agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Market Bonsaileri
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen pilvikuja

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-10-2012, 11:45   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2012
pilvikuja/carmon

Merhaba,

Geçenlerde bonsailerime bir yenisini ekleyerek aşağıdaki fotoğraflarda görmüş olduğunuz bonsaiyi aldım. Bu bonsaiye broom şeklini vermeyi düşünüyor fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bonsainin türü gereği budama ile şekillendirmem gerektiğini forumda okudum. Bayağıda araştırdım lakin neresinden nasıl budamam gerektiğini kestiremedim. **** broom modelinin uygun olup olmayacağını da bilemiyorum. Daha önce almış olduğum iki adet fidanda yaptığım ilk şekillendirme girişimlerimi hüsranla sonuçlanmasından ötürü birazda tedirginim işin açıkçası. Bu yüzden her türlü önerinize açığım.

Herkese iyi günler dilerim!

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_6217.jpg (48.1 KB, 145 views)
Dosya Türü: jpg IMG_6219.jpg (47.9 KB, 139 views)
Dosya Türü: jpg IMG_6220.jpg (64.0 KB, 141 views)
Dosya Türü: jpg broom.jpg (17.8 KB, 139 views)
Latif ve yeşilkolik beğendi.
pilvikuja Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2012, 12:00   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Zaten hazırlanırken bu tarza yakın bir biçim verilmiş.
En altta duran dalı alın.
Kalan dalların gelişmesini bekleyin. Yükselen yeni sürgünler var başka sürgünler de geliştikçe istediğinize benzer bir biçime kavuşur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2012, 12:01   #3
Ağaçsever

Sormayı unuttuğum bir konu daha var. Ben Finlandiya' da yaşıyorum. Ülkenin konumu gereği kış ayları daha uzun ve güneşsiz geçiyor. Hatta günün hiç aydınlanmadığı zamanlar oldukça fazla. Haliyle gün ışığından mahrum kalıyoruz. Bu durum bonsailerimi etkiler mi? **** etkilememesi için yapmam gereken nedir?

Eski 24-10-2012, 12:02   #4
Ağaçsever

Cevabınız için teşekkür ederim Mehmet Bey. O halde bu yaz ayında bonsainin gelişimini gözlemleyip ona göre gerekirse budama yaparım **** yeniden fotoğraflar yükleyip fikrinizi sorarım.

Teşekkürler!

Eski 24-10-2012, 12:04   #5

memet's Avatar

Bzdekinin aksine orada bonsai klüpleri vardır. Onların uygulamalarını öğrenmek faydalı olur. Yapay ışıklandırma yapılabilir.
Ultraviyole lambalar, floresans lambalar kullanılıyor.

Böyle afrika menekşesi yetiştiren Ruslar var.

Eski 24-10-2012, 12:12   #6
Ağaçsever

Teşekkürler, civarda ki dükkanları hafta sonu dolanıp gerekli malzemeyi toplamak, estetik ve uygun bir düzenek kurmak gerek

Eski 28-10-2012, 15:17   #7
Ağaçsever

Merhaba,

Bu gün fidancıya gittim. Yalnız bu fidancıda her tür çeşit bitki mevcut; odunsu **** yeşil gövdeli. Fidancının ayrıca özel japon bahçesi bölümü var ve anlaşılacağı üzere çeşitli türlerde ve ebatlarda bonsailer mevcut. Şansıma fidanlıkta kimselerde yoktu ve oradaki satıcı bayan ile bonsailer hakkında konuşma fırsatı yakaladım.

Elimde güzel bir zelkova var. Lakin yapraklarını dökmeye başladı. Bende doğal bir süreç, kışın yaprak döken bir tür olmasından ötürü fazla üzerinde durmamıştım. Konu açılmışken bayana bu durumdan bahsettim ve beni japon bahçesine götürdü, orada da başlattı anlatmaya;

''Bu bahçenin sıcaklığı 15 derecedir ve bu sayede nemlilik oranını koruruz. Nemlilik oranının yüksek olduğunu fark etmişsinizdir. Bu nemlilikte bile bonsailerimizi sularız. İki günde bir suladığınız zelkova muhtemelen suzuluktan ötürü yapraklarını döküyordur. Sonuçta evinizin sıcaklığı 20 ile 25 derece arasıdır. Kaldı ki zelkovalar suyu ve nemi severler...'' Konuşma bu şekilde devam etti. Daha sonra zelkovalarda sararan **** zarar görüp dökülen yapraklara bakıldığı zaman, eğer yaprağın uç kısmındaki bozulmadan ötürü yaprak dökülmüş ise fazla sulamadan eğer yaprak, kenarlarından bozularak dökülmüş ise az sulamadan kaynaklı dökülmenin gerçekleştiğini anlayabilirsiniz dedi.

Daha öncede ziyaret ettiğim bu fidanlıktaki bonsailerin her zaman yeni sulanmış gibi olmalarının sebebini şimdi anladım. Lakin bu kadar sulama ciddi anlamda zarara yol açabilir diye düşünüyorum. Önceleri toprak kurudukca Zelkova' ya su veriyordum. Her gün de su fıslatarak hem yaprakları hemde toprağın yüzünü nemli tutuyordum fakat bundan sonra nasıl sulama yapsam pek karar veremedim.

Bu arada Mehmet Bey, bu gün ampullere baktım fakat bir türlü karar veremedim. Bin bir çeşit ampul mevcut. Acaba bana bir marka önerebilir misiniz? **** bilginiz varsa kullananlar şunları tercih ediyor diyebilir misiniz?

Eski 28-10-2012, 16:48   #8

memet's Avatar

Seraların profesyonel şartlarını evde tekrarlamak o kadar kolay olmayabilir. Aynı sulama ve nemlendirme programını evde uygulama köklerin çürümesine neden olabilir. Kontrollü gitmekte fayda var.
Bir ara forumda bir yerlerde amatör sera, aydınlatma konuları konuşulup lamba önerileri verilmişti ama, nerde olduğunu hatırlamam, bulmam gerekir.
Arayacağım.

Eski 28-10-2012, 17:07   #9
Ağaçsever

İlginize teşekkür ederim Mehmet Bey. Siteden bende buldum bir şeyler. Lakin bu iş sanırım bonsai bakmak kadar dikkat isteyen bir şey. Ayrıca evimde özel bir düzenek hazırlayacak yerimde yok mağlesef. Bakalım sonuç ne olacak.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024