agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni55Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2012, 22:09   #1
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
Cemaleddin / Akçakesme-phillyrea latifolia

16 mart 2010.jpg 16 mart 2010

18 şubat 2011.jpg 18 şubat 2011

3 temmuz 2011.jpg3 temmuz 2011

Pırnal 3 temmuz 2012.jpg3 temmuz 2012

Şu anki boyu 20 cm olan Geniş yapraklı Akçakesme-phillyrea latifolia 2008 yılında dağda bulunup alındı...

tourkana beğendi.

Düzenleyen Cemaleddin : 11-03-2013 saat 19:52 Neden: İsim düzeltme
Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 22:17   #2
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Cemalettin bey,

Son zamanlarda yüklediğiniz tüm adaylarınızı ve çalışmalarınızı beğeniyle takip ediyorum. Hepsi de birbirinden güzel ve umut vaat eden adaylar.
Ancak yerinizde olsam bu adayım için ikinci bir kez daha düşünürdüm.
Size zaman kaybettirebilecek olmasının yanı sıra gövdesinde de (orta kısımda) düzeltilmesi çok zor olabilecek bir sorun var gibi.

Saygılarımla

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 22:22   #3
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Tohumdan pırnal

Görüntü027.jpg 7 haziran 2012

Bu da 2009 yılında tohumdan yetişen Geniş yapraklı Akçakesme umarım ikiz gövdeye doğru şekillendirebilirim...

Düzenleyen Cemaleddin : 10-03-2013 saat 12:09
Eski 07-07-2012, 12:38   #4
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sakaki; Akçakesme'nin gövdesindeki doğal oluşumun Bonsai'de ne gibi sakıncası var pek anlayamadım. Bana göre daha özel yapmış ağacı. Ayrıca beğeniniz iç teşekkür ederim...

Düzenleyen Cemaleddin : 10-03-2013 saat 12:09
Eski 07-07-2012, 22:46   #5
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Sayın Sakaki; Pırnal'ın gövdesindeki doğal oluşumun Bonsai'de ne gibi sakıncası var pek anlayamadım. Bana göre daha özel yapmış ağacı. Ayrıca beğeniniz iç teşekkür ederim...
"Inverse taper" denilen (ki sanırım Türkçesi ters-koniklik oluyor) denilen sorun bonsaide istenmeyen bir durum. Demek istediğim buydu.

Saygılarımla

Eski 08-07-2012, 08:27   #6
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın sakaki; ters Konik terimini ilk defa duydum. Bu konuyla ilgili makaleleri okumaya çalıştım. İngilizce bilmediğim için sadece bilgisayarın otomatik olarak çevirdiği makaleleri anlamaya çalıştım. Örnek ağaçlara baktım. Ben hala ters konik olan bu oluşumun ağaca bir özellik kattığını düşünüyorum. Ben bu ağacı seviyorum, bu ağacı bir kenara atmayı da düşünmüyorum...

Google Translate

Bu adreste konuyla ilgili makaleyi ingilizce bilen bir arkadaş başının gözünün sadakası için çevirirse sevinirim...

Eski 08-07-2012, 08:38   #7
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Ayrıca ''Ağaçlar Net'' de bonsai ile ilgili çeviri makale bulmakta sıkıntı olduğunu düşünüyorum. İngilizce bilen arkadaşların bunu yapmaya zaman ayırmaları bizlere çok büyük katkı sağlacaktır...

Eski 08-07-2012, 20:27   #8
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Cemaleddin bey,

Boş bir vakit denk getirdiğim ilk fırsatta o makaleyi çevirir yüklerim foruma.

Eski 05-04-2013, 19:42   #9
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Ters Konik olan Akçakesmenin boyu şu an 25cm... Walter Pall Ters Koniklik ile ilgili bir makale yayınlamış ve yukarıda linkini verdiğim uluslararası bonsai sitesinde tartışılmış... Sayın Sakaki yaklaşık 9 ay önce bu makaleyi çevirebileceğinizi söylemiştiniz...Sabırla bekliyorum...
Yine tekrar ediyorum; Ağaçlar Net Bonsai bölümünde yeteri kadar makale çevirisi yapılmaması büyük eksiklik... Dışarıda adamlar yontucu gibi, sürrealist bir tablo gibi, bir heykel gibi ağaçlar yaratabiliyorlarsa bunda dünyada yayınlanan makalelere, yapılan tartışmalara, değişik bakış açılarına ulaşabiliyor olmalarının payı çok büyüktür... Moderatör arkadaşların bu soruna ivedilikle el atmasını rica ediyorum...
Akçakesme 4nisan2013.jpg
4 Mart 2013

Düzenleyen Cemaleddin : 11-04-2013 saat 08:38 Neden: eksik bilgi
Eski 24-05-2013, 12:46   #10
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Akçakesme... 11mayıs2013

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Akçakesme 11mayıs2013.jpg (62.4 KB, 346 views)
sagol beğendi.
Eski 24-05-2013, 18:32   #11
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Cemaleddin Bey,

Aslında sizin Akçakesmeye bir Japon bakış açısıyla bakarsak kesinlikle çok çirkin deriz. Fakat sizin adayınız sevimli görünüyor. Japonların düzen, disiplin sevmeleri yaşamlarının her aşamasına etki ettiği gibi Bonsai konusunda da kendini göstermiştir. Bazı farklılıklar olmakla beraber batı dünyası Bonsaide Japon kurallarını temel almıştır. Bu kuralların bazısı estetik, güzellik açısından iyi olmakla beraber onların batıl inançları bile kural olarak batıya taşınmıştır. Mesela neden 4 lü bir orman olmaz da 5 li olur. Çünkü Japoncada 4 ve ölüm sözcüğü aynı şeyi ifade eder o nedenle Japon 4lü orman yapmaz. Bu demek değildir ki 4 lü orman iyidir, konuya sanatsal açıdan bakarsak göz asimetriyi daha güzel algılayabildiğinden ressamlar da 4 ağaç değil 3 veya 5 yani tek sayıda çizerler.
Ama bazı şeyler var ki hiç mantığı yok 9 lu ormanı da sevmiyorlar nedeni ise 9 aynı zamanda sıkıntı, acı demek, halbuki 9 lu orman estetik olarak güzel görünür.
Mesela Ağacın önünde kocaman JİN Japonyada iyi karşılanmıyor ama Batıda seviliyor. Tanuki Japonyada hoş karşılanmıyor ama batıda seviliyor.

Bizler daha bonsaide emekleme döneminde olduğumuzdan bazı kuralları düşünmeden alıyoruz. Zamanla, ustalaştıkça bonsaiyi kendi kültürümüzle yoğurup farklı bakış açıları oluşturabiliriz.

Konu uzadı söylemeyi unuttum, ters koniklik bazen göze çirkin görünmesine rağmen sizin akçakesmede şirin duruyor, o şişkoluk da nazar boncuğu diyelim. Sağ tarafa uygun bir taş yerleştirmek de hoş olabilir.

İyi çalışmalar dilerim....

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 20:35   #12
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sağol; öncelikle verdiğiniz bilgiler için size içtenlikle teşekkür ederim... Avrupa ve Japon kurallarını karşılaştırmanızdan anladığım kadarıyla yerel kültürün önemi, sanatçının bunu ne kadar içselleştirdiği ve yansıttığı gerçeği ürünlerinin içeriğini belirliyor... Bu şu demek değildir elbette ''birisi iyi diğeri daha iyi'' ikiside kendi kültürlerinin yansımaları olduğu için ikisinide farklı yorumlar olarak algılıyorum... Sanırım bizim yapmamız gereken şey; bonsainin teknik bilgilerini anlayıp deneyimledikten sonra kendi yerel kültürümüzü yansıtabilecek birikime ulaşmak olmalı... Elbetteki başlarda taklit öğrenmenin bir yöntemi fakat özgün olabilmek için taklit aşamasını bilgi birikimi, gözlem, yorum, yaratıcılık ve yerel kültürümüzle harmanlayıp aşamazsak eğer bizlerin varabileceği yer sadece tabakta küçük ağaçlar yetiştirmek olacaktır. Bu da Sanata ulaşamıyacağız demektir... Bunun için de bizlerin çok ama çok makaleye, tartışmaya ulaştırılması gerekli (İngilizce bilipte makalelere ulaşan arkadaşların, bunların en azından özetini de benim gibi ingilizce bilmeyen fukaralara ulaştırması çözülmesi gereken öncelikli en acil sorundur diye düşünüyorum)....

Bu ters konik ağaçcığı bulduğumda boyu bir süyem, çelimsiz bir çalı gibiydi. Ben cinsinide Pırnal meşesi (Quercus ilex) olarak biliyordum... Sonra tesadüfen bunun binlerce yıl yaşayabilen ve yurdumuzda da yaklaşık 1200 yaşında bir örneği olan Akçakesme olduğunu öğrendim... Kuralların canı cehenneme dedim ve bu ağaççıktan ayrılmamaya karar verdim. Düşünsenize sakat doğan bir çocuğunuzu cami avlusuna bırakmak gibi... Ben bu ağaççığı da seviyorum... Size kolaylıklar diliyorum...

merlict, Sakaki, sagol ve 1 kişi beğendi.
Eski 25-05-2013, 07:02   #13
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Cemaleddin Bey,

Makale konusunda haklısınız. Malesef google Türkçeye kötü çeviriyor. Vakit bulsa Sayın Sakakinin daha da çok çeviri yapacağına inanıyorum ama yetişmesi zor. Dili bilsenizde çeviri yapmak da ayrı bir beceri gerektiriyor, o nedenle fazla çeviri gönüllüsüde çıkmıyor.

Aslında bu ağacınızda ters konikliktense alt dalların birbirine çok yakın olması problemi de var. Sağ dal yukarıda olduğuna göre daha kalınlaşmaması için yaprağının biraz azaltılması, kısaltılması fena olmayabilir. Soldaki dal da biraz aşağı alınırsa belki seviye sorunu daha iyi olabilir. Ağacı siz daha yakından gördüğünüz için daha sağlıklı değerlendirebilirsiniz, uzaktan değerlendirmek her zaman doğru olmuyor.

Tam istediğim gibi olmadı ama ağacı biraz daha hareketlendirseniz nasıl olur acaba diye kabaca bir çizim yaptım.

İyi çalışmalar dilerim...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg akçakesme.jpg (42.3 KB, 330 views)
Sakaki beğendi.
Eski 25-05-2013, 07:30   #14
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Kurallara, stillere fazla takılmak istemiyorum...Şimdilik; kurallara, sitillere fazlaca takılmanın bizleri tekdüzeleştireceğini düşünüyorum. Ağaçlarımla beraber içimden geldiği gibi yorumlar yapmayı istiyorum... Dediğim gibi ufkumuzun genişlemesi için mutlaka güncel tartışmalara- bakış açılarına ulaşmaya ihtiyacımız var...Ben sorunu Sayın Sakaki'ye de yüklemek istemiyorum. Ağaçlar Net. büyük bir kurum, bunu çözebilecek yeteneğe ve güce sahip olduğunu düşünüyorum...
Sizin önerdiğinize benzer çalışmayı nisan 21 de hazırlamıştım ve dalların çoğalmasını bekliyorum...

Akçakesme 21nisan2013 sanal çaışma.jpg
Akçakesme 21nisan2013 sanal çalışma

Sakaki, sagol ve eyenialp beğendi.
Eski 25-05-2013, 19:22   #15
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Bazen sandıklarda kalan aslen çok değerliler vardır.Sandıktayken farkedilmez ama dışarı çıktığında kıymete biner.

Ters konik falan farketmez, Akçameşe Akçameşedir, listeye ekledim.

Cemaleddin beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2013, 20:12   #16
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Aman Tanrım! Merlict burada!...Ve ağaçlarıma göz dikmiş ))

merlict beğendi.
Eski 25-05-2013, 21:46   #17
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Cemaleddin Bey,

Makale konusunda haklısınız. Malesef google Türkçeye kötü çeviriyor. Vakit bulsa Sayın Sakakinin daha da çok çeviri yapacağına inanıyorum ama yetişmesi zor. Dili bilsenizde çeviri yapmak da ayrı bir beceri gerektiriyor, o nedenle fazla çeviri gönüllüsüde çıkmıyor.
Sn sagol ve Cemaleddin bey,

Başlardaki mesajlarda yer alan bahse konu makalenin çevirisini yapmak ve forumumuzda yayınlamak için W. Pall'a email atmıştım, bayağı da zaman geçti üzerinden, ANCAK herhangi bir cevap alamadım. Aksi halde şu ana kadar çoktan çevirir yüklerdim foruma.

Bunun yerine, aynı konuda makalesi olan 1-2 farklı bonsai profesyoneline dün email attım. Eğer onlardan olumlu bir cevap gelirse onların makalelerini çeviririz artık

Cemaleddin ve sagol beğendi.
Eski 25-05-2013, 23:09   #18
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Aman Tanrım! Merlict burada!...Ve ağaçlarıma göz dikmiş ))
Ben hep burdaydım, ee ne demişler "karda yürü izini belli etme" ...

Cemaleddin beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 14:36   #19
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Ters Konik olan bu Akçakesme'de bu sene derin budamalar yaptım... Bu bana yeni dal sürgünleri olarak döndü... En önemli sürgünü ise Sağ zirve altındaki boşluğa denk gelen bir sürgün oldu... Ağaç biraz arkaya yatıktı , düzeltildi ve dikleştirildi...

Eski fotoğraflarını incelediğimde ağaçtaki ters koniğin aşağıya doğru ilerlediğini farkettim... Ana (ç) Tanrıça Kibele gibi göbeği var bunun yaaa ))

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Akçakesme 11mart2014.jpg (71.2 KB, 271 views)
Eski 25-03-2014, 14:53   #20
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Cemaleddin Bey,

Kibelenin göbeği senede yarım cm aşağı inse göbeğin yere ulaşmasını 7-8 sene daha bekleyeceğiz demektir. Ben hala sağ tarafa bir taş yerleştirilmesinden yanayım.

İyi çalışmalar dilerim..

Alıntı:
Ters Konik olan bu Akçakesme'de bu sene derin budamalar yaptım... Bu bana yeni dal sürgünleri olarak döndü... En önemli sürgünü ise Sağ zirve altındaki boşluğa denk gelen bir sürgün oldu... Ağaç biraz arkaya yatıktı , düzeltildi ve dikleştirildi...

Eski fotoğraflarını incelediğimde ağaçtaki ters koniğin aşağıya doğru ilerlediğini farkettim... Ana (ç) Tanrıça Kibele gibi göbeği var bunun yaaa ))

Cemaleddin beğendi.
Eski 25-03-2014, 15:04   #21
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sakaki sağ tarafına uygun taş derken; kompozisyon tamamlamak anlamında mı söylediniz...

Sayın Sagol özür dilerim dikkatsizliğimi bağışlayın

Düzenleyen Cemaleddin : 25-03-2014 saat 16:07 Neden: Yanlış kişi ismi yazmışım.
Eski 25-03-2014, 15:16   #22
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Bende kendi fikrimi söylemeden geçmeyip çorbada tuzum olsun istedim.
Ben kök aşılanabilirmi diye düşünüyorum. eğer küçük fidanlar bulunup matkapla şişkin olan bölgeye çepeçevre delikler açıp bu kökler aşılanırsa nasıl olur? Sanki çıplak köklü bir ağaç gibi olur hemde devasa bir nebariye sahip olur.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 478409d1395753714-akcakesme-11mart2014.jpg (62.8 KB, 268 views)
Cemaleddin ve reguler beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 15:52   #23
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Sayın Sakaki sağ tarafına uygun taş derken; kompozisyon tamamlamak anlamında mı söylediniz...
"Sn sagol" olacak o, ben değil Cemaleddin bey

Ama ben de fikri halen değişmeyenlerdenim nitekim. Biz aslında diğer arkadaşlarla gizlice aramızda anlaştık, el ele verip sizinle ve ağaçlarınızla uğraşıp duracağız, kurutuluşunuz yok...

Cemaleddin beğendi.
Eski 25-03-2014, 16:06   #24
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

)) Siz bizim mahalleden geçersiniz ama

Sakaki beğendi.
Eski 25-03-2014, 16:07   #25
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Cemaleddin Bey,

Geçen seneki yazımda da önerdiğim gibi sağ tarafa uygun bir taş yerleştirmek isterdim böylece nebari daha geniş görünür. Hem nebari genişleyecek hem de korse giymiş gibi göbeği saklayacak daha ne olsun.

İyi çalışmalar dilerim...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagol Mesajı Göster
Sayın Cemaleddin Bey,

.......
......

Konu uzadı söylemeyi unuttum, ters koniklik bazen göze çirkin görünmesine rağmen sizin akçakesmede şirin duruyor, o şişkoluk da nazar boncuğu diyelim. Sağ tarafa uygun bir taş yerleştirmek de hoş olabilir.

İyi çalışmalar dilerim....

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Akçakesme 11mart2014-2.jpg (64.7 KB, 261 views)
Soner, Sakaki ve Cemaleddin beğendi.
Eski 25-03-2014, 16:22   #26
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Tamam tamam anladım teşekkür ederim sayın Sagol ...

sagol beğendi.
Eski 09-04-2014, 19:44   #27
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Ters Konik (İnverse Taper) Akçakesme , 9nisan2014...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Akçakesme 9nisan2014.jpg (71.5 KB, 236 views)
sagol beğendi.
Eski 19-04-2014, 20:41   #28
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Arkadaki dalını kesersek, Kibele daha güzel görünecek gibi... mi ?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 19nisan2014c.jpg (70.2 KB, 205 views)
sagol beğendi.
Eski 19-04-2014, 21:18   #29
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Cemaleddin Bey,

Altta kökler ortaya çıktıkça sizin Kibele yürüyecek gibime geliyor.

İyi geceler...

Cemaleddin beğendi.
Eski 19-04-2014, 21:32   #30
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sagol, Taş! taş! dediniz ve bende değişik bir tasarım fikri olgunlaştırdınız... Becerebilirsem tabi... Fakat taş sizin önerdiğiniz yerde değil, kökün topraktan çıktığı tarafta olacak ve taşın bir kovuğu olmalı, ağaç o kuvuktan sürünerek çıkmış olmalı gibi...
Teşekkür eder, iyi geceler dilerim...

bonsade, Sakaki ve sagol beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024