uyması gereken zamanlar olduğu gibi özgür düşünmesi gereken zamanlarda olmalıdır.
Eğer siz öncelikle temel kuralları (basic) çok çok iyi kavrar ve kendi yaratıcılığınızı ve kişiliğinizide ilerleyen zamanlarda yaptığınız sanat eserine katabilirseniz sizin için SANAT o zaman başlar.
Sevgiyle kalın.

Harun Parlak ve Sakaki beğendi.

Düzenleyen badrobot : 18-10-2013 saat 00:56
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 09:09   #7
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Badrobot; Ben sizden yukarıda ilettiğim 4 örnek ağacın en-boy oranına göre bir eleştirisini yapmanızı rica ettim... Ama siz bunu yapamadınız... Bana dal diziliminden başka bir şey anlatmadınız... Madem kurallara bu kadar önem veriyorsunuz, sizden ricam; bu ağaçların özellikle en-boy, ve dal dizilimiyle ilgili görüşlerinizi, eleştirilerinizi yazmanız olacak... Tartışmaya açıklamalarınızdan sonra devam edebiliriz... Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum...

Eski 18-10-2013, 09:48   #8
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Cemaleddin.

Dün gece uykum gelmesine rağmen sizin mesajınıza ve sorunuza azmedip elimden geldiğince bazı bilimsel verilere dayanarak en içtenliğimle cevap verdim.
Siz neden ısrarla benim yazdıklarımı hep yanlış anlıyorsunuz ve suçlar gibi bir tavır içersindesiniz anlamıyorum. Beni katı kuralcı, en boy oranını gibi basit bir hesabı bile hesaplayamayan ve sizin gibi ısrarcı biri yaptınız.
Oysaki size bir önceki mesajımda Leonardo Fibonacci'nin kuramlarından biri olan 6 kat kuralının yanı sıra dal dizimi ve sanata özgür bakış açısı adı altında tezimden bir izlenim yazdım. Beni en-boy oranını ölçemediğimi anlatmaya çalışmak veya başka konularda saldırgan bir tarzda yermek yerine şu kuramları interneten araştırırsanız sizin için "balık tutmayı öğrenmek" olur.
Bu tatrtışma benim içi burada bitmiştir.
En derin saygılarımla.

Düzenleyen badrobot : 21-10-2013 saat 09:02
Eski 18-10-2013, 10:22   #9
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Badrobot; sizi şimdi çok daha doğru anladığımı düşünüyorum...(Ağaçların eleştirisini yapmamış olsanız da) Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

badrobot beğendi.
Eski 18-10-2013, 12:53   #10
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Cemaleddin.
Yine iyi niyetimle hem sizinle hemde diğer üyelerle bilgiyi paylaşmak istedim. Amacım kendi şahsımla birlikte tartışa görüşe bir şeyler öğrenmek.
Wallter Pall üstadın son videolarından birini paylaşmak istedim.
Bu videoda üstad eleştiri yaparken yine ister istemez bizim konumuzu içine alan bir açıklama çabası içinde. Ama elbette bu ağaç çam ağacı olduğundan öylece kes gitsin diyemiyor. Beden ince, yaprak (Folliage) çok olduğundan ağacın küçülmesi gerektiğini ve bu ağacın esas 15 yıl gibi bir zamanda bedenin kalınlaşmasıyla esas formuna oturacağından bahsediyor. (öneride bulunduğumuz yöntem farklı olsa, tıpkı benim size yazdığım öneride olduğu gibi...)

Cemaleddin / Çitlenbik (Celtis Australis No. 4 - Tohumdan)

Beden kalınlığının saksı yüksekliğine yakın bir seviyede olursa ağacın daha yaşlı görüneceğinden, aksi halde ağacın içinde bulunduğu gibi bir saksıda durmasının ağacı cılız bir fidan görünümünden öteye gidemeyeceğinden bahsediyor.

Elbette birde 1.dalıda unutmamak gerekir. Yere yakın olan 1.daldanda rahatsız üstad.

Tüm bunlardan anlaşılacağı üzere aslında evrende herşey belirli bir düzen ve oranlamalardan ibarettir. Elbette biz bunları yolda yürürken, her zaman elimize ölçü aletleri alıp ölçemekle uğraşmayız. Gözlerimiz ve diğer duyu organlarımız zaten bize bunları söyler.
Umarım küçük tartışmamıza ve bilgi alış-verişimize bir katkı olmuştur.
Saygılarımla.

INTERNATIONAL BONSAI ACADEMY with Walter Pall 2013 - Case Study 11/ Pinus nigra 'Lara' - YouTube

Eski 18-10-2013, 13:09   #11
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Badrobot; Hala yukarıdaki 4 örnek ağacın en-boy ve dal dizilimiyle ilgili -sizin kurallarınıza göre- eleştirinizi yapmaktan kaçınıyorsunuz... Size bir de ipucu vereyim bu 4 ağaçtan ikisi W.Pall 'ın ağacıdır... Ben söyleyeyim o zaman; bu 4 ağacın hiçbiri sizin en-boy ve dal dizilimi kurallarınıza kurallarınıza uymuyor...

Eski 18-10-2013, 13:24   #12
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Cemaleddin.
Sizinle farklı lisanları konuşuyoruz. Siz resimlerini koyduğunuz ağaçları tartışıyorsunuz bense mantığını. O yüzden ağaçların kime ait olduğununda bir önemi yok.
Benim size aktarmış olduğum oranlar bana ait değiller, ama siz ısrarla sanki benim ileri sürmüş olduğum fikirlermiş gibi anlamsız bir ısrar içindesiniz.
Wallter Pall üstadın bizim dünden beri boşu boşuna tartıştıklarımızı, izlediğim tüm videolarında dile getirdiklerini harmanladığımda, tüm bunları adı gibi bildiğinden eminim. O kendini aşmıştır. O yüzden kurallara uymuş olsun olmasın ağaçları herkes tarafından beğeni toplamaktadır. Sanatına kendisinden çok şey katmıştır. Tıpkı size daha önceki mesajlarımda söylediğim gibi...(aşağıdaki cümleyi lütfen çok iyi okuyun)
"Eğer siz öncelikle temel kuralları (basic) çok çok iyi kavrar ve kendi yaratıcılığınızı ve kişiliğinizide ilerleyen zamanlarda yaptığınız sanat eserine katabilirseniz sizin için SANAT o zaman başlar."

Düzenleyen badrobot : 18-10-2013 saat 15:23
Eski 18-10-2013, 14:39   #13
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Kuralların canı cehenneme... Sanata rasyonel ve billimsel yaklaşmak diye bir saçmalık olamaz... Sanat özgürdür, kuralların bağnazlığı sanata düşmandır... Sizin gibi kuralcılar bakış açılarını değiştirmedikten sonra Sanat'a hiçbir şey katamazlar... Siz bana dediniz ki '' en-boy oranı, dal dizilimi kurallara uymalı'' ben size 4 tane örnek ağaç'ı bu kurallara göre analiz edin dedim, siz sürekli çalıyı dolanarak bu analizi yapmaktan kaçıyorsunuz... Çünkü sarıldığınız katı kurallara uymadığını görünce kalakalıyorsunuz öylece... Ama bunlar yıllarca ustaları tarafından çalışılmış bonsailer... Kurallarla kanunlarla ancak bilim yapılır, sanat yapılamaz...

Eski 18-10-2013, 15:02   #14
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Cemaleddin.
Nedense siz benim yazdıklarımı dikkatli okumuyorsunuz. Hiç birini anlamamışsınız. Siz kafayı takmışsınız kurallara veya kuralsızlıklara. Ben kuralcıyım demedim, öyle bir anlayışımda yok zaten. Bunları hem siz diyorsunuz hemde öfkeleniyorsunuz. "Havada bulut var desem bana ördekmi dedin" diyorsun be sevgili kardeşim.
Sizde hiç araştırmacı değilsiniz. Hiç bir kuramı kuralı bilemeden ben sanat yapçam diyorsunuz. Aynı "noıta bilmeyen birinin ben beste yapacağım" veya "okuma yazma bilmeyen birinin be roman yazacağım" demesi gibi bir şey sizin yaptığınız. Sanatta ve bilimde gözlem ve araştırmak esastır. Ama bunlar sizde çok kısıtlı. Kendinizi kısıtlamaktan başka bir çabanız yok. Beni suçladığınız şeyi esasında kendinize siz yapıyorsunuz. Benim yaptığım "BUDUR, O KADAR" diyorsunuz. Esas bu kuralcıktır da nedir?
Ben size başından beri basic öğrenin gerisi zaten gelir diyorum.
Sizinle tartışmaya gerek yok sevgili kardeşim.

Eski 18-10-2013, 15:06   #15
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sizin çalışmalarınız da benim çalışmalarım da ortada duruyor... Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz... Size çalışmalarınızda başarılar diliyorum...

Eski 18-10-2013, 15:07   #16
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sizin tek yaptığınız; araştırma yapmak, farklıda olsa bir şeyleri anlamaya çalışmak, birileride bir şeyler anlatıyor bir dinleyip anlayayım demek yerine hakarete ramak kalmış kırıcı sözlerinizi sarfetmek. Hep saldırıdasınız, hep öfkelisiniz, hep karşıyı karalamadasınız. Başka bir şeyiniz yok zaten. Ağaçlar falan hikaye...

Eski 18-10-2013, 15:12   #17
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

yazıp da sildiğiniz: ''Sizinkiler sadece salon bitkisi'' görüşünüze karşılık olarak :
Görüşleriniz için teşekkür ederim.

Eski 18-10-2013, 15:36   #18
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

ha evet o mesajı, mesajın üzerine ekleme yaparak yazarken yanlışlıkla silmişim, sonradan farkına vardım.. aynen arkasındayım....çok inceler ve sadece SALON BİTKİSİ:

Eski 18-10-2013, 15:42   #19
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.Cemaleddin.
Boş verin tüm konuştuklarımızı. "Sanat sonsuz, ömür kısa..." derler Gürcistan'da...

Eski 18-10-2013, 18:16   #20
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi badrobot Mesajı Göster
Sn.Cemaleddin.
Boş verin tüm konuştuklarımızı. "Sanat sonsuz, ömür kısa..." derler Gürcistan'da...
Sn. Badrobot lütfen çalışmaları eleştirirken kırıcı olmadan , nedensellik ilişkisi içinde eleştirelim.
Uzun boylu ince gövdeli estetik olarak göze hoş gelen yaşlı ağaçlar da doğada mevcut oldukları sürece ve bunlar taklit edilerek Bonsai 'ye konu oluyorlarsa tartışacak çok birşey yok bu çalışma ile ilgili olarak.
Bonsai mutlaka kalın gövdeli ağaçtan yapılacak diye bir genellemeye gitmemek gerekiyor.
Haklı bir eleştiriniz bile olsa Salon Bitkisi demenizi yanlış buluyorum, hepsinin üzerinde bir emek hepsinden bir beklenti olduğunu da unutmayalım lütfen.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2013, 18:47   #21
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.tourkana.
Saygın bir şekilde söylediklerinize hak veriyor ve kabul ediyorum. Konu bonsai'yi aştı.
Ama benzer bir uyarıyı Sn.Cemaleddin'ede iletmenizi istiyorum.

Eski 21-10-2013, 15:28   #22
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Bir süredir yoğunluğumdan ötürü internete giremediğim için forumda da yazamadım, bu tartışmayı da kaçırmışım

Hakaret, küfür, kırıcı üslup, vs. içermediği sürece bonsai ile ilgili her şeyin tartışılmasından yanayım doğrusu.

Hem çok büyük ve kalın gövdeli bonsaileri hem de mame, shohin gibi çok küçük boy bonsaileri olan birisi olarak ben de yeri geliyor çoğu adayımın sergilediği görselliği gerek ince gerek kalın olsun ırgalıyorum! Ama sorgulanması, eleştiri yapılması, beğenilmesi ya da beğenilmemesi gereken şey kalınlıktan veya incelikten ziyade "ORAN"! Bu yüzdendir ki bir düzineden fazla bonsai boyut sınıflandırması var.

Diğer KURAL konusuna gelince, bence ne "sanatta kural olmaz" ne de "sanat kurallar demektir" görüşü tam olarak doğru. Ayrıca hayatın her alanında olduğu gibi sanatta da kural veya referanslar bir günde ortaya çıkmaz, sanatçıların/uzmanların geçmişten gelen deneyimlerin üzerine yaptığı/yapacağı yeni eklemelerle gelişir güzelleşir. Elbette bu kurallara yeni eklemeler yapmak veya bazı kuralların şeklini değiştirmek/esnetmek mümkündür AMA bu belli bir deneyim, olgunluk ve kabul edilebilirlik aşamasına geldikten sonra mümkün, dolayısıyla bu konuda badrobot'a katılıyorum.

Cemalettin beyin de devamlı deneyimle bir şeyler yapmaya çalışması da çok hoş ve taktir edilmesi gereken bir şey, bunu da göz ardı edemeyiz. İllaki bunlar da ülkemizde bonsainin ilerlemesi adına güzel şeyler. Tabii tüm bunları güzel eleştirilerle, yorumlarla yoğurarak özümsemek bizi ileri götürür görüşündeyim, ama birbirimizi kırmadan elbette

Cemalettin beyin 5 numaralı mesajında verdiği örneklerde grup tarzı ve sumo tarzı bonsailer görüyorum (ilk resim hariç), bunlar en/boy oranlaması konusunda istisnai tarzlar, o yüzden bunlara takılmamakta ve en/boy oranı tartışmasını bu örnekler üzerinden götürmemekte fayda var. Ayrıca, Walter Pall gibi ustaların kuralları esnetme hakkı da o kadar olsun yani

Benim de kurallara uymayan birkaç ağacım var ama bunlara da bonsai veya potansiyel bonsai diyemem doğrusu, o çalışmalarıma sadece eğlenmek, stres atmak, deneyimlemek vs. adına yaptığım minyatür ağaç çalışmaları demek sanırım daha doğru olacaktır.

Temelleri doğru atalım derim, binanın şeklini daha sonra zevkimize göre modifiye edebiliriz

Sağlıcakla kalın...

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2013, 21:04   #23
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sakaki; ''bazı kuralların şeklini değiştirmek/esnetmek mümkündür AMA bu belli bir deneyim, olgunluk ve kabul edilebilirlik aşamasına geldikten sonra mümkün...'' diyorsunuz... Bu cümlenizden yola çıkarsak, bu kuralları bu olgunluğa (bunun terazisini bizde kim tutuyorsa, artık o mu karar verecek? Bunu nereden bileceğiz? ) gelen insanlar bozabilir diyorsunuz. Dünyada yüzlerce usta ''kuralın canı cehenneme'' diyerek kuralları bozduğu an da, kural, kural olmaktan çıkmış, sanatı özgürleştirmişlerdir... Bizler bunun farkına ne kadar erken varırsak Türk Bonsaisine de o kadar katkıda bulunabiliriz diye düşünüyorum...Biz bundan sonra hala ''ağacın boyu gövde genişliğinin 6 katı olacak, birinci dal sağdan, ikinci dal soldan, üçüncü dal arka yandan çıkacak'' da kalırsak standartlaşırız, tek tip, ruhsuz bir sürü ağacımız olur... Size soruyorum kaç tane ağacınız bu standartlarda-bu kurallalara uyuyor? Örneğin çok beğendiğim ve benim ruhumu etkileyen Sarı papatyanız en boy oranına uyuyor mu? ... Israrla tekrar ediyorum: Sanatta kimilerine göre değiştirilebilen özellikler ölçü birimi olarak kullanılamaz, sanata rasyonel ve bilimsel olarak yaklaşanlar sanata bir şey katamazlar...

Sayın Sakaki, ben yaklaşık olarak 10 yıldır bonsai işçiliği yapıyorum, bu süre içinde binlerce bonsai'ye baktım, yüzlercesini inceledim... İlk başta kurallara göre inceliyordum ve ustaların bir çok hatasını (!) görüyordum... Ama şimdi bir ağaca bakarken kurallara takılmıyorum, bende hissettirdiği-uyandırdığı duygular çok daha öne çıkıyor... Sevgiyle kalın...

Eski 22-11-2013, 20:14   #24
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Kök budaması

Yaklaşık iki yıldır saksı değişimi yapılmayan Çitlenbik 4'ün kök budaması-kök taraması ve saksı değişimi....

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 22kasım2013a.jpg (43.4 KB, 746 views)
Dosya Türü: jpg 22kasım2013b.jpg (46.9 KB, 746 views)
Dosya Türü: jpg 22kasım2013d.jpg (50.1 KB, 747 views)
Dosya Türü: jpg 22kasım2013e.jpg (51.5 KB, 746 views)
Dosya Türü: jpg 22kasım2013f.jpg (49.6 KB, 744 views)
Eski 22-11-2013, 20:15   #25
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Devamı... 22kasım2013...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 22kasım2013g.jpg (42.2 KB, 742 views)
Latif ve Sakaki beğendi.
Eski 25-11-2013, 19:38   #26
Yeni Üye

Oğuz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2007
Tohumdan yetiştirilen bir ağacı sadece istemediğiniz dalları alarak ya da uc alarak bonsai yapamazsınız. Buna ömrünüz ve sabrınız yetmez. Eğer 45 cm lik bir bonsai yapmak istiyorsanız önce ağacınızı 15 cm'den budayarak konikleştirmeli sonra dalları dizmelisiniz. Yoksa dallar gövde kalınlığında olur. Fidanlıkta kendi halinde gelişen bir fideden farklı olmaz. Gövde geliştirdiğiniz bir ağacı köklerine hiç dokunmadan sürekli saksısını büyüterek yani hızlı geliştirerek ve budayarak bonsai yapabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Oğuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 09:06   #27
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Oğuz; Bonsai'yi 6,5 satırda anlayıp, anlatmak muhteşem bir birikimin yansıması olsa gerek... Eminim çalışmalarınızı izlemek ve fikirlerinizi duymak benim için öğretici olacaktır... İyi çalışmalar...

Eski 26-11-2013, 19:39   #28
Yeni Üye

Oğuz's Avatar

Bonsai yapmanın çok temel ve basit teknikleri var. Bunları uzun uzun tekrar tekrar yazmanın hiçbir anlamı yok. Bilgi her yerde fazlasıyla var. Bilgili olmaktan daha önemli olan onu doğru kullanabilmek ve uygulayabilmektir. Burası bir felsefe sitesi değil o nedenle konuyu uzatmak istemiyorum. Eğer siz yaptığınız işten keyif alıyorsanız bana göre önemli olan budur. Fakat bonsai yapmak iştiyorsanız amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Ağaçlarınızı budayarak gövde geliştirin. Sayfalarca yazı yazmaya gerek yok. Daha önceden de söylediğim gibi 45 santimlik bir ağaç yapmak istiyorsanız 15 cmden kesin ve en az 3 yıl serbest büyümeye bırakın. Sonra yeniden 2 veya 3 göz yukarıdan keserek aynı işlemi tekrar edin. Belirli bir koniklik sağladığınızda ilk kesim yerinden başlayarak dalları dizmeye başlayabilirsiniz. Dalları dizmeye en erken 3-4 yıl sonra başlamalısınız. Eğer bonsai sahibi olmak istiyorsanız yıllarca hiçbir şeye benzemeyen serbest büyümeye bırakılmış çalıları izlemek zorundasınız malesef ben uzun yıllardır öyle yapıyorum. Saygılarımla.

Eski 26-11-2013, 20:01   #29
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Oğuz iyiki varsınız, yoksa biz bu bilgileri kimden öğrenecektik... Sihir gibi ... Şimdiye kadar hiç duymadığım, deneyimlemediğim bilgiler bunlar (!)... Siz, sanırım hepsi birbirinin aynısı, standart bonsai yapıyorsunuz ... Saygılar...
(Yalnız, üslubunuzu neden irite edici buldum ki...)

Eski 26-11-2013, 20:22   #30
Yeni Üye

Oğuz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Sayın Oğuz; Bonsai'yi 6,5 satırda anlayıp, anlatmak muhteşem bir birikimin yansıması olsa gerek... Eminim çalışmalarınızı izlemek ve fikirlerinizi duymak benim için öğretici olacaktır... İyi çalışmalar...
Buyrun eleştirin. Yaklaşık beş yıldır yetiştiriyorum. Bende yaklaşık 45 cm lik bonsai yapmak için yola çıktım. Altı yılda 15 artı 10 cm toplam 25 cm yol aldım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_20131120_201448.jpg (37.3 KB, 710 views)

Düzenleyen Oğuz : 26-11-2013 saat 21:49

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024