agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-12-2006, 11:41   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Ali H. ALI / Kurtbagrı (Ligustrum lucidum) Yaprak budama, Şekil verme

Bonsaiye gonul vermis arkadaslarim, selamlar.
Bundan boyle, agaclarim uzerinde yapacagim calismalari resimlerle elimden geldigince, sizlerle paylasacagim ve bu paylasimin sizlere bonsai ogrenmede yarari olacagini dusunuyorum. Budamalar, sekil vermeler, kok budamasi ve saksi deyisme ve diger tum agaclar uzerindeki calismalarimi buradan izleyebilirsiniz. Yalniz izlemekle kalmayin, sirasi gelince uygulayin da. Hepinize kolay gelsin.

Bu gun yaptigim calisma, uzun bir zamandir ilgilenemedigim, kurtbagri [Ligustrum lucidum] 21 agactan olusan orman tarzimi tekrar budayip sekillendirmek, bu arada yaprak budamasida yaparak, agaclarimin daha kucuk ve daha saglikli yapraklanmasini sagliyacagim. 3-4 hafta sonra bir baska resim ekleyip agaclarimin yeni yaprakli durumunu gormenizi sagliyacagim.

Turkiyede bilmem, ama burada kurtbagrina zararli istenmiyen agac gozuyle bakiliyor ve goruldugu yerde sokulup atiliyor. Orman tarzindaki agaclar bahcemde kendiliginden sagda solda bitmis fidanciklardi. 17 ve 5 yasindaki fidanlardan olusan bir orman tarzi. Duz tas uzerine 4yil kadar once dikildiler
ve kimse tarafindan istenmiyen bu agaclara bakarken ben kendimi bir ormanda gezinirken buluyorum. Sizlerde cevrenizde istenmiyen agac ve bitkilerden cok seyler yapabilirsiniz, aklinizda olsun.

Kurtbagri zeytinle ayni aileden, daha yasli agaclarim var govdeleri zeytin govdesi gibi gelisiyor[saksida deyil de uzun zaman yerde buyuyenler] zeytinle ayni aileden oldugunu goz onune alip kucuk bir kurtbagri fidanina zeytin asiladim tutu bir yil var asi yeni surgunler acti, ne kadar yasaycak izliyorum.

Agaclarim uzerinde calismalar 002.jpg
calismamdan onceki kurtbagri ormani

Agaclarim uzerinde calismalar 004.jpg
Yapraklarin yakindan gorunusu

Agaclarim uzerinde calismalar 006.jpg
Iki saat kadar yapilan bir calismadan sonraki kurtbagri ormani

Agaclarim uzerinde calismalar 007.jpg
Dallarin yakindan gorunusu.

Bir diger calismama kadar saglicakla kaliniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2006, 11:44   #2
Ağaç Dostu

Sanirim bir sorun var resimler eklenmedi daha sonra deneyip eklemeye calisacagim.

Eski 22-12-2006, 11:46   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
ben anlayamadım Sn. Ali.
Zeytinle aşılandıktan sonra kış geldiği için yaprakları dökülmüş hali mi? Yoksa siz özel olarak mı yaprakları temizleyip bu hale getirdiniz ve hala aşılama yapmadınız mı?

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2006, 11:55   #4
Ağaç Dostu

Iyi gunler sayin Sukranayalp,
Resimleri gorebiliyormusun? ben ekledigim resimleri goremiyorum.
Bahsettigim zeytin asilanmis kurtbagri bu gonderdigim resimlerde yok. Daha sonra resim cekip gonderirim.

Eski 22-12-2006, 12:00   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Güldürdünüz beni. Ben de göremediğim için anlayamamıştım zaten.
Ama yine de yukarda gördüğüm toplam 4 resimden son ikisinde yeşil yaprak kalmamış. Normalde hem ligustrum hem de zeytin yaprak dökmeyen ağaçlarımızdır.
Burda herhangi bir açıklama yapmamışsınız. Siz mi yapraklarını temizlediniz? Şayet siz temizlediyseniz niye temizlediniz?

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2006, 12:34   #6
Ağaç Dostu

Tamam sorun bendeymis computeri kapatip tekrar actim simdi gonderdigim resimleri ben de goruyorum.
Sayin sukranayalp bonsai dunyasina hos geldiniz, guzel bir ugrasin icerisine adim atiyorsunuz. Bitkilere yabanci olmadiginizdan, bonsaiyi daha cabuk ve daha kolay ogreneceginizi dusunuyorum. Simdi bu forumlrda bonsai icin yazilanlari yavas, yavas icinize sindire, sindire okumaya baslamalisiniz. Yalniz sordugunuz sorunun cevabini su an ben vereyim. Bonsaide yaprak budamasi diye bir islem var, agaclarimin yapraklarini ben budadim, sebeblerin en onemlisini soyleyim yapraklari kucultmek icin. Geriye kalanlari da sen forumlari okuyarak ogrenebilirsin. Tekrar aramiza hos geldin ve unutma bonsai bir yasam bicimidir.

Eski 22-12-2006, 12:40   #7
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Ali bey, yaprakların küçük ve sağlıklı olması için, bu ağaç üzerinde yaptığınız yaprak budamasını fotoğrafla da göstermeniz mümkün mü?
Yani yaprakları nereden, tamamen mi yoksa bir kısmını mı budadınız?

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2006, 12:48   #8
Ağaç Dostu

Iyi gunler Aybala, yaprak budamasinda yapraklarin tumunu budadim, yapraklari dalin uzerinde kucuk bir dal sapcigi kalacak sekilde budadim[su an burada 9:47 gece yarin baska bir agac uzerinden yaprak kesip resim gondermeye calisirim]

Eski 22-12-2006, 12:53   #9
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Çok teşekkürler, kolay gelsin.

Eski 22-12-2006, 17:05   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Hocam yapraklardan birini saklayın, tekrar yaprak çıktığında karşılaştıralım.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2006, 14:17   #11
Ağaç Dostu

Herkese selamlar, Aybala yapraklari nasil budadigimi gosteren iki resim gonderiyorum, umarim yardimci olur.

Yaprak budamasi yaparken zamanlama cok onemlidir, yapraklarin iyice yetilmis olmasi gerekir ilkbaharin son ayı ile yazin ilk 2 ayı en uygun zaman dilimi diye dusunuyorum .

kurtbagri 007.jpg
Yapragin kesikldigi yer

kurtbagri 008.jpg
Yaprak kesildikten sonra dal uzerinde kalan yaprak sapcigi.

Eski 24-12-2006, 14:21   #12
Ağaç Dostu

Murare selamlar, istedigin yapraklari sakladim.

Eski 25-12-2006, 08:56   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Sağolun Ali Hocam, her istediğimizi yapıyorsunuz. İnşallah çabalarınızı boşa çıkartmayacağız.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2006, 09:31   #14
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Ali Bey elinize sağlık, teşekkürler.

Alıntı:
Yaprak budamasi yaparken zamanlama cok onemlidir, yapraklarin iyice yetilmis olmasi gerekir ilkbaharin son ayı ile yazin ilk 2 ayı en uygun zaman dilimi diye dusunuyorum .

Avusturalya ile aramızdaki mevsim farkını hatırlatmakta fayda var. Biz şu günlerde kışı yaşadığımıza göre "Ali Bey yaptı ben de yapayım." demeyelim Ali Bey'in yukarıda bahsettiği "yaprak budama dönemi" bu yüzden de önemli.

Avusturalya'da eylülden kasıma kadar ilkbahar, aralıktan şubata kadar yaz, marttan mayısa kadar sonbahar, hazirandan ağustos sonuna kadar da kışmış.

Eski 25-12-2006, 11:10   #15
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Benim de kurtbağım var. Artık yaprak budama işine sıra gelince, nasıl yapılacağını öğrenmiş oldum. Çok teşekkür ederim Ali Hocam. Mevsim ve yaprakların yeterli olgunluğa gelmesini de unutmadan tabii ki

Düzenleyen turunç : 25-12-2006 saat 11:11 Neden: yazım hatası ve büyük harf kullanımı
turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2007, 13:46   #16
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler, Yaprak budamasi yatigim kurtbagri aradan sadece 4 hafta gectikten sonra tekrar baharmis gibi yapraklandi resimleri sizlerle paylasiyorum.

kurtbagri 009.jpg
Kurtbagri agaclari yeni yapraklari ile.

kurtbagri 010.jpg
Yeni yapraklarin, yakindan gorunusu.

kurtbagri 011.jpg
Murarenin istedigi, yaprak budamasinda sonra sakladigim iki yaprak ve iki tane yeni yaprak[yeni yapraklar tam yetilmedigi icin belki biraz daha buyuyebilir]

Eski 22-01-2007, 13:57   #17
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Çok teşekkürler Ali Hocam. Yapraklar 1/4 oranında küçülmüşler.

Ben bir hata yaptığımı düşünüyorum. Benim kurtbağını erkenden saksıya aldım. Aceleci davrandım. Şimdi filiz verdi. Henüz tomurcuklar tam açılmadı. Ama çok güzel olabilecek bir bonsainin gelişimini engelledim diye düşünüyorum. Gövdesi istediğim gibi zaten kalındı. Üzerinde bir dal bırakıp, geri kalanları budamıştım. O ince dalın kalınlaşması çok uzun sürecek. Ne yapmamı önerirsiniz? Saksısını değiştirmeli miyim? Ağaç çok sağlıklı görünüyor. Saksıya da adapte oldu. Yeni kılcal kök gelişimi mevcut. Teşekkürler şimdiden. Saygılar....

Eski 22-01-2007, 14:00   #18
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Bir sorum daha olacak, izninizle. Acaba sizizn yukarıdaki çalışmanıza nasıl bir gübreleme uyguluyorsunuz? Gübrenin içeriği, gübreleme süresi?

Eski 22-01-2007, 14:36   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-04-2005
Galeri: 66
Ali hocam elinize sağlık

Bende de bir kurtbağrı mevcud fakat benim yerime tırtıl yaprak budaması yapmış en son baktığımda tomurcuklar vardı herhalde havaların iyi gitmesiyle yeniden yapraklanacak.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2007, 13:41   #20
Ağaç Dostu

Iyi gunler,
Turunc kurtbagri agacinin yeni kilcal kokler olusturdugunu dusunuyorsan hic elleme simdiki saksisinda dursun, yeni saksiya alacagin zaman, agacinin daha fazla kalinlasip gelismesini istiyorsan, budama yapma birak istedigi gibi buyusun, agacin kalinligi istedigin duruma gelince onu istedigin gibi budar sekillendirirsin. Kurtbagri budamaya olumlu cevap veren bir tur budadiktan sonra bircok yerlerinden yeni surgunler veriyor, bu surgunlerden istemediklerini budar, istediklerini birakabilirsin.

Benim kulandigim gubre organik ve kati gubredir.[bugday tanesinden daha buyuk parcaciklar halinde] karisimin icerisinde Hayvansal gubre, balik artiklarindan elde edilmis gubre, kan ve kemik artiklarindan elde edilmis gubre bir de deniz yosunu[Bu karisimi ben yapmiyorum gubre hazirdir ve bu karisimlari iceriyor]
N-3.2
P-2.6
K-1.6
Agaclarin buyume mevsimi sirasinda kullaniyorum. Kucuk bez torbaciklar icerisine koydugum gubre, bonsai saksisindan akmadan eriyip yok olana kadar duruyor. Kati gubre kullanmamin nedeni, suladik sonra yavas ,yavas cozulmesidendir. Sivi gubre pek kullanmiyorum.
Kurtbagrinin yapraklarini budadiktan bir hafta sonra gubre vermiye basladim.
Resim cekecegim zaman gubre torbaciklarini agaclar altinda almistim.

Hosca kaliniz.

Eski 23-01-2007, 13:45   #21
Ağaç Dostu

Selamlar Oktars, hic suphen olmasin, havalar biraz isindigi zaman, kurtbagri hemen yeserip sana bahari muzdeleycektir, Hosca kal.

Eski 23-01-2007, 14:19   #22
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Saolun hocam.. Gövdesinden memnunum. En iyisi; ellemeyeyim. Bonsai saksısında büyümeye devam etsin. Ben de granül gübre kullanıyorum. Bazen ayda 1 kez azot oranı fazla sıvı gübreyi yapraklara püskürtme şeklinde uyguluyorum. Benim adayların toprakları henüz yeni olduğundan şimdilik gübreleme yapmadım. Ama önümüzdeki ay granül gübre vereceğim. Aydınlattığınız için teşekkürler. Saygılar..

Eski 24-01-2007, 04:22   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Sayın turunç önümüzdeki ayın gübreleme için uygun olmadığını düşünüyorum. Bildiğim kadarıyla baharı beklemelisin. Ben yaklaşık 4 ay önce 0-10-10 gübreyle adayları gübreledim ve havaların durumuna göre nisana kadar da gübrelemeyi düşünmüyorum. Bu konuda uzun süredir aramızda olmayan sevgili ade 1 in yazısını tekrar tekrar okumakta fayda var.

Ağaçların Türüne Göre Bonsai Bakımı

Resmini eklediğim ürünü geçtiğimiz yaz kullandım. Kesinlikle çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. İçeriğinide ekliyorum. Temin edebilen arkadaşlar mutlaka kullansınlar.
Major Elements
Nitrogen N 5.5% of total weight
Phosphorus: P 6% of total weight
Potassium K 3% of total weight
Minor Elements
Iron Fe .12%
Copper Cu 50mg/kg
Molybdenum Mo 27 mg/kg
Sulfur S .5%

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg biogold700.jpg (32.8 KB, 776 views)

Düzenleyen acerpalmatum : 24-01-2007 saat 05:10
acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2007, 13:17   #24
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Sayın acerpalmatum; uyarınız için teşekkürler... Birbirimize yardım ederek öğreniyoruz Sizin kullandığınız gübrenin içeriği süpermiş. Nereden temin edebiliriz acaba? Fiyat hakkında da bilgi sahibi olabilsek iyi olurdu. Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

Eski 01-06-2008, 13:40   #25
Ağaç Dostu

Hepinize iyi gunler, bir yil once kafamda olusturdugum ama bir turlu firsat bulup da hayata geciremedigim bir calismami nihayet bu gun bitirdim ve sizlerle paylasiyorum.

SAKSIDAKI PEYZAJ (Penjing)
6 yil yerde iki yil da saksida duran ve iyice gelisen bir kurtbagri ile yaptigim bu calismada kullandigim taslar denizden toplanmis gercek taslardir(kopukten yapilmis dogal gibi gorunen taslar degildirler)

Ucuz satisa konan asagidaki saksi altligini alip ayni sekilde kontraplaktan kestigim ve altina 3 tana ayacik yapistirip, saksi altligina bir altlik yaptim.

Kurtbagri3 003.jpg
Kurtbagri3 004.jpg

Saksi altliginin altligi hazirdi, asagida saksi altligi icerisinde gordugunuz denizden toplanmis taslarin altlarini bir tas kesici ile tek tek kessip kesik taraflari saksi icerisine gelecek sekilde, "sivi civi" denen bir yapistirici ile, istedigim gibi dizip hepsini saksiya yapistirdim.

Kurtbagri3 001.jpg
Kurtbagri3 002.jpg

Taslari saksiya yapistirmadan once dizip en iyi hangi sekilde durdugunna karar verdikten sonra yapistirma yaptim. iki gunluk bir beklemeden sonra taslar yerlerine iyice yapismisti(Ayrica agaci tellerle baglamak icin de onu dikecegim yere tellerle birlikte kasilmis kucuk bir tasi yapistirdim)

Kurtbagri3 005.jpg

Kurtbagrini dikmek icin saksim ve icindeki taslar artik yerli yerindeydi.

Düzenleyen Ali H. ALI : 01-06-2008 saat 14:55
Eski 01-06-2008, 14:17   #26
Ağaç Dostu

Saksiya dikecegim kurtbagrinin yapraklari oldukca buyuk ama bu sorun degildir agac dikildigi yere uyum sagladiktan hemen sonra, onumuzdeki baharin ilk yarisindan sonra yaprak kucultme islemi yapabilirim.

Kurtbagri3 006.jpg

kurtbagrini saksisindan cikarip, yeni yerine dikebilmem icin de, kok budamasi yapiyorum

Kurtbagri3 008.jpg
Kurtbagri3 009.jpg

Saksinin en altina dere kumu koyup onun uzerine de taprak ekleyip agaci yerine dikiyor ve tellerle iyice bagliyorum. gereken yerlere daha fazla toprak ekliyorum ve bir cubukla iyice bastirip topragin yerlesmesini sagliyorum.(taslar arasina gerekli olan yerlere topragin akmamasi icin kil ve gubreden yaptigim camur karisimi koyuyorum.)

Kurtbagri3 010.jpg

Artik yosunlari ve bazi cayirlari da saksiya dikip, dere kenarinda balik avliyan bir de adam, adamin yanina da su kuslari ekleyip peyzaj'i tamaliyorum.

Kurtbagri3 012.jpg
Sadece su an ki calisma bitiyor. agac uzerinde calismalar hic bitmiyecek.

Düzenleyen Ali H. ALI : 02-06-2008 saat 12:15
Eski 01-06-2008, 14:20   #27
Ağaç Dostu

Kurtbagri3 013.jpg

Kurtbagri3 015.jpg
Agac ve balikcinin yakindan gorunusu.

Alper beğendi.
Eski 01-06-2008, 14:46   #28
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Ali Bey, Çalışmanızı hayranlıkla izledik. Benzer uygulama yapacağımız zaman bu çalışmanız bize klavuzluk edecek. Teşekkürler, elinize sağlık.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 14:48   #29
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Çok güzel bir peyzaj çalışması olmuş Ali Bey, saksının mavi olması da dereyi renklendirme sorununuzu çözmüş.
Ayrıca kurtbağrının kök ve gövde kısmı da çok etkileyici.
Zamanla yapraklarının küçültülmesiyle muhteşem bi görüntü oluşacağını hayal edebiliyorum.

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2008, 16:03   #30
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Doğanın büyük bir kesiti,küçük bir saksıya ancak bu kadar güzel aktarılabilir.Tebrikler

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024